Accuphase E-213 input level matching

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Am notat, merci de sfat!

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by remoteviewer1 »

Am gasit, era vorba despre modelul DP-67:

http://www.accuphase.com/cat/dp-67_e.pdf

Tema de gandit pentru un pasionat audiofil posesor de amplificator Accuphase...Exista si review-uri :D.

http://www.stereotimes.com/cd122106.shtml
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Da, in viitor, ma gandesc la un player serios.
Acum totusi ma intreb si altceva: daca un convertor USB SPDIF Hydra ar rezolva problema.
Sau altfel spus, prin ce minune un PC poate sa trimite un semnal bun la un DAC.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by spiromedica »

Nu am avut ocazia sa ascult un amplif Accuphase , dar sunt in continuare multumit de DP-67 , un sound deosebit , asa mi-am gasit (pe moment) tratamentul la upgradita cronica ce ma apucase ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by LEKTOR »

Acel amp Accuphase pur si simplu nu este construit pt a amplifica un semnal USB computer, chiar si prin DAC si prin placa mentionata DAC-40. Ca si cum ai baga benzina de 100 octane in aspiratorul de Frunze.
Deci, cauta o sursa mai serioasa de redare si vei vedea cum tipatele dispar !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by momolo »

hifi_master wrote:Acum totusi ma intreb si altceva: daca un convertor USB SPDIF Hydra ar rezolva problema.
Sau altfel spus, prin ce minune un PC poate sa trimite un semnal bun la un DAC.
asa cum ti s-a mai spus, sursa pare sa fie problema insa eu banuiesc sa fie si o nepotrivire cu boxele. Iar la mijlocul ecuatiei sunt si sarmele (de boxe, de curent si "interconet").
Eu am ascultat 213 cu Triangle Lyrr si le ducea aproape ok (desi nu sunt usor de dus; dar ar fi necesitat un pic mai multa putere), dar si cu o seama de vintage simpatice. Pe toate a prestat impecabil, e un amplificator integrat exceptional care necesita boxe ceva mai prietenoase, ceva mai usor de dus. Oricum, timbrul (in sunet) al acestui integrat nu era tipat in nici o combinatie. Dar am folosit numai cdplayere si pickupuri ca de obicei.
213 fiind delicat si rezolut e sensibil la cablaraie, se auzeau masiv schimbarile date de cabluri (si am multe cabluri!). Oricum, acest model mi-a placut foarte mult! Si aveam la comparatie o droaie de alte amplificatoare, sunt si cam cusurgiu defel. L-am testat numai de curiozitate si daca nu as fi avut Unico ale mele, cred ca la asta m-as fi oprit (si nu vreau sa-ti spun ce alte modele am testat si nu le-as fi oprit deloc!).
Asa ca la tine, in opinia mea, amplificarea e ultima care ar putea fi vinovata de nemultumirea ta cu sunetul. Probabil e cea mai buna piesa pe care o ai.

Cat priveste sursa pe care o folosesti, parerea mea e urmatoarea - DAC-ul are cea mai putina importanta in toata combinatia. Cele mai importante sunt sursa digitala si cablul SPDIF.
DAC-ul decodeaza ceea ce-i bagi. Din cate am testat personal, vazut/auzit la altii, pentru ca un PC clasic sa fie o sursa decenta de semnal digital (pentru un DAC) e nevoie de cunostinte (sa sti ce componente hardware sa alegi) si setari de soft bine gandite. Evident, asa cum am spus, chiar si cablul SPDIF (doar coaxial - deoarece cablul optic e o tampenie) e foarte important.

Pe forumuri, observ, se tot face caz de placile de sunet Asus (Xonar). Desi e posibil sa devin si eu "trofeu" ca si colegul de forum, risc sa afirm ca aceste placi alaturi de celalalte placi de sunet pentru tot poporul, sunt niste gunoaie! Da, subliniez, gunoaie!

Astfel, ca sa faci din calculator sursa digitala cat de cat mai decenta, ar trebui sa te interesezi (la cei care se pricep si sunt pasionati, eu nu stiu) ce device sa folosesti in PC ca sa transmiti un semnal decent pe SPDIF coaxial.
Nu pe USB in cazul tau deoarece, din cate stiu, implementarea acelui USB in placa DAC este din categoria, hai sa-i spun, "nefericita" si orice ai face, USB-ul ala va suna categoric inferior intrarii coaxiale digitale. Probabil exista DAC-uri cu input USB care se achita mai bine de treaba asta, nu stiu, nu ma intereseaza (am ascultat de cateva ori USB-uri laudate si mi se pareau sinistre....dar repet, eu sunt cusurgiu!). Asa ca, parerea mea, ca sa-ti faci o sursa digitala cantatoare de fisiere la un nivel cat de cat acceptabil (pentru un anumit nivel de pretentii) ti-ar trebui asa - configurare PC cu nu stiu ce dar nu acea placa audio de rahat, cablul digital coaxial de cat mai buna calitate (din pacate costa mult!) si o configurare de softuri speciala.

Dar, decat toata aceasta complicatenie, un cdplayer ar fi calea cea mai simpla si nu neaparat un cdplayer de la Accuphase. Astea cam costa bani chiar si second hand (marcile bune nu pierd mult din valoare la second hand). Ai putea chiar sa cauti printre trancotele batrane, cheltuiala ar fi modesta, te-ar costa mai mult sa faci o sursa cat de cat acceptabila din PC. De exemplu, ca tot ti-am spus de Asus-uri Xonar (ca sunt lopatele cu care se joaca baieteii in nisip), o placa profesionala ar fi destul de ok insa preturile in cazul asta sunt altele decat la Xonar! Placile profy se vand si cu soft (defapt softul ala costa mai mult decat placa) si trebuie sa sti sa-l folosesti. Dar cum am spus, computerul e o cale complicata si daca vrei calitate cat de cat, costa mult! Conteaza orice la PC, de la sursa de alimentare (si din pacate toate sunt in comutatie!), placa de baza, chiar si modulele de memorie. In final un cdplayer second hand e mai ieftin, doar cu muzica e mai complicat (deoarece FLAC-urile sunt pe gratis dar CD-urile audio, nu! :D ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Fac o paranteza, revenind la o intrebare anterioara.
Cum functioneaza butonul "Attenuator" pe E-213 ? l-ai utilizat ?
Ma refer daca are rol in corectia de gain a intrarii sau se aplica la sfarsit.

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

@Lektor
Daca spui ca "nu este construit pt a amplifica un semnal USB computer":
mi-ai putea spunetotusi de unde s-ar putea scoate semnal printr-un cablu USB sa il bag in DAC-40 daca nu dintr-un PC, Mac sau laptop? Exista streamer cu iesire usb ? just asking

Si daca recomanda cineva o "scula" care citeste de pe HDD, LAN sau stick si suna bine, ca sa inlocuiesc PC-ul.

p.s. componenetele din PC-ul pe care il am nu sunt chiat atat de proaste: sursa Corsair Ax860i care are printre cele mai bune voltage regulations, un i7 si o placa Gigabyte G1.Sniper Z97 cu port USB DAC out. Cablu digital: Wireworld Starlight 7

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by LEKTOR »

Chestia cu USB la Accuphase este ceva mai nou - fie placa separata fie intrare USB direct in component - gen DC-901,DC-37, DG-58. Au pus USB ca sa fie si ei la moda, sa nu renunte noile generatii de USB-isti la amplificarile lor doar pt ca nu au USB. Ma mir ca nu au trecut si la mufe HDMI !!!

Streamer cu USB output

http://www.digitalaudioreview.net/2014/ ... -streamer/



Pt a aprecia la max acea conexiune USB ar trebui un digital player audiofil, adica scump - am dat exemple la topicul de Computer Audiofil, apoi un cablu USB serios , si de fapt in primul rind DSD files high res audio - 384 kHz la 32-bit 2-channel PCM. Numai asa te poti ridica aproape de un transport cd cu dacul aferent si cabluri balansate.
Alte exemple -

http://www.chordelectronics.co.uk/produ ... .asp?id=84

https://www.naimaudio.com/product/nds
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by momolo »

hifi_master wrote:Fac o paranteza, revenind la o intrebare anterioara.
Cum functioneaza butonul "Attenuator" pe E-213 ? l-ai utilizat ?
Ma refer daca are rol in corectia de gain a intrarii sau se aplica la sfarsit.
sunt doar niste simple rezistente in partea de preamplificare, nimic spectaculos si nu-ti foloseste la nimic, nu-ti rezolva problema cu sunetul tipat neavand nici o legatura.
hifi_master wrote:Daca spui ca "nu este construit pt a amplifica un semnal USB computer":
mi-ai putea spunetotusi de unde s-ar putea scoate semnal printr-un cablu USB sa il bag in DAC-40 daca nu dintr-un PC, Mac sau laptop?
din ce stiu eu (am avut inclusiv DAC cu intrare USB, am testat mai multe de genul asta) exista mai multe tipuri de implementari ale intrarii USB intr-un DAC (de orice fel). Asta pe care o ai este "clasica" si depinde foarte mult de felul in care trimiti semnal digital in acea intrare USB, depinde adica de sursa digitala care oricat ar fi de buna, rezultatul nu e totusi prea fericit. Adica te chinui de pomana cu USB-ul ala, e pus sa fie acolo deoarece asta vrea piata.
Mai pe scurt, in cazul DAC-ului tau cea mai buna intrare este cea SPDIF coaxiala. Si asa cum am spus de zeci de ori, sursa digitala e cheia problemei, nu DAC-ul (care dealtfel este bunicel). Conteaza foarte mult si cablul SPDIF coaxial, chiar determinant.
Cat priveste diversele dispozitive care trimit semnal digital in DAC-uri - nu sunt bine informat la nivel teoretic (doar am ascultat la ureche tot felul de bazaconii deastea). Ti-am scris mai sus, un sistem ceva mai decent (tinand cont atat cat e posibil) care sa redea fisiere e complicat, exista multe variante si combinatii dar toate sunt defapt computere deghizate (sau la propriu).

Fisierele "hirez" nu sunt o rezolvare si nu au importanta (din punct de vedere al urechii audiofilului), ba dimpotriva, multe sunt mai degraba "muzica moarta" dar coafata asa cum sunt coafati si fardati mortii de dus la groapa. Nu exista o singura cauza. De exemplu, as mentiona faptul ca fisierul este mare si "hirez" de florile marului deoarece sursa din care e facut era altfel codata si a fost chiar macelarit in procesul de transformare in hirez. Apoi mai e problema DAC-urilor si celorlalte "matze" prin care se plimba semnalul digital, nu toate pot sa se descurce cu o rata mare (metaforic spus, e cum ai indesa in masina de tocat carne mai mult decat poate masina sa toace - exista o limita a vitezei de invartit la manivela, e cumva precum elicea de avion, exista o viteza maxima de invartire peste care nu mai creste randamentul). La o rata mare trebuie si putere de calcul mare dar si raspuns rapid si tot felul de chestii "subtile" pe care numai IT-istii audio le pot intelege (teoretic).

Pentru omul obisnuit e mai simplu sa dea cu urechea. Cert este ca un sistem bun reda bine orice fisier lossless, de la cel redbook (CD audio, 16/44.1) pana la cele denumite "hirez". Apropos, am o groaza de CD-uri conventionale (originale) re-masterizate in 24 biti, in sisteme "hirez" si de cele mai multe ori suna mai prost (mai sintetic, mai fals) decat variantele originale primitive. Adica discuri la care s-a luat sursa originala (de obicei banda de magnetofon) si s-a refacut conversia in CD audio folosind scule superioare de 24 biti si rate mari de esantionare (de obicei 96HKz), rezultatul fiind mai prost (din punct de vedere audiofil) decat varianta clasica veche. Aici e de mentionat un aspect, pe sisteme audio slabe unele discuri de genul asta par sa se auda bine dar daca le pui pe sisteme audio de top (foarte rezolute, foarte transparente) se aude "facatura". Cauza e complicata si poate fi un subiect enorm (si inutil) de discutie, unii profesionisti spun ca secretul se afla in conversie si dupa cum e logic, daca convertesti un format hirez intr-un format inferior, cu cat diferenta e mai mare, cu atat si erorile si artefactele sunt mai mari. Apoi mai e un lucru, cu cat semnalul e plimbat prin mai multe chestii, cu atat ajunge mai afectat la destinatie. Tocmai din cauza asta unii ne miram azi de calitatea incredibila a unor inregistrari vechi din anii "primitivi" 50-60. Atunci semnalul parcurgea cai simple, nu existau atatea tone de scule pentru prelucrat-macelarit sunetul. Cu cat lumea s-a complicat in domeniul asta, cu atat rezultatul e mai departe de natural/original. Generatiile recente de ingineri de sunet au militat catre o prelucrare cat mai complexa a sunetului, i-a mancat pe toti sa gadile cat mai intortochiat semnalul si la urma operatia a reusit cu pacientul mort pe masa. Defapt e si greu sa te abtii de la prelucrarea semnalului avand atat de multe scule moderne care pot face efectiv orice cu semnalul audio..... mai putin sa-i conserve esenta naturala.

Pentru cineva care nu vrea sa-si bata capul si nu are cunostinte in zona asta, cea mai simpla varianta e sa cumpere o scula dedicata pentru audio care stie sa "cante" fisiere din diverse conteinere de fisiere audio, de exemplu din stik sau HDD-uri,etc, sau diverse sisteme de stocare externa, inclusiv din calculatoare si naiba stie ce alte tampenii. Am auzit scule din astea cu pretentii si toate casapeau muzica dar puteau fi comandate cu tablete si telefoane "cantand" fisiere de toate felurile (printre care si FLAC) stocate prin diverse chestii inclusiv wireless.
hifi_master wrote:p.s. componenetele din PC-ul pe care il am nu sunt chiat atat de proaste: sursa Corsair Ax860i care are printre cele mai bune voltage regulations, un i7 si o placa Gigabyte G1.Sniper Z97 cu port USB DAC out. Cablu digital: Wireworld Starlight 7
in materie de componente de calculator (desktop) optime pentru un PC audio, treaba nu e deloc simpla si nu neaparat cele apreciate in lumea IT sunt si bune pentru PC-audio. Aici poti capata informatii valabile doar de la cei pasionati de treaba asta care au configurat calculatoare pentru chestia asta si stiu care componente, softuri, combinatii, etc sunt mai bune. Exista tot soiul de surse, placi de baza, memorii din zona de top, scumpe, frumoase, minunate dar care nu dau rezultatele cele mai bune pentru PC-audio.

In digital totul este mult mai pervers si mai complicat decat in analogic. Macelarirea sunetului in digital nu are reguli geometrice desi culmea, digitalul e defapt geometrie si matematica. Metaforic as putea spune ca digitalul este o alchimie despre administrarea haosului si transformarea acestuia in ordine. In digital sunetul e afectat intr-un mod foarte haotic, de aceea spun despre geometrie. In analogic sunetul este afectat geometric, semnalul datorita zgomotului este afectat dupa reguli simple si clare rezultand ceva previzibil incadrandu-se in reguli. La digital nu e deloc asa, una bagi si alta scoti intr-un mod atat de haotic si pervers ca mai simplu e sa lucrezi empiric la ureche. De exemplu, daca inregistrezi un pianist in analogic, clasic (banda de magnetofon) treaba e simpla si clara, ceea ce iese are o logica (si depinde direct proportional de calitatea sculelor, lantului) insa daca tragi direct in digital ceea ce iese e altceva si ajungi ca inginer de sunet sa-i spui pianistului sa cante altfel si sa fie atent la chestii care in mod normal nu conteaza si chiar sa ai nevoie de o alta acustica (pentru digital!). Daca tragi in analogic pe magnetofon situatia e simpla, un mag mai bun da un master mai bun si toate au o logica, inclusiv sunetul final pe banda. Daca insa tragi pe scule digitale, la fiecare scula trebuie sa sti ce sa faci, nu se aplica regulile (subtile ale inginerului de sunet) de la o scula digitala la alta. Aici discut de fineturi, adica exact diferenta intre o treaba mediocra de duzina si o isprava de top audiofil. Practic, digitalul e mult mai complicat de controlat si prevazut fiind in acelasi timp mult mai simplu in utilizare-ergonomie (si apropos', pentru cine nu stie, magnetofoanele profesionale trebuie constant calibrate si ingrijite, depind de temperatura si o seama de factori care nu conteaza la digitale). Din ce am auzit eu, pana si alegerea microfoanelor pentru analogic si digital e diferita! Practic sunt doua lumi diferite cu reguli diferite insa digitalul e prin definitie necinstit din motivele expuse elocvent de raposatul mare dirijor Sergiu Celibidache (el judeca la ureche! :lol: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Merci inca o data de sfaturi.
Am descris problema mai amanuntit, schematic:

PC -> volum 100% -> USB -> Naim DAC V1 -> interconnect analogic -> amplificator NAIM-> boxe -> sunet ok!

PC -> volum 100% -> USB -> Naim DAC V1 -> interconnect analogic -> Accuphase E-213 -> boxe -> sunet tipat

PC -> volum 100% -> USB -> Naim DAC V1 -> interconnect analogic -> Accuphase E-213 ->attentuator ON -> boxe -> sunet ok! (a trebuit dat sensibil mai tare din amp)

PC -> reducere volum din player -> USB -> Naim DAC V1 -> interconnect analogic -> Accuphase E-213 -> boxe -> sunet ok! (a trebuit dat sensibil mai tare din amp)

PC -> volum 100% -> interconnect coaxial din Xonar ST -> Accuphase DAC-40 -> Accuphase E-213 -> boxe -> sunet tipat

PC -> reducere volum din player -> interconnect coaxial din Xonar ST -> Accuphase DAC-40 -> Accuphase E-213 -> boxe -> sunet ok


Constatari:
- tipatul nu se aude decat la 100% volum la intrare
- cand trebuie sa dau mai tare din amp, e masiv tare (intre ora 12 si 3 ) si imi pare ca pierd din dinamica si detalii

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by LEKTOR »

ATT = Attenuator - un fel de mute, practice folosit de ex daca te suna cineva la telefon si ai volumul mare, in loc sa dai volumul mai incet, apesi ATT si gata. Zice clar in manual :

""use attenuation button to instantly reduce the sound level by 90% or by 20dB (-20dB)"

De curiozitate, ia un cd player dedicat, ceva bunicel, probabil la peste 1000 E, si fa o comparatie intre cd si fisierul afferent.

momolo are dreptate, digitalul nu se apreciaza dupa date tehnice - aka DSD HDA la > 300khz, ci dupa ureche. Saracul vinil care a fost conceput 20-20khz surclaseaza acele DSD uri !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hondaru »

Bineinteles ca senzatia de pierdere este mare pentru ca daca mergi cu volumul de la ora 12 in sus asta inseamna ca ampliful merge destul de aproape de ce poate el pentru ca potentiometrul de volum are o variatie logaritmica deci variatia amplificarii este logaritmica ptr ca urechea are o curba a sensibilitatii logaritmica. Deci in prima jumatate a cursei variatia este foarte mare apoi mult mai mica.

Trebuie gasita o cale de compromis pentru Accu.

Player care are iesire si pe USB este Squeezebox Touch. Totusi USB este unul dintre cele mai pacatoase moduri de a obtine semnal audio din cel digital. Daca ai DAC extern de ce nu cauti o placa de sunet cu iesire SPDIF coaxial si cuplezi DAC-ul la aceasta si rezolvi problema muuult mai usor. Apoi softul ce controleaza partea hard din interioriul PC-ului este foarte important si mai ales modul cum face aceasta si cat de mult este implicat sistemul de operare (Windows). Foarte mult din calitate se pierde aici.

DAC-ul converteste ce-i bagi la intrare. Prost bagi prost scoti. Poti avea fisiere de 1000kHz frecventa esantionare daca sunt prost indrumati bitii catre convertor.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

unqnku
Posts: 1
Joined: 19 Jan 2015, 14:07

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by unqnku »

Salutare.
Sfatul meu este sa nu folosesti niciodata volumul playerului din PC la volum 100%.
Gandeste-te ca playerul respectiv functioneaza tot ca un amplificator, asadar, la volum maxim va distorsiona.
Tu preiei acel semnal gata distorsionat si-l reamplifici.
Normal ca va iesi un sunet distorsionat.
Accuphase este mai rezolut decat Naimul si de aceea nu sesizezi atat de bine distorsiunile pe Naim.
Sau, este posibil sa fie o mai buna potrivire intre semnalul scos de PC si Naim.
Oricum, volumul unui player de PC nu trebuie niciodata sa depaseasca 80%.

Bafta.

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Accuphase E-213 input level matching

Post by hifi_master »

Ca sa concluzionez in acest topic :)
Am schimbat boxele cu Spendor D7 si, pe acestea, problema nu se mai reproduce.
Pe de-o parte compatibilitatea cu boxele acelea ieftine era groaznica si apoi
cablul de boxe era si el un pic bright.
Totodata, aveand aceste Spendor, nu mi se pare un match prea bun intre ele. Le-am ascultat pe un Ayon dublu ca pret fata de Accuphase (care pt mine e out of budget) si mi-au placut mai mult.
De asta Accuphase-ul l-am scos la vanzare acum...

Post Reply