Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

A testat cineva poate http://www.china-hifi-audio.com/en/vacu ... tion-p-751" onclick="window.open(this.href);return false;
Din ce am citi pe net sunt exceptionale .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

hersorin wrote:A testat cineva poate http://www.china-hifi-audio.com/en/vacu" onclick="window.open(this.href);return false; ... tion-p-751
Din ce am citi pe net sunt exceptionale .
pe net sunt laudate multe lucruri complet aiurea si de multe ori realitatea este opusa.
Fiind lampi noi si chinezesti, eu nu as avea incredere si avand in vedere pretul mare, mai degraba as risca banii sa le incerc pe astea:

https://www.tubedepot.com/products/rt-e ... plate-1958" onclick="window.open(this.href);return false;

As bifa prima si ultima optiune, "Balanced Triodes" si "Matching" deoarece costa doar foarte putin in plus. La ale noastre (Unico balansate) avem dubla trioda pe fiecare canal, prima optiune conteaza in distorsiuni, a doua conteaza la egalitatea nivelelor canalelor. Merg foarte ok si lampi luate din gramada, insa daca e atat de mica taxa, de ce nu?!
viobio wrote:Te rog sa-mi trimiti pe privat adresa din Belgia,iti trimit eu 2 ECC82 Philips & 2 ECC82 ADZAM,gratis.
sa-i trimiti adresa, acum ca a promis public, ramane de vazut daca se si va tine de cuvant.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Eu am trimis email la Unison si nu au vrut sa dea schema .
As fi chiar foarte interesat sa am si schema lui deoarece nu cred ca il voi mai schimba vreodata . Daca cumva cedeaza o sa ii fac un upgrade major la condensatori pentru ca se pare ca nu prea sunt dintre cei mai buni .
L-am testat cu full lampi si mi-a placut mai mult cu boxele mele .
De cind am boxele Pioneer S1EX si Unico 200 doar m-am bucurat de muzica . Astept sa imi iau un dac dar as putea trai fericit cu ce am . Acum parca nu ma mai roade problema cablurilor sau dacul , ma bucur zi de zi de muzica (stiu ca se poate mult mai bine ).
Viobio iti multumesc public pentru amabilitate si chiar daca trimiti sau nu daca vii prin Belgia dau eu o masa in Grande Place .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Pun pozele mai vechi cu Unico 200
http://imageshack.com/a/img36/8466/29tr.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://imageshack.com/a/img854/918/5jvr.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://imageshack.com/a/img37/613/ql03.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://imageshack.com/a/img199/6178/r2gn.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Se pot vedea destul de detaliat , sunt la rezolutie mare .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Il luam si pe Spirit Crusher ca el este cel mai lampar :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

Mda, ce vrei sa zici Monsieur Unico? Cred ca asta : daca lampa n-ai, de dracu' ai sa dai!

Pana cand linia dedicata va fi gata, mai rodez si eu ,ca amarasteanu, niste lampute (scuzati-mi expresia). Am luat VTL-urile cu Mullard CV4024. Acum cateva zile am inceput sa rodez la Siemens E81CC. Iar azi a venit randul la GEC A2900. Va fi o competitie dura tare. Sa asteptam sa se termine rodajul si mai discutam.

Pana atunci, sa vi se lumineze lampa!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

Pai cum am doar perechi, cate una pe monobloc. Pentru preu as avea nevoie de 2XECC82 si 4XECC81, imperecheate cred. Pe moment in preu sunt cu noile generatii Gold Lion Genalex. In ceea ce priveste ECC81 cred ca am sa mai cumpar si Sylvania gold label, ca vad numai lucruri bune. Toate bune.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

Eu mai am si Mullard M8162 - mi s-a parut ca te uiti la muzica cu lupa cand am pus-o pe preu.
Sylvania Gold a fost cel mai bun compromis de pana acum, putin ambrat sunetul in schimb muzicalitate cat incape. Imi puteti sugera un loc sigur de unde le-as putea cumpara ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Spirit Crusher wrote:Mda, ce vrei sa zici Monsieur Unico?
Am vrut sa zic ca tu esti cu cele mai multe lampi , 4 monoblocuri pline cu lampi ai ceva marfa.
Ai grija cu lamputele sa nu se incinga prea tare :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

SOLO : Imi puteti sugera un loc sigur de unde le-as putea cumpara ?
Lampile de putere de pe Manley Snapper (Genalex KT77) le-am cumparat de aici : http://btb-elektronik.de/de/vorstufen_roehren.html" onclick="window.open(this.href);return false;. Super de treaba tipul. Am schimbat vreo 10 mail-uri pana m-am hotarat. In schimb, pentru tuburile NOS, mai particip la cate o licitatie pe ebay sau stau cu ochii pe forumurile din zona. Caci la magazinele de specialitate au preturi cam nesimtite.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

