PayPal

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

PayPal

Post by hondaru »

Deoarece am vazut ca sunt multi care cumpara folosind plata electronica prin PayPal am considerat ca ar fi util daca ar stii ce comisioane cere PayPal comparativ cu ce cer anumiti vanzatori care accepta aceasta plata cu conditia ca cumparatorul sa plateasca comisionul.
https://www.paypal.com/ro/webapps/mpp/u ... le.x=en_RO
Pe aceast link se pot vedea in josul paginii (destul de lunga) toate comisioanele percepute de PayPal pentru toata suflarea ce foloseste acest sistem.
Spor la cumparaturi.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: PayPal

Post by glucica »

O greseala frecventa, pe care am facut-o si eu, este sa bifezi la optiuni ca Paypal sa se ocupe de conversia monedelor. Asta creste cu minim 4% suma de plata.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PayPal

Post by momolo »

eu as vrea sa adaug o chestiune - plata cu Paypal prin ebay se face automat, practic nu poti bifa nimic, pur si simplu esti de acord ca plata sa se faca. Daca esti cumparator pe ebay si obiectul cumparat are la optiuni scrise in anunt plata prin Paypal, atunci NU exista nici un comision.

Comisionul apare numai in cazul in care faci plata direct din Paypal si pe site-ul de unde cumperi nu e stabilita nici o regula. De obicei regulile sunt deja stabilite, vanzatorul este cel care plateste comisioane.

Evident, mai exista situatia cand trimit bani prin Paypal, deocamdata cea mai ieftina metoda din Romania pentru sume relativ mici, la sume mari comsionul bancar de transfer e mai convenabil. In cazul asta, cand trimiti banii poti alege cine plateste comisonul Paypal.
Mai este o problema - daca primesti bani prin Paypal poti pastra suma respectiva acolo, in Paypal si cumpara ceva de banii aia sau poti sa-i retragi, adica sa-mi muti din Paypal in contul bancar. In acest caz exista alte comsioane percepute tot de Paypal.

Si inca ceva - Paypal reprezinta o siguranta reala. Eu am avut probleme cu vanzatori necinstiti care au trimis altceva decat au scris in anunt. Cazul in care vanzatorul nu trimite e cel mai simplu, pur si simplu Paypal il executa. Ei bine, in toate situatiile cu probleme Paypal m-a ajutat in calitatea mea de cumparator. In cazul in care am primit ceva avariat sau care nu corespundea cu descrierea in anunt, paguba mea a fost costul trimiterii inapoi. Insa au fost cazuri in care nu a trebuit nici macar sa trimit inapoi si am fost despagubit cu o parte din suma. Insa daca plata ar fi fost directa, tzeapa ar fi fost totala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: PayPal

Post by glucica »

1.Buy it now
2.Continue
3.Complete your purchase using the details from your last payment, or .make changes (este link)
4.Se introduce parola de paypal
5.Other conversion options (link)
6.Ecran nou, variante de bifat:
-Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.
-Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

Acum 2 minute am cumparat ceva.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: PayPal

Post by hondaru »

Confirm cele spuse de glucica!
Paypal te rupe la conversii valutare! se poate dezactiva conversia din pagina platii asa cum a explicat foarte bine glucica. Indicat este sa se faca plata in moneda vanzatorului iar de conversii se ocupa banca platitoare (unde ai contul din care faci plata). Evident la un eventual retur banii primit vor fi in moneda cu care s-a facut plata prin intermediul paypal, dar asa cum zicea si momolo se pot tine banii in contul paypal si se pot folosi ulterior.

Multi vanzatori externi evita folosirea payapl pe motiv ca banii intra greu, dupa ce confirma cumparatorul sosirea pachetului si au avut si ei destui care au incercat diverse tertipuri sa pretinda ca coletul a ajuns detriorat si produsul este defect si astfel sa-si recupereze o parte din bani. Toate padurile au uscaturile lor!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PayPal

Post by JohnnyDarkRo »

Tocmai mi-am comandat niste CDuri de pe amazon uk si pot sa va spun ca fac si ei aceeasi smecherie! Nu am fost atent pana acum la casuta respectiva dar dupa ce am citit topicul de fata m-am sesizat ca sunt setat din oficiu "sa platesc in moneda mea" si ca sunt taxat la un curs de 6,55 RON pt 1 GBP in conditiile in care in azi la casele de schimb cursul la vanzare este maxim de 6,12 (!).
Asa ca fiti vigilenti, toti incearca sa ciupeasca! ;)

http://www.amazon.co.uk/gp/help/custome ... =201253880" onclick="window.open(this.href);return false;
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: PayPal

Post by catacore »

am citit recent, nu mai stiu unde (poate chiar la ei pe site) cum ca (virgula) conversiile valutare facute de paypal sunt totdeauna cu "trecere prin dolar" (cum e la orice banca dela noi, de exemplu, unde daca vrei sa schimbi dolari in euro, suma e trecuta prin lei - vinzi dolarii pentru lei si cu leii cumperi euro). Deci, teoretic, la cumparaturile in dolari, prin paypal, ar fi cea mai buna rata de schimb valutar.

eu am platit azi cumparaturi e-bay prin paypal si mi-au calculat 6.445 ron per lira.

User avatar
another_me
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2010, 21:45

Re: PayPal

Post by another_me »

momolo wrote:eu as vrea sa adaug o chestiune - plata cu Paypal prin ebay se face automat, practic nu poti bifa nimic, pur si simplu esti de acord ca plata sa se faca. Daca esti cumparator pe ebay si obiectul cumparat are la optiuni scrise in anunt plata prin Paypal, atunci NU exista nici un comision.

Comisionul apare numai in cazul in care faci plata direct din Paypal si pe site-ul de unde cumperi nu e stabilita nici o regula. De obicei regulile sunt deja stabilite, vanzatorul este cel care plateste comisioane.

Evident, mai exista situatia cand trimit bani prin Paypal, deocamdata cea mai ieftina metoda din Romania pentru sume relativ mici, la sume mari comsionul bancar de transfer e mai convenabil. In cazul asta, cand trimiti banii poti alege cine plateste comisonul Paypal.
Mai este o problema - daca primesti bani prin Paypal poti pastra suma respectiva acolo, in Paypal si cumpara ceva de banii aia sau poti sa-i retragi, adica sa-mi muti din Paypal in contul bancar. In acest caz exista alte comsioane percepute tot de Paypal.

Si inca ceva - Paypal reprezinta o siguranta reala. Eu am avut probleme cu vanzatori necinstiti care au trimis altceva decat au scris in anunt. Cazul in care vanzatorul nu trimite e cel mai simplu, pur si simplu Paypal il executa. Ei bine, in toate situatiile cu probleme Paypal m-a ajutat in calitatea mea de cumparator. In cazul in care am primit ceva avariat sau care nu corespundea cu descrierea in anunt, paguba mea a fost costul trimiterii inapoi. Insa au fost cazuri in care nu a trebuit nici macar sa trimit inapoi si am fost despagubit cu o parte din suma. Insa daca plata ar fi fost directa, tzeapa ar fi fost totala.
As spune ca PayPal-ul este, mai degraba, o piedica si nu o siguranta reala. Pana la urma tot ce face el este sa blocheze contul in cazul in care produsul cumparat nu corespunde cu descrierea, e defect, samd. Pe multi ii incurca, la modul ca nu le convine sa foloseasca alt card, alt cont de PayPal, samd. Insa daca teapa e mare, s-ar putea ca vanzatorul sa prefere sa ramana cu banii cumparatorului si cu contul blocat si, in cazul asta, vorbim de o falsa siguranta.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PayPal

Post by JohnnyDarkRo »

Eu per ansamblu sunt multumit de Paypal. Am sute de cumparaturi la activ platite prin Paypal, am avut vreo 2, maxim 3 situatii in care nu am primit produsul comandat si am deschis caz si de fiecare data Paypal-ul mi-a dat dreptate si mi-a dat banii inapoi. Nu am habar cum i-a sanctionat pe vanzatori dar probabil ca ii sanctioneaza...

Procedura e simpla in general dar trebuie sa astepti cateva zile pe care le are ragaz si cealalta parte ca sa-si spuna punctul de vedere.
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PayPal

Post by momolo »

JohnnyDarkRo wrote:Eu per ansamblu sunt multumit de Paypal. Am sute de cumparaturi la activ platite prin Paypal, am avut vreo 2, maxim 3 situatii in care nu am primit produsul comandat si am deschis caz si de fiecare data Paypal-ul mi-a dat dreptate si mi-a dat banii inapoi. Nu am habar cum i-a sanctionat pe vanzatori dar probabil ca ii sanctioneaza...
eu unul sunt de aceeasi parere. Paypal m-a salvat de multe ori de excroci! Practic, datorita Paypal nu mi-am luat tzeapa niciodata. Daca nu exista as fi avut cel putin vreo 10 tzepe incasate. Prin Paypal am executat tzepari nemti, polonezi, austrieci, chinezi, etc. Procedurile sunt simple, este de ajuns sa sti engleza.

Si un mare avantaj Paypal - se poate plati fara taxe sau dobanzi. Daca platim prin transfer bancar din Romania in Germania exista o taxa de transfer care e minim 10 euro echivalent in RON la bancile cele mai ieftine, in cazul cand platim din conturi de RON. Nu stiu cum e transferul din conturile de EURO. Plus ca un transfer dureaza multe zile dupa care daca respectivul nu-ti trimite nimic, ramai cu paguba, ii iei boii de la bicicleta. Multi vanzatori din ebay dau conturile bancare ale sotiilor, prietenilor, cunostintelor.

Nemtii nu prea inteleg cand le cer Paypal, ei pot face transfer bancar fara taxa. La noi platesti 10 euro ca sa transferi 1 euro! La sume mari poate se justifica plata prin banca, dar la sume relativ medii-mici, Paypal este cea mai buna varianta.

Un alt avantaj foarte mare cu Paypal - am trimis sau am primit bani in/din Canada si USA cu taxa specifica de aproximativ 4%. Este cel mai ieftin si rapid mod de a trimite sau primi, bancile sunt mai scumpe, culmea nici macar sigure. Intr-un caz de transfer bancar USA-Romania o banca romaneasca care s-a interpus.... a furat bani! Pur si simplu! E vorba de un transfer Bank Of America catre ING Romania, tip wire-transfer in care s-a interpus fara drept BRD Romania luand o taxa de aproape 20% din suma. Nici banca americana nu stia, nici ING nu stia desi primise o suma mai mica. La wire-transfer pot exista banci de legatura insa acestea nu au drept sa perceapa taxe. In cazul respectiv au perceput, adica si-au oprit din bani. In urma reclamatiei ING a aflat ce s-a intamplat dar a zis ca nu are ce sa faca deoarece atat a primit din suma. Bank of America nu a avut ce sa faca si si-a despagubit clientul caruia i-a spus anterior ca.... in Romania se fura si se fac excrocherii. Nu stiu ce s-a intamplat mai departe, daca banca americana si-a recuperat prejudiciul. Probabil nu deoarece era o suma mica, cam 65 dolari. Insa cazul asta este real si il stiu de la sursa directa! Plus alte cazuri din care mi-am dat seama ca bancile din Romania pur si simplu.... fura!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PayPal

Post by momolo »

Comisia Europeana a acuzat joi MasterCard ca "umfla artificial" costurile platilor cu cardul bancar in Europa, adresand societatii o "comunicare cu obiectiile" privind comisioanele percepute si care ar fi contrare, potrivit Bruxellesului, reglementarilor privind libera concurenta, scrie AFP.
http://economie.hotnews.ro/stiri-consum ... bancar.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

MasterCard, Visa si Paypal dupa ce s-au umflat cat toata planeta au inceput cu lacomie sa ciupeasca din ce in ce mai mult prin tot soiul de metode din ce in ce mai perverse.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply