Accuphase E-213 input level matching

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Salut,

Ma poate ajuta cineva in problema urmatoare:
in specificatiile sala, pe intrarea RCA, amplificatorul accepta semnal de 213 mV (ce coincidenta cu numele sau:))
Aveti atasata mai jos poza din specificatii -sper sa se incarce.

Problema pe care o vad este ca majoritatea CD playerelor moderne sau DAC-uri au la iesire semnal de 2V - adica de vreo 10 ori mai mare.

De auzit se aude cam tipat in boxe si ma gandeam ca aceasta ar fi cauza.
Dar care sunt solutiile ?
Am incercat de ex din DAC sa ii dau un volum mai mic dar cum stii ca ai picat pe nivelul care trebuie.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by LEKTOR »

Poza nu s-a incarcat, dar anyway :

Cred ca te uiti la 2 chestii diferite - nu este vorba de aceeasi tensiune, ci de
- cd player output voltage - SI
- amp input sensitivity

" The output voltage of your source is a constant level, and does not change unless your source has a "variable output". This 2 volts of signal (music) drives the input stage of your power amplifier or it drives the input stage of your preamp which in turn drives the input stage of your power amp.

The input sensitivity of an amplifier simply means how many volts are required to bring the amplifier to full power. Any amount of voltage beyond this figure will make your amplifier try to put out more power then it actually has, the result is called "clipping".

So it stands to reason that in all cases a preamp is used to control the voltage from the source. You can figure that when the preamp volume is all the way down, you have ZERO volts – hence no sound from the amplifier. As you turn the volume knob up the voltage increases as does the sound you hear from your amp. The ideal working range on a volume control should be somewhere between 1/4 and 3/4 of the way up to hit your normal listening level . This means your preamp would actually never be adding any voltage to it’s input signal – also known as "gain".
Once you make the determination that you either need gain or don’t need gain, you will have narrowed down your choices considerably. In either case, gain or no gain, there is one more thing to consider and that is called "impedance".

All sources and preamps have what is called "output impedance". Think of it as the units ability to drive difficult loads, like might be experienced with super long interconnects, or obnoxious amplifiers.

On the flip side, all amplifiers have what is called "input impedance". Think of it as the difficulty level the amplifier imposes on the preamp or CD player.

As a general rule, the lower the output impedance is, the better it will drive difficult loads. And, the higher the input impedance is the less difficult it is to drive. A good example of a happy situation is a preamp with an output impedance below 1000 ohms driving an amplifier with an input impedance of 100,000 ohms.

Most stock CD players have a fairly low output impedance, but unfortunately power amplifiers are all over the place, ranging between 10,000 ohms and 500,000 ohms. The most common figure is around 50Kohms."
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Scrie asa in imagine:
high level input : (asta banuiesc ca e intrarea RCA)
- sensitivity for rated output 213 mV
- input inpedance 20k ohmi
balanced input : (nu folosesc momentan)
- sensitivity for rated output 213 mV
- input inpedance 40k ohmi
Power input :
- sensitivity for rated output 1.07V
- input inpedance 20k ohmi

Acum dandu-se un DAC cu control variabil de volum ce poate fi folosit ca si preamp:
- Variable Pre-amp Output, Line Output Fixed: 2.1V RMS
- Output impedance <10 ohmi
Cum tb facut :) ?

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by LEKTOR »

Eu merg cu output level la DAC la max.
Ce zici tu ca zbiara, nu este din cauza nepotrivirii voltajelor.
Mai bine descrii tot sistemul, incl cabluri,boxe,materialul ascultat,etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Daca folosesc DAC+ AMP Naim nu am aceasta problema, am poate un hint de brightness de la boxe slabute Wharfedale.
Daca leg dac ul Naim la Accuphase pe fixed level output zbiara si nu imi place deloc.
Suna ca si cum intra in clipping.

Vreau doar sa inteleg fenomenul, sa stiu sa interpretez corect datele tehnice...

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

De curiozitate, ce amp folosesti si ce scrie in specificatiile lui ca intrare si ale DAC-ului la iesire?

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Cred ca intrebarea mea e formulata mai bine aici de altcineva insa nu m-am lamurit cum e pana la urma:
http://www.audiokarma.org/forums/showth ... p?t=418349" onclick="window.open(this.href);return false;
sau aici:
http://www.whathifi.com/forum/hi-fi/hig ... tput-level" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hondaru »

Foloseste iesirea variabila a DAC-ului pe oricare intrare doresti intrucat ce poate scoate DAC-ul este cu mult peste nevoile amplifului. Incepe si creste nivelul de iesire la DAC de la 0 pana cand ajungi la un nivel satisfacator (spre tare) al auditiei insa volumul amplificatorului sa mai aibe cam 1/3 din cursa ramasa pina la nivel maxim. Asa iti protejezi boxele de clipping. Ideal ar fi sa poti masura cu un voltmetru iesirea DAC-ului cuplata la o rezistenta egala cu impedanta de intrare a amplifului si cand ajungi la 210mV te opresti cu crescutul volumului la DAC. Atentie sa nu faci niste scurtcircuite ce pot distruge etajul final al DAC-ului!
POti ataca cu DAC-ul si intrarea de putere a amplifului care necesita semnal mai mare dar nu vei mai avea nici o posibilitate de a selecta alte surse dar nivelul de iesire al DAC-ului va fi dat mai tare pentru a obtine aceeasi presiune acustica.
Ar fi bine sa incerci sa intelegi termenii (si unitatile de masura) folositi in manualale tehnice intai de toate. Apoi vei vedea ca se limpezesc un pic lucrurile....si vom putea vorbi aceeasi limba.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Da, suna bine raspunsul tau!

Am citit acest articol:
http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=58829" onclick="window.open(this.href);return false;
si am calculat ca o sursa normala de 2000mV (2V) trebuie atenuata cu 19.44 dB ca sa se potriveasca cu amplificatorul.

Acum constat (cu stupoare) existenta unui buton "attenuator" pe panelul de la Accuphase.
Oare nu este acesta solutia problemei ?
Zice ca atenuieaza cu 20 dB in manual !
Are cineva cunostinta cand aplica atenuarea ? ca din manual nu reiese ...


Oare cati oameni nu iti schimba sistemele si isi cumpara cabluri ca "suna bright", "nu e basul controlat" etc etc si de fapt ei au o problema grava de matching cu sursa.
Sau "am dat volumul la ora 9 si mama ce tare se aude, ce sistem puternic am" cum zice si tipul care a facut articolul.

Opinions ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by momolo »

hifi_master, problema cu tipatura nu vine de la chestia asta cu nivelul (tensiunea) din prospecte. Poti baga cdplayere (care ar avea nativ pana in 2V efectiv insa in realitate multe nu ating nici jumatate) in vechituri care au ca date tehnice, semnal intrare 150mV (asta e un standard frecvent in anii 70-80). Nici macar nu distorsioneaza pentru ca asta ar trebui sa fie rezultatul, nu tipatura sunetului.

Daca nu distorsioneaza (si inteleg ca nu) problema reclamata de tine este din nepotrivirea sculelor si boxelor. Cauza vine din impedante (ca sa stim teoretic, sa ne mangaie curiozitatea) si nu prea ai ce-i face, e vorba de "sfantul" matching haudiofil despre care unii discutam mereu. Nu rezolvi nimic cu varierea nivelului de semnal, pur si simplu sculele nu se pupa, poate nici boxele cu amplificarea.

Chestia asta nu tine neaparat de calitatea proasta a sculelor, pur si simplu e matchingul. Explicatia cu impedantele e valabila dar greu de cuantificat si masurat. In cazul asta eu as cauta scule/boxe mai potrivite, as incerca poate mai intai din cabluri, as tine cont de tot felul de "amanunte" si "placebo" despre care osciloscopistii vorbesc cu dispret. Dar in opinia mea, daca de la inceput sunt probleme majore cu sunetul, nu prea mi-as mai pierde vremea cu aceasta combinatie nereusita.

Am avut Accu 213 in probe o vreme acum cativa ani si mi-a placut foarte mult. Am bagat in el playere cu semnal crunt de minim 2V si nu tipa, nu guita si nici nu distorsiona. Adica nu avea nici pe naiba cum nici un amplif vintage de exemplu, nu are, desi datele tehnice par ciudate (150mV). Dar nici o amplificare nu e univerasala, plus ca unele firme au grija ca sculele lor sa fie un pic mai altfel, sa se potriveasca bine numai intre ele.
Si mai conteaza si ce amplifici!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Multumesc, Momolo de raspuns.
Cu ce boxe l-ai ascultat, de curiozitate ?
Am testat si intrarea lui digitala pe coax si usb (are placa DAC-40) si se aude la fel (de tipat ma refer).
Reduc volumul intre 5 si 20 db si lucrurile se mai schimba in bine.
Care e explicatia pe digital ? Nu ar trebui sa ascult la 100% ?

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Sau e vreo setare busita in foobar2000 ? gen replay gain.
sau sa activez replay gain si sa scad de acolo niste dB ?

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by remoteviewer1 »

Cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare, acel amplificator scoate in boxe ce-i bagi, in cazul de fata...semnal digital(la origine) de calitate slaba, te chinui degeaba sa gasesti problema in setari si potriviri de tensiuni.

Eu am probat acel amplificator cu zeci de surse si perechi de boxe, si in toate cazurile s-a descurcat admirabil. Era singura componenta din sistemul meu de care nu s-a apropiat nici un vintage(si am incercat multe) macar la jumatea calitatii sale. Cum il scoteam din sistem si bagam altceva, era tristete mare in sunet.

Acestui amplificator ii trebuie o sursa pe masura (el iti arata ca o lupa imperfectiunile sursei), eu as recomanda un cd-player din aceasi familie eventual, nu cred ca ai putea suporta socul de la foobar la vinil. Cand l-am cumparat prima oara, l-am conectat la un cd-player englezesc entry ce suna groaznic, metalic, bright. Cu cat am conectat sursa mai buna la el cu atat se auzea mai bine. L-am conectat si la un calculator si m-a pufnit rasul cum se auzea :lol:, zgomotec!

Asa e cand faci upgrade doar la o componenta, te intalnesti cu surprize, si socoteala de acasa nu se potriveste ce cea din targ. Ce ai putea sa gresesti si mai mult ar fi sa il scoti la vanzare si sa incepi o goana bezmetica dupa tot felul de componente ce vor inrautati situatia si mai mult. Secretul e sursa (stiu ca au pus computerofilii pret pe capul meu pe acest "blog", dar asta e adevarul)!

"I want the truth :x ! You cannot handle the truth :twisted: !"
Last edited by remoteviewer1 on 15 Jan 2015, 21:19, edited 1 time in total.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

cum se numeste sursa de care vorbesti, da-mi cateva detalii, poate ajung sa o incerc si eu.

Coaxial am scos dintr-un Asus Xonar ST iar USB dintr-o iesire usb 2.0 a PC.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by remoteviewer1 »

Sursa se numeste Asus Xonar 6xTY....glumeam :lol: , se numeste un cd-player Accuphase pe care ti-l permiti. La sh poate nu se gasesc foarte multe, dar daca iti pui mintea gasesti pana la urma. Spiromedica, un coleg de forum si-a achizitionat asa ceva anul trecut si era super-multumit (amplificare pe lampi Jadis), nu mai tin minte modelul, in functie de bugetul tau. Ideea este ca intre cd-playere si amplificatoarele facute de firme serioase exista o sinergie deosebita, si cele Accuphase sunt cel putin deosebite :lol: . Poti avea un cd-player de genul asta pentru muzica ta preferata (downside pretul cd-urilor) si poti asculta in paralel si de pe un DAC cand nu esti dedicat la maxim, cand te relaxezi, etc, parerea mea...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply