"AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by AWDRobert »

Tarabostes: Am cumparat recent ceva similar, pe WiFi: http://www.crystalaudio.com/ProductDetails/WiDAC.aspx
Sunt multumit, am conectat direct telefonul la el si trimit FLAC prin aplicatia Bubble Upnp.
Am conectat pentru comparatie la amplif iesirea analogica iar cea optica prin dac extern la alta intrare. Am egalizat nivelele.
Ma asteptam ca DACul extern sa se auda mai bine. Se pare transferul optic degradeaza calitatea deoarece nu am putut decela care sursa se aude mai bine cea din DAC ul intern sau cea din DACul extern. La fel si doi prieteni de ai mei dar este adevarat ca nici ei nu sunt audiofili.
Am ales WiFi in loc de BT pentru ca am citit ca spre deosebire de BT prin WiFi transferul se face losless si distanta la care se conecteaza este mai mare.
Robert
"doar trancotar"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

Imi pare bine ca discutia a ajuns la subiect.

Desi nu sunt cel mai in masura sa-mi dau cu parerea la chestii din astea as vrea totusi sa subliniez ceva, un lucru care scapa poate multora (mereu discutiile tind sa abordeze exclusiv calitatea decodarii, DAC-urilor) - transmisia semnalului digital (datelor) in audio (computer sub toate formele) este de cele mai multe ori mai importanta chiar decat decodarea in sine. De cate ori am avut ocazia sau am incercat tot felul de metode digitale mi-am dat seama ca se produc modificari insemnate tocmai din cauza cablurilor si felurilor de transmisii de date, inclus setarile legate de transmisie. Adica sa ma exprim mai precis, DAC-urile in sine si chiar fisierele in sine nu par atat de importante pe cat pot fi cablurile, modurile de transmisie si evident, sursele de date (adica ceea ce intra intr-un DAC). Am auzit diferente absolut grotesti pe acelasi DAC cauzate de schimbarea diverselor cabluri coaxiale digitale si evident, chiar intre diverse cabluri optice (SPDIF), asta fiind un caz clasic. In opnia mea povestea cu "jitter-free" nu tine sau cel putin nu explica tot. Am auzit cazuri in care un cablu digital coaxial performant (din pacate costa!) schimba atat de mult incat jurai ca ai schimbat DAC-ul cu ceva la zece clase diferenta! Am auzit chiar si diferente datorate diverselor setari in transmisia WiFi sau LAN si nu stiu daca e vorba numai de pierdere de date. In toata ecuatia partea de soft si mai ales partea de transmisie pare sa aiba rolul decisiv, adica peste partea de hardware! Probabil multe chinezarii ar suna mai bine daca ar avea partea de software pusa la punct, probabil in primul rand prin soft (programare) se diferentiaza sculele cele mai bune in domeniul asta (audio-computer). De aceea probabil exista diferente mari de pret intre diverse dispozitive din astea desi toate arata si sunt lucrate aparent la fel de bine.... si defapt in aceleasi fabrici chinezesti. De aceea nu m-as astepta la nimic spectaculos de la ieftinaciunea chineza no-name. Dar "problema" (defapt e o problema pentru foarte putini, la multi li se rupe) este, cat poate suna de bine o chestie de top in domeniu?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by Tarabostes »

Cred ca partea de inregistrare/mixare/masterizare conteaza foarte mult in calitatea sunetului.
Adica un instrument al carui sunet este inregistrat pe lampi..mixat si masterizat, trecut printr-un analog to digital converter, pus pe un cd, ripuit in flac, trecut prin bt/wifi intr-un dac si apoi prin cablu intr-un preamp/amp solid state respectiv in boxe are slabe sanse sa mai sune ca cel de pe scena.
Pe de alta parte niste boxe care sa exprime un contrabas ciupit asemanator cu cel de pe scena ar trebui sa sa fie destul de mari... cu o amplificare pe masura alfel e doar un sunet pe care creerul nostru doar il asociaza cu cel al unui contrabas.
Parerea mea.
"Fraged trancotar"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by AWDRobert »

Interesant articolul propus de Lektor.

Doua citate:

"We continued the development, adapting the playback software to a custom real-time operating system.."

"Our real-time, low-latency memory-playback software is embedded in firmware, takes up less than 8 megabytes (including the operating system!), and runs completely within the onboard cache of an ultra-low-power CPU."

Ma intreb daca acest sistem de operare a devenit accesibil tertilor sau DIY impreuna cu softul de playback.

E ciudat ca: "An optical interconnect connects the playback enclosure to the storage enclosure"
Pe formumuri am citit ca interconectul optic este de evitat in favoarea altora.
Robert
"doar trancotar"

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by AWDRobert »

Salut,
Am inceput sa folosesc pentru rip Media Monkey. versiunea platita ofera:
"Secure Ripping detects when a CD has been damaged and throttles the disc's rotation until it is sufficiently slow to deliver identical reads on at least 2 occasions. Once a disc has been ripped, MediaMonkey can validate that it was bit-perfect by comparing the resultant data to that of the AccurateRip database"

Intrebari:
Folosind aceasta functie ne putem asigura de faptul ca intreaga informatie de pe CD sa afla in fisier?
Mai apoi folosind fisierul la redare in loc de CD suntem siguri ca am eliminat erorile potentiale datorate transportului CD?
Adica mai bine rip decat CDul de pa care a fost facut?
Robert
"doar trancotar"

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by hondaru »

can validate that it was bit-perfect by comparing the resultant data to that of the AccurateRip database"
Si daca nu este nimic in baza de date?! Probabil se refera la faptul ca ripul este bit perfect cu ceea ce s-a putut citi de pe disc. Daca anumita informatie lipseste neputand fi citita logic ar fi ca nici ripul sa nu o contina (de unde?!). Deci daca un disc sare anumite portiuni la citire si ripul va sare aceeleasi portiuni.

Cred ca nici un sistem de operare scris in firmware nu este disponibil DIY-lor daca producatorul nu vrea asta. Iar chestia cu timp real e o chestiune de publicitate. Totusi o umbra de cinste exista facand referire la latenta memoriei... Cum sucesc cei de la marketing cuvintele sa para mai bine decat ce este... :twisted:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by JohnnyDarkRo »

Mai mult sau mai putin audiofila, computerul este in zilele noastre o sursa importanta pentru muzica. Cei care apreciaza calitatea sunetului (si implicit aparate de calitate) sunt un procent infim comparativ cu ceilalti ascultatori de muzica.

In cazul meu, cam aproape toti prietenii si cunoscutii se uita ciudat la mine cand le spun ca nu imi place sa ascult mp3-uri. Nu ascult acasa, dar in masina si la serviciu ascult mp3-uri din comoditate si pentru ca nu imi place muzica difuzata la radio. In prezent nu am conectat PCul de acasa la sistemul audio dar sunt adesea tentat sa o fac din urmatoarele motive:
1. exista albume/raritati pe care nu le am in colectie, si nu as avea cum sa le ascult (cel putin deocamdata) decat in format digital. Cateodata ele nici nu exista in alt format.
2. Proband inainte de a cumpara, eviti niste cheltuieli inutile si poti sa redirectionezi banii spre un album de care te bucuri cu adevarat. Cati dintre voi nu au cumparat "la alba-neagra" vreun CD/vinil si apoi si-au dat seama ca nu le place?!?..
3. Exista site-uri dedicate unde poti asculta (OFICIAL) melodii fara a fi obligat sa le cumperi. Nu poti decarca gratis decat daca vrea autorul, dar poti asculta la infinit direct de pe website fara nicio obligatie si fara publicitate. Vezi bandcamp, soundcloud, etc - pentru aceasta ai nevoie de un computer; nici macar un network player nu te ajuta.
4. Exista sevicii online pe baza de subscriere fie la calitate mp3, fie flac, unde poti asculta muzica: Spotify, Pandora, Tidal, Qobuz etc dar in Romania aceste servicii nu sunt disponibile deocamdata.

Probabil exista si alte argumente. "Presiunea" computerului de a intra in lumea hifi-ului este simtita progresiv in ultimii ani si ea va creste exponential. Nu am experienta necesara sa spun daca un fisier hi-rez suna mai bine decat aceeasi piesa pe un CD, dar cred ca partea de computer trebuie acceptata a o sursa alternativa la cele existente deja.

Fiecare format are avantajele si neajunsurile lui, daca ar exista un format perfect atunci ar fi singurul existent. Lumea se schimba (si nu neaparat in bine). Formatele de muzica la moda acum devin derizorii peste cativa ani. De exemplu, pe mine ma supara ca din ce in ce mai multe titluri apar doar in format digital si vinil, fara editie pe CD - eu fiind un ascultator in general de CDuri. Desi vinilul cunoaste o revigorare temporara, vanzarile de vinil sunt inca mult sub cele de CDuri.

E adevarat ca in Romania aproape toata muzica in format digital este descarcata din surse neoficiale. In China, Rusia e la fel. Dar in Europa de Vest si Occident tredul descarcarilor de pe torenti e in descrestere. Cunostinte de-ale mele care au emigrat in Vest au renuntat sa mai descarce muzica sau programe de pe torenti. Vesticii chiar platesc pentru melodii descarcate, iar serviciile de streaming subscription se pare ca sunt in crestere.

In Romania eu unul nu cunosc pe nimeni sa fi dat bani pe muzica downloadata. Poate or fi vreo 2-3 mai cu bani care si-au decarcat de pe itunes vreun album izolat, si aceasta din comoditate mai degraba decat sa piarda timpul cautand pe torenti. In schimb cunostinte care cumpara CDuri sau viniluri am, dar per ansamblu procentul celor care cumpara muzica este mic. Eu unul cumpar CDuri si viniluri dar mi se pare aiurea sa cumpar piese downloadate. Daca descarc ceva si imi place, cumpar CD sau poate vinil. Poate e o prejudecata a generatiei din care fac parte dar daca nu exista decat varianta download - atunci nu platesc! :)
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by Tarabostes »

Ma gandeam zilele astea la un micro rig 2.0, pe care sa-l pot transporta intr-un rucascel. Un mini hifi pt camera de hotel/pensiune, excus casti:
- o sursa... flac player /un samsung galaxy s3/4 cu iesire pe usb;
- un dac.. n-am idee care..
- doua boxe active poate chiar monitoare de studio
A incercat cineva o varianta de genu?
"Fraged trancotar"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by SOLO »

Avem o noua rubrica pe forum "COMPUTERUL AUDIOFIL" . Aceasta discutie va fi mutata acolo in urmatoarele zile.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by LEKTOR »

Walkmanuri de fl(e)acuri -

http://www.stereophile.com/content/aste ... dia-player

http://www.ultrahighendreview.com/sony- ... io-player/

http://headfonics.com/2015/01/the-flow-by-aurender/

Combina anului 2015 - http://www.hifichoice.co.uk/news/articl ... 1999/20427

" It combines DAB and FM tuners, CD-quality aptX Bluetooth, DLNA network streaming, internet radio, CD playback, auxiliary analogue and digital inputs and a 2.1-speaker configuration in one beautifully crafted unit the size of a saxophone case. The R7 is the reinvention of the radiogram, especially when mounted on its spindle legs (it also comes with puck feet), combining cutting-edge audio technology with yesteryear looks that wouldn’t look out of place in Mad Men Don Draper’s Manhattan pad."
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

audirvana
Posts: 4
Joined: 23 Mar 2015, 11:57

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by audirvana »

salutare.

am tot citit aici "aberatiile" scrise...

La mine este simplu... nu am cumparat nici macar 1 CD, insa, toti banii pe care puteam sa ai cheltui pe cd-uri, am preferat sa ai bag in scule/cabluri etc. atat timp cat un nas+streamer bun si rutracker exista, mi se pare prostie crasa, sa investesc in cd-uri si transport de mult fumate...


my 2 cents!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

audirvana wrote:salutare.

am tot citit aici "aberatiile" scrise...

La mine este simplu... nu am cumparat nici macar 1 CD, insa, toti banii pe care puteam sa ai cheltui pe cd-uri, am preferat sa ai bag in scule/cabluri etc. atat timp cat un nas+streamer bun si rutracker exista, mi se pare prostie crasa, sa investesc in cd-uri si transport de mult fumate...


my 2 cents!
ai avertisment! La urmatorul zbori definitiv. Iti recomand sa citesti regulamentul acestui forum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply