Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Vineeeee VINYL-ul...vineee calaca totul in picioare...

http://www.theguardian.com/music/2015/j ... t-comeback" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hersorin »

Cd urile grecesti le-am luat pentru muzica nu pentru blank si in jur de 20 euro pareau bune .
Ascultati voi perfectiunea pe mine va rog sa ma lasati cu castronul in brate .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hersorin »

E posibil sa fie mediul toxic si la urechi de un dac Rega de 600 euro pur si simplu a spulberat un celebru CD player Unison Unico CD de 2300 euro si culmea pe Triangle .
Mai era cineva cu un stift de dac si la comparatia cu un celebru player Accuphase a vindut laudatul galbui . Daca ai un dac bun si il legi de un Pc nu inseamna ca gata trebuie sa cinte bine , treaba e mai complicata dar are si ea farmecul ei .
Mai sunt oameni care spun verde in fata si asculta si muzica nu doar scule . Pe forumurile straine am vazut ca oameni sunt mai deschisi .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

hersorin wrote:E posibil sa fie mediul toxic si la urechi de un dac Rega de 600 euro pur si simplu a spulberat un celebru CD player Unison Unico CD de 2300 euro si culmea pe Triangle .
Mai era cineva cu un stift de dac si la comparatia cu un celebru player Accuphase a vindut laudatul galbui . Daca ai un dac bun si il legi de un Pc nu inseamna ca gata trebuie sa cinte bine , treaba e mai complicata dar are si ea farmecul ei .
Mai sunt oameni care spun verde in fata si asculta si muzica nu doar scule . Pe forumurile straine am vazut ca oameni sunt mai deschisi .
In primul rand, cdplayerele vechi de la Unison nu sunt o mare referinta si in al doilea rand, pe net se pot raspandi cu usurinta si fara responsabilitate povesti fantastice. Nu e vorba de rigiditate, e vorba ca unii au facut mai multe eforturi sa compare si sa auda/afle. Stiu bine ce greu este sa faci o comparatie, ai nevoie de material, conditii si mai ales timp (dar si mintea deschisa; fara fanatism).
hersorin, sa ti minte ce susti si crezi azi pentru ca ziua de maine ti-ar putea aduce oricand o rasturnare de opinie! :wink:
Nu e nici o problema atata vreme cat nu facem prozelitism, cat nu ne comportam ca microbistii fanatici, cat nu ne impartim in tabere rivale. Fiecare aduce argumente si incearca sa-si descrie experienta asa cum poate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Extrem de interesant articolul mentionat de porto.
“Things sound different. They take on a life of their own; they come at you. Vinyl brings something else to it. It has a total warmth to it. Everyone talks about that, but it’s true. People often say, ‘I know that album but I’ve never heard it like that before.’ When you listen to CDs after you’ve been listening to vinyl for a long time, it sounds a bit … synthetic.”
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hersorin »

momolo wrote:hersorin, sa ti minte ce susti si crezi azi pentru ca ziua de maine ti-ar putea aduce oricand o rasturnare de opinie! :wink:
Aici ai dreptate pentru ca niciodata nu m-am gindit sa am o calitate a sunetului cum o am acum .Poate in doi ani trec si pe analogic deoarece am foarte multe discuri .
Stiu ca sunt in minoritate dar as vrea daca aveti timp sa cititi un test a unei persoane cu un sistem high end :
PC: CAPS v3 with Jcat USB card and dual Teddy Pardo LPSUs, running Win 2012 + AO
Digital: Trinity DAC
Amp: MSB M202
Speakers: Magico S5
Cables: AudioQuest WEL Signature IC / Shunyata Anaconda Z-Tron SC
Acesta a testat spuma in transporturi :
$33k dCS Scarlatti Transport
$20k Accuphase DP-800
$9k McIntosh MCD-1000
$1800 BADA Alpha USB
$700 Stello CDT100
Totul a mers pe un super dac All the transports, including the BADA Alpha USB, were connected to my dCS Scarlatti DAC using the generic BNC cable .
Omul a fost foarte scurt si clar The test was as fascinating, as it was ... short. The BADA Alpha USB turned out to be much better than all of those transports mentioned. There was even no need to switch back and forth as we often do to hear the differencies. The difference was so obvious, that you could hear it in the first 10s of a familiar recording .
Ce puteti reprosa acestui test ? Nu are omul sistem ?
Eu zic doar atit , tehnologia a avansat foarte mult si inca avanseaza in directia buna (formatul DSD este foarte aproape de analogic ).

http://www.computeraudiophile.com/f6-da ... out-15193/" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

hersorin wrote: Ce puteti reprosa acestui test ? Nu are omul sistem ?
Salut hersorin din descrierea de mai sus ceva imi scapa, nu e descris cum s-au legat transpoartele de dac si asta cred ca ar putea fi una din cauze,. Eu nu ma dau un știutor al digitalului iar acesta e motivul pentru care soluția unui cd player l-am preferat in detrimentul soluției transport si dac separate. Sistemul pe care il are respectivul nu poate fi pus la îndoială ca nu ar fi bun, problema de potriveală a fost la transport si ce ieșiri si cabluri a folosit, uneori nu toate iesirile/intrările digitale sunt de calitate si multe sunt puse doar sa fie la numar, desi ce a fost testat mai sus nu ar fi cazul, rămân la ideea ca tipul conexiunii si cablului l-au dus la o concluzie greșită. Iar acum as prefera daca nu te superi sa fim in topic si discuția asta sa o avem in alta parte caci este interesanta. Aici as prefera sa scriem doar despre vinil si pick-up. Bafta si sper sa nu ma înțelegi greșit.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hersorin »

remoteviewer1 in ultimile lui posturi a vorbit mai mult despre cei care asculta digital si furaciuni si tablete , din acest motiv am scris aici .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

"Am si eu o cunostinta, ce si-a cumparat Audi chiu shepte cu motor in 12 cilindri tedei si zice ca e cea mai buna masina de pe pamant(a mai avut si X6 si Mercedes GL, si tractor lamborghini de 200 000 euro cu care ara neincetat campurile patriei), si tipul asta afirma acest fapt in topicul dedicat pentru Ferrari vintage din anii 60-70, unde aia nu suporta SUV-urile."

Nu e asa ca v-ati convins? Nu il credeti pe cuvant?El are multi bani, isi poate lua 2 Ferrari si 2 Pagani Zonda oricand (noi sau second, cum vrea muschiul lui), dar nu poate cobori cu ele in parcarea subterana de la mall...(si din acest motiv nu le sufera). Cam asa vad eu afirmatia de mai sus :lol:, si ma voi opri ca o dam in discutii de genul unora de pe forumuri disparute in stilul asta.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

hersorin, ai citat chestia aia de parca ar fi o marturie de la tribunal care rastoarna procesul. :D
Uite, iti amintesti de perioada OPPO ?! Intrase febra asta si la noi in tara. Ei bine, in perioada aia pe cel mai mare forum italian de profil, un topic despre OPPO se facuse de o suta de pagini in cateva zile. Acolo era un tip (in varsta omul) care avea scule audiofile scumpe si comparase un player OPPO cu un WADIA de 12.000 euro care era al lui si apoi a scris ca OPPO (nemodificat, adica de fabrica) spulbera WADIA. Ba mai mult, chemase la el in vizita un grup de forumisti audiofili si dupa aia iesise un mare scandal deoarece el, proprietarul unui Wadia de 12K si unui OPPO de 100 euro sustinea ca OPPO suna mai bine ca WADIA si avea si martori, adica cea mai mare parte din cei care-l vizitasera. Imi aduc aminte, iesise scandal si ceva porcaiala deoarece nu toti erau de acord dintre cei care fusesera, ba daca nu ma insel, cativa spuneau ca toata povestea e penibila.
Cert este ca dupa o perioada in care OPPO ajunsese un fel de Sfantul Graal al audiofiliei, a cazut in uitare si in scurt timp intr-o absoluta uitare, azi nimeni nu mai vorbeste. Ala nu era singurul, erau mai multe "marturii" din astea fantasmagorice in perioada respectiva de mare entuziasm (care intr-un final s-a fasait).
Eu iti spun, ia-o usor, cu calm, asa e pe net, orice e posibil! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

momolo wrote:.
Cert este ca dupa o perioada in care OPPO ajunsese un fel de Sfantul Graal al audiofiliei, a cazut in uitare si in scurt timp intr-o absoluta uitare, azi nimeni nu mai vorbeste.
Oppo azi nu mai produce cd-playere ci doar multi-formate gen bluray. Oricum citesc de toate cd/sacd/hdcd...Nu stiu cum suna, dar cei ce le-au achizitionat spun ca isi merita banii (800-1500 euro). Din cate stiu oppo e o firma americana ce produce in china

https://www.avstore.ro/playere-bluray/oppo/" onclick="window.open(this.href);return false;

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

remoteviewer1 wrote:catacore
LP-urile nu pot fi clonate, copiate, etc. Deci ori dai banu' si-l ai, ori nu dai banu' - si nu-l ai. Ca nu mai ai ce comprima, nici daunloada
Asa si ce e rau in asta?

salut,

eu nu cred ca e nimic rau in asta, nici nu cred c-am zis c-ar fi ceva rau. Doar ca citisem, acum vreo 10-15 ani, intr-o revista italieneasca, cam cat castiga un artist depe seama unui CD vandut. Ziceau acolo de 7%. Din graficul prezentat acolo, grosul mergea la casa de discuri si la distribuitori. Asa ca am ramas cu intrebarea: cumparand CD-uri, io pe cine sustin? De-aia si ziceam ca-si freaca mainile producatorii si distribuitorii, ca aia fac banu' gros dupa vanzari, nu artistul. Ceea ce, in opinia mea, e rau. Probabil cei mai afectati de furtul de muzica, nu sunt artistii, ci restul "lantului muzical", asa ca ei au mari motive de bucurie pentru revenirea vinilului. Parerea mea.

Eu personal ma bucur ca am (re)descoperit vinilul, insa mi se pare deplorabil ca, din vreo 20-25 de viniluri noi, cumparate in ultimele doua luni, 3 au avut defecte de fabricatie (adica peste 10%). In doua cazuri e vorba de acelasi LP - adica l-am schimbat, iar cel cu care l-am schimbat are acelasi defect (dar nu in acelasi loc). Produs de ECM. Firme serioase, ce mai.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

catacore wrote:De-aia si ziceam ca-si freaca mainile producatorii si distribuitorii, ca aia fac banu' gros dupa vanzari, nu artistul. Ceea ce, in opinia mea, e rau. Probabil cei mai afectati de furtul de muzica, nu sunt artistii, ci restul "lantului muzical", asa ca ei au mari motive de bucurie pentru revenirea vinilului. Parerea mea.
furtul tot furt ramane ca si plagiatul care tot plagiat ramane. Nu e cazul sa plangem de mila artistilor, unii o duc bine. Problema pe care o vad este stricarea unui echilibru. Piata are nevoie si de piraterie care a existat intotdeauna. Pirateria ajuta la promovare. Insa noua era a internetului faciliteaza furtul nu cu galeata, nu cu roaba, nici cu camionul ci cu trenul galactic! Practic pirateria tinde sa incline balanta, sa dezechilibreze fragilul echilibru. Astfel, cu cat vanzarile oficiale merg mai prost, cu atat preturile tind sa creasca pentru a conserva profiturile sau pur si simplu pentru a evita falimentul. Si cu cat preturile cresc, cu atat pirateria prospera. E un cerc vicios.
Cat priveste artistul, situatia e mai complicata deoarece arta nu se poate vinde/cumpara la kilogram sau metru. Ori in ultimele decenii a cam ajuns la kilogram si la metru, mai ales de cand se face muzica cu calculatorul si astfel, orice urangutan poate sa clikaie din maus producand zgomot. Care poate fi vandut ca la supermarket, adica orice poate fi promovat de o masinarie de marketing. Incetisor ne indreptam in lumea descrisa de George Orwell, masinariile iau locul sufletului, creatiei, inspiratiei. Astea sunt labile, ineficiente, inconstante, nu-s pe placul masinariilor. Intr-un fel parca si in antropologie se spune ca unealta l-a creeat pe om sau mai corect, omul creeaza unealta care la randul ei il formeaza pe om. Mie unul imi este din ce in ce mai straina muzica pop-disco-tra-la-la (sau cum s-or mai denumi gheraielile moderne); cu "muzica" asta mi se pare de multe ori ca o masinarie vrea sa ma transforme in pastaie goala si de cele mai multe ori imi pare satanica. Ori astora parca nu le-as mai plange de mila ca-i papa falimentul dar problema ramane cu partea inca buna a muzicii. Pentru ca se produce multa muzica buna dar nu ajunge promovata prea la vedere.
catacore wrote:Eu personal ma bucur ca am (re)descoperit vinilul, insa mi se pare deplorabil ca, din vreo 20-25 de viniluri noi, cumparate in ultimele doua luni, 3 au avut defecte de fabricatie (adica peste 10%). In doua cazuri e vorba de acelasi LP - adica l-am schimbat, iar cel cu care l-am schimbat are acelasi defect (dar nu in acelasi loc). Produs de ECM. Firme serioase, ce mai.
am patit si eu din astea..... cu LP-uri luate din comertul autohton. Am vaga senzatie ca la noi se vand gunoaie, facaturi. De exemplu, poate nu stiai, o presa nu rezista decat la un numar limitat de presari. Astfel, primele presari sunt la calitatea maxima si apoi calitatea scade din ce in ce mai mult pana la sfarsit cand exista rateuri. Poate la noi se aduc LP-urile de la sfarsit, cand presa e obosita si discurile sunt vandute mai ieftin tocmai din cauza asta. Poate se aduc chiar serii rebutate, poate isi spun ca la noi, la "colonia de nigari albi" se poate vinde orice. Vedem asta in orice domeniu, mancare, cosmetice, peste tot marfa pentru noi e mai proasta decat cea pentru vestici. Dar noi o cumparam, culmea, cu adaos mai mare si o halim pe toata!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Nu vreau sa par Gica-contra, insa am citit multe cazuri de pe comentariile de pe Amazon (citesc review-uri la albume de multe ori) cu privire la calitatea indoielnica a unor viniluri (defecte, lipsa o parte), culmea chiar la unele ce erau impecabile si cumparata din romanica de catre mine, eu cred ca tine si de ghinion.... Ca orice industrie, nu cred ca cea a vinilurilor ar fi infailbila, e normal sa mai iasa si rebuturi. Ce as putea sa le reprosez magazinelor de la noi, ar fi ca vand unele discuri deformate de noi, probabil le arunca neglijent pe jos si pune greutati pe ele.

Am cumparat cd-uri noi din magazinele celebre din centrul oraselor (mari) europene si odata am gasit un cd cu un soft in loc de muzica de pe coperta (cd-ul era gravat corespunzator, cand l-am pus intr-un laptop sa vad daca merge, a inceput sa imi instaleze ceva in germana) . Din acest motiv, eu cand cumpar cd-uri din afara (rar), le desfac pe toate inainte si le ascult (daca pot). Am mai cumparat odata un cd din Italia ce era patat cu o chestie alba, ceva gen lipicios, de m-am chinuit o jumatate de ora sa il curat, cd ce costa peste 20 de euro la vremea lui. Initial m-am speriat ca am aruncat banii degeaba. Am primit si de la Amazon cd-uri intacte pe exterior si zgariate in interior, aici poate fi si vina postei cum le gestioneaza. Probabil, cu cat cumperi mai multe, cu atat ai sanse sa gasesti traznai, cel putin pe la europeni, nu stiu cum sta treaba pe la japonezi, americani, etc.

Am observat in ultima vreme "emanciparea" samsarilor de muzica pe vinil de la noi, au ajuns la preturi nesimtite dupa parerea mea. Am gasit anul acesta in Paris in magazine din centrul orasului (mari cu multi angajati) viniluri sh mai ieftine si mult mai bune calitativ decat la noi. Cand l-am comfruntat pe unul din vanzatorii nostri autohtoni ce vand la rulota in targuri (viniluri zgariate cu 50 de ron bucata, dar "originale")a inceput sa faca scandal si sa spuna ca alea din Paris nu erau originale si ale lui erau :lol: !
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Am observat in ultima vreme "emanciparea" samsarilor de muzica pe vinil de la noi, au ajuns la preturi nesimtite dupa parerea mea.
majoritarul e oaie proasta si bijnitarul urmareste continuu discutiile pe net sa vada ce se ridica si ce coboara. Asa e si la vanzarea de aparate "vitange", am observat de multe ori, cand se lauda pe forumuri anume aparate, imediat samsarii locali cresc pretul si preiau in texte "citatele celebre" adaptate (sa inteleaga orice majoritar). Nu stiu daca si reusesc sa vanda cu preturile alea aberante indiferent cate laude se scriu, insa stiu ca e lumea plina de fraieri care asteapta sa fie mulsi, de multe ori vazand unele cazuri parca mi se pare pacat de fraierul care scapa nejumulit. Unii si-o cer!

LP-uri noi gata paraite dupa desigilare am patit si eu. Dar am vazut la altii LP-uri cumparate de dincolo fara grija pretului si numai din surse serioase iar alea nu aveau probleme. Eu daca mi se intampla sa cumpar ma uit la pret ca majoritatea celor de aici. Am vazut o data la cineva LP-uri luate din USA si am avut ocazia sa ascult pe un sistem de mare top ("hiend" pur sange). Pai in momentul ala nu stiu ce ar mai zice carcotasii carora le put LP-urile noi pe care le considera "digitale"! Se auzeau fantastic si nu paraia unul! Am pus dupa aceea sursa digitala (cdplayer) de top care costa mai mult decat pickupul si si-a luat-o in freza, nu se putea asculta! Trebuia pauza sa uiti cum suna LP-ul!
Cred ca piata e amestecata peste tot si conteaza pretul. O piata ca a noastra se orienteaza dupa sursele ieftine. Si cum am zis, LP-ul nu e ca CD-ul, depinde de starea matritei si de transa de material. Si am banuiala ca sunt folosite fabrici din lumea a 3-a.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply