GRADO - Cartridges, headphones

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

GRADO - Cartridges, headphones

Post by LEKTOR »

Parintele dozei MC Joseph Grado a incetat din viata la 90 ani in Brooklyn, NY acum 2 zile.

Aici putem vorbi de dozele si castile Grado. Pina atunci, ceva biografie:

http://www.theverge.com/2015/2/8/800096 ... -at-age-90

http://www.gradolabs.com/company
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Rotton
Posts: 17
Joined: 19 Apr 2014, 12:42
Location: Caracal

Re: GRADO - Cartridges, headphones

Post by Rotton »

Eu folosesc o doza Grado Prestige Gold 1 montata pe un Clearaudio Concept si pot spune ca imi place mai tare decat doza originala cu care a venit din fabrica pick up-ul. Doza originala este mult mai potrivita pentru muzica clasica in comparatie cu doza Grado, aceasta din urma exceland pe rock clasic. Sunt curios cum suna dozele mai scumpe de la ei.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: GRADO - Cartridges, headphones

Post by remoteviewer1 »

Eu am in dotare un Reference Platinum 1 (ce nume...) de care sunt foarte multumit pentru nivelul sau de pret. Este o doza mai soft(in sens pozitiv) ce merge mai mult pe muzica "sintetica" gen electronica, rock, etc., nefiind "rapida". Eu am incercat-o pe brate medii si grele, ce par a i se potrivi, in ciuda recomandarilor internetului, placandu-i o pozitie paralela cu pamantul sau chiar coborata cateva grade dinspre axul bratului. Nu o vad pusa pe un pick-up ce nu permite reglarea VTA-ului, cu toate ca se mai poate compensa partial aceasta deficienta cu mat-uri mai groase. Dupa parerea mea, se afla intr-un sweet spot al raportului calitate/sunet. Aparent prefera headshell-urile mai solide, lucru observat dupa ce am montat-o pe 3 pick-up-uri (2 DD-uri japoneze si un Thorens BD).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply