Amplificator pentru 86db

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Amplificator pentru 86db

Post by CC_TM »

De un amplificator pe lampi as fi curios si eu, cu conditia sa-mi duca boxele oarecum "dificile" (2 cai pe compresie cu 86dB SPL, impedanta de 8 ohmi :roll: )
Le-am incercat cu un AudioNote in clasa A cu 300B, dar puterea era cam mica si nu le ducea corespunzator. Probabil un pp de 20-30W ar fi mai potrivit.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DOMINANCE AMPLIFIER 2X5W CLASS A

Post by momolo »

CC_TM, la cei 86dB SPL ai probleme! Greu cu lampile!

Uite, ceva de genul asta ar duce, poate:

Unison Research P70 (este un PP cu 4 bucati KT88 la 70W care are si inputuri balansate real, tocmai bune pentru un Lavry DA10 care este exclusiv balansat)

http://www.ultraaudio.com/features/pics ... search.jpg

Specific faptul ca l-am auzit si probat in diverse configuratii dar si faptul ca o amplificare buna pe lampi nu suna "a lampi", adica nu are sunet nici de lampa si nici de tranzistor!

Tu cauti cumva ceva cu sunet de lampa sau ceva corect ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: DOMINANCE AMPLIFIER 2X5W CLASS A

Post by CC_TM »

momolo wrote: CC_TM, la cei 86dB SPL ai probleme! Greu cu lampile!
Da, stiu :cry:
Poate voi fi nevoit sa mai iau o pereche de boxe pentru lampase.
momolo wrote: Tu cauti cumva ceva cu sunet de lampa sau ceva corect ?!
In general caut un sunet corect, dar nici sunetul de lampa nu ma deranjeaza :P .

De ce vreau lampi ? Pentru o variatie de sunet (pe de o parte) si pentru ca din tranzistoare e greu de obtinut fluiditatea si naturaletea lampilor.

Unisonul respectiv e cam scumput. In banii respectivi ar putea sa intre si o pereche de boxe + un DAC :D
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplificator pentru 86db

Post by SOLO »

Eu ti-as recomanda un Audio Research VS55 . L-am probat acum 2 saptamani pe mai multe perechi de difuzoare ( Eggleston - Thiel - Burmester ) si am ramas mirat de ce scoate uratenia aia . O dinamica de individiat !
Ba mai mult unii au avut curaj sa-l probeze si cu Magneplanurile mari ( 3.6 ) si s-a descurcat bine la volum moderat .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator pentru 86db

Post by momolo »

CC_TM
pentru ca din tranzistoare e greu de obtinut fluiditatea si naturaletea lampilor.
aici si eu impartasesc aceeasi opinie.
Am auzit lampase de top care nu sunau "a lampa" insa nici a tranzistor, asa cum am spus, iar sunetul ala e dintre cele mai "vrajite" !
Unisonul respectiv e cam scumput. In banii respectivi ar putea sa intre si o pereche de boxe + un DAC
normal ca e scump! Calitatea costa! Si pot sa te asigur ca unii ar spune ca nu-i multumesc acel amplif, avand sume si mai mari disponibile si pretentii mai ridicate!

Asa ca depinde care e nivelul de care discutam.

In banii astia nu intra numai DAC si boxe, poate intra si o masina second hand, poate intra un sistem audio cu totul, poate intra si doar o singura canapea sau doar un ceas, nici ala de top, deoarece sunt unele de 450.000 euro! :D

Ideea era alta, in banii aia de Unison P70 ce alternative mai ai pe lampi la aceeasi calitate ?! Asta e o intrebare valabila.

Eu ti-am exemplificat ca nici in cazul lampilor calitatea high-end nu este ieftina!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Amplificator pentru 86db

Post by CC_TM »

Audio Research VS 55 mi-a mai fost indicat cu un an in urma, cand eram in cautare de amplificator. Un SH luat la 1/2 de pret ar fi mai potrivit pentru buzunarul meu.

Probabil Unison-ul e un pic mai bun, dar fondurile sunt limitate (intotdeauna). Nu am idee care poate fi la fel de bun in banii respectivi, intrucat nu am experienta cu lampase din game aceasta de pret.

Nu ma dau in laturi nici de la chinezisme, sau productii romanesti, daca rezultatul e cel asteptat.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplificator pentru 86db

Post by SOLO »

Din pacate nu ma pot pronunta in legatura cu Unison Research (modelele pe lampi ) . Nu am nici cea mai palida idee in legatura cu performantele sale , e posibil totusi sa sune foarte bine . In Germania de exemplu sunt vazute foarte ok , in schimb in Italia pur si simplu "nu exista" .
Si eu cred ca e mai bine sa apelezi la piata second-hand desi in Romania cred ca e o aventura :?
Pe langa Audio Research-ul ala iti mai recomand un VTL ST-85 , din nou un amplificator foarte bun raportat la calitate/pret ... cu care duci orice !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului


User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator pentru 86db

Post by momolo »

primul este un amp AR din 2001 cu un pret in piata USA de atunci, fiind produs in USA, al doilea este un amp UR din 2008 cu un pret de UK de acum, fiind produs in Italia.

yinyangbt nu inteleg postul tau. E vorba de doua ampuri diferite, din ani diferiti, la preturi diferite, piete diferite, tensiuni de alimentare diferite (110V/60Hz si 220V/50Hz) etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplificator pentru 86db

Post by yinyangbt »

Da, ai dreptete, probabil s-au mai schimbat preturile din 2002 , nu am gasit pret de europa , mai nou .Oricum , ideea era ca , intr-adevar , calitatea nu e ieftina, nu era vorba de nici o comparatie.Tare as fi curios sa ascult si eu asa ceva !Evident ca sint amplifuri si de 2, 3 ...10 ori mai scumpe.Depinde de nivel financiar si de pretentii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator pentru 86db

Post by momolo »

si am uitat sa adaug, diferite si ca model tuburi dar si ca principiu, AR'ul este nebalansat, UR'ul este balansat. Apropos' de ultimul, adica P70 de la Unison, din ce am testat, duce si boxe grele avand in mod real 70W pe canal, indiferent de impedanta, fiind un PP, astfel ca duce lejer si boxe cu SPL mic.

Cat priveste calitatea sunetului, in opinie personala, intai nu am fost 100% incantat, apoi dupa un pic de rodaj, cel minim de cateva ore si dupa o cablare potrivita a devenit cam altceva. Desi este de tip PP, daca ar fi sa aleg intre asta si un SS, as sta foarte mult pe ganduri, chiar si daca as avea boxe sensibile care nu necesita putere mare. Asa ca mie mi-a placut foarte mult, intr-un final.

Iar sunetul din KT88 nu este prea colorat "a lampa", e chiar foarte neutru daca un amplif e construit bine. Iar asta imi pare construit exceptional (dupa poza nu iti dai seama de mare lucru).

Cat priveste preturile, asta e situatia. Ai sa observi in timp, dupa o anume experienta si ridicare in nivel de pretentii, ca in ciuda sumelor mari, vei gasi in aceeasi masura ca si la cele ieftine, diferente mari in raportul calitate/pret.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Amplificator pentru 86db

Post by yinyangbt »

AR se importa in Romania ?

Post Reply