SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Tarabostes wrote:bobina are numai 25 mm
o bobina in diametru mai mic (din punctul meu de vedere) este o calitate, nu un defect. Difuzoarele cele mai rapide, sensibile si mai ales usor de condus au un diametru mic la bobina. Fireste, lucrul asta se plateste cu o suma de inconveniente, depinde ce dorim.
Insa nu cred ca as putea judeca o boxa dupa acest parametru (diametrul bobinei).

Tarabostes, ca sa obti un raspuns cat de cat folositor, e bine sa precizezi mai multe despre tine (nivelul tau de pretentii, muzici ascultate, camera de auditie, sursa, etc, etc). Aprecierea de genul, "merita sau nu merita" este extrem de relativa si depinde de X factori. Nu ai cum obtine nimic in felul asta. De exemplu, daca ti-as spune ca, nu merita, cu ce te ajuta?! Daca ti-as spune ca nu-mi plac, la ce-ti foloseste !? (avand in vedere ca mie nu-mi plac inclusiv boxe de, exemplu, 10 mii de heuroi).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Tarabostes »

http://www.youtube.com/watch?v=eMpq661J5os" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci nu stiu daca se mai incadreaza la vintage la ce modificari au adus..
"Fraged trancotar"

lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by lucian adrian »

Momolo, e vorba de un woofer dedicat in implementarea asta, are de lucru pana la 6-700 Hz, nu de un difuzor BL (banda larga) unde echipaj mobil usor e obligatoriu. Ce-l mai salveaza in prestatie e conul de hartie, daca ar fi fost dintr-un material modern, cu motorul ala, ar fi fost o trompeta sinistra. In acelasi buget m-as uita si la altceva, franztuzesc spre exemplu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

lucian adrian wrote:Momolo, e vorba de un woofer dedicat in implementarea asta, are de lucru pana la 6-700 Hz, nu de un difuzor BL (banda larga) unde echipaj mobil usor e obligatoriu.
asta-i judecata osciloscopista. Nu m-as grabi sa trag concluzii fara sa ascult. Am zis-o principial (si nu stiu ce ai zice daca ai asculta boxe cu wooferul cu diametrul la bobina chiar mai mic de 25 cm si care suna efectiv bine!), dar in realitate in cazul de fatza e vorba de boxe proaste.... pentru ca sunt proaste. Heco desi a fabricat pentru foarte multe branduri bune, boxe bune, sub numele lor au fost cel mult mediocrii. Pentru ca o incinta acustica nu e doar o suma de difuzoare (bune sau proaste, cu bobina mare sau mica) ci mult mai mult.
La banii cu care se vand alea second hand, in mod evident exista alte variante mai fericite.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Tarabostes »

Oameni buni.. nu vreau sa inflamez topicul asta aruncand pastile.
Ma zbat sa aflu cat mai multe pareri despre cum sa asculti corect... iar in cazul meu am adus in discutie niste branduri la care am acces cat de cat.
Avem
nevoie de parerile voastre sincere.
E plina piata de trancote nemtesti/japoneze ba mai mult le mai gasesti si modificate de te miri cine...
Doream sa stiu daca la bugete mici se mai pot gasi inca boxe care sa sune corect.
Exclud din start orice pretentie audiofila.

Momolo.. vreau si eu o pereche de variante fericite ;)

Deocamdata ma zbat in intuneric... nu am un sistem de referinta la care sa ma raportez.. merg pe bunul simt. Poate gresesc.
E ca si cum mi-ati spune nu-ti lua audi ia mertz sau dacia.. ok ok.. dar niste modele reusite aveti? :)
"Fraged trancotar"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Tarabostes, nu pot sa-ti spun care anume modele de boxe sunt ok la bani putini (din jdemii de motive, unul fiind sa nu favorizez nici un comerciant de second hand) dar pot sa te incurajez, exista boxe chiar foarte ieftine (cateva sute lei) care suna excelent si cu putin noroc le gasesti neciobanite. Defapt cred ca majoritatea boxelor vechi sunt neciobanite (nu sunt chiar asa multe cazuri de ciobaneala) daca excludem situatia in care au fost schimbate suspensiile de burete la difuzoare, cazuri in care nu exista alta optiune. Majoritatea suspensiilor din burete cedeaza dupa 7.....20 de ani si trebuiesc schimbate, altfel nu mai poti utiliza difuzoarele respective.
Mergi si tu la un comerciant (bijnitar) de scule second hand de prin zona de unde esti.... banuiesc, esti din Sarmizegetusa si-l poti intreba pe Zalmoxis :D .... am glumit, stiu ca esti din Bucuresti, ai scris in prezentare. Gasesti dealeri de second hand prin Bucuresti, mergi si baga urechea la diverse boxe, alegerea trebuie facuta pe ascultatelea si placutelea, nu merge din retete postate pe net. De obicei pe forumuri intri nelamurit si iesi ametit. Acum ca ai dat alarma te vor cauta cei care au ceva de vanzare. Regula e sa mergi, sa asculti cu urechile tale si sa iei numai ce-ti place cum suna. Boxa buna se simte ca e buna chiar si ascultata in debara sau (pentru cei hard core :D ) ascultata pe capota masinii :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Tarabostes »

Neaah.... nu-i asa simplu.
Ascult boxele la vanzator... suna bine.
Le car pana acasa le asez cu grija aprind un trabuc destup o sticla de vin pun piesa...si-mi sare discu ca in filme...
Nu suna! Si da-i... misca-le muta-le muta mobila.. pune-o la loc.. se face 3 dimineata :))
Urmeaza partea de forumuri... pareri... intrebari dureri de cap...pana se crapa de ziua..
Heh.. am mai trecut prin asta...
"Fraged trancotar"

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by hondaru »

Din pacate la boxe SH doar la dealeri care vand chestii buy-back mai poti eventual gasi boxe cu probe acasa. Din pacate toti asa cum bine ai zis iti probeaza boxele si daca ai noroc te lasa sa pui si tu un disc de-al tau altfel iti raspund in 2 peri ca timpul lor conteaza si n-au chef de un frecangiu care poate la sfarsitul intrevederii nu cumpara nimic.
Reteta universala pentru cumparat boxe nu exista. Din pacate daca bugetul este mic comparativ cu ce poate piata atunci esti si mai defavorizat. Stiu ca putin pentru unii poate insemna aproape donatie de organe pentru altii. Totusi nu poti cumpara Trabant si sa aspiri sa ai confortul Mercedesului. Exista si cazuti izolate de boxe vintage care pe bani putini produc un sunet mai mult decat multumitor dar acestea sunt bine stiute de samsari si speculanti si au preturi pe masura. Nu vreau sa te descurajez doar sa te pun in garda. Probabil ca stii deja pe pielea ta. Recomandat ar fi sa ai amplificatorul cu tine la test si muzica pe care consideri ca o cunosti la perfectie. Primele perechi de boxe cumparate pe vremuri de mult trecute noi din magazin niste Technics SB 320 le-am luat pe neve bucurandu-ma ca am apucta sa le iau pentru ca se vindeau ca painea calda. Ulterior am cumparat boxe mult mai scumpe cu auditie doar la dealer. Deci ceea ce vrei tu este destul de greude obtinut. Principiul este tip talcioc vazut auzit placut cumparat si pupat pe portofel :twisted:
Bafta la achizitie!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Tarabostes wrote:Neaah.... nu-i asa simplu.
Ascult boxele la vanzator... suna bine.
Le car pana acasa le asez cu grija aprind un trabuc destup o sticla de vin pun piesa...si-mi sare discu ca in filme...
Nu suna! Si da-i... misca-le muta-le muta mobila.. pune-o la loc.. se face 3 dimineata )
Urmeaza partea de forumuri... pareri... intrebari dureri de cap...pana se crapa de ziua..
Heh.. am mai trecut prin asta...
din pacate nu te poate ajuta nimeni. Fiecare trebuie sa se descurce cu propria capacitate de discernamant. Nici nu exista retete pentru procedura de alegere si achizitie. Peste tot conteaza.... norocul, defapt este o loterie.
Dar nu am scris sa ma aflu in treaba, iti pot da poate un singur semi-sfat - oferta de boxe in comertul second hand mioritik e formata in cea mai mare parte din nemtoaice. Problema cu ele, fiind doar observatie generala (fara prea multa valoare) ... majoritatea suna prost.
....Dar exista si nemtoaice remarcabile si daca ar fi sa facem raport intre pret si calitate, pana la urma, culmea, tot intre boxele nemtesti gasesti cele mai bune oferte. Dar greu si sunt foarte rare!
Adica teutonicele imi par in marea lor majoritate fara nici un haz, multe suna aparent corect, au de toate, inalte, bas si chiar medie dar le lipseste chestia aia denumita, "vino in'coa'!", adica mai direct spus nu canta Muzica.

Astfel, printre englezoaice si frantuzoaice gasesti o proportie mai mare de boxe interesante (nu neaparat corecte sau bune..... culmea, teutonicele sunt mai corecte.... dar cum spuneam, ce folos!?) insa sunt proportional mult mai putine in oferte si multe branduri englezesti si chiar franceze sunt supra-evaluate pe piata second hand.

Daca ar fi sa fac o medie, o generalizare (care defapt nu are nici o valoare dar e placuta discutiei :) ) as spune ca prefer... englezoaicele. Care culmea, sunt printre cele mai "incorecte" la sunet (de multe ori cam dark) insa il au pe acel "vino'ncoa'!". Apoi frantuzoaicele (afirmatie generala si fara valoare) par cele mai audiofile in sensul direct al cuvantului. Adica au tendinta sa sune mai rafinat, mai zglobiu si unele au chiar viteza, oricum sunt interesante (adica nu te ia repede plictiseala) si mai ales cele cu difuzoare fabricate de marile branduri de difuzoare (intre timp disparute.... nu le mentionez sa nu ridic aiurea actiunile bijnitarilor :) ).

Adica, spus cu mai putina trancaneala, eu unul sunt ceva mai interesat sa probez englezoaice si frantuzoaice in timp ce la nemtoaice ma urnesc mai greu sau ma apuca lenea. Culmea, asta ca sa vezi, realitatea e alta decat trancanelile (si "elucubratiile" pe pe forumuri :D ), in colectia mea cele mai performante boxe (pret redus, sunet bun) sunt..... ai ghicit! :lol: , niste nemtoaice! :lol:
Dar gasirea e sport de performanta, trebuie sa triezi un camion de boxe pana le gasesti "pe alea"!

Evident, am si englezoaice, sunt strambe si gresite la sunet dar au o fascinatie a lor ca le ierti toate pacatele! :D Am si frantuzoaice, pe astea le ascult asa cum as manca o branza fratuzeasca cu mucegai combinata cu struguri si vin alb de calitate; rafinament, finete si iar finete peste care punem muzicalitatea deosebita!

....Ok, te-am lamurit bustean! :lol:

Alegerea e totusi simpla (in complicatenia ei :lol: ), le iei pe alea care iti "spun" ceva indiferent de situatia in care le asculti (scule modeste, nepotrivite, pe balcon sau in holul lui Gigel, pe capota masinii, in debara si pe sarme de veioza, etc).

Cel mai dificil la o boxa audio este sa transmita.... emotie! (care se ia de mana cu muzicalitatea). E ceva (mult) peste performantele in date tehnice, masuratori osciloscopiste, bas, banda extinsa de frecventa, chiar si detaliu sau imagine tridimensionala, etc, adica peste acele performante apreciate de osciloscopisti deoarece, poate nu stiai, exista boxe "vai de capul lor" ca performanta (osciloscopista) datorita carora "traiesti" muzica si exista boxe super mega cali-fragislistice la performante insa sunt bune doar sa te falesti cu ele la prieteni haudiofili sau sa faci demonstratii in show-room si sa spuna toti, "Oau!" in zece secunde! Problema pe care nu o pot intelege osciloscopistii si trancotarii este ca, defapt calitatea cea adevarata nu consta in bas, medii, inalte, nici in datele tehnice sau masuratori conventionale, ci in cu totul altceva, in capacitatea de a reda emotia, sentimentul Muzicii cu M mare. Chestia asta e dincolo de bas, medie, inalta, tweetere si "chiutere" :D , banda de raspuns in frecventa si toate cele pe care le putem citi printate pe o foaie A4. Si din pacate pentru multi, se poate judeca numai.... la ureche! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Tarabostes »

Corect, cu trabantu nu poti sa emiti pretentii de confort.
Dar un 500sel ar fi exact ceea ce trebuie :)

http://www.kenricksound.com" onclick="window.open(this.href);return false;

O pereche de JBL L100 ar fi acel 500sel ;)
"Fraged trancotar"

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Tarabostes »

Concluzia este ca locuiesc in casa cu doua nemtoaice care nu vorbesc bine japoneza :P :lol:
Am inteles ce ati vrut sa spuneti, totul are sens acum. Si m-am si linistit cu ocazia asta. Cateodata ai nevoie de cineva care sa-ti spuna ca nu este imposibil.
In momentul in care o boxa va veni sa-mi spuna ceva fermecator voi sti ca EA e ! :lol:
Va multumesc pentru sfaturi si scuze de off.
Am mai citit si alte forumuri mai vechi in care discutiile pareau ... dueluri :? Sper ca aici sa ramana asa. :wink:
"Fraged trancotar"

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by remoteviewer1 »

Tarabostes ar fi greu sa mai adauge cineva ceva la cele deja mentionate, lucrurile sintetizate foarte bine de momolo mi se potrivesc perfect in ciuda lipsei mele de experienta. Boxele vintage sunt o loterie, si cum e cu norocul asta... poti sa cauti ceva 6 luni si sa nu gasesti nimic,sau intr-o zi sa gasesti 3 perechi. Eu de exemplu am o pereche de boxe acasa(bookshelf-uri) salvate din targul de vechituri acum cativa ani...am dat pe ele 150 de Ron, puteam sa le negociez, insa nu a mai avut sens la vremea respectiva mi se parea derizoriu pretul. Probate pe "capota masinii" pe un tuner (nu mai tin minte modelul, tot un vintage...sunau groaznic), samsarul burtos le dadea tare la maxim sa se auda bas-ul...in fine...l-am rugat sa le dea mai incet sa le scuteasca de suferinta.

Aduse acasa, le-am curatat, desfacut, uitate in ele, erau impecabile pe interior, vata arata ca noua, la filtre nu era umblat. Am cautat pe net, sunt din 1975 parca, daca mai tin minte. La vremea respectiva le-am pus pe un integrat Accuphase. Astazi le ascult pe o pereche Luxman (CD/amplificator) pe micutele luate la 150 de Ron si suna SUPERB! Au muzica in ele, sunt un pic on the bright side si le cam lipseste ceva pe partea de bas (sunt de dimensiunea unor cutii de pantofi mai adanci), insa sunt detaliate si vii, fara sa fie obositoare. Eu sincer nu m-as separa de aceste monitoare niciodata, visez sa imi fac pe baza lor un mini-sistem in alta camera, cand o voi avea disponibila vreodata :D, poate in alte vremuri...

