Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
aggravatedaudience
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2015, 01:38

Re: Sa facem cunostinta !

Post by aggravatedaudience »

Salut aggravatedaudience! Te cunoastem cumva de pe alte forumuri?!
Diferenta intre noi este urmatoarea - eu nu tin neaparat "sa te fac sa intelegi" (adica e treaba ta ce crezi, intelegi sau gandesti) insa atata vreme cat aici pe forum faci anumite afirmatii (mai ales cele foarte categorice, definitive, universale si galactice) ma simt nevoit sa te combat cu argumentele pe care le am (si in care cred).

In acelasi timp, ca moderator nu sunt de acord cu diversele "razboaie" intre tabere cum defapt nu sunt de acord cu fanatismul si prozelitismul inchizitor in acest domeniu. In orice domeniu e bine sa ne pastram macar un pic de scepticism deoarece mai des decat ne place sa credem ne putem afla intr-o eroare fundamentala.

Avand in vedere chestiunile astea, sfatul meu ar fi, mai usor cu pianul pe scari! In privinta asta incerc sa-ti spun un fel de fabula pe care o stiam de copil, de la tata:

- Cica o data pe un deal se aflau doi tauri, cel batran, tatal si cel tanar, fiul. In vale pastea o turma de vaci. La un moment dat cel tanar spune, "- Tata, ce zici, daca o luam la goana in vale, dam buzna peste vacile alea si le facem pe toate de le zboara fulgii de proaste!". Al' batran ii raspunde: "- Fiule, mai ai mult de invatat, daca o luam la goana ca prostii, vacile se sperie si o iau toate la fuga, abia daca prindem vreuna batrana care nu poate fugi si o impartim amandoi ca niste fraieri! Solutia este sa coboram incet, incet ca si cand pastem cuminti, sa se obisnuiasca vacile cu noi si cand ajungem intre ele, le luam pe toate pe rand si cu totii vom fi multumiti si fericiti!"
:wink:
PS - totusi, daca ne poti spune, cu ce alt user ai activat/activezi pe alte forumuri (foste sau/si inca functionale) ?
După cum am spus, îmi pare rău că am fost nevoit sa deschid o discuție cu un ton mai negativ de la început, dar asta e.
Oricum cred că prezentarea unor idei, fie ele și contradictorii cu norma nu prezintă un pericol nici măcar pentru un moderator. Cred ca cu toții putem învața ceva unii de la alții purtând un dialog civilizat și tot cum ai spus tu, cu puțin umor.
Probabil că alegerea expresiei "sa te fac sa înțelegi" a fost una proasta. Eu nu pot face pe nimeni sa înțeleagă. Eu pot prezenta informații, idei sau experiente personale cu speranța că acești factori vor juca un rol în formarea unei opinii. Problema cu Hi-fi-ul este ca totul este foarte foarte personal și privat. Dacă eu aud într-un mod anume o gama de sunete asta nu înseamnă că și restul lumii va auzi la fel.
Și să revin la tema discuției. Am fost doar frapat de modul în care te-ai exprimat în legătură cu Hi-fi-ul "computerizat". Fără să îi fi acordat vreo șansă, ca sa zic asa. Și cred că ai dat cu "el" de pământ pentru ca nu cred că ai avut șansa să asculți în liniște și pace un sistem audio bine definit. Nu vreau să fiu înțeles greșit, acum ma refer strict la :
computer - dac - amplificator analog - boxe.
Și de aceea as fi vrut să-ți fi putut prezenta ca se poate ajunge la "Hi-fi" și cu ajutorul unui computer.

Cat despre alte forumuri sau conturi, eu cred că prezentarea mea a fost îndeajuns de onesta ca sa elimin orice dubii sau parale cu alte persoane. Nu am participat la alte discuții, pe alte forumuri sau cu alte conturi. Dacă mai exista vreo unul cu același istoric ca al meu, prezentati-mi-l. Atunci sunt două alternative: el este un impostor sau universurile s-au unit și Ray Bradburry a avut dreptate. ;)
Cu respect Teo
Muzica se simte nu se masoara!

User avatar
aggravatedaudience
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2015, 01:38

Re: Sa facem cunostinta !

Post by aggravatedaudience »

aggravatedaudience wrote:
Salut aggravatedaudience! Te cunoastem cumva de pe alte forumuri?!
Diferenta intre noi este urmatoarea - eu nu tin neaparat "sa te fac sa intelegi" (adica e treaba ta ce crezi, intelegi sau gandesti) insa atata vreme cat aici pe forum faci anumite afirmatii (mai ales cele foarte categorice, definitive, universale si galactice) ma simt nevoit sa te combat cu argumentele pe care le am (si in care cred).

In acelasi timp, ca moderator nu sunt de acord cu diversele "razboaie" intre tabere cum defapt nu sunt de acord cu fanatismul si prozelitismul inchizitor in acest domeniu. In orice domeniu e bine sa ne pastram macar un pic de scepticism deoarece mai des decat ne place sa credem ne putem afla intr-o eroare fundamentala.

Avand in vedere chestiunile astea, sfatul meu ar fi, mai usor cu pianul pe scari! In privinta asta incerc sa-ti spun un fel de fabula pe care o stiam de copil, de la tata:

- Cica o data pe un deal se aflau doi tauri, cel batran, tatal si cel tanar, fiul. In vale pastea o turma de vaci. La un moment dat cel tanar spune, "- Tata, ce zici, daca o luam la goana in vale, dam buzna peste vacile alea si le facem pe toate de le zboara fulgii de proaste!". Al' batran ii raspunde: "- Fiule, mai ai mult de invatat, daca o luam la goana ca prostii, vacile se sperie si o iau toate la fuga, abia daca prindem vreuna batrana care nu poate fugi si o impartim amandoi ca niste fraieri! Solutia este sa coboram incet, incet ca si cand pastem cuminti, sa se obisnuiasca vacile cu noi si cand ajungem intre ele, le luam pe toate pe rand si cu totii vom fi multumiti si fericiti!"
:wink:
PS - totusi, daca ne poti spune, cu ce alt user ai activat/activezi pe alte forumuri (foste sau/si inca functionale) ?
După cum am spus, îmi pare rău că am fost nevoit sa deschid o discuție cu un ton mai negativ de la început, dar asta e.
Oricum cred că prezentarea unor idei, fie ele și contradictorii cu norma nu prezintă un pericol nici măcar pentru un moderator. Cred ca cu toții putem învața ceva unii de la alții purtând un dialog civilizat și tot cum ai spus tu, cu puțin umor.
Probabil că alegerea expresiei "sa te fac sa înțelegi" a fost una proasta. Eu nu pot face pe nimeni sa înțeleagă. Eu pot prezenta informații, idei sau experiente personale cu speranța că acești factori vor juca un rol în formarea unei opinii. Problema cu Hi-fi-ul este ca totul este foarte foarte personal și privat. Dacă eu aud într-un mod anume o gama de sunete asta nu înseamnă că și restul lumii va auzi la fel.
Și să revin la tema discuției. Am fost doar frapat de modul în care te-ai exprimat în legătură cu Hi-fi-ul "computerizat". Fără să îi fi acordat vreo șansă, ca sa zic asa. Și cred că ai dat cu "el" de pământ pentru ca nu cred că ai avut șansa să asculți în liniște și pace un sistem audio bine definit. Nu vreau să fiu înțeles greșit, acum ma refer strict la :
computer - dac - amplificator analog - boxe.
Și de aceea as fi vrut să-ți fi putut prezenta ca se poate ajunge la "Hi-fi" și cu ajutorul unui computer.

Cat despre alte forumuri sau conturi, eu cred că prezentarea mea a fost îndeajuns de onesta ca sa elimin orice dubii sau parale cu alte persoane. Nu am participat la alte discuții, pe alte forumuri sau cu alte conturi. Dacă mai exista vreo unul cu același istoric ca al meu, prezentati-mi-l. Atunci sunt două alternative: el este un impostor sau universurile s-au unit și Ray Bradburry a avut dreptate. ;)
Cu respect Teo

Ooof , sunt un salbatic si cateodata mai iau si foc. Asa... incet si mocnit.
Ai dreptate de fapt si de drept si-mi cer scuze pentru limbaj si comportament.
O mai fac o data si o fac bine de data asta!


Salut tuturor, ma numesc si Teo si-mi place muzica si hifi-ul.
Bine v-am gasit :)
Muzica se simte nu se masoara!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

aggravatedaudience wrote:Și să revin la tema discuției. Am fost doar frapat de modul în care te-ai exprimat în legătură cu Hi-fi-ul "computerizat". Fără să îi fi acordat vreo șansă, ca sa zic asa. Și cred că ai dat cu "el" de pământ pentru ca nu cred că ai avut șansa să asculți în liniște și pace un sistem audio bine definit. Nu vreau să fiu înțeles greșit, acum ma refer strict la :
computer - dac - amplificator analog - boxe.
1) aici NU este locul unor astfel de discutii, este doar un spatiu de prezentare. Trebuie sa functioneze si auto-cenzura, nu se pot reglementa toate situatiile prin regulamente.

2) nu ai de unde sa sti ce am ascultat sau care sunt experientele mele. Prin fraza de mai sus gresesti din multe puncte de vedere. Judeci, califici fara sa ai nici un fel de date, nici un fel de informatii. Faci o apreciere generala falsa, cum ca "am dat de pamant cu....". Nu numai ca e falsa dar e si foarte generala si astfel, suna rau, distonant, deranjat de la cineva care abia a intrat aici pe forum si iata, produce atata text!

3) regulamentul imi da dreptul sa-ti sterg toate aceste aberatii pe loc si fara explicatii, eventual sa te trimit si intr-o pauza pentru meditatie. Dar uite, sa-ti acord o sansa, iti cer permisiunea sa sterg toate aceste stufosenii pe care le-ai scris aici, sa lasam pe cat se poate topicul asta in ordine. Ce zici ? Iti acord prezumtia de prea mult entuziasm la un incepator. Sa vad si cum reactionezi mai departe, aici, in caz ca ai o impresie gresita, nu este locul unde faci ce vrei in numele unei democratii prost intelese. Exista si reguli nescrise, toate se invart in jurul conceptului de bun simt si nivel minim acceptat pentru un club care se doreste select.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: Sa facem cunostinta !

Post by mselescu »

Buna seara.

Cind au trecut 4 ani ???

Ma bucur sa va regasesc !
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

mselescu wrote:Buna seara.

Cind au trecut 4 ani ???

Ma bucur sa va regasesc !
Bine ai revenit Marius !!!!! Ma bucur ca esti ok!
Au trecut patru ani ??!?!?! Ce s-a intamplat de ai lipsit atat de mult ?! Incredibil cum trece timpul, cateodata am senzatia ca s-a accelerat!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Sa facem cunostinta !

Post by doru »

mselescu, salutari si bine ai revenit! A trecut mult timp, e adevarat, dar sper ca pasiunea audiofila nu s-a stins!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: Sa facem cunostinta !

Post by mselescu »

Va multumesc pentru urari.

Pasiunea pentru "ascultat muzica la o anumita calitate" nu poate sa dispara niciodata.

Au "zburat" patru ani cu probleme de activitate complexa, munca, familie si redescoperirea unei

placeri mai vechi: a face fotografi.

Au fost patru ani plini, cu realizari, fara timp liber si cu putina muzica ascultata in mod egoist (singur cu mine), evident tot electronica.

Ma bucur sa fiu alturi de voi , trebuie sa citesc pentru cei patru ani cit am absentat dar promit ca o sa-mi revin in curind.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by remoteviewer1 »

Esti binevenit in acest caz sa postezi recomandari la sectiunea de Muzica Electronica, al carui mare pasionat sunt :) . In acelasi timp, declar ca sunt total curios cum suna MingDa-ul din semnatura ta.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Kostas »

Mselescu fi binevenit. Cred ca pasiunea pentru fotografie o impartasim mai multi. Ce mai face Jolida, cum mai canta ?!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: Sa facem cunostinta !

Post by mselescu »

Multumesc de bune urari !

Jolida JD 100S a ramas peste ani singurul CD player din sistem si suna la fel de placut (cald). Nu a facut

"nazuri" si lampile isi fac pe deplin simtita prezenta, nu are nevoie de un preu pe lampi (ajunge preul Primare).

Micutul MingDa MC-34A (care are aproape 14 kg) suna bine pentru pretul lui(a fost aproximativ 300 Euro) si poate trezi la viata

boxele B&W 703 dar are nevoie de minim 30 minute de "incalzire".

Nu am schimbat componentele din semnatura veche cu exceptia dozei(Ortofonul 2M Blak a suferit un accident iremediabil):

am revenit la vechea Shure V15VxMR dar cu un nou "virf" japonez de 150 USD de la Jico(model SAS).
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
AdiHiFi
Posts: 1
Joined: 13 Jan 2015, 19:55

Re: Sa facem cunostinta !

Post by AdiHiFi »

Salutare tuturor audiofililor si melomanilor! Dupa cum se vede sunt nou pe aici, sunt pasionat de muzica de mai mult timp, mai precis cant vocal si microbul asta cu muzica cred ca m-a luat de cand eram mic si furam tobele de pe scena sa bat in ele sau stateam la mare in anii 80, copil fiind, cu gura cascata si ascultam in restaurantele nemtesti muzica de calitate. Cred ca pentru cei care nu inteleg ce inseamna muzica, poate insemna nebunie, pentru mine este un mod de a ma relaxa, este drogul meu ca sa zic asa. Asadar, cam de 2-3 ani am devenit audiofil(meloman oricum sunt) si primul meu sistem este compus din Tannoy si Yamaha, brand-uri care mi-au facut o impresie buna, insa sunt deschis sa ascult si sa inteleg sunetul la un nivel mult mai complex, chiar de sunt la un nivel de inceput. Mai nou ma folosesc de muzica buna sa ascult un sistem decent si...chiar imi place. Sa auzim numai de bine! Adi

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

AdiHiFi, bine ai venit!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dragos
Posts: 2
Joined: 19 Jan 2015, 09:42
Location: Constanta

Re: Sa facem cunostinta !

Post by dragos »

Va salut!
Eu sunt Dragos si ma bucur sa regasesc o parte din utilizatorii vechiului forum HiFi&Multimedia (parca 2004), o comunitate virtuala cu oameni inimosi ce impartasesc din experienta lor.
Ganduri bune.

Dragos

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Salut Dragos! Am vazut ca esti....Dragos dupa nick-name, dragos! :) Totusi, macar varsta ar fi fost (poate) util de stiut. Ar fi o oarecare diferenta intre un dragos de 14 ani si altul de 80 de ani. Poate si alte amanunte, insa nu te obliga nimeni.
Pe HiFi&Multimedia ce nick-name foloseai ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dragos
Posts: 2
Joined: 19 Jan 2015, 09:42
Location: Constanta

Re: Sa facem cunostinta !

Post by dragos »

An de fabricatie '74 :D.Pe HiFi dragosmst (adresa de mail)

Post Reply