Totul conteaza ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Totul conteaza ?

Post by cosmin »

Deci ..... totul conteaza, nu-i asa ?
Sursa, pre, amplif, boxe, cabluri RCA, XLR, cabluri de boxe, suporti pentru cabluri, cabluri de 220V, stabilizatoare de tensiune, surse de protectie, rack-uri. Precum si multe alte accesorii ale acestora si nimicuri care insumate conteaza. Toate sa fie AUDIOFILE. Dar si: QOS al retelei de 220V, dimensiunea si forma camerei de auditie, tratamentele acustice (izolatie fonica, panouri etc.), amplasamentul echipamentelor, vecini intelegatori sau in cel mai bun caz casa nu apartament.
Pe langa vecinii intelegatori, in caz ca nu esti vreun pustnic cumva, va trebui sa ai si nevasta sau prietena intelegatoare, precum si alti membri ai familiei si care locuiesc cu tine - dispusi sa sacrifice din timpul pe care ar trebui sa il petreceti impreuna.
In afara de toate acestea mai trebuie TIMP, timp care nu prea e, tinand cont ca, in caz ca nu esti vreun mostenitor al vreunei matusi, copil de bani gata, sau castigator la loterie - trebuie sa muncesti ceva ca sa-ti cumperi cele de mai sus. Cele care se pot cumpara cu bani.
Aaa, si-ti mai trebuie bani.
Cam inca pe atat sau de cateva ori mai multi.
Pentru ce ?
Pentru DISCURI ! Ca doar nu asculti linistea mai mult sau mai putin tulburata de vreun zgomot de fond abia perceptibil din faimoasa camera care tocmai ti-ai amenajat-o mai sus. :P
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Totul conteaza ?

Post by fluffy38 »

Cel mai mult conteaza sa nu-ti pese de ceea ce se spune ca ar conta. :lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Totul conteaza ?

Post by ttsto »

Sau, pur si simplu, poti sa te bucuri de muzica, aceea care-ti place mult de tot. La un moment dat eram furios pe calitatea inregistrarilor timpurii live ale celor de la Pink FLoyd, si refuzam sa le ascult. Apoi mi-am dat seama ca pierdeam ce-mi placea poate cel mai mult la ei...
Sincer, nu-mi provoaca nici o bucurie plescaitul buzelor Jheenei Lodwick si nici sunetul generat de atingerea buricului degetului de coarda de ghitara a tipului care o acompaniaza...
Recunosc ca jocul audiofil m-a impins in directii noi, jazz, inregistrari minimaliste, muzica clasica, am descoperit lucruri noi care-mi plac, insa la un moment dat m-am hotarat sa ma intorc la muzica ce-mi place. Si nu am sistem suparat, stau la bloc, nu am camera tratata, nu-mi deranjez vecinii (cred eu :) ) pentru ca nu ascult super tare si nici la ore nepotrivite.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul conteaza ?

Post by momolo »

Un audiofil adevarat provine dintr-un trancotar adevarat.

Acesta, pentru a deveni audiofil adevarat, ia un AKM47 si inainte de toate isi extermina familia, terminand si cu vecinii pe o raza de juma' kilometru neuitand si animalele salbatice si domestice. In acel moment a rezolvat problema (dealtfel grava!) a linistii!

Apoi trece la demolarea casei si reconstructia cu materialul rezultat a una bucata camera (oricum, e criza imobiliara, o camera e deja un lux!). Are grija intai de toate sa analizeze pe spectrograf caramizile audiofile despartindu-le de caramizile trancotare.
Dupa aceasta etapa se poate spune ca a rezolvat acustica.

Ulterior isi vinde masina, mobila, hainele, frigiderul si plasma. Cu banii obtinuti isi cumpara un prim sistem audiofil entry-level pentru care cablurile nu conteaza. Acest fapt este de ajutor, avand in vedere ca nu are bani si de cabluri!

Ulterior, purcede la rodajul acestor scule entry-level dar si la umplerea forumurilor pe internet cu magii negre, metode de osconizare, analiza si disecarea profunda a ceea ce inseamna sistem, sunet si persoane audiofile.

Dupa rodajul sistemului entry-level made in China, il vinde si isi face un ulterior upgrade cu un sistem mai bun, adica super-entry-level tot made in China (nu va scapa de acest "made in China" niciodata).