De atunci am tot cautat sa mai gasesc nestemate de genul acesta la groapa de gunoi, insa nu am mai reusit, a fost un noroc de moment. Ar trebui astazi sa cheltuiesc multe sute de euro, poate chiar o mie sa cumpar ceva nou la nivelul de calitate al nemtoaicelor din 75' (apropos sunt teutonice). Asa ceva e greu de gasit la adapostul plapumei si dupa tastatura de calculator, trebuie mers, cautat, rascolit, murdarit pe maini, inghetat la picioare, etc, daca nu...pretul nou de magazin 8) .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Asa cum am spus, la mine in colectia de deseuri electrice de la groapa de gunoi troneaza niste teutonice pe post de campioane. Mi-am luat 4 perechi din care numai 2 sunt in mintile lor, restul cu difuri arse si suspensia neschimbata, doar asa pe post de donatoare de organe. Initial am avut din aceeasi marca un model usor mai mic (bas sub 20 cm...parca) dar cu suspensia de cauciuc original in stare excelenta. Le-am vandut unui prieten mai mult din motive de bani si pentru ca nu pot asculta un camion de boxe in acelasi timp, plus spatiu de depozitare. Modelul din care am patru perechi este mai mare cu basul peste 20 cm pe burete (din pacate schimbat, altfel nu se poate - iar asta e un lucru rau, schimba comportamentul difuzoarelor si evident, necesita rodaj!) si 3 cai. Desi teutonice ca fabricatie si nu ca sunet, sunt superbe si as putea spune, aproape universale, adica au toate atributele sunetului. Dar sunt extrem de pretentioase la amplificare desi sensibilitatea este ridicata, nu stiu exact neavand referinte pe net dar la cum sunt de sensibile cu puterea nu necesita mai mult de 1....5 W pentru o camera normala de vreo 20mp. Filtrul este relativ simplu, cam minimul pentru 3 cai si defapt cele doua "chiutere", ala asazis de medie si ala de "chiuiala" sunt defapt 2 tweetere care completeaza ceea ce face diful universal cu membrana..... ati ghicit :D , de hartie! Un lucru foarte ciudat e urmatorul - posibil sa fie facute in marea fabrica a lui HECO (care fabrica de o mie de ani pentru o droaie de firme germane) si seamana perfect cu diverse alte branduri dar la sunet nu seamana deloc, adica nu suna teutonic. Difuzoarele nu sunt marcate cu absolut nimic si culmea, nici macar plusul nu e marcat la "chiutere". Dar asa cum am spus, rar boxe atat de cameleonice functie de amplificare, pot suna ca niste trompete sparte, pot suna ca niste boxe de bani grei. Sunt ca si in cazul colegului de forum, on the bright side dar fara sa agreseze deloc urechea. Si nu au gaura BR, adica sunt pe compresie, deci ideal dar ineficient.
Dar intr-un final mi-ar fi greu sa spun care sunt cele mai bune. Mai am si vreo doua perechi de englezoaice din 1976 si 1980 complet diferite ca stil de sunet, ambele cu o fascinatie in ele, te prind pur si simplu ca nu mai vrei sa pui alte boxe pentru multa vreme. Defapt pe alea vechi din 1976 am ascultat cateva luni de zile si nu-mi doream sa le schimb.
Am si frantuzoaice mici si teribile cu difuzoare A.... pardon, am zis ca nu spun! :D Mici si rele, cand le pun par sa fie altele de vreo 3 ori mai mari, sunetul nu este on the bright side si nici dark, au un rafinament rar intalnit, sunt de un realism fascinant si stiu sa cante cu mare calitate la volum extrem de mic in miez de noapte! Asta e o calitate rara daca nu stiati. Dar sunt mici si in consecinta, legile fizicii sunt imbatabile cateodata, nu poti avea basul si cu toba mare din cutii de pantofi.
Mai am si niste daneze, defapt sunt o combinatie englezo-daneza de prin 1970..1973 primavara :) , 3 cai.... toate pe alnico! Difurile sunt daneze si cel care mi le-a vandut a facut greseala sa afle abia dupa aceea ca au toate difuzoarele pe alnico si i-a parut rau. Pe buna dreptate, alnico are cumva o anume fascinatie in sunet. Nu au ele nici basoi si nici nu chiuie din cale afara dar au ceva care te face sa nu te mai saturi. Necesita (deloc surprinzator) putere mica neavand nici ele putere mare, evident, dar pe cine intereseaza sa sparga termopanele vecinilor?!
Mai am niste teutonice foarte stranii din 1977 cu frontul.... turnat masiv in dural. Vreo 13 kile bucata desi sunt mici, firma fiind defapt preluata in anul ala de Sony insa inca germana si foarte veche ....pana Sony a distrus-o deoarece ii interesa doar piata RFG-ista. Astea sunt tot pe 3 cai si compresie cu toate difuzoarele pe hartie (inclus "chiuterul") dar pe difuzoare scrie macar ceva inteligibil, Canton. Suspensiile sunt pe cauciuc foarte moale si inca in stare perfecta, filtrele simple. Am incercat o data sa le "imbunatatesc" :D acum multi ani, si initial spre norocul meu am schimbat doar la una firele, destul de multe pentru 3 cai, un fel de salata de macaroane. Am avut inspiratia sa pun cabluri audiofile doar la una si apoi sa compar..... si am pus la loc cablurile interne efectiv "de veioza" adica efectiv ca taiate de la veioza! Sunt atat de rafinate incat diferenta data de sarme era... crunta! Sarmele haudiofile faceau boxa mai rezoluta dar mai aspra si mai falsa, totusi e greu de povestit in cuvinte si usor de auzit, practic stricau echilibrul in sunet, unul pe atat de fragil pe cat de rafinat pe atat de delicat si adanc in spatiu! Soundul este cumva spre stilul teutonic, corect, liniar dar nu pacatuieste asa cum pacatuiesc (sa zicem) suratele Canton. Defapt firma germana defuncta stia sa faca aparate frumos sunatoare, nu e o surpriza. Sunt efectiv fascinante, cu astea am stat vreo 6 luni si nu doream altceva. Sunt mai mult pentru clasica si rezolutia lor umileste boxe moderne de mii de euroi. Tin minte, ascultam la aceste "deseuri" si apoi mai ascultam pe la altii boxe noi care costau cat o masina mai ieftina si imi era mila de oamenii aia ca au platit atatia bani degeaba! Cumva sunt mai degraba ca monitoarele profesionale de studio dar induc si sentiment la auditie avand aceeasi calitate rara precum micile frantuzoaice, se aud fantastic la puteri extrem de mici in miez de noapte. Si culmea, frontonul este defapt o lespede sculptata (cu CNC) intr-un bloc de dural masiv ...si sunt foarte urate! :lol: Le-am vazut rar, defapt o singura data la vanzare in Bulgaria.
Am si niste Jamo care stiu sa cante Muzica, se inveseleste aerul cand le pui si astea au capacitate de bas dar punctul lor forte este media superba, evident, 3 difuzoare complet din hartie! Jamo din vremea buna cand totul era fabricat in Danemarka.... si s-a dus demult vremea aia! Parerea mea este asa, daca la aparate China a dat lovitura grea cu sunet de tabla, de lighian dat deadura pe scari, la boxe chinezii au dat lovitura mortala! Difuzoare ineficiente in care bagi centrala atomica sa scoata un mic partz, sunet tamp si redus fara microarmonici, redus doar la linia generala de bubuiala si tzatzaiala, incapabile sa transmita emotie, doar zgomot si oboseala. Si sa stiti un lucru, sunetul e parsiv ca o curva, te poate pacali o vreme pana in ziua comparatiei. Si nu tot ce este bun straluceste din prima clipa, unele lucruri fantastice par la inceput sterse, se poate aplica basmul romanesc cu Harap Alb si martoaga din fundul grajdului.
Si mai am boxe interesante gasite in groapa de gunoi, unele la preturi foarte mici. Dar asa cum am spus, ca sa gasesti asa ceva trebuie cumparat un camion de boxe si triat si iar triat. Iar norocul este un aspect important in toata ecuatia.
...Si iata, cand ma gandesc, tot gasesc, mai am niste Dual pe 3 cai pe care vioara se aude... ca vioara! Le-am agatat la surround si de aceea mai sa uit de ele :lol: Folosesc surroundul din an in Paste. Asta e "tragedia" :D ,nu poti asculta decat o pereche o data! :lol:
Insa ca o oarecare concluzie, se pot gasi boxe incredibil de bune cu bani putini. "Avantajul" este ca multi nu au ureche deloc si chiar daca le triaza, compara, aleg in final ce-i mai prost si arunca ce-i mai bun. Multi incepatori vor doar bubuiala si asta e un aspect distructiv deoarece vanzatorii dau boxele tare sa bubuie pana le ard. Multi haudiofili nu sunt capabili sa asculte sunetul ca un intreg unitar fiind distrasi de amanunte sau particele, incordati sa prinda chestiuni neesentiale in sunet cum ar fi de exemplu, "soundstage"-ul. Chestie pe care o socotesc neesentiala si oricum, puternic dependenta de acustica, aranjament boxe in spatiu, perfectiunea egalitatii intre canale amplificare, cabluri, etc, adica conditii greu de indeplinit in "debara", holul lui Gigel sau pe capota masinii in targ. Faptul ca multi nu vad padurea de copaci (si e cazul inclusiv unor mari haudiofili) ne lasa sansa sa gasim aceste "perle" in cocina. Insa concluzia este optimista, se poate si sunet frumos cu bani putini, mult peste ce si-ar inchipui unii care pe deoparte au platit "cotizatie" grea si le este greu sa admita adevarul, pe de alta parte au urechi de tabla si salcam caz in care alegerile si optiunile lor sunt haotice si grabnic schimbatoare. Pentru ca defapt ceea ce este bun nu fuge, nu pleaca, sta acolo sa vina Harap Alb cu jaraticul ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by remoteviewer1 »

momolo, intelegerea era sa nu pomenim brand-uri :D , ca explodeaza unii samsari cu preturile lor nesimtite, daca ati observat in ultima vreme, termenul de high-end este des mentionat in anunturile de profil. In plus nesimtirea unora a ajuns la cote maxime, simt ca ne-au gasit pe astia pasionati cu muzica...de fraieri, cel putin pe unii, urmarind piata sh la noi vad tot felul de enormitati, luate de la unii cu X si vandute pe aci prin Bucuresti sau prin nu stiu ce oras obscur de provinicie cu 2X sau 3X. Unii tin anunturile de ani, se incapataneaza sa vinda nimicuri cu multe sute de lei, speriind saracii potentiali clienti.

Sunt sigur ca exista tone de boxe decente pe piata sh (nu neaparat pe hollyshitx/mokazii si audiosamsarweb), ce ar suna bine, dar cine sa le scoata la iveala din noroi? Toata lumea viseaza la 2 sau 3 marci ce se aud ca naiba deobicei, si lasa probabil multe altele sa ajunga la gunoi. Sunt colectionari cu zeci de trancote prin casa, ce nu sunt in stare sa distinga ce boxe suna bine si care nu, ce sa ne asteptam de la clientii ce vor sa scape de zgomotec? Ei se concentreaza la lucruri inutile, gen cati wati are statia, daca boxele sunt pe 4 sau 8 ohmi (parca ar sti ce inseamna aceste numere...), etc. Sunetul este lasat la o parte, si unii ajung dupa ani buni sa fie mai derutati decat la inceputul calatoriei, sa inteleaga chiar mai putin despre ce se intampla. Apoi e simplu sa cada pe mana samsarilor, ei fiind atenti la wati, ohmi, hertzi, ca si cumparatorii majoritari de televizoare ce au o singura grija: diagonala. In cazul lipsei unei surse decente si a unui amplificator bunicel, aceste boxe sunt imposibil de detectat, poate doar de cei ce au o mare experienta in spate, au ascultat sute de perechi de incinte, cunosc detalii despre istoricul diferitelor brand-uri, se pricep la tehnologia difuzoarelor, etc. Curios este ca dupa ce ai reusit sa iti obisnuiesti urechea cat de cat cu sunetul bun, e super usor sa determini calitatea unor incinte, imediat simti la "ureche" ca te deranjeaza ceva ce nu e in regula.

Buun, in acest moment ascult teutonicele mele de 40 de ani asezate si intr-o pozitie destul de nefavorabila, si daca ignor cateva mici, mici problemute (nesemnificative), in unele situatii imi plac la fel de mult ca si boxele mele principale. Intrebarea este: sunt nebun :shock: ? Sunt un pic mai "in fata" decat principalele mele, nu au peste tot spectrul de frecvente finetea lor, insa vocile mi se par groozave...as putea trai cu ele (si cu luxman-urile din dotare) muult si bine pe muzica clasica, vocala, jazz, instrumentala ascultata la volume mici.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by RO-shu »

dragilor
la un Teac din 75-78 se potriveste un set de boxe Altec Lansing Model 5 Series II

Image

problema mea este ca wooferele au cedat nervos :(
alta problema e ca Altec 414-8C pe 12" nu mai gasesti ... la un pret sanatos
la preturi nesanatoase mai se gasesc prin state dar, nu-s milionar :oops:

am sa-ncerc cu ceva "asemanator" de la Visaton :?

actual, ascult pe astea (astea-s de prin 1990):

Image

... care si la astea am schimbat wooferele
(originalele li s-au farîmitat conurile)

Post Reply