Recomandare amplificator lampi

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by momolo »

PolyGram wrote:dvdplanet a ''acaparat'' cam multe in ultima perioada. Unii spun ca nu chiar intr-un mod cinstit.
Apropos (m-am uitat acum sa vad ce branduri se plimba de colo, colo), observ la dvdplanet si VPI:
http://www.dvdplanet.ro/hi_fi_high_end/ ... 273&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Insa nu e in panoplia de marci:
http://www.dvdplanet.ro/marci_reprezentate" onclick="window.open(this.href);return false;
Pana la urma cum e cu VPI !?

PS - apropo'de marci, ma intreb cine comanda online DarTZeel fara sa-l asculte?! :D
http://www.dvdplanet.ro/hi_fi_high_end/ ... 207&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by hifi_master »

Stimabililor, ne-am indepartat foarte mult de la topic.

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by hifi_master »

Asteptarile mele erau urmatoarele:
- se dau niste boxe, sa gasim o amplificare "best buy" in acei bani
- cum e treaba cu lampile, am ascultat, mi-au placut, sa aflu cate ceva
- oameni care se lauda ca au ascultat diverse multe scule si sarme isi pot spune pareri
- la ce mai e bun forumul daca parerea nimanui de pe forum nu conteaza si doar ce ascult eu conteaza ? Hai sa vorbim mai degraba despre vreme decat sa scriem literatura multa si fara rost.
- nu sunt redus mintal, stiu de unde am luat boxele si ce propune dealerul
- ce vand eu nu are legatura cu acest topic
- sa mai lasam vinilul, iarasi nu are legatura... caut amplificator si se striga in cor: asculta vinil :) Poate, dar nu acum.
- sfaturi de genul: du-te si asculta la altii... multumesc, ok, asta fac deja si continui !

Am dat in diverse rau de tot...
Pana acum am apreciat raspunsul userului Doru si ceva informatii de la remoteviewer1.
Momolo, nu e ok cum pui problema,
Haideti sa dezbatem civilizat, fara aer de superioritate si fara a avea o parere despre orice subiect.
Si fara toate aceste divagatii inutile.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by glucica »

Acum, ca s-au trasat liniile directoare, v-aliniati! (cine a facut armata, isi aduce aminte)

hifi_master
Posts: 28
Joined: 09 Dec 2014, 19:51
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by hifi_master »

Exact, lipsea cineva care filma cu telefonul scena :)
Common :)

Turbor
Posts: 18
Joined: 15 Feb 2009, 16:34
Location: Ghermanesti

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by Turbor »

Salut.
Am ascultat acum multi ani la Audioconcept Spendor sp2/3 cu amplificare Jadis da7 si preu pasiv si sursa un cdp T+A vintage si mi-a placut foarte mult.
Acum, dintre amplificatoarele pe lampi pe care le-am ascultat eu, cel mai mult mi-au placut Unison Research dar nu stiu daca ar face casa buna cu Spendor.

Alex

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by PolyGram »

hifi_master wrote: Am ca boxe Spendor D7.
Eu inteleg ca vrei sa-ti pastrezi boxele... Atunci iti trebuie amplificare POTRIVITA pentru aceste boxe. Si aceasta amplificare potrivita pentru Spendor D7 s-ar putea sa nu fie nici una pe lampi, nici una hibrida. Sinergia si potrivirea tonala dintre amplif si boxe este foarte importanta. Tu esti in situatia sa alegi un amplificator pentru boxe, nu invers. De ce crezi ca ampliful pe tuburi sau unul hibrid e cel mai potrivit?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by PolyGram »

remoteviewer1 wrote:... degeaba ai sa treci la amplificare pe lampi, problema ta de baza nu va gasi rezolvare in acest mod.
momolo wrote:... esti fixat pe amplificare pe tuburi si eventual hibrida. Gresesti. Din cauza asta iti limitezi sansele de a gasi ceva potrivit boxelor tale.
Ti s-a raspuns foarte corect. Fixatia ta te poate duce pe o cale gresita si la un rezultat nefericit.
Sunt curios: ce amplificari ai pus pe aceste Spendor? Am vazut ca ai/ai avut un amplif Naim. E destul de celebra aceasta combinatie. Nu ti-a placut? Ai incercat si altceva?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by PolyGram »

momolo wrote: PS - apropo'de marci, ma intreb cine comanda online DarTZeel fara sa-l asculte?! :D
http://www.dvdplanet.ro/hi_fi_high_end/ ... 207&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
dvdplanet sunt fixati mai mult pe vanzarea on-line. Pacat... de unele marci din panoplia lor
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by AWDRobert »

hifi_master, cred ca sfatul cu ascultatul este buna, dar trebuie sa-ti urmezi "piticul".
Eu dupa ce am ascultat "Accuphase cu Ascendo produc un sunet mort, nasol, nu te incanta cu nimic la urechi" (cum scrie pe acest forum) le-am cumparat. (Unde mai pui ca folosesc un prelugitor si cablul de retea original - poti sa-ti imaginezi ce nasol suna)

Dar pana sa le am pe acestea am avut alte boxe si amplificatoare care fiecare la vremea lor au adus satisfactie si nenumarate ore de auditie.
Asemanarea cu situatia ta consta in faptul ca de fiecare data am avut un buget si o idee "precoapta". In schimb nu am cautat validarea ideilor pentru ca daca as fi citit pe forum despre un "sunet mort, nasol" nu as fi stiut ca imi place.
Robert
"doar trancotar"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by momolo »

AWDRobert wrote:"Accuphase cu Ascendo produc un sunet mort, nasol, nu te incanta cu nimic la urechi" (cum scrie pe acest forum)
unde scrie asa ceva !? (intreb de curiozitate).
Ce "Accuphase cu Ascendo" ai cumparat ? (care modele).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by glucica »

Daca nu ma-nsel, colegul are E450 cu System F.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Recomandare amplificator lampi

Post by PolyGram »

hifi_master, ti-ai luat ceva sau ai renuntat la idee?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Post Reply