Ulterior incepe sa simta nevoia de cabluri. Acest moment e unul dificil. Pe langa faptul ca intra in conflicte forumistice cu toata haita de trancotari (care pandesc pe bietul audiofil la orice colt de strada!), va trebui sa-si vanda si ultimele lucruri ramase nevandute, ca de exemplu covorul si capacul de la WC. Oricum, nu va avea nevoie de acestea, deja are taiat pana si serviciul de canalizare publica si plus de asta, acustica camerei unice audiofile nu mai conteaza din moment ce-si pune un nou set de cabluri audiofile cu metal turnat pe Statia Orbitala in vid si suflat la -278 grade cu platina de pe Marte. Cat priveste capacul de WC, acesta poate fi inlocuit cu presa audiofila pe care o citeste in locul cu pricina, dand acestui fapt si un aspect ecologic.

Transformarea in audiofil adevarat nu a luat sfarsit. Omul nostru intra in delirum upgradus care ii consuma si ultimele resurse financiare pe diverse chestii interesante ca de exemplu, clopotei de 7 mii euro bucata, cuburi de lemn de mii de euro aschia, furci audiofile de pus in locul lampadarului, diverse unguente pentru mufe si cabluri, demagnetizoare pentru plastic, knoburi din lemn pentru largirea soundstageului, etc,etc.

Deasemenea, ultima faza ii consuma si intreg timpul liber pentru auditie, atata cat mai era, cam 5 minute pe saptamana (intre 5 etape de upgrade si probe de cabluri) ramanandu-i doar scurte pauze de test in care nu poate asculta discurile de test decat maxim 15 secunde la o piesa, cautand sa prinda doar acele scurte pasaje interesante, ca de exemplu unul in care se aude scartaind tzeapa pe care sta viloncelul 13 pe podea in randul 4 sau suieratul balisoarelor din gura cantaretei de origine japonezo-siberiana Fukuda Kukuda, inregistrare cu profund caracter audiofil, cunoscuta pe de rost de catre toata suflarea audiofila (dupa despartirea de Diana Krell pe motiv de saturatie excesiva).

Intr-un final, aflam ca povestea audiofilului nostru nu are in fapt nici un final. Lantul etapelor upgrade continua, lungimea cablurilor probate atinge dimensiunea ecuatorului, probele ajung sa contina doar piese muzicale de 3 secunde (o respiratie, un suierat printre dintii anteriori ai cantaretei, un foshganit de la hainele violoncelistilor la inceputul unei piese de Mozart, un clopotel aflat in spatele salii si lovit din greseala in timpul recitalului de toba mare, tusetele si aplauzele salii, etc,etc).

Dar pana la urma se poate mentiona si un rezultat (pozitiv), trancotarul nostru s-a transformat intr-un veritabil audiofil precum se transforma larva in fluture! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Totul conteaza ?

Post by fluffy38 »

Inca rad cu lacrimi :lol: ....excelent postul tau...mi-a inseninat ziua 8)
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Totul conteaza ?

Post by cosmin »

:lol: :lol: :lol: :lol:

Inca: exact in momentul cand ai reusit sa-ti intregesti lantul audio si te pregatesti sa te declari satisfacut, apare un factor, o influenta, o reclama, o auditie etc. care fie te va pune pe ganduri sa-ti upgradezi ceva, fie in cel mai rau caz iti va lasa sentimentul ca ai finalizat un lant de trancote :)
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Totul conteaza ?

Post by Schindler »

Trist dar adevarat, cosmin : totul conteaza !
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Totul conteaza ?

Post by c6t9 »

sau asa
ttsto wrote:Sau, pur si simplu, poti sa te bucuri de muzica, aceea care-ti place mult de tot. La un moment dat eram furios pe calitatea inregistrarilor timpurii live ale celor de la Pink FLoyd, si refuzam sa le ascult. Apoi mi-am dat seama ca pierdeam ce-mi placea poate cel mai mult la ei...
Sincer, nu-mi provoaca nici o bucurie plescaitul buzelor Jheenei Lodwick si nici sunetul generat de atingerea buricului degetului de coarda de ghitara a tipului care o acompaniaza...
Recunosc ca jocul audiofil m-a impins in directii noi, jazz, inregistrari minimaliste, muzica clasica, am descoperit lucruri noi care-mi plac, insa la un moment dat m-am hotarat sa ma intorc la muzica ce-mi place. Si nu am sistem suparat, stau la bloc, nu am camera tratata, nu-mi deranjez vecinii (cred eu :) ) pentru ca nu ascult super tare si nici la ore nepotrivite.
sau cum zice momolo
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Post Reply