Semnalez si eu http://www.tektron-italia.com/tubes/tubes.shtml" onclick="window.open(this.href);return false; . Proprietarul este foarte serios.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Daca tot am avut un pic de timp azi de dimineata am testat si eu 3 perechi de lampi (sa nu stresez prea tare amplificatorul).
Concurentele au fost Genalex , Telefunken ecc82 si Sylvania USA JHS-6189/12AU7WA (alea verzi).
Genalex au bogatie sunt foarte relaxate si destul de placute au lipsuri la partea de sus.
Telefunken sunt foarte dinamice , drepte foarte neutre si sunt mai bogate pe partea de sus fata de Genalex , sunetul e mai rezolut mai clar si curat .
Sylvania sunt cumva intre primele doua. Sunt destul de rezolute poate nu au dinamica lui Telefunken dar au o dulceata si cind le asculti parca iti injecteaza o emotie de se ridica parul .
Pacat ca saracele sunt pe duca ,(pe un canal parca clocaie oala cu sarmale) .
Pentru mine cistigatoare tot Sylvania ar fi . Au un echilibru de muzicalitate si rezolutie foarte greu de gasit .
O sa incerc sa ma concentrez sa mai fac rost de o pereche in conditii mai bune .
Cele de pe America parca nu imi prezinta incredere la masuratori.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Stie cineva care este diferenta dintre Sylvania JHS 6189 / 12AU7WA si Sylvania JAN 6189 / 12AU7WA deci difere codurile JHS si JAN ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Lampile mele au fost cumparate de la http://www.ebay.fr/itm/TRIO-3x-6189-ECC ... 4d2aa44f09" onclick="window.open(this.href);return false;
Pe cutia lor scria la masuratori 93/97 respectiv 92/95 si totusi dupa jumate de an au inceput sa prinda zgomote , se clocaie un canal .
Acum respectivul are masuratori la 3 lampi 95/97 & 100/100 & 102/98 . Oare astea ar duce mai mult sau ma tin de 38 euro ?
Ma gindesc sa iau setul de 3 si astfel sa inlocuiesc lampa defecta si sa mai am un set .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea legata de cod, insa eu nu as acorda importanta codului. Important ar fi sa fie lampi noi (NOS) si nu cumva recuperate de pe undeva.
Ale mele Sylvania (despre care auditiv la vremea respectiva am constatat exact la fel cum ai scris mai sus) dateaza de vreo 3...4 ani de cand si merg fara nici o problema, fara macar sa simt ca s-a pierdut din calitatea audio. Probabil am avut norocul sa le nimeresc cu adevarat NOS si imi aduc aminte ca am platit foarte putin, sub 40 dolari perechea.
La ale tale (Sylvania) se poate intampla ceva, poate sunt intradevar NOS insa nu stiu daca sti, asa e cu lampile, unele chiar noi merg o vreme si capoteaza sau o iau razna. De multe ori nu se vad de la inceput defectele de fabricatie. Am avut si eu pe vremuri o problema cu lampi noi noute, niste ECC83 (erau in alt aparat) EH cu picioare aurite cumparate din USA, garantat noi noute. Ei bine, o lampa a mers cam 2 luni si intr-o zi nu a mai mers. Se intampla relativ frecvent, ori lampa inceteaza sa mai functioneze (din senin, nu trebuie sa-i faci nimic), ori incepe sa aiba zgomote ca la tine. Sunt defecte de fabricatie care ies la iveala dupa o perioada de functionare. Lampile de tip ECC82 au foarte multe ore de functionare in parametrii normali, sunt foarte rezistente, mai ales cele NOS care in mod frecvent erau facute sa tina 10 mii ore de functionare ajungand seriile militare/speciale la 25 mii de ore! Astea din productia noua nu tin nici jumatate din lampile NOS modeste.
Asa ca Sylvania ale tale ori erau gata uzate, ori s-a intamplat sa nimeresti una cu defect, ceea ce nu este rar, se mai intampla si la cele mai bune lampi din cele mai bune serii. De aceea producatorii de aparate pe tuburi high-end, in prealabil rodeaza lampile folosite sa nu aiba cumparatorul surpriza si apoi sa tipe ca firma e proasta. Se intampla la orice tip de lampa, mai ales la cele de putere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply