Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

catacore wrote:pai toate astea costa, chiar daca-s ieftine (pana la urma, ce inseamna ieftin?), si apoi te alegi cu 5 pickup-uri, 3 pre-uri, 7 doze si 10 ace......si cand faci socoteala cat au costat toate.....
este chiar un topic pe vinylengine cu titlul "cate pickup-uri aveti, si cate-s functionale". Primul raspuns zice "am 36 de pickup-uri si 22 is functionale". Io, personal, m-as multumi cu un pickup, un pre si o doza cu ac de rezerva. Nu prea m-ar interesa restul "cercetarii", mai ales pe banii mei.
Deci: exista o reteta de pickup + pre + doza bune si ieftine?
Pana la urma, eu vreau sa ma bucur de muzica, nu de drumul pina la a descoperi "reteta".
dupa ce-ai scris asta eu unul nici de-al naibii nu ti-as da informatii bune! Ba poate ti-as da informatii gresite, uite asa de distractie! :D

Adica eu sau altii ca mine suntem prosti ca am cheltuit bani, timp si efort (cateodata e luat si din sanatate, luat si de la gura, etc) sa avem, sa comparam, sa intelegem si in final sa gasim ca apoi sa vina unul "jmecher" pe forum si sa ne intrebe (pa noi, astia prostii) sa-i dam mura in gura! (vorba unei foste profesoare de matematica care era un pic tiganca dar excelenta profa, "- Elevi, voi vreti sa va dau mur in gur?!". Si de la ea am invatat matematica cat de la nici un alt profesor! Pentru ca nu-mi dadea niciodata "mur in gur"!).

Foarte corecta intrebarea pe vinylengine! Unuia care are 36 de pickupuri din care 22 functionale i-as spune cu drag in privat anumite gaselnite de-ale mele! Dar la "jmecheri" (care apar si apoi dispar) nici de-al naibii nu le spun nimic folositor, nici nu le-as da nimic vreodata!

Ti-a zis-o bine si hondaru. Intai am citit postul lui si nu intelegeam de ce parea un pic agresiv (cum il stiu de om foarte civilizat si diplomat ca nu s-ar certa niciodata cu nimeni pentru nimic, ma intrebam ce a patit?!)!

Si iata de ce (iarasi) se demonstreaza cauza pentru care pe forumuri (mai ales romanesti) nu exista informatie, doar balacareala, off-topic, trolli urinatori, ciungari surubari care scriu doar sa-si vanda troacele si serviciile, "audiofili" care-si asculta boxele legate in antifaza, fotografi, dentisti, pensionari fara somn, orice altceva inafara de cine si ce trebuie!

E si o chestiune de bun simt la mijloc. Pe vremuri eram mai saritor sa ajut pe oricine ma intreba una alta pana m-am lehamitit intr-un final dupa ce mi-am incasat portia. Nu mai tin socoteala la cati au aparut pe forumuri sa afle cat ar pocni din degete SOLUTIA MIRACULOASA (ieftina, buna, frumoasa si devreme acasa!) si asa cum au venit, au capatat cate ceva dupa care au disparut, ca doar isi rezolvasera problema. Evident, si-au rezolvat o p_la, nu aveau cum, ca sa rezolvi ceva in domeniul asta trebuie intai sa ai ceva experienta, sa muncesti, sa faci efort, sa cheltui, sa alergi si chiar sa faci ceva sacrificii in cazul celor mai "hard-core" cu pasiunea. Apropos, din cati "hard-core" cunosc in domeniu, mai toti s-au retras total si definitiv de pe forumuri, si-au dat seama ca nu are rost.... Si acum s-a mai demonstrat o data de ce.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

stai linistit, momolo, ca n-am nevoie de nici un "secret" de-al tau. Eram doar curios daca poti sa-ti sustii afirmatia cu "vinilul indecent de ieftin". Probabil ca nu poti, fiindca ai zis, dupa, de vreo cateva ori, cat de scumpa e calitatea in ziua de azi. Si cum toate costa, chiar indecent :)

ti-e teama ca vreau doar sa iau, nu sa si dau? Poti sa scriu, aici, din vasta mea experienta cu vinilul, cum suna, de exemplu Shure M97xE sau Grace F9 pe Debut II. Asta e singura mea experienta, insa cred ca e total neconcludenta. In rest, n-am ce alte experiente sau cunostinte sa impartasesc aici, eventual (ca sa te "ung pe suflet" - stiind ca exista interminabile discutii pe tema asta) pot sa confirm cum ca (virgula) cablurile si sigurantele "suna" diferit, deci conteaza.

cat despre tipul cu 36 de pickup-uri, poti considera,eventual, in modestia ta, ca ai putea primi tu oarece "tips"-uri dela el ;)

si da, forumurile romanesti is pentru balacareala, fiindca "meseriasii cu igzperientza" nu vor sa le spuna nimic "jmekerilor".

spor in toate!

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Scuze acceptate!
Este greu asa cum am zis deja de dat o formula de succes! De-asta toti sustinem ca, calea o gasesti mai mult singur si doar cu ajutor de "pont" aici pe forum. Pe de alta parte daca as zice eu si inca vreo 3 ca X pick-up e bun hop sare pretul la SH! Pe de o parte normal, dar, este in dezavantajul nostru a celor prinsi de filoxera (si al tau poate). Forumurile serioase externe la descrierea userului se specifica daca este implicat in comert cu aparate. La noi userii nu-si trec nici macar locatia!
Pe toate forumurile fara exceptii trebuie citit printre randuri as putea spune. Asa cum am zis audio nu este o stiinta exacta precum utilizarea de PC. Amandoi daca mergem si ascultam aceelas sistem garantez ca avem pareri diferite pentru ca referintele sunt diferite. Deci cand iti spun ca doza X este buna spun in baza unei experiente dar trebuie luata informatia cu un graunte de sare (mi se pare mie buna dar poate fi doar mediocra).
Trist este ca forumul se doreste o comunitate de impartasit informatii insa caracterul latin pune o piedica serioasa discutiilor.
Multumesc momolo pentru "calificativ".
Raspunsul cu cat de ieftin este vinilul este dificil, depinde de putirinta finaciara a fiecaruia si cred ca cel mai mult conteaza cat suflet pui in pasiunea asta. Unii dintre noi suntem trup si suflet, si cred ca momolo spune printre randuri ca o calitate obtinuta cu vinil este mult mai ieftina decat egalul calitatii cu suport digital, ca sa nu mai vorbim de naturaletea sunetului. Cred ca este cel mai bun bang for the buck (exceptie comparatia cu fisiere piratate)! Sigur sunt si exceptii care confirma regula! De-aia si titlul topicului! Audiofil e una, meloman, ascultator e alta!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

eu tocmai ca eram de acord cu tine (dupa numai 3 luni de experienta vinilica), ca (virgula) calea vinilului nu e una ieftina. Fiindca implica un drum lung si fiindca are multe variabile (in timp ce, sa zicem, un CD player e "unul singur", bun sau rau, la vinil vorbim de cel putin 3 variabile - doza, pickup (luat ca intreg, ca sa nu innebunim) si pre - si infinitele variante de a le combina). Deci, in afara de situatia cand ai "reteta" (descoperita prin cautari) de la altcineva, pentru omul la inceput de drum n-are cum sa fie ieftin.
Eu nu vreau nicio reteta de la momolo, sunt destule forumuri "afara" de unde chiar ai ce invata, voiam doar sa aud argumentul lui momolo. Altfel ramane doar o afirmatie nefondata. Si te-a mai si tras de urechi ca sperii auditoriul vinilofil.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

catacore wrote:stai linistit, momolo, ca n-am nevoie de nici un "secret" de-al tau. Eram doar curios daca poti sa-ti sustii afirmatia cu "vinilul indecent de ieftin". Probabil ca nu poti, fiindca ai zis, dupa, de vreo cateva ori, cat de scumpa e calitatea in ziua de azi. Si cum toate costa, chiar indecent

ti-e teama ca vreau doar sa iau, nu sa si dau? Poti sa scriu, aici, din vasta mea experienta cu vinilul, cum suna, de exemplu Shure M97xE sau Grace F9 pe Debut II. Asta e singura mea experienta, insa cred ca e total neconcludenta. In rest, n-am ce alte experiente sau cunostinte sa impartasesc aici, eventual (ca sa te "ung pe suflet" - stiind ca exista interminabile discutii pe tema asta) pot sa confirm cum ca (virgula) cablurile si sigurantele "suna" diferit, deci conteaza.

cat despre tipul cu 36 de pickup-uri, poti considera,eventual, in modestia ta, ca ai putea primi tu oarece "tips"-uri dela el

si da, forumurile romanesti is pentru balacareala, fiindca "meseriasii cu igzperientza" nu vor sa le spuna nimic "jmekerilor".

spor in toate!
chinezii spun ca sunt 3 feluri de oameni:
1) cel care nu stie ca nu stie
2) cel care stie ca nu stie
3) cel care stie ca stie

Probabil nu poate exista dialog intre 1) si 3), probabil apare des un razboi intre 1) si 2) (pentru ca "3" nu se poate razboi cu nimeni, el e linistit deoarece stie).

Faci afirmatiile de mai sus dar nu cunosti absolut nimic despre mine. Nu sti nici ce am avut, nici ce am, nici ce am ascultat, chiar nimic. Intamplator am avut chiar cele doua doze mentionate de tine, un oarecare exemplu ca veni vorba.
Habar nu ai nici cate pickupuri detin sau am avut. Nu-mi expun lucrurile si nici alte realizari pe forumuri.
Daca scriu mult si de aceea iti faci impresia ca ma cunosti in vreun fel, te inseli. S-ar putea sa te inseli chiar foarte mult.

Dar eu unul am renuntat la confruntari de orgoliu, sunt daunatoare sanatatii. Daca dialoghez aici o fac doar cand ma amuza si ma deconecteaza sa o fac. Sau intervin daca observ ca a patruns vreun prost crescut si trebuie dat afara din pravalie ca face mizerie.
De ceva vreme nu ma mai enervez si nici nu doresc sa trec strada pe nimeni, cu atat mai mult sa-i trec parleazul pe diversi ignoranti. Nici nu tin neaparat sa castig "olimpiada retardatilor" pe internet.

Asa ca imi afirm inca o data opinia - vinilul este indecent de ieftin!.

Insa daca am merge la un rabin sa-i cerem parerea, ne-ar spune ca avem dreptate amandoi. Pentru un motiv - ca sa afli (practic, real, palpabil) ca vinilul este indecent de ieftin, trebuie mai intai sa cheltuiesti indecent de mult! :lol: :lol: :lol:
catacore wrote:Eu nu vreau nicio reteta de la momolo, sunt destule forumuri "afara" de unde chiar ai ce invata, voiam doar sa aud argumentul lui momolo. Altfel ramane doar o afirmatie nefondata. Si te-a mai si tras de urechi ca sperii auditoriul vinilofil.
nici eu nu vreau nimic de la tine. Apropos, nici nu te cunosc, ar trebui macar sa mimezi un pic de respect, macar asa de pamplezir. Dar din fraza ta se intelege ca totusi opinia mea conteaza pentru tine. Insa ai inceput cu stangul si apoi ai mai facut un pas cu stangul si apoi e prea tarziu sa o dregi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

momolo wrote:Asa ca imi afirm inca o data opinia - vinilul este indecent de ieftin!.

Insa daca am merge la un rabin sa-i cerem parerea, ne-ar spune ca avem dreptate amandoi. Pentru un motiv - ca sa afli (practic, real, palpabil) ca vinilul este indecent de ieftin, trebuie mai intai sa cheltuiesti indecent de mult! :lol: :lol: :lol:
gata, m-am prins! De fapt tu ai aruncat asa, la misto, o fraza, pe care s-o inghita, eventual, aia mici, bibanii. Pentru ca apoi sa le poti zice, urmat de trei emoticoane (de-alea cu lol): "prieteni, mai intat tre' sa cheltuiti o caruta de bani. Sau ce credeati......?"

in rest, merci de jigniri, alea facute asa, la modul general. Imi imaginez ca tu stii foarte multe despre mine, de-aia ti-ai permis. (acu' ma astept s-o bagi pe-aia cu "te-am citit eu din primele postari ca esti bla-bla-bla..." - am vazut ca le ai cu cititu').

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

si uite cum ai spurcat un topic dealtfel foarte frumos. Probabil esti mandru de isprava!

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by JohnnyDarkRo »

Unul dintre dezavantajele discutiei pe forum online (si nu e valabil doar pentru forumul de fata) este ca interactiunea este diferita de aceeasi discutie fata in fata. Lipsesc intonatia, mimica, limbajul nonverbal. E mult mai greu sa apreciezi exact ce a vrut sa spuna un interlocutor si foarte usor se poate interpreta ca jignire sau atac la persoana un mesaj initial inofensiv, dar care dupa cateva schimburi de replici "crescendo" declanseaza o spirala de mesaje care nu numai ca nu au legatura cu subiectul initial, dar se pierde o discutie interesanta. Si nu in ultimul rand, o discutie de acest gen poate indeparta alti potentiali useri sa participe la conversatie si e pacat! ;)
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

JohnnyDarkRo, oricum eu nu aveam de gand sa spun nimic interesant.
Mai trebuie tinut cont si de numarul de postari si vechimea uzerilor sau notorietatea lor.

Sa sti ca discutii de genul asta am citit si pe forumuri italienesti (pentru ca imi e usor sa le citesc). Ba chiar mult mai "contondente".

Pana acum doar "trollul urinator" iese in evidenta aici pe forumul nostru, el intradevar, caz special, demonstreaza de ce-s capabili unii conationali dealtfel deloc prosti dar cu inteligentza directionata gresit (si deficiente majore in educatia elementara). Insa catacore nu pare baiat rau, era doar curios si nerabdator sa primeasca rapid si fara efort raspunsuri magice, rezolvari mirobolante care sa-l scuteasca de cheltuieli irosite si "timp pierdut inutil" (ce nu stie el este ca timpul ala nu ar fi pierdut chiar inutil). O fi din generatia mai tanara care nu are rabdare sa treaca prin toate etapele si incepe cu sfarsitul. Obisnuinta asta cu computere, smarturi, tablete, etc, ne face cumva mai nerabdatori sa trecem peste "umplutura".

Nu am cum sa-l ajut pentru simplu motiv ca lucrurile astea sunt personale, fiecare cu nivelul lui de experienta, cu gusturile lui. Daca-i spun, "cauta tabla X cu doza Y" vor fi doua variante, ori incepe sa ma intrebe, "Da de ce tocmai alea?!" (pentru ca el avea in cap altele), ori le cauta constincios si dupa ce le gaseste nu stie ce sa faca cu ele, adica face spanac si dupa aia imi reproseaza ca l-am directionat gresit. Daca i-as fi spus public, asa cum a zis si hondaru, bijnitarii si-ar fi frecat mainile, imediat anumite preturi pe mokazii si tzepadoare cresteau (insotite de texte inspirate! :D ). Deci orice as fi incercat, era lose-lose situation. Nu am ce-i face lui catacore, cele 3 luni de experienta ii sunt total insuficiente.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

din decembrie 2014 cand m-a "luat" cu vinilul, am reusit sa strang doua pickup-uri, 4 doze, 2 headshell-uri (extra) si un pre MM. Toate pe banii mei. Asftel ca afirmatia lui hondaru, cum ca vinilul e o treaba scumpa se potrivea cu ce constatasem si eu. Apoi zice momolo ca nu-i adevarat, ca nu-i deloc scump, si ma gandeam ca-i doar opinia lui. Insa cand chiar incepe sa-l traga de urechi pe hondaru ca a indraznit sa asculte flac-uri si sa sperie viitorii aspiranti la vinil cu astfel de afirmatii (ca e un hobby scump), m-am gandit ca ar fi folositor si pentru mine, si pentru altii, sa aflam secretele ieftinatatii vinilului. De la cel care sustine teoria asta. N-am cerut nici o reteta pentru mine, eu cred ca stiu ce-am de facut in continuare, cel putin cu sculele actuale, insa voiam cumva ca acea afirmatie sa fie sustinuta, altfel decat cu trei de "lol".

Bineinteles ca exista, by default, ascendentul celui cu 1000+ de posturi asupra noului venit, bineinteles ca exista "simpatia" fata de mine, care l-am contrazis in cateva randuri, mai exista si superioritatea celui aflat in alte sfere audiofile fata de masa de trancotari. De aici si dreptul de a jigni. Insa tot eu am tziganit topical de fata. Fapt pentru care imi cer scuze.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

catacore wrote:din decembrie 2014 cand m-a "luat" cu vinilul, am reusit sa strang doua pickup-uri, 4 doze, 2 headshell-uri (extra) si un pre MM. Toate pe banii mei. Asftel ca afirmatia lui hondaru, cum ca vinilul e o treaba scumpa se potrivea cu ce constatasem si eu. Apoi zice momolo ca nu-i adevarat, ca nu-i deloc scump, si ma gandeam ca-i doar opinia lui. Insa cand chiar incepe sa-l traga de urechi pe hondaru ca a indraznit sa asculte flac-uri si sa sperie viitorii aspiranti la vinil cu astfel de afirmatii (ca e un hobby scump), m-am gandit ca ar fi folositor si pentru mine, si pentru altii, sa aflam secretele ieftinatatii vinilului. De la cel care sustine teoria asta. N-am cerut nici o reteta pentru mine, eu cred ca stiu ce-am de facut in continuare, cel putin cu sculele actuale, insa voiam cumva ca acea afirmatie sa fie sustinuta, altfel decat cu trei de "lol".
nu simt nevoia sa iti dovedesc nimic, ti-am mai spus. Nu vreau din anumite motive pe care le consider intemeiate, le-am mai spus.

Dar iti pot spune ca daca ai asculta un pickup pe care am platit 60 lei (la care e adevarat, am mesterit putin dar nu e stiinta rachetelor! Fara munca, para malaiata si buna sa cada in gura, nu se poate) dotat cu o doza pe care am platit asa, 100 lei doza (desi se poate vinde prin Germania si cu 140 lei), 178 lei acul NOS cumparat din Germania (asta a fost scump! Dar bun, l-am luat de la taker), un preu phono "vintege" pe care am platit exact 100 lei, cabluri pe gratis dar hai treaca de la mine, un cablu phono facut de mine la care materialele m-au costat pana in 60 lei, deci daca ai asculta asa ceva, ti-ar cadea basca din cap. Evident, trebuie totusi si un sistem bun de amplificare, adica nu niste prastii de lazi cu difuzoare puse alandala pe nu stiu ce amplificare de rahat. E adevarat, recunosc vinovat, sistemul de amplificare si boxuloaiele sunt scumpe. Dar sursa nu mi se pare scumpa la banii astia. Si repet, nu ai idee cum suna! :D
Deci se poate.
PS - iar pe LP-uri second hand bune am platit cateodata chiar si 3 lei bucata (dar alte dati mult mai mult). Absolut minunate! Pui dupa aia ce cd vrei si te apuca mila. Nu mai spun de FLAC! Poate ca hondaru da cu aspiratorul cand asculta FLAC-urile, nu stiu, intre timp si-a reconsiderat pozitia. Nu trebuie sa iei mot a mot tot ce citesti pe forumuri. Dimpotriva, trebuie mestecat si rumegat cu grija!
catacore wrote:Bineinteles ca exista, by default, ascendentul celui cu 1000+ de posturi asupra noului venit, bineinteles ca exista "simpatia" fata de mine, care l-am contrazis in cateva randuri, mai exista si superioritatea celui aflat in alte sfere audiofile fata de masa de trancotari. De aici si dreptul de a jigni. Insa tot eu am tziganit topical de fata. Fapt pentru care imi cer scuze.
nu-i cazul sa te dai victima. Scuzele iti sunt acceptate pentru ceilalti, nu fatza de mine ca mie mi se rupe, nu ma mai enervez de mult.

PS - si in cazul amplificatoarelor sau cdplayerelor am "studiat" posibilitatea de a gasi sunet bun pe doi lei. Nu sunt singurul, am "lucrat" la proiectul asta impreuna cu niste prieteni si cate ceva am obtinut, chiar unele performantze. O data imi intrase in cap cum sa fac rost de o sursa buna cu 10 lei si eu nu am reusit (am gasit cu 80 lei :lol: ), dar un prieten a reusit, ba chiar s-a si tocmit si mi se pare ca a platit chiar 18 lei! :lol: Un cdplayer care suna chiar binisor, nu se face de rusine si pe langa FLAC-uri e precum calul pe langa catar.
Evident, rezultatele NU sunt pentru public deoarece sunt destul de, hai sa-i spun, "toxice", ar fi prea prea bulversante! :lol: (si evident, nu tot ce zboara se mananca!)
Baga la cap ce-ti spun, experienta si bunul simt sunt cele mai de pret "achizitii"!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

momolo wrote: chinezii spun ca sunt 3 feluri de oameni:
1) cel care nu stie ca nu stie
2) cel care stie ca nu stie
3) cel care stie ca stie
Sunt 4 categorii, doua care nu stiu, doua care stiu:

1. cei care nu stiu ca nu stiu
2. cei care nu stiu ca stiu

3. cei care stiu ca nu stiu
4. cei care stiu ca stiu
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Vinilul e bun si ieftin doar pentru categoria 3. Sau pentru cei din categoria 2 ce asculta de sfaturile celor din 3. Pentru 1 nimic nu e ieftin pe lumea asta din pacate...

Parere mea este ca sunetul bun de vinil este pornache de ieftin, e cel mai bun sunet la bang for the buck. Nu e usor sa ajungi la Nirvana surselor cu 300 de ron din prima zi cand te-ai apucat de acest hobby (ati vrea voi asa ceva...a naibii de oportunisti :lol: ), implica mersul pe teren, scurmatul prin gunoaiele unora, un pic de noroc, achizitionatul de 39 de pick-up-uri,etc. In plus iti trebuie si o instalatie decenta de dupa sursa, degeaba asculti pick-up la "statie" Technics (clasa ahahahaaaa) din anii 90 si boxe chinezesti cu nume european sau american. Ascunde 1 pick-up ca lumea in 100 de rable sinistre si imi va lua nu mai mult de cateva minute sa il gasesc. Intr-adevar pentru a ajunge aici am asudat ceva si am plimbat prin sufrageria proprie peste 10 bucati (personale, nu le mai consider pe cele ce nu erau ale mele), si am in posesie vreo 3 (in diferite stadii mai mult sau mai putin cadaverice). Sincer imi pare rau dupa toate cele ce au plecat, daca as fi avut loc, le-as fi colectionat...Ciudat ca mi le amintesc pe toate, cu problemele lor, cu reglajele lor, cu cd-playerele avute nu am nici un fel de sentiment, au disparut si in clipa urmatoare am uitat complet de ele. Cd-ul e facut pentru dat cu aspiratorul si facut mancare, vinilul e pentru suflet (nu orice disc si nu orice pick-up insa mai baieti cucuieti)...peace!

PS. le admir pe unele reprezentante ale sexului frumos, ce au avut incredere in sfaturile primite si si-au instalat niste minisisteme decente pe pick-up(rupand banuti de la gura familiei), cu bulaii mai greu sa ajungi la asa ceva, ei te iau la misto...de fapt categoria 1 este majoritara...("Cuuum? Auzi sa sune vinilul mai bine ca cd-ul in 2015 :lol: :lol: , asta da balarie..." )
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Vinilul poate fi ieftin DACA ai ceva experienta si cunostinte in domeniu. Daca nu, e loz in plic. E bine sa ai pe cineva sa te ghideze, pe cineva cu care sa te consulti.

Pe de alta parte, cand se zice ca vinil este ieftin, cred ca se are in vedere piata SH si vintage. Pentru ca produsele noi sunt niste pocnitori - cele ieftine. Daca vrei calitate si-n acelasi timp si pick-up, doza si preu noi, in productie, costurile se ridica.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

PolyGram wrote:Pe de alta parte, cand se zice ca vinil este ieftin, cred ca se are in vedere piata SH si vintage. Pentru ca produsele noi sunt niste pocnitori - cele ieftine. Daca vrei calitate si-n acelasi timp si pick-up, doza si preu noi, in productie, costurile se ridica.
sunt de aceeasi parere. Intradevar, eu (si nu numai) cand am spus ca e "indecent de ieftin" m-am referit numai la second hand, pickup, doza si LP-uri. Altfel e chiar scump daca se doreste calitate si nu doar ceva sa se invarta frumos.

Evident, piata second hand are dezavantaje. Si inca unele foarte mari. Aparatele vechi.... sunt vechi, multe au probleme, unele sunt praf, aproape de fiecare data trebuie pricepere si mestereala. Nu toata lumea se pricepe la surubareala. Apoi LP-urile second hand sunt in mare parte paraite, murdare, multe sunt mucegaite si foarte imputite. Daca aduni multe imputiciuni prin casa e daunator la sanatate. Cat priveste dozele vechi, adica ce au folosit altii, unele dateaza de 40 de ani, deci au in spate o istorie mai lunga decat varsta multor forumisti, practic e "loz in plic". La MC e pe noroc, la MM se poate cumpara un ac nou dar doza trebuie sa nu fie intrerupta pe un canal si nici magnetizata.

Dar intr-un final nimic din ceea ce e bun nu pica precum para malaiata in gura lenesului asezat sub pom.

Cat priveste piata noua, calitate exista si inca deosebita, insa preturile sunt intradevar foarte mari. Un LP nou de top costa peste 120 lei bucata, unele pot costa si 450 lei! O doza noua de 2000 lei abia daca poate da cel mult partial semi-satisfactie celor pretentiosi si deloc celor foarte pretentiosi. Pickup-urile sub 1000 euro sunt doar niste invartelnite, unele macar sunt frumoase si macar sunt noi, ai satisfactia ca le despachetezi, sa miroasa a nou, insa un pickup de nou care sa fie bun, costa mai mult, nu e pentru omul sarac.

Insa exista o parte buna - la vinil e loc pentru toata lumea, saraci si bogati (vorba telenovelei). Cel care nu are bani are sanse (cu efort, rabdare, bun simt si pasiune) sa gaseasca ceva macar dragut daca nu chiar bun.

Nu e usor de gasit "nirvana" cea vanata de toti, adica bogati dar si saraci, insa la vinil este posibil pe cand la digital e mai putin posibil (in cazul celor cu posibilitati banesti modeste). Eu aveam o vorba, la vinil cauti mai degraba pe alea care suna prost, la digital cauti mai degraba pe alea care suna bine.

Defapt asta cred ca era miezul problemei dezbatute aici, "democratia" vinilului, intre teorie si practica. Insa forumul este o lume virtuala, imateriala, deci ne-practica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply