A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

eu decat o placa de sunet PCI (sau PCI-Ex) dintr-un PC as prefera oricand chinezaria Cambridge, chiar si alimentata cu incarcatorul ala de celular cu fir subtire de Zgomotek.

Si sunt ambele la fel de flexibile, se pot audia orice fel de fisiere pe ambele. Plus ca DAC-ul extern e mai comod, duci doar un singur fir de la PC pana la zona gramezii de trancote.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by ttsto »

La o prima auditie (aseara) intr-adevar PC->USB->DAC (Magic)->RCA Analog->Receiver suna mai bine decat PC->SPDIF->Receiver
Mi-am propus sa-l las o saptamana sa mearga inainte de a posta impresii mai detaliate.
Partea trista este ca ASIO4ALL nu permite sample rate mai mare de 48KHz iar Kernell Streaming nu-mi merge in Foobar.
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

La o prima auditie (aseara) intr-adevar PC->USB->DAC (Magic)->RCA Analog->Receiver suna mai bine decat PC->SPDIF->Receiver


in opinia mea, NU are cum suna mai bine prin USB decat prin SPDIF coaxial DAC (chiar si optic).

si tot in opinia mea e logic sa sune mai bine DAC-ul dedicat decat cel integrat cu DSP cu tot intr-un receiver (ce imi fac impresia ca nu e cap de serie). Apropos', despre ce receiver e vorba si ce boxe ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by ttsto »

Inca nu am ajuns sa testez mare lucru, aseara doar l-am pus in functiune. In general ascult fisierele stocate prin SqueezeBox, am incercat partea de USB pentru ca era noutate.

Probabil voi pastra SB->DAC->Receiver pentru muzica stereo si M-Audio->DAC->Receiver pentru fisierele High Res, prin SPDIF-ul placii.

Sincer, la prima auditie, nu am gasit ceva doborator cand am interpus DAC-ul intre SB si Receiver, in conditiile in care eram destul de multumit de sunetul pe care il aveam. As putea spune ca a aparut o usoara "raceala" in interpretarile lui Jan Andreson, am pus-o momentan pe seama rodajului.
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

De ce nu incerci sa folosesti playerul NAD ca transport pentru DAC-ul Cambridge amplificand cu receiverul pus pe stereo-direct ?! Evident, in acest caz e recomandabil doar cablul SPDIF coaxial, caz in care conteaza calitatea (si lungimea) acestuia.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by Alex_San »

ttsto, sunt si eu f. interesat de parerea ta despre dac magic, sistemul meu e f. apropiat de al tau, eu folosesc SB Duet si NAD C542 ca surse, C325bee amplif si Totem Rainmakers boxe. Diferenta intre cdplayer si SB este f. mare (aceleasi flac-uri scrise pe un blank si redate prin cdplayer). As vrea sa stiu daca un dac magic imbunatateste substantial sunetul din SB.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

Alex_San, daca imi permiti o parere de-a mea personala relativ la ceea ce ai intrebat.
Remarcand ca ai dat aceste date exacte, in opinia mea situatia sta cam asa:

1. teoretic rezultatul cu DAC-ul intercalat intre PC si amplificare folosind fisiere wav sau losless va fi ceva mai bun. Insa va fi in continuare sub calitatea CDplayer - amplificare direct.

2. ca rezultatul de mai sus sa fie mai bun decat placa audio PCI pe direct trebuie sa indeplinesti anumite conditii - sa setezi bine software iesirea SPDIF (USB-ul iese din discutia calitatii, este din start handicapat ca principiu si deci sub-mediocru orice ai face), sa folosesti in cablu SPDIF bun si scurt, sa ai cabluri audio bune intre DAC si amplificare, sa ai o potrivire buna intre iesirea DAC-ului si amplif.

3. luand in considerare toti factorii cat si dimensiunea unui plus de calitate adus de acest DAC in redarea fisierelor, eu cred ca mai ieftin si mai bine va suna daca transformi acele fisiere in CD-uri audio (CD-R) si le redai in continuare cu playerul NAD. Solutia cumpararii acestui DAC nu va aduce decat, probabil, foarte putina calitate in plus peste actuala placa audio PCI si nu o vad justificata nici macar avand in vedere pretul mic al acestui decodor. Practic schimbi un sunet mediocru cu alt sunet mediocru la o cheltuiala care nu justifica deloc diferenta oricum neimportanta.

4. chestie de optica - eu unul daca am posibilitatea auditiei pe doua sisteme de redare audio, unul mai bun si altul mai slab, nu vad nici un motiv pentru care sa-l folosesc pe cel mai slab decat in cazul in care vreau fond sonor la diverse activitati. Nu vad manevrarea fisierelor pe PC ca un motiv pentru care sa ascult un sunet mai prost atata vreme cat am posibilitatea sa ascult unul mai bun, deja avut in dotare.
Consider ca timpul este cel mai pretios !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by hersorin »

Din ce citesc eu pe aici imi dau seama ca o placa PCI nu este deloc de neglijat in comparatie cu acest DAC Magic citez "2. ca rezultatul de mai sus sa fie mai bun decat placa audio PCI pe direct trebuie sa indeplinesti anumite conditii - sa setezi bine software iesirea SPDIF (USB-ul iese din discutia calitatii, este din start handicapat ca principiu si deci sub-mediocru orice ai face), sa folosesti in cablu SPDIF bun si scurt, sa ai cabluri audio bune intre DAC si amplificare, sa ai o potrivire buna intre iesirea DAC-ului si amplif " si aici " Solutia cumpararii acestui DAC nu va aduce decat, probabil, foarte putina calitate in plus peste actuala placa audio PCI si nu o vad justificata nici macar avand in vedere pretul mic al acestui decodor "
Oricum in aceste conditii prefer PCI care sta cuminte intr-un PC perfect silent decit un Dac care mai are si el firele lui.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by Alex_San »

Nu e vorba de nici o placa PCI, PC-ul e in alta camera fata de sistemul meu audio stereo, eu folosesc un SB (SqueezeBox) Duet:

http://www.slimdevices.com/pi_duet.html

Oricum, raspunsul lui momolo m-a lamurit, multumesc mult, o sa stau linistit cu DAC magic...

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by ttsto »

Am o intrebare: un cablu RCA folosit pentru conectare analog poate fi folosit cu succes pentru transport digital?

De ce intreb: ca sa efectuez cat mai simplu testele respective am nevoie de mai multe cabluri digitale identice, sau sa stau sa-l schimb pe cel de baza de fiecare data, lucru ce ar presupune pauze, etc, si am 3 perechi de Atlas Equator folosite pentru conexiunea 5.1 de la playerul universal la receiver...
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

Alex_San mai vreau sa adaug faptul ca ai deja un mic sistem audio decent si mai ales echilibrat. Ca sa ai o calitate audio mai buna, exceptand motivatia (caci poate nu se justifica) ar trebui sa schimbi cel putin playerul Cd si amplificarea daca nu chiar tot. Iar ca sa si simti diferente notabile, plusul de cheltuiala e chiar mare!

Cat priveste implementarea in noile DAC-uri din zona hifi-stereo a intrarii USB, aici exista o mare problema. Nu sunt in masura si nici documentat tehnic ca sa explic insa am intrebat si eu pe cine se pricepe. Se pare ca sunt foarte putine implementari USB care sa poata fi luate in seama la ora actuala. Solutia clasica folosind driverul de sistem windows (si cazul Cambdrige dar si a multor altor DAC-uri noi) este foarte proasta. Astfel ca va presta in mod clar mai bine pe clasicul SPDIF, asta avand problemele lui binecunoscute.
Evident, ce spun eu aici are tot timpul in substrat cautarea unei calitati audio peste comun, peste clasicul si banalul HiFi (care poate fi obtinut si mai ieftin cumparand de exemplu, scule second hand).

ttsto cablul pentru semnal analog audio are impedanta 47...50 ohmi pe cand cel utilizat in transmisia digitala SPDIF are 75 ohmi. Astfel ca primul este numit popular "cablu de microfon" iar al doilea "cablu de semnal TV si video".

Pentru SPDIF poti folosi cu succes cablul coaxial de antena (TV) insa nu si cablurile de semnal analog stereo. Va functiona si cu acestea insa prost.

Deasemenea, cablul SPDIF se recomanda a fi cat mai scurt posibil. Insa exista si cabluri audiofile SPDIF lungi, de exemplu 2m, si de o buna calitate. Astea costa mult.

In cazul transmisiei digitale SPDIF cablul are o mare importanta (la DAC-urile care nu sunt "jitter-free".... adica aproape toate!). Ideal ar fi ca mufele folosite sa fie de tip BNC insa practic e mai putin posibil si raspandit, folosindu-se clasica mufa de tip RCA. Afectarea nu e mare in acest caz. Precum in cazul calitatii si potrivirii cablului in sine, caz in care afectarea sunetului e foarte mare!

Am incercat multe cabluri digitale dealungul timpului. Intr-un final am observat ca un DAC cu cat este de mai slaba calitate cu atat e mai afectat de calitatea cablului SPDIF. Am mai observat ca folosirea mufelor BNC sau RCA nu e critica, am mai observat ca in cazul cablurilor coaxiale digitale de calitate standart-medie, lungimea optima este 40...50cm si am mai observat ca exista cabluri audiofile coaxiale care uimesc prin calitate.....si prin pret! Dau exemplu un cablu digital SPDIF de la Fadel Art care costa peste 1500 euro insa e incredibil de bun.
Insa am mai observat ca se pot folosi cu succes si cabluri ieftine din zona profy, de exemplu Belden, Cordial, Mogami, Canare, etc, cu rezultate foarte decente. Conteaza, asa cum am spus, calitatea DAC-ului. Cu cat acesta e mai bun, cu atat se pot folosi cu rezultate mai bune (decente) cabluri digitale ieftine.

Insa in ecuatia Transport (sursa semnal SPDIF) + DAC, primul are un rol mai important. Asta e opinia mea personala.

Tot in opinia mea, greu se justifa combinatia Transport (sursa semnal SPDIF) + DAC la bani putini. Un raport pret/calitate mai bun il are un simplu player optic integrat.
Dar in ultima vreme sunt la moda DAC-urile pentru ca incep sa fie folosite din ce in ce mai des PC-urile ca surse de semnal digital (....pline cu muzica furata :D ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by ttsto »

Am inteles. Atunci o sa schimb cablul (Chord Prodac, 0.5m) intre toate sursele, mai astept doar o zi cand o sa am cateva ore libere pentru teste :)

Personal, am observat o imbunatatire a sunetului cand am trecut de la iesirea SPDIF a placii PCI M-Audio 24/96 la redarea prin SqueezeBox. Putinele cunostinte in domeniu m-au condus catre concluzia ca trecerea in digital facuta de SqueezeBox beneficiaza de mai putin zgomot in alimentare, fata de cea a placii audio alimentata din MB-ul placii de baza care suporta ventilatoare, procesoare care ajung si la 90 grade (cel video), etc. Convingerea mi-a fost intarita si de imbunatatirea sunetului din SB cand am schimbat sursa (de telefon mobil) cu una liniara, regularizata, low-ripple, si de amperaj mai mare.

In cazul in care considerati ca discutia despre SqueezeBox merita aprofundare am putea sa o mutam intr-un topic separat.
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

in opinia mea, SqueezeBox e moartea sunetului, chiar si ca sursa de semnal SPDIF.

Am avut si vreo doua M-Audio pana acum. Iesirile lor SPDIF numai neutre si curate nu se pot numi! Alta problema.
Ba chiar mi s-au parut mai decente-suportabile pe decodarea lor proprie (semnal de iesire analog stereo).

Eu cred ca alimentarea e ultima grija sau mai bine zis, frectia la piciorul de lemn.

Iar un cablu Chord digital am probat mai demult si mi s-a parut un bun, decent la banii dati. Ala costa 160 euro la 1m si presta vizibil mai bine decat alea din zona profy vandute ieftin la metru. Culoare negru, grosime cam de 6mm ca cel de antena TV.

Exista si de la Neotech cabluri digitale interesante. Chord si Neotech sunt vandute de catre un dealer din Bucuresti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by hersorin »

Nu va suparati ca ma mai bag si eu cite un pic dar vreau sa imi fac o idee cum se aude acest dac magic. Am un dvd Denon 2900 (are vreo 8 kg si a costat 1000 euro) care zic eu se aude foarte bine chiar si pe mp3 mai bine parca decit un Cd player NAD 512(pe cd audio ma refer) .
Credeti ca acest dac se aude mai bine decit Denonul meu (ma intereseaza pe usb). Ma intereseaza ceva bun pentru PC iar daca nu gasesc ramine varianta cu facutul CD urilor pentru player.
Multumesc
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: A ascultat cineva Cambridge Audio DacMagic?

Post by momolo »

Credeti ca acest dac se aude mai bine decit Denonul meu
(ma intereseaza pe usb).
nu!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply