Rotel RB-980BX + RC-980BX sau Technics se a 900s+ su c800u

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Nautilus
Posts: 3
Joined: 08 Jan 2015, 12:22

Rotel RB-980BX + RC-980BX sau Technics se a 900s+ su c800u

Post by Nautilus »

Va salut domnilor! Ce parere aveti intre cele doua sisteme? Care vi se pare ca ar duce mai bine B&W DM 580 sau Infinity Refernce 60?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Rotel RB-980BX + RC-980BX sau Technics se a 900s+ su c80

Post by momolo »

Aici pe forumul nostru e un obicei, inainte de orice la userii "Nautilus-Karmaz" nou aparuti, si anume iata obiceiul:
viewtopic.php?f=9&t=11" onclick="window.open(this.href);return false;

Pe de alta parte, daca userii sunt "diferiti" si textul trebuie sa fie "diferit" :) (vezi ca ar mai fi un forum, computergames http://forum.computergames.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; :wink: )
http://forum.audioweb.ro/viewtopic.php?f=3&t=470" onclick="window.open(this.href);return false;

Intrebare (retorica) - cam ce speri, sa intri in primul post pe forumuri ( Joined: 08 Jan 2015, 14:22 ) si sa capeti un raspuns de valoare la dilema rapida in care te afli !? Bine ca nu pui intrebarea, "- Sa ma arunc in fantana sau sa nu ma arunc?! Mentionez, fantana are diametru 100 de centimetri!" :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Nautilus
Posts: 3
Joined: 08 Jan 2015, 12:22

Re: Rotel RB-980BX + RC-980BX sau Technics se a 900s+ su c80

Post by Nautilus »

Nu am avut nici o intentie de a ofensa sau jigni pe cineva pe aceasta cale iar daca am dat cumva de inteles acest lucru imi cer scuze.
Referitor la faptul ca pe alt forum sunt cu alt user nu cred ca este ceva in neregula, iar faptul ca am pus si acolo intrebarea a fost pentru ca am gasit anunt cu cele doua sisteme si chiar sunt interesat in achizitionarea unuia dintre ele.
Daca sunt si alte nereguli constatate va rog sa mi le spuneti pentru a nu mai gresi cu alta ocazie. Cu respect, Daniel!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Rotel RB-980BX + RC-980BX sau Technics se a 900s+ su c80

Post by momolo »

Daniel, nu ai gresit cu nimic, nu ai jignit, nici ofensat. Dar daca intri pe un forum si chiar in ziua inscrierii postezi prima ta intrebare de genul asta ("ce sa aleg intre si intre") nu cred ca poti obtine nici un raspuns/ajutor/sfat de calitate (care sa-ti fie de vreun folos). Nu ai cum din motive obiective.
Pe fiecare forum de orice profil exista un fel de comunitate, gashca, club, etc. Imagineaza-ti ca intri prima oara intr-un club de golf. Dai actul de identitate la intrare, esti trecut intr-un catastif si apoi iti faci intrarea si imediat ii intrebi pe cei de acolo ce crose de golf sa alegi intre X si Y pe care le-ai gasit second hand la ziar !? Cum ar reactiona membrii acelui club?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Nautilus
Posts: 3
Joined: 08 Jan 2015, 12:22

Re: Rotel RB-980BX + RC-980BX sau Technics se a 900s+ su c80

Post by Nautilus »

Ok, am inteles care este ideea. Multumesc de explicatie.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Rotel RB-980BX + RC-980BX sau Technics se a 900s+ su c80

Post by momolo »

Daniel, pentru a capata sfaturi cat de cat folositoare (pentru tine) ar fi indicat sa dai mai multe detalii ca de exemplu, in ce camera (marime) vrei sa pui sculele audio, ce gusturi muzicale ai, ce varsta ai si implicit de cand te pasioneaza sculele audio si ascultatul muzicii, daca ai cumva studii muzicale, daca si ce fel de sisteme audio de top (scumpe) ai vazut si ascultat, etc ?
De exemplu, din punctul meu de vedere (adica pe gusturile si la pretentiile mele) toate sculele mentionate de tine mi se par foarte slabe, nu le-as lua nici pe gratis.
Daca ar fi sa analizez la modul general ti-as spune sa uiti de acele Technics, sunt facute intr-o perioada foarte slaba a brandului, sunetul lor este mort, nerezolut, tern, plicticos, marunt, trancotar. Dealtfel si realizarea tehnica justifica o parere atat de proasta ( http://www.hifi-pictures.net/amplifiers ... platka.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; )
Finalul ROTEL este lucrat mai bine (in Taiwan probabil sau sigur.... daca nu cumva in China) dar preul Rotel este ceva foarte basic, primitiv, cateva integrate aruncate lejer pe un cablaj prea mare. Ca sound, Rotel in perioada respectiva si la nivelul asta de calitate (medie) este oricum peste acele Technics dar nu se evidentiaza prin nimic deosebit. Eu le consider niste trancote mediocre.
Totusi, conteaza cine le judeca (de aceea ar trebui intai se ne cunoastem putin, sa avem niste repere personale), de exemplu, daca un student care sta in camin si asculta toata ziua dintr-un Logitec si din winamp mp3-uri, ar vedea si auzi aceste scule, ar fi incantat, le-ar considera "nave cosmice", ceva extraordinar si probabil m-ar injura cand mi-ar citi opinia critica, probabil m-ar considera un chitros nebun.
Un aspect foarte important este si genul de muzica preferata deoarece una este sa asculti clasica si alta este sa asculti tehno-bum-bum sau cine stie de gheraieli comerciale! Pentru unele muzici e importanta numai bubuiala si sa fie tare, daca nu am tine cont de aceste aspecte am discuta precum surzii.
De aceea zic, orice schimb de informatii trebuie sa urmeze niste reguli si niste pasi. Sper ca acum ai inteles pe deplin inutilitatea intrebarilor tale datorita modului in care au fost puse.

Si asa ca o observatie generala si nu neaparat pentru Daniel - m-am gandit mereu la treaba asta, apare un incepator (asa cum am fost toti o data mai demult) si vrea sa afle, sa gaseasca, sa invete, sa capete experienta sau mai bine zis acces la experienta (din anumite puncte de vedere nu e la indemana oricui si costa). In acest caz nu cred ca putem discuta de o anume obiectivitate universala. Asta nu exista. In realitate fiecare avem propria scara de valori, propriile referinte, gusturi. Si astfel, intr-un final putem discuta de o relatie ca intre "maestru" si "ucenic". De exemplu, cazul unui tanar cu talent la desen. Isi gaseste un maestru in persoana unui pictor cubist si va ajunge si el cumva un pictor cubist sau derivat din cubism. Alt tanar cu talent la desen se intalneste cu un pictor impresionist. La randul sau va fi influentat de impresionism. In final, putem spune, conteaza unde si cui pui intrebarile. Insa peste toate exista o anume forta invizibila intre oameni, cei care se aseamana se aduna conform proverbului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply