"AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

Kostas, ai dreptate!

Insa nu esti tu ala calomniat pe alte forumuri, nu esti tu ala care e vazut sub forma de "clona" si primesti "binetzuri" pe alte forumuri.
Defapt aici exista si alte puncte din regulament pe care le-am incalcat, de exemplu chestiunea cu politica.

Insa viata e diferita de teorie, cateodata trebuie sa ne adaptam din mers si nici un sistem de regulamente, legi, reguli nu este perfect, nici unul nu rezolva toate cazurile. Iar viata se incapataneaza de multe ori sa ne demonstreze ca exact atunci cand crezi ca ai inteles, defapt nu ai inteles nimic.

Cat priveste activitatea ta pe acest forum.... dupa felul cum pui problema ma faci sa ma gandesc la ceva ce nu cred ca-i real... crezi cumva ca "activitatea ta pe acest forum" .......e o favoare pe care o faci cuiva !? :roll: (a mai fost unul care credea ca ne face o favoare cu prezenta lui super pretioasa.... dar a zburat din cauze de incompatibilitate absoluta)

Esti liber sa scrii, sa nu scrii (cu unul sau doi de i :D ), etc. Daca nu ma insel, te-am vazut activ si pe audioweb, probabil acolo te integrezi mai bine sau poate aici, sau poate in ambele parti, e libera ta alegere, nu te constrange nimeni (aici), si pana una alta nu am acuzat pe nimeni ca activeaza si pe alte forumuri. Dimpotriva, cand am avut ce sa citez (de bine sau de rau) eu am citat cu link cu tot; eu nu ma fac ca acel forum e "blog" sau "nu exista", sau declar ca nu-l deschid (dar il citesc zilnic! :lol: ), sau sa spun ca "e afacere de familie" :lol:, etc.

Fraza aia din regulament e scrisa mai mult preventiv, pot exista cazuri grave de atac incrucisat intre forumuri (chestii la persoana directa cu nume si adresa), deocamdata nu cred ca-i cazul.

Observ ca ei au sters iarasi masiv, e treaba lor, eu unul prefer sa nu sterg pe cat posibil.

Gandestete un pic, cum ai fi reactionat in locul meu cand pe celalalt forum ar fi scris/tipat insistent cineva, si nu oricine, ca ai postat acolo in calitate de clona deghizat in "Gabriel_Wo" !? (pe care culmea, il si stim). Poate nu ai apucat sa citesti (dar daca te intereseaza, am salvat paginile sterse si ti le trimit daca vrei sa te documentezi).

Ok, imi inchei aici noua "elucubratie", mi s-a terminat juma'de placa si trebuie sa ma duc la patefon s-o dau de praf si s-o schimb! :lol:

PS ... :lol: noua moda la forumuri este sa calomniezi, sa bagi intrigi si sa dai cu noroi, dupa care sa stergi masiv toata tabla si sa spui, "Acum suntem curati, iata exemplu!" :lol: :lol: :lol: Aici insa suntem demodati, nu stergem! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by Kostas »

Si tu ai dreptate - vorba rabinului.
Ar trebui sa ne directionam eforturile catre valorile consacrate, nevolatile si sa-i ignoram pe cei ce se tin de fleacuri.
Asadar nu impartasesc entuziasmele minore izvorate din fleacuri , care in trecut au dus la abandonarea unor colectii de discuri de dragul altui format si probabil Savonarola a fost in secretul sufletului sau un adept al minimalismului neaparut inca, ceea ce l-a determinat sa distruga si sa incite o masa entuziasta de ignoranti la distrugerea unor opere de arta nepretuite.
Comoditatea insa este o stare opusa efortului pe un drum initiatic catre ceva - lacas sfant, concert de muzica sau muzeu.
Capcana formatelor ne abate de la actul cultural in sine.
Parerea mea...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by LEKTOR »

O bransa de playere noi 2014-2015

PRIMARE http://www.hifinews.co.uk/news/article/ ... 2000/20353

EVO http://www.hifi-advice.com/KlinktBeter- ... eview.html

KRELL http://www.hifinews.co.uk/news/article/ ... -dac/20346

BRYSTON http://www.bryston.com/products/digital ... -1USB.html

DIGIBIT http://www.soundstagehifi.com/index.php ... sic-server


Deci trendul este clar - Digital Playerul - cu DAC incorporate, cinta orice file, max DSD, - cablurile care se vor compara vor fi cablurile USB si LAN.

Sa ne vindem cd playerele si cd-urile acum, cit inca poate mai au ceva valoare ???? :lol: :lol: :lol:

SAU sa cumparam acest CD player de > 30,000 $ acum pina nu ii creste pretul ?

LOIT PASSERI http://www.hifinews.co.uk/news/article/ ... 0000/20340
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lucian adrian »

On topic:
Cu 5-6 ani in urma am luat un cd-player echipat si cu HDD (Yamaha CDR-HD1500) Stie sa inregistreze ( numai pe cd-audio blank) si inmagazineze numai format red-book. Un cd-player cinstit pentru banii lui.
Mi-a deschis calea catre economisirea timpului, din doua-trei click-uri pe telecomanda ajung la oricare cd din cele mai bine de trei sute, consider ca a crescut calitatea vietii audio. Pana la a folosi si pc ca sursa nu a fost decat un pas. In ultimul an am ajuns la aproape 1T, pe hdd-uri externe, imprumut de la prieteni, net. Am acces la opere muzicale pe care nu mi le-as fi putut permite intr-un buget rezonabil acordat acestui hobby.
Sa nu-mi spuneti ca sentimentul de vinovatie dat de privarea familiei de resursele alocate acestei damblale nu va incercat niciodata. Cred ca sentimentul de vinovatie dat de folosirea de fisiere copiate e incomparabil mai suportabil decat cel amintit mai sus. Cine n-are macar un cadavru in dulap?
Off topic:
Am copilarit intr-un loc in care casele erau separate de poieni de sute de metri patrati. Fiecare poiana avea tribul ei de copii, erau si talibani, ultrasi, dar si copii care se jucau in alte poieni. Poiana de fotbal, alta de tenis cu carpatoare de lemn, poiana de turuitea, de turca...Observ ca nu s-a schimbat nimic in zecile de ani scurse. Copii au crescut, uni au ramas talibani, alti au plecat in lumea larga, vin si mai povestesc ce-i pe-acolo. E loc pentru toata lumea, se irosesc energii si nervi inutil pentru a pastra poienile neschimbate , in limitele de confort ale grupului sau insilor.
Gestiunea zonei de confort e treaba fiecaruia, dupa chipul si asemanarea sa. Masura in care o persoana este agreabila sau nu depinde si de cum isi gestioneaza zona de confort.
Personal nu am gasit motive sa-mi pice in dizgratie niciun coleg de forumuri, (mint, in softpedia sunt cativa in subforumul de calatorii care fiind peste suportabil de cretini m-au determinat sa folosesc alt trotuar) Ceea ce va indemn si pe domniile voastre.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by remoteviewer1 »

lucian adrian
Sa nu-mi spuneti ca sentimentul de vinovatie dat de privarea familiei de resursele alocate acestei damblale nu va incercat niciodata. Cred ca sentimentul de vinovatie dat de folosirea de fisiere copiate e incomparabil mai suportabil decat cel amintit mai sus. Cine n-are macar un cadavru in dulap?
Sincer... eu cred ca este usor sa te scuzi sau sa justifici un potential furt "intelectual" cu chestii melodramatice gen familia, mancarea de la gura kinderului, pampersii sai, cafeaua nevestii, etc. Fiecare se intinde cat il tine plapuma in orice domeniu (si eu am vise neimplinite, insa nu visez masina germana bengoasa si benzina pe moka...), acum daca eu as fi fost abandonat la orfelinat cand eram mic, era justificat sa fur de la oameni din case pentru ca nu am avut sansa in viata si imi era foame?Cu acest gen de justificari se poate ignora orice lege de pe lumea aceasta.

Problema nu este ca lumea utilizeaza fisiere descarcate (majoritatea au facut acest lucru la un moment dat in viata, nu suntem justitiari), ci ca unii sunt si mandri de acest fapt, ii iau in deradere pe altii fraieri ce sustin industria muzicala cum pot (bogatani nemernici fara guri de hranit acasa), si cu toate ca nu au ascultat un vinil decent, sau un cd bun (nici macar odata in viata lor), s-ar jura ca flac-ul (moka) suna si mai bine...Am uitat sa mai precizez, unii ma cheltuiesc si mii de euro pe scule si "descarca" muzica pentru comoditate si se numesc "audiofili", nu e vorba de luat de la gura si dat la industria hulpava a muzicii. Justificari se gasesc pentru orice in general, pentru razboaie, conflicte, poluare, crime, furt, jaf, etc.

Titlul topicului, nu se numea "amarasteanul" sau "dorelul" de computer, ci taman audiofilul, ce reprezinta un individ aflat intr-o situatie voluntara insotit de o cheltuiala asumata, fara pistol la cap. Mai rau, lucrurile acestea se intampla peste tot in lume, se pot vedea fotografii de la expozitii internationale cu sisteme de zeci de mii de euro (boxe+amplificatoare) conectate la laptop-uri. Nu ma astept ca tzatza Aglaia de la aprozar sa aiba numai cd-uri originale acasa, poate insa la unii melomani, pasionati de scule, sunete etc.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lucian adrian »

Dezvolti nuante care imping in derizoriu, prozaic, un sentiment facut manifest. Extrapolarea cu trimitere la "cine fura azi un ou..." e fortata, vorbim de cazul in speta (desi sunt situatii in trafic cand as putea ucide dar nu cred ca de la fisierele alea ilicite mi se trage :lol: :lol: ) Conjunctural poate ca nu ai acest sentiment si atunci nu poti intelege. Sau zona ta de confort nu ti-l permite :D
Exista si partea buna, sunt creatii care asa ajung la public in mod facil, o piesa auzita din eter maine ma determina sa cumpar discul.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by remoteviewer1 »

O fi cum zici tu, citeste (daca ai timp si parlesti engleza) ce scrie pe ultimul cd cumparat de mine (Patricia Barber-Mythologies), pe coperta interioara, sub locul unde este atasat discul (fac cinste eu cu dactilografierea):

"This recording and artwork are protected by copyright law.Using internet services to distribute copyrighted music, giving any illegal copies of disc, or lending discs for others for them to copy is illegal and does not support those involved in making this piece of music-including this artist. By carrying out any of these actions it has the same effect as stealing music. Applicable laws provide severe civil and criminal penalties for the unauthorized reproduction, distribution, and digital transmission of copyrighted sound recordings".

Suna a nuante ce imping in derizoriu ,prozaic, poate a hermeneutica pt unii :lol:?Ma opresc aici, discutia ajunge la nivel (de revista) cancan .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by hondaru »

Cred ca de fapt topicul a fost inteles gresit, poate, ca fiind ceva gen procesul etapei. Exista audiofili de computer singura lor problema este ca datorita comoditatii excesive (primordialul motiv pentru care au trecut de aceasta parte a baricadei) s-au autocondamnat la o calitate limitata de posibilitatile formatului. Atunci cand nu compari nu poti stii daca este mai bine sau nu. Concurenta (intre formate) este esenta societatii in care traim. Singura problema a audiofililor autohtoni este lipsa de intelegere si dorinta de a fi atoatestiutori. Toleranta este lipsa majora pe langa cei 7 ani de acasa a multor audiofili autohtoni. Paradoxal cei ce asculta muzica ar trebui sa fie mult mai relaxati, condescendenti, toleranti binevoitori dar se pare ca alte frustrari sunt mai puternice si singura refulare adevarata este scrisul acid pe forumuri. In loc ca minoritate sa fim uniti sa ne ajutam reciproc din contra ne dam la cap unii altora...Cred ca mai multe intalniri "face to face" insotite sau nu de auditii ar face mult bine comunitatii.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

lucian adrian, ce-ti place sa te pui intr-o lumina suprema deasupra celorlalti "copii de prin poieni"! (destul de chinuita incercarea asta de plagiere a lui Creanga). Insa remoteviewer1 ti-a dat raspuns excelent cum nu puteam sa dau eu mai bine, iar la urma, dupa ce te erijezi in "cel deasupra tuturor care vine la urma si ii judeca obiectiv pe totii talibanii, copiii, habaugii, apucatii, etc", dai cu mucii direct in fasole si graiesti:
lucian adrian wrote:Personal nu am gasit motive sa-mi pice in dizgratie niciun coleg de forumuri, (mint, in softpedia sunt cativa in subforumul de calatorii care fiind peste suportabil de cretini m-au determinat sa folosesc alt trotuar)
:D ai exemplificat fix ce scriam eu mai sus si ceea ce a constituit obiectul muncii marelui Caragiale, sintetizat metaforic prin fraza: "Domnule, meritati tot respectul din partea mea insa sunteti un bou, pardon!" :D

Sfat - daca tot vrei sa te erijezi in rolul de "obiectiv-detasat-superior care le-a vazut pe toate inca din copilarie" si care ii judeca pe toti, el fiind deasupra - in acel moment trebuie sa renunti la epitetul de "cretini", chiar si pentru softpedia. Dintr-un simplu motiv (foarte real) - pentru ca defapt nici unul dintre toti cei care scriu pe (orice) forum nu este in fapt si in realitate, cretin!

In cel mai rau caz, a scrie ca un cretin nu e totuna cu a fi cretin. Suntem pe net, in virtual.
Si oricum, prin fraza respectiva ti s-a julit vopseaua dupa ce incercai atat de bine sa pozezi (sa te erijezi) in ceea ce evident, nu esti.

In opinia mea hondaru a punctat foarte bine!

Personal simt o jena pentru "audiofilul" care a dat o groaza de bani pe scule audio (inclus computere audio) dar care nu are aproape deloc discuri originale, doar teancuri de discuri copiate si gigi de fisiere flac "imprumutate"( :lol: ). Daca mai si plange de foamea copiilor sau militeaza pe forumuri pentru minunea comoditatii fisierelor si minunea avansarii tehnologiei (gasind cele mai variate justificari), atunci avem exact subiectul scrierilor mele la acest subiect, IPOCRITUL!

In opinia mea audiofil este cel pentru care subiectul calitatii sunetului (la o inregistrare redata pe diverse aparate) este foarte important. Audiofilul este acela care atunci cand are de ales mai multe cai de a reda inregistrari o alege pe aceea prin care se aude cel mai bine, in ciuda oricaror inconveniente. Audiofilul este acela care renunta pana si la "sfanta" telecomanda pentru infim mai multa calitate audio sau care plateste oricat (atunci cand are din ce) pentru infim mai multa calitate audio (fara sa masoare in procente, cat am castigat in audio si cat am platit). In rest, ceilalti sunt doar trancotari, audiofili falsi/deghizati si eventual IPOCRITI.

A fi audiofil nu inseamna automat sa nu fi si meloman. Inversul e discutabil, eu spun ca audiofilul care nu e si meloman, defapt nu e audiofil autentic (altii pot fi de alta parere). Insa diferenta poate exista intre cele doua categorii, un simplu meloman poate nu da doua parale pe felul cum se aude urmarind doar linia melodica si calitatea interpretarii muzicianului insa pentru un audiofil sunt foarte importante sunetul, calitatea redarii unei inregistrari, realismul sugerat prin sunet, etc, etc, nefiind insa scopul suprem.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lucian adrian »

Momolo, cred ca nu am fost destul de explicit, prin off-topicul meu am vrut sa subliniez cat de adanca este in om apucatura asta "teritoriala" , este perfect acceptabila si nimic mai mult. Nu ma erijez in nimic, sunt un ins rezervat (fapt ce-mi permine o perspectiva detasata), care-si stie limitele si a carui libertate se termina unde incepe a celuilalt.
Prea repede lipiti etichete si dati sentinte, cum bine stiti lucrurile de cele mai multe ori nu sunt ce par a fi. Trebuie sa va fi dezamagit multi oameni, altfel nu vad de ce aveti perspectiva asta ...extrem de circumspecta. Si cu potential conflictual.Ma rog, nu-i treaba mea.
Legat de forumul softpedia , cum l-ati categorisi pe unul care-ti cere vignieta bulgareasca sa se foloseasca si el de ea sau altul care sustine ca o medie orara de 100km/h pana in Grecia e normala si cine nu poate e prost? Gasesc de cuvinta ca-i cretin, punct. Ca va scandalizeaza asta iar nu-i treaba mea, probabil cand ii porcaiti in fel si chip pe unul si altul e alta masura, nu exemplific caci sigur ar excalada situatia.
Am poluat destul topicul cu nimicuri, lucru pentru care rog sa fiu iertat.
Revenind la topic, auditia in sine implica nuante. Sambata, duminica, cand e timp-chef, o faci dupa un tipic anume, as spune cu o oarecare religiozitate, iti spui "gata, acum am treba, ascult!" , folosesti pentru asta cea mai buna combinatie de gen muzical-electronice din dotare. Unde cu siguranta PC nu are ce cauta.
Si exista situatia cotidiana, cand ambianta sonora e fundal pentru activitati zilnice, profesionale sau casnice. Aici ii gasesc locul sistemului avand ca sursa fisiere rulate de PC. In situatia asta esti mai putin audiofil sau cum? E acelasi ins in ipostaze diferite.
Mi-e greu sa cred ca de dimineata pana seara va insoteste calitatea auditiei la cote maxime. Ca nu cumva sa treceti drept ipocriti :D .
Intre alb si negru sunt o multime de griuri, nu-i asa usor sa rupi pisica in doua. Decat cu riscul de a pica de obsesiv-compulsiv.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

lucian adrian wrote:Momolo, cred ca nu am fost destul de explicit, prin off-topicul meu am vrut sa subliniez cat de adanca este in om apucatura asta "teritoriala" , este perfect acceptabila si nimic mai mult.
ai facut o greseala fundamentala si des intalnita, ai venit pe un forum unde (unde nici macar nu te afli in grupul care posteaza des/zilnic) sa emiti judecati si sa pui etichete.
lucian adrian wrote:Nu ma erijez in nimic, sunt un ins rezervat (fapt ce-mi permine o perspectiva detasata), care-si stie limitele si a carui libertate se termina unde incepe a celuilalt.
ba da, te erijezi (am observat, periodic) in cineva care se afla pe o pozitie pretins neutra si implicit deasupra celor pe care-i categorisesti/judeci/clasezi/grupezi/imparti. Ceea ce ai scris mai sus, exact asta demonstreaza iar acum, dupa ce ti-am pus "oglinda" direct in fatza, incepi sa tipi ca nu tu esti acela din oglinda. Caz clasic.
lucian adrian wrote:Legat de forumul softpedia , cum l-ati categorisi pe unul care-ti cere vignieta bulgareasca sa se foloseasca si el de ea sau altul care sustine ca o medie orara de 100km/h pana in Grecia e normala si cine nu poate e prost? Gasesc de cuvinta ca-i cretin, punct.
epitetele (de cretin) pe care le folosesti in aceste texte intra in contradictie totala cu ceea ce doresti sa afirmi sau mai bine zis, cu "spiritul" ideilor pe care vrei sa le promovezi.
Ti-am scris mai sus, poate exista o mare diferenta intre ceea ce scrie (sau felul cum scrie) un om pe net si ceea ce in realitate este acel om.
Chiar tu, in interventiile tale sporadice de personaj (pretins) neutru si (subanteles) deasupra tuturor (noi astia) ai spus (sau ai indus ideea) ca injuria provoaca injurie (ceea ce este adevarat). Chiar daca epitetul de cretin il adresezi unor personaje pe care nu le cunosc (si nici nu ma intereseaza), folosirea acestui epitet iti aplica automat o "stampila" fix pe tine intr-un moment nepotrivit (pentru tine), adica exact atunci cand pozezi (te erijezi) intr-un personaj neutru deasupra celorlalti (copiii bezmetici aflati in tot felul de poieni) :wink: .
lucian adrian wrote:Ca va scandalizeaza asta iar nu-i treaba mea, probabil cand ii porcaiti in fel si chip pe unul si altul e alta masura, nu exemplific caci sigur ar excalada situatia.
vezi, pozezi intr-un personaj aparte si deoparte de "noi", probabil un fel de gashca, trib, grupare, etc iar tu deasupra. Nu-mi place ca m-ai fortat sa folosesc termenul de "noi", personal nu m-am erijat niciodata in conducator, doar imi expun ideile si argumentele proprii atat cat stiu mai bine.
Practic demonstrezi la fiecare fraza ce ti-am scris mai sus si acum.
lucian adrian wrote:Am poluat destul topicul cu nimicuri, lucru pentru care rog sa fiu iertat.
alta (dar mai blanda) din seria "Caragiale". Metaforic este cam asa, dupa ce arunci epitete si dai judecati spui pe un ton pacifist, "Pe mine sa ma scuzati!" :)
lucian adrian wrote:Si exista situatia cotidiana, cand ambianta sonora e fundal pentru activitati zilnice, profesionale sau casnice. Aici ii gasesc locul sistemului avand ca sursa fisiere rulate de PC. In situatia asta esti mai putin audiofil sau cum? E acelasi ins in ipostaze diferite.
Mi-e greu sa cred ca de dimineata pana seara va insoteste calitatea auditiei la cote maxime. Ca nu cumva sa treceti drept ipocriti
Destul de subtil mod de a jigni, ai tehnica! Fiecare din cei care am scris aici am spus ca avem/am avut fisiere, culmea mai si ascultam din PC in anumite situatii, etc, dar tu te faci ca nu intelegi subiectul acestui topic (ti l-au explicat si altii mai sus chiar excelent, de exemplu citeste ce a scris hondaru) si practic produci un off-topic la off-topic, oarecum tot in spiritul personajului in care vrei neaparat sa pozezi, de neutru, deasupra tuturor, intelegator cu toate situatiile, universal, foarte intelept probabil ....pacat ca ai dat-o cu mucii in fasole cand ai folosit termenul "cretini"! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lucian adrian »

Hondarule, am inteles perfect. Am impartasit doar cazul meu, unul ca multe altele similare. Nu simt ca-mi tradez crezul audiofil atunci cand ascult fisiere. Cum bine stii dupa 15 min de ascultat creierul compenseaza lipsa calitatii facand suportabili stimulii acustici, fara sa-ti vina sa versi :D . Si apoi referintele se schimba, nu intotdeauna in bine. Spre exemplu morala crestina, uite ce laxa a devenit! :) Si trebuie sa mai vorbim de 4520-ul tau.
Nu am putut raspunde in timp real, pentru o clipa am cazut in capcana lui Momolo :D
Momolo, nu ajungem nicaieri. Suntem cam aceiasi generatie insa pentru mine e clar :
daca o tineti tot asa in cativa ani va veti transforma intr-un batran tepos, uricios si antipatic :D Eu imi propun sa imbatranesc frumos. :lol:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by LEKTOR »

Mult, mult off-topic pe aici ...

Nu am vazut pe forumurile straine discutii de acest gen, cum ca ai furat fisiere, esti vinovat pt ca ai luat un fisier pe cale ilegala,etcetc - fiecare face cum ii place si isi permite, spun asta pt ca fisierele HRA nu se cam dau pe gratis si costa, am vazut chiar si $ 8-10 / track !

Revenind la subiect, precum am mai spus - cam asta va fi tendinta pt anii urmatori, cam toate firmele mari au inceput sa scoata aceste playere/streamere, de la japonezi cam totii au scos - Sony, Denon, Technics, Yamaha, Marantz, Teac - cei grei fie mai asteapta, fie nu se vor baga in asa ceva, fie au ceva in lucru - ma refer la Esoteric, Accuphase, Zanden

Intre timp, hai sa mai dam ceva "haios"

LAMINAR STREAMER http://www.lessloss.com/laminar-streame ... p-207.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by Tarabostes »

http://www.kenrockwell.com/audio/audioengine/b1.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

S-a jucat cineva cu asa ceva? :)
"Fraged trancotar"

Post Reply