DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: DIVERSE

Post by atyclb »

https://www.facebook.com/video.php?v=10152259353768546" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Raspunsul superb al unui baietel de 11 caruia o colega i-a cerut prietenia:

http://www.hotnews.ro/stiri-magazin-191 ... 18-ani.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Greşeli gramaticale frecvente în limba română. Topul greşelilor gramaticale făcute de români
http://adevarul.ro/educatie/scoala/gres ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Avem totusi o limba foarte grea, asta spun si strainii care o invata. Multe cuvinte si expresii sunt diferite de la o regiune la alta, multe nu sunt luate in seama de Academie desi sunt mai utilizate decat alte cuvinte academice pe care putini le folosesc. O problema e si pronuntia cu accent specific multor regiuni. Cert este ca Academia si gramatica limbii romane sunt prea noi pe cat de veche este limba asta. Dar exista o tendinta pe care o observ in ultimul deceniu - limba romana asimileaza cu mare viteza neologisme in majoritate din engleza internationala si americana in timp ce noile generatii care citesc foarte putin (carti mai deloc, nu mai e la moda sa citesti carti) ajung sa foloseasca un vocabular din ce in ce mai redus, practic reducand limbajul la scheme primitive, de multe ori amestecate cu jargon si argou. Limba romana este practic asediata din mai multe directii, pe deoparte tanara generatie care nu citeste carti si creste cu telefoanele "smart" si PC-urile folosind programele de "chat" care simplifica textele pentru ca sunt aproape toate in engleza si pe de alta parte mass-media (mai ales televiziunea) care datorita traducerii diverselor programe, stiri, motode de comunicare direct din alte limbi (mai ales dupa stilul american) practic deturneaza limba romana spre altceva schimband cuvinte, modul de pronuntie, accentul pronuntiei care in limba noastra nu este marcat prin scris, etc. Practic, dincolo de "fineturile" observate in articol (unele greseli sunt greu de observat intr-un limbaj mediu modern si chiar decent), realitatea limbii romane e mult mai grava. O mare problema o constituie si literele si semnele de scriere specific romanesti in conditiile in care marea majoritate folosim tastatura si litere americane sau pentru engleza internationala (atat la PC-notebook cat si la telefoane, tablete, etc). Folosirea caracterelor romanesti este de cele mai multe ori nepractica si duce la probleme de compatibilitate. Astfel, limba evolueaza intr-un anumit sens, tendinta este spre simplificare si asimilare neologisme din engleza dar probabil si mai grav, se schimba modul de pronuntie, modul de punere a accentelor in fraza, modul de formulare iar limbajul in mass-media incepe sa urmeze "reteta americana", adresarea simpla si prescurtata pentru primitivi din punct de vedere cultural si cei deficienti cu atentia. In felul asta, limba romana asa cum este ea cu i-uri gresite, fara cratima sau fara liniute, conjugata contra legilor academice (toate astea niste nimicuri) incepe sa se debilizeze in structura ei, in vocabular, in modul de pronuntie si constructie a frazei, astea fiind cu adevarat grave. Iar Academia si mai ales invatamantul romanesc in loc sa numere i-urile si sa complice conjugarile intr-o gramatica care inspaimanta cumplit orice copil de scoala, mai bine s-ar preocupa sa salveze vocabularul, sa salveze structura limbii, sa protejeze limba de neologisme care sunt mai degraba barbarisme ce tind sa inlocuiasca intr-o clipa cuvinte vechi de mii de ani!
Intr-un fel as asemana problema limbii romane cu problema religiei ortodoxe. Ambele daca nu inteleg vremurile in care suntem, daca nu incearca sa se adapteze corect (si nu stramb), daca nu incearca sa se modernizeze (eficient si nu de forma), sunt sortite disparitiei si zic asta pentru ca lucrurile evolueaza din ce in ce mai rapid catre o globalizare, vrem sau nu vrem.
Greşeli gramaticale frecvente în limba română: „aşază”, nu „aşează” „Spre exemplu, mulţi români nu ştiu că verbul «a aşeza» se scrie, la persoana a treia, «aşază», nu «aşează»”, spune profesoara de limba Română Ecaterina Stanca, de la Colegiul Naţional «Tudor Vianu» din Capitală. „De multe ori aud persoane care spun «i-ar place» în loc de «i-ar plăcea», fiind vorba de condiţionalul optativ care se formează de la infinitivul verbului. O altă problemă este pentru mulţi imperativul negativ care se formează tot de la infinitiv. «Taci!» - «Nu tăcea!» este corect, în loc de «Nu tace!». Un alt exemplu ar fi «Nu te complăcea într-o situaţie umilitoare!» în loc de «Nu te complace într-o situaţie umilitoare!». De asemenea, românii au o problemă cu ştiinţă/conştiinţă, pe care le mai scriu cu un singur «i»", a explicat Stanca. Greşeli gramaticale frecvente în limba română: „i”-urile care ridică probleme Profesoara a mai atras atenţia că unele persoane mai scriu „tu ştii" cu un singur „i", ceea ce nu este corect, verbul „a şti" are doi „i" la persoana a II-a singular, indicativ prezent şi conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă. „O altă problemă pe care am întâlnit-o este la genitivul dativ singular, care se formează de la nominativ plural. Spre exemplu, corect este «regulamentul ordinii», nu «regulamentul ordinei». De asemenea, unii români nu ştiu că atunci când un adjectiv este trecut în faţa substantivului, acesta preia articolul, adică «ochii albaştri» devine «albaştrii ochi». Şi la pronume au probleme, spre exemplu, nu prea se ştie că «eu însumi», la feminin este «eu însămi», iar «noi înşine» este «noi însene»", a mai spus profesoara. Mulţi români folosesc greşit şi prepoziţia „pe”. „În limba română, pronumele relativ «care» cu funcţie sintactică de complement direct trebuie să fie însoţit de prepoziţia «pe», explică specialiştii. Alte greşeli gramaticale frecvente în limba română „Aş adăuga aici şi exemplul mult-folositului «am luat la cunoştinţă». Formularea corectă este «am luat cunoştinţă (de ceva)», dar «mi s-a adus la cunoştinţă (ceva)». De asemenea, «servici» este greşit! Cuvântul acceptat de norma literară este «serviciu», la fel şi «chitară» (nu «ghitară»), «chiuvetă» (nu «ghiuvetă»), «ţigară» (nu «ţigare»).Românii spun «suntem la restaurant, servim ceva», deşi nu servesc nimic, doar mănâncă. Ospătarul este singurul care «serveşte». La fel, auzim (chiar şi la TV), despre «ultimile zile» – v-aş întreba, spunem «aceste ultimi zile de vară» sau «aceste ultime zile de vară»? Dacă aţi ales a doua variantă, atunci trebuie să spuneţi şi «ultimele zile de vară». Nu mai discutăm despre celebrul «â» din mijlocul cuvintelor. Puţini au înţeles că se scrie «reîncarnare», nu «reâncarnare», «reînnodare», nu «reânnodare», «reînviere», nu «reânviere». Şi asta pentru simplul motiv că acel «re» este doar un prefix ataşat unui cuvânt care începe cu «î», şi aşa trebuie să rămână. Că tot veni vorba, când scriem cu doi «n» şi când cu unul singur? Simplu: dacă vreţi să scrieţi «în» în faţa unui cuvânt, trebuie doar să verificaţi dacă acesta începe cu «n» – atunci litera «n» se dublează. Adică: nod, înnoda, nor, înnora. Dacă nu este vorba despre un «în» adăugat, ci cuvântul în sine începe cu acest grup de litere, nu-l dublăm pe «n»: înot («ot» nu este un cuvânt), învestitură («vestitură» nu este un cuvânt), începător («cepător» nu este un cuvânt)”, a explicat Mihaela Apetrei, senior trainer pentru Public Speaking şi Comunicare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: DIVERSE

Post by Kostas »

Mostre de exprimare in frumoasa limba romaneasca :D

http://m.youtube.com/watch?v=9ZJz-hvfJUk" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: DIVERSE

Post by atyclb »

Ieri mi-am comandat niste discuri de pe emag.ro. Desi nu am inca un pick up, din cand in cand imi mai cumpar cate un disc de vinil. Am vazut o oferta cu ultimul album de studio a lui Leonard Cohan - "Popular problems"(vinil + cd 80 de lei) si mi-am zis a merita sa il cumpar. Pe langa acest pachet mi-am comandat si ultimul album a lui Eric Clapton - "The breeze, an appriciation of JJ Cale" - doar cd.
Azi am primit coletele. Cand am desfacut coletul in care era vinil-ul, lipsea cd-ul cu Cohen, dar, in coletul in care era discul cu Eric Clapton, mai era un disc cu Deep Central... cum au ajuns ei la concluzia ca daca imi cumpar Leonard Cohen si Eric Clapton, as putea fi interesat catusi de putin si de Deep Central, nu stiu sa zic.
Trebuie mentionat ca desi eu am comandat de la emag, furnizorii sunt Nova Distributin pt Cohen si Universal pentru Clapton.
Am vorbit in urma cu cateva minute cu cineva de la Nova Distribution si mi-a spua ca luni o sa imi comunice cum rezolva problema cu cd-ul care lipsea.
Astept inceputul saptamanii viitoare pentru a vedea cum o sa se rezolve chestiunea.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: DIVERSE

Post by atyclb »

Revin cu o completare la ce am scris mai sus.
Pentru ca eu nu am desfacut tipla la vinil (am mai vazut astfel de oferte, vinil + cd, iar cd-ul era bagat cu tot cu carcasa in tipla de la vinil), m-am gandit ca e posibil sa imi ceara sa le trimit discul inapoi si asa cum am spus, inca nu am pick-up, deci nu imi ardea maseaua sa desigilez vinil-ul.
Abia astazi am aflat ca cd-ul era in interiorul copertii de la vinil (am fost sunat de cei de la Nova Distribution, care mi-au spus sa caut in interior).

Problema e ca discul e pus intr-un plic de cd, din asta ieftin, pe care le gasesti la 10 bani bucata in magazinele de papetarie...nici macar un plic de carton, pe care sa fie poza de pe coperta albumului si scrise piesele de pe disc, o porcarie!

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: DIVERSE

Post by DAN_TM »

N-am stiut unde sa o postez.Stiati ca avem in corpurile noastre ceva ce se cheama "dark matter"? Am descoperit uitandu-am pe iutub la un filmulet.La min. 1.08 e vorba.
https://www.youtube.com/watch?v=KBJeifJPYUA" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 132446.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://en.wikipedia.org/wiki/Biological_dark_matter" onclick="window.open(this.href);return false;
O avea legatura cu '' the dark side of the force ". :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Stie cineva ce este cu "dispozitivul" asta si daca intradevar e util la ceva sau e doar o tzeapa ?!

http://electricity-saving.net/rndr/ELEC ... 9&prlid=48" onclick="window.open(this.href);return false;
Reteaua Dvs este protejata de energia reactiva, iar consumul de curent va fi mai mic. Se cunoaste din fizica, faptul ca exista energie activa si energia reactiva. Energia activa este cea utila, anume aceasta este utilizata pentru functionare, de catre aparatele electrice. Energia reactiva, reprezinta energia inutila pentru consumator. Aceasta circula prin cablurile electrice, provocand fluctuatii de tensiune. Drept urmare, creste consumul de energie electrica, iar campurile magnetice generate de aceasta dauneaza sanatatii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: DIVERSE

Post by Kostas »

http://forum.softpedia.com/topic/645432 ... electrice/" onclick="window.open(this.href);return false;

Dupa cum intuiam si eu e apa de ploaie...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Eu ma gandeam la aplicatii audiofile. Unii audiofili flatulenti stiu ca orice dispozitiv, sarma, dracovenie (haurita sau nu) bagata la priza in serie sau paralel induce anumite modificari in sunetul trancotelor de calitate. Caci asa cum zicea un grec falimentar (care-si trasese sarma de la stalpul din strada), curentul este totul in audio. Ei bine, ma intreb daca un asemenea dispozitiv bagat in prelungitorul de unde isi trage seva un sistem audio, poate produce vreo schimbare la sunet?!
In rest e foarte putin probabil sa fie ceva adevarat in marketingul ala desantat cu reducerea miraculoasa a consumului.
Si apropos de motoare, anumite pickupuri (chiar si haudiofile) au motoare bagate direct in tensiunea alternativa de retea. De exemplu cele belt drive.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: DIVERSE

Post by Kostas »

Oooo Daaa! Consumul scade la jumate iar calitatea sunetului se dubleaza :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Marele Popescu. Poet, paznic de noapte, schior pe pantele disperării
http://adevarul.ro/cultura/carti/video- ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

National Geographic Traveler a realizat recent un Top 20 al celor mai frumoase locuri de vizitat în noul an, în care este prezentată şi o destinaţie turistică din România, respectiv Maramureş, potrivit travel.nationalgeographic.com.
http://travel.descopera.ro/13654367-Nat ... -anul-2015" onclick="window.open(this.href);return false;

http://travel.nationalgeographic.com/travel/top-10/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://travel.nationalgeographic.com/tr ... bucharest/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Călătorie în timp, la malul mării. Un inginer neamţ, venit în vacanţă la Constanţa, a fost uimit când a văzut la Muzeul de Arheologie scheletul dintr-un sarcofag a cărui descoperire a filmat-o, întâmplător, la Olimp, acum 45 de ani. Bărbatul a montat imaginile şi le-a trimis muzeului din Constanţa, care are acum şi filmul descoperirii vechi de un mileniu şi jumătate.
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... iune+Olimp" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Cercetatori australieni au anuntat joi ca au produs, pentru prima oara, doua reactoare de avion cu ajutorul imprimantelor tridimensionale, starnind interesul marilor societati internationale, scrie AFP.

Dispozitivele - replici ale motorului cu turbina ale producatorului aeronautic francez Safran, furnizor pentru Airbus si Boeing - demonstreaza potentialul imprimantelor 3D pentru produsele de inalta calitate, au declarat cercetatorii universitatii Monash din Melbourne.
http://science.hotnews.ro/stiri-tehnolo ... -avion.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply