Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
audiofil66
Posts: 1
Joined: 24 Jan 2015, 14:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by audiofil66 »

Asa cum este frumos atunci cand intri intr-o comunitate este sa te prezinti tuturor, ca interlocutorii tai sa stie cu cine interactioneaza.
Salut tuturor!

Despre mine: freelancer cu formatie predilect artistica-imagine (Academia de Film), cinefil-audiofil pasionat, varsta mijlocie.
Am ales sa activez pe acest forum deoarece din citirea postarilor din cateva topicuri, am constatat, ca membrii de aici sunt animati de aceleasi valori ca mine si este clar ca am de-a face cu oameni pretentiosi si elevati, cu care ai toate sansele de a conversa intersant si de ce nu, de la care poti afla si invata multe lucruri noi.
Voi incerca sa fiu un membru activ si cat de curand, sa deschid un topic nou, despre un subiect interesant pentru noi toti.

P.S. "Degustibus non disputandum est!" dar voi parafraza si adaug: "....dar gusturile se pot dezvolta, educa si rafina"
CINEFIL - AUDIOFIL: www.cinemapersonal.ro

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

audiofil66 wrote:Am ales sa activez pe acest forum deoarece din citirea postarilor din cateva topicuri, am constatat, ca membrii de aici sunt animati de aceleasi valori ca mine
Bine ai venit audiofil66!
Pe forum din pacate sunt putini cinefili, avem si o rubrica despre film care poate nu e pusa bine la OFF-TOPIC. Din ce am observat, in ultimii 20...30 ani multi compozitori si muzicieni de autentica valoare s-au refugiat in industria filmului in timp ce (asa cum am observat toti) muzica comerciala in special pop, disco si alte derivate a scazut dramatic in calitate pana la nivele care frizeaza penibilul si bataia de joc.
La multe filme din ultimele decenii am remarcat coloana sonora absolut superba, unele adevarate capodopere.
De aceea ar fi interesant de discutat ceva mai elevat despre filme si muzica lor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nicoalex66
Posts: 24
Joined: 27 Jan 2015, 06:35
Location: CRAIOVA
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by nicoalex66 »

Salutare,salutare tuturor!Sunt nicoalex66 si vreau sa fiu alaturi de voi pe acest forum.Sunt pasionat de Hifi,muzica buna si aparatura electronica.Sper sa fiu activ pe acest forum
contact
Telefon- 0763327268(DIGI)
yahoo Mail -nicoalex66@yahoo.com

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Salut si bine ai venit pe forum.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

fane079
Posts: 4
Joined: 29 Jan 2015, 17:35

Re: Sa facem cunostinta !

Post by fane079 »

Salut tuturor ! Sunt fane079 si cu voia dumneavostra as dori sa devin si eu membru al acestei comunitati.
Sunt pasionat de muzica buna si de ascultatul ei cat mai aproape de realitate :)
Detin un setup modest......care probabil va ramane asa :oops: ...dar pentru mine este OK.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ai venit fane079!
Pe acest forum oamenii nu sunt judecati in functie de acareturile detinute ci in functie de ceea ce sunt (educatie, inteligenta, umor, etc).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

emilz
Posts: 2
Joined: 03 Feb 2015, 14:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by emilz »

Salutare la toata lumea! Ma numesc Emil si sunt din Bucuresti. Am dat intamplator peste acest forum acum cateva luni, mi-a placut comunitatea si pana la urma m-am decis sa-mi fac cont :) Din pacate, asa cum zicea un coleg forumist, am un setup modest dupa anumite standarde, dar mie personal imi place cum suna. Sper ca aici sa-mi imbogatesc cunostintele hi-fi .... cat traieste omu' invata.

O seara placuta tuturor!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

emilz, bine ai venit! Ce varsta ai ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

emilz
Posts: 2
Joined: 03 Feb 2015, 14:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by emilz »

Cam pe la un 35 de anisori :)

Turbor
Posts: 18
Joined: 15 Feb 2009, 16:34
Location: Ghermanesti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Turbor »

Buna ziua!
Ma numesc Alexandru Doscan. Ma consider mai mult meloman decat audiofil. Imi cer scuze pentru ca ma prezint cu asa mare intarziere. Sunt in cautarea sunetului natural si sunt mare fan al aparatelor vintage.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit pe forum Alex, sper sa gasim impreuna rapsunsuri la aceasta mare dilema, "sunetul natural".
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Jeremy
Posts: 5
Joined: 24 Feb 2015, 09:11

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Jeremy »

Bun gasit prieteni
Citesc de mult, dar in mod ocazional, unele discutii purtate pe acest forum; azi m-am hotarat sa ma inscriu si eu ca user.
Ma numesc Virgil, am 59 de ani, din Bucuresti, iubitor de muzica, de sonoritati naturale, calde.
Cu aceasta ocazie transmit respectul meu pentru cei care au cunostinte aprofundate in domeniul hi-fi si apreciez mult disponibilitatea de a le impartasi cu colegii de forum.
Toata stima!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit pe forum Virgil.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by gabip »

Buna ziua tuturor,
Ma numesc Gabriel si am 45 de ani. Sunt mare ascultator de muzica jazz, blues, blues/rock.
Am re descoperit vinilul cam de vreo 7 luni. Nu am cine stie ce "scule" pe acasa dar sunt satisfacut cu ceea ce aud.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

ratoiu
Posts: 1
Joined: 08 Mar 2015, 19:41

bun gasit!

Post by ratoiu »

buna ziua si bine v-am gasit!

despre mine, in cateva cuvinte: 47 de ani, nicio legatura cu lumea artistica in afara inrudirii cu un faimos dirijor roman.

imi place sa ascult cam orice gen muzical, cu exceptia manelelor, trash-ului si a tot ce se circumscrie sferei catalin crisan, fuego, catalin dorobantu si altii asemenea.

m-am inscris in aceasta comunitate pentru ca nu am nici cea mai vaga idee despre ce inseamna si cu ce se mananca lumea hi-fi, dar sunt dornic sa invat.

visul meu este sa arunc televizorul pe fereastra si sa raman cu o o scula buna de ascultat muzica si, mai ales, radio. din pacate, am o sotie dependenta de stiri, astfel incat visul va ramane .... un vis.

doresc ca in viitorul apropiat sa cumpar ceva decent pentru ascultat muzica. voi avea nevoie de ajutorul vostru. ca sa intelegeti la ce nivel ma aflu acum, inca nu reusesc sa ma dumiresc daca un amplificator pe care scris 8 Ohms poate functiona cu boxe pe care scrie 6 Ohms... Nu radeti, ca ati trecut si voi prin faza asta :lol: !

in rest, numai bine tuturor!

Post Reply