Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Polygram
Vinilul poate fi ieftin DACA ai ceva experienta si cunostinte in domeniu. Daca nu, e loz in plic. E bine sa ai pe cineva sa te ghideze, pe cineva cu care sa te consulti.
Prima fraza se poate extrapola la multe domenii, de fapt la majoritatea. Multe lucruri poti fi ieftine pentru unii oameni din lumea asta, daca sunt atenti la ceea ce fac si interesati de subiect, cu un pic de rabdare: casele, masinile, relatiile inter-umane, hainele, mancarea, etc. Daca nu te pricepi la nimic, totul e loz in plic. De exemplu, exista un nenica american ce a murit de curand (in accident auto) ce revolutionat gandirea acum cateva decenii cu o carte celebra alaturi de un alt tip: au facut o cercetare si au descoperit ca majoritatea milionarilor (adevarati) din state stau in casa lor veche si nu conduc masini "scumpe", premium, cum vrei sa le zici.Adica conceptul meleonarului de carton nu a fost inventat in pipera. In plus, majoritatea cica nu cumparau masini noi, ci numai sh-uri, cu toate ca aveau bani de cateva bucati tocmai scoase proaspat pe usa show-room-ului. E dureros sa afli ca daca te pricepi, cauti, te informezi poti sa gasesti multe alternative ieftine de multe ori. Pentru a le aprecia, trebuie sa fi trecut si pe la cele scumpe in prealabil, sa ai un pic mintea deschisa si lipsita de prejudecati.

Cu partea cu ghidatul, eu nu cred totusi ca merge in viata asta, in tarisoara noastra mai ales. Sunt atatia neghiobi in societatea asta, cum incerci sa le chalenguiesti un pic gandirea, cum ies la suprafata frustrarile, si discutia se transforma in tiganeala. Relatia master-ucenic la noi exista numai in urma unor interese materiale. In cazul in care ar face cineva un documentar despre audiofili din romanica ce asculta muzica la pick-up si amplifica cu lampi boxele, nu pot sa imi imaginez ce isterie ar produce asa ceva in lumea virtuala... ar rade unii... de sarmanii fraieri (adica astia cu discurile si lampile), ca saracii nu au bani de Samsugi Galaxi tanspe si casti albe...s-ar lasa cu balacareala totala. Inclusiv multi melomani, audiofili , cum le spuneti, nu pot sa isi imagineze ca suna ceva mai bine ca un Flac,mp3, whatever. In acest caz pe cine sa ghidezi, sa inspiri, sa oferi consultanta? Unii ne iau la misto ca avem in colectie 30 de discuri de vinil si 50 de cd-uri si ne dam mari si tari...in schimb ei au terabiti de muzica "imprumutata de la biblioteca". A explicat lumea pe aici ca nu cantitatea conteaza in viata asta scurta si aglomerata, ci poate calitatea, insa unii nu pot concepe sa cheltuiasca bani pe "muzica" cand au obtinut-o de la "biblioteca". In aceasta situatia inclusiv pe acest forum ne gasim o manuta de mici talibani ce recomandam vinilul si am impresia ca ne batem gura cam de pomana...nu-i bai, am mai spus cine are urechi, aude. In plus, daca ii ghidezi pe unii, au pretentia sa le fii disponibil la nesfarsit, pentru ca tu i-ai sfatuit si le esti dator pe viata...ii depanezi la nesfarsit pe viata. In acest caz, nu mai bine taci din gura si tii pentru tine, nu iti mai racesti gura de pomana? Eu ascult in acest moment la pick-up-ul meu salvat din mormanul de vechituri impreuna cu doza Shure cu acul cam uzat...am upgradat picioarele deoarece saracul era schiop de un picior si statea intr-o rana. Pick-up DD la 280 ron direct din duba samsarului de vechituri, doza cu ac uzat inclusa in pret, conuri 160 ron, vinil Franz Liszt (Werke fur Klavier und Orchester-Eterna) luat sh cu 10 ron, total 460 ron, satisfactia de a asculta in tihna la tine acasa o muzica buna... priceless!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by CC_TM »

Am dat de un link cu inregistrari facute cu diferite doze.
Poate e util celor in cautare de doze:

http://daveyw.edsstuff.org/vinyl/cartri ... artridges/

Auditie placuta
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

CC_TM wrote:Am dat de un link cu inregistrari facute cu diferite doze.
Poate e util celor in cautare de doze:

http://daveyw.edsstuff.org/vinyl/cartri ... artridges/" onclick="window.open(this.href);return false;

Auditie placuta
am descarcat si ascultat cateva fisiere (in special cel de clasica), mai ales la dozele pe care le am si le cunosc. Fisierele suna horror, drujba, parca si-a inregistrat foreza cand dadea o gaura in sina de tramvai. Cred ca pickupul de la care a tras e drujba, nici un convertor analog-digital, oricat ar fi de prost nu trage asa sunet de drujba. Conform acestor fisiere diferentele intre doze sunt minore desi in realitate sunt majore (am spus, cunosc si am o seama de doze de acolo).
Concluziile scrise mi se par fabulatii, anapoda cu realitatea, in cazul unor doze e chiar inversul realitatii (perceputa de mine, evident). Oricum, toate sunt anapoda de cum stiu eu dozele respective.
Nu am gasit unde a scris ce scule a folosit, se pare ca nu a scris. Dar in opinia mea principalul vinovat e pickupul, probabil o drujba ....haudiofila (multe table haudiofile suna ca niste drujbe... dar au rezolutieeeeee.... pentru prosti!).
Up top there are no treble excesses and everything is crisp and clear.
poate omul e cumva tare de urechi! :D

Acum aproximativ o luna am gasit un link pe youtube, un tip (american) care postase o droaie de fisiere cu inregistrarea diverselor doze montate pe un Lenco bagat in plinta si brat vintage JVC. Omul avea cele mai populare doze vintage, cateva si noi. Inregistrarile erau grozave, parea profesionist, nu trasese cu microfonul de la camera (imaginea buna) ci direct din linie. Cert avea ceva scule profy ca prea iesise bine! De acolo se puteau forma niste pareri si chiar suna bine. Eu si cativa prieteni am apucat sa vedem din acele clipuri video, erau foarte multe dar nu foarte ordonate. LP-urile folosite erau cumva aleatorii, muzica foarte interesanta, nu cunosteam multe LP-uri de acolo, foarte instructiv. Insa acum cateva saptamani i-au desfintat canalul youtube (adica complet!) pe motiv ca a incalcat drepturile de autor. Daca imi aduc bine aminte, erau mai multe minute la fiecare doza si astfel unii au considerat ca a difuzat muzica fara sa plateasca drepturi de autor.
Pe vremuri cand filmam si eu cu sapuniera foto diverse sisteme audiofile si le postam pe youtube, la cateva am primit avertismente ca incalc drepturile de autor si trebuie sa mi le sterg ca altfel ma belesc astia cu legile lor, in fapt imi stergeau clipurile cu pricina (defapt mi-au si sters din ele) sau colectia youtube cu totul. Problema era cu muzica care se auzea din acele sisteme audiofile, culmea, muzica chiar veche, jazzuri din anii 50-60.
Defapt mai de curand am avut probleme si cu clipurile filmate cu sapuniera in sala la Festivalul Enescu, s-a pus impresarul unei violoniste norvegiene pe mine sa sterg toate clipurile cu proasta aia la vioara. L-am servit pe om, am sters cate am gasit (am filmat gramada mai multe, sunt o tona) si se pare ca au ramas cateva in care intervenea proasta la vioara in miezul orchestrei. Ei bine, cum nu accesasem de mult contul youtube si nici mailul aferent (ca le accesez o data de Paste) intru si gasesc avertisment ca am incalcat drepturile de autor si am fost reclamat (impresarul ala sau chiar proasta la vioara, imi scria in engleza pe mail atunci cand i-am servit si le-am sters sa le fie de bine) si youtube imi spunea ca sta sa-mi stearga tot contul daca nu ma conformez si imi dadea posibilitatea sa contest si nu mai stiu eu ce complicatenie. Asa ca am cautat-o pe proasta la vioara peste tot prin toate filmarile si le-am sters pe toate desi orchestrele nu aveau nici o vina si meritau lasate acolo. Ba unii mi-au si scris ca-mi multumesc pentru ca i-am filmat si pus pe youtube! Mi-au scris unii de la diverse coruri, erau incantati ca s-au vazut acolo, mi-au scris artisti, majoritatea sunt bucurosi ca sunt filmati si pusi acolo insa pretioasa violonista norvegiana ori avea un impresar batut in cap, ori era chiar ea, considera ca e mare problema ca o filmasem cateva minute!
Morala - daca se pune vreun rechin din asta cu drepturile de autor ca i-ai "furat" capodopera difuzand (din cate stiu) mai mult de 2 minute (poate 3, nu stiu exact), astia de la youtube te sterg cu totul, defapt te baneaza sa nu mai ai nimic online. Asta e reversul, am scris mereu contra pirateriei dar pe partea ailalta rechinii astia hapsani au grija sa-ti dea la cap pentru nimic! Ca vorba aia, mare branza ca am filmat un sistem audiofil la care canta un mort din anii 50 ale carui drepturi de autor sunt detinute de rechinul nustiucare! Oricum sunetul de sapuniera e de rahat si in general e prost sunetul la toate camerele video iar ce ajunge pe youtube e si mai macelarit de super-compresie! Dar se chiama ca "le-ai difuzat" capodopera.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Am o nelamurire in legatura cu iesirile balansate/XLR de la preu. Si mai ales cu intrarile.
In cazul unui cd-player e simplu: semnalul, la iesirea din dac, are si minus si plus. In cazul unui preu phono e nevoie de un defazor care sa imparta semnalul in alternanta negativa si cea pozitiva. De ce sa faci asa ceva? Care e avantajul? Nu se complica lucrurile degeaba? Eu stiu ca semnalul din doza este single-ended, adica avem pe fiecare canal (stanga/dreapta) doua fire - unul de semnal, altul de masa.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Are si sistemul prezentat:
http://daveyw.edsstuff.org/vinyl/cartridges/system/
Linn Sondek LP12
Pioneer
PDR 609
CD Recorder

Nordhost
Blue Heaven
Interconnect

Sansui
AU-G30X
Integrated Amplifier

Partea de dupa iesirea din pick-up nu pare a fi cine stie ce...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

PolyGram wrote:Am o nelamurire in legatura cu iesirile balansate/XLR de la preu. Si mai ales cu intrarile.
In cazul unui cd-player e simplu: semnalul, la iesirea din dac, are si minus si plus. In cazul unui preu phono e nevoie de un defazor care sa imparta semnalul in alternanta negativa si cea pozitiva. De ce sa faci asa ceva? Care e avantajul? Nu se complica lucrurile degeaba? Eu stiu ca semnalul din doza este single-ended, adica avem pe fiecare canal (stanga/dreapta) doua fire - unul de semnal, altul de masa.
Salut eu îți recomand daca ai preu de pick-up cu intrări balansate sa folosești pentru ca-s mai bune in cele mai multe cazuri. De la doza are 4 pini + masa care se scoate pe brat. Exista producători care vând cabluri phono cu xlr sau rca. Daca ai un brat cum este Rega nu se poate decât daca tragi tu sarma separata pentru ca ei au tras masa comuna cu un minus. Doza se pretează balansat nativ.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

Revin si cu legătura dintre preul phono si amplificator spunând ca acolo e posibil sa fie rca mai bun. Trebuie încercat. Bafta!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Micky wrote:Revin si cu legătura dintre preul phono si amplificator spunând ca acolo e posibil sa fie rca mai bun. Trebuie încercat.
fara indoiala trebuie incercat totul, teoria ca teoria. Insa atunci cand exista o amplificare balansata (nativ) e bine sa avem si preul phono balansat nativ. Daca nu, nu.
Deoarece nici o amplificare balansata nativ nu preformeaza la maxim daca ai o sursa nebalansata. In general iti dai seama simplu, la ureche daca o amplificare e balansata nativ - cand bagi o sursa nebalansata (toate integratele sunt prevazute si cu RCA sau daca ai un power poti folosi mufe adaptoare, XLR cu un RCA infipt in fund) ar trebui ca nivelul sa fie spre jumatate din situatia in care bagi o sursa balansata nativ in intrarea XLR a amplificarii. Daca insa nu exista diferenta intre nivelul pe input RCA si input XLR, avem deaface cu balansate convertite. Diferenta "naturala" ar trebui sa fie la dublu nivelului intre RCA si XLR.

PolyGram, probabil te-ai referit la preurile de phono care intrare balansata pentru doza. Exista si preuri phono care au intrare de doza nebalansata insa au (si) iesire balansata. Acestea nu sunt balansate nativ, iesirea e convertita si de aceea in general performeaza mai bine pe iesirea nebalansata (XLR-ul e pus acolo sa fie toti multumiti).

Cat priveste intrarea XLR pentru doza e simplu, pinii (2+) si (3-) se leaga (cum doresti, mufe, direct, etc) la firele dozei (rosu este +R, verde este -R, alb este +L, albastru este -L) iar pinul (1) de la XLR care este masa generala se leaga la masa pickpului care este adunata la iesire din doua mase interne pickup-ului, firul negru subtire care iese din brat (impreuna cu rosu, verde, alb si albastru) precum si firul (de obicei gros, normal) care e legat cu un surub pe undeva pe sasiul metalic al tablei; practic astea sunt masa bratului si masa sasiului metalic al pickpului si in mod normal vin pe surubul de masa al pickupului daca acesta exista pe spate sau se aduna in firul de masa al cablului captiv care atarna din pickup, acela care are un papuc de contact in capat.
Astfel, legarea oricarui pickup la o intrare XLR phono e foarte simpla.
Si ca sa-ti dai seama de principiu (intrarii phono balansate) care fie vorba intre noi, este superioara intrarilor nebalansate, ar trebui sa te uiti la preamplificarile profesionale de microfon. Poate ai observat ca in mediul profy microfoanele au toate cablu phono XLR-XLR, treaba este in principal pentru a asigura un zgomot cat mai scazut datorat lungimii cablului phono. Idem si in cazul preurilor de doza balansate.
Insa nici asta nu e un criteriu decisiv, adica de la principiul teoretic cum ca intrarea balansata e mai buna pana la rezultatul practic e cale lunga. Nu le putem imparti automat pe aceste criterii teoretice, in realitate exista preuri phono nebalansate care sunt exceptionale, altele balansate le sunt inferioare. Insa ce am spus mai sus, amplificarea de putere balansata nativ "doreste" in primul rand o sursa balansata nativ, este adevarat si in practica, aici nu mai este pe "implementare". Dar oricine a ajuns sa aiba un lant balansat (nativ) stie ca amestecul poate fi un mic handicap in ceea ce priveste calitatea audio, in rest nu se strica nimic, le poti cupla pe toate cum doresti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by DorinD »

PolyGram wrote:Am o nelamurire in legatura cu iesirile balansate/XLR de la preu. Si mai ales cu intrarile.
In cazul unui cd-player e simplu: semnalul, la iesirea din dac, are si minus si plus. In cazul unui preu phono e nevoie de un defazor care sa imparta semnalul in alternanta negativa si cea pozitiva. De ce sa faci asa ceva? Care e avantajul? Nu se complica lucrurile degeaba? Eu stiu ca semnalul din doza este single-ended, adica avem pe fiecare canal (stanga/dreapta) doua fire - unul de semnal, altul de masa.
http://www.rane.com/note110.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

O metoda eleganta de curatare a acului

http://m.youtube.com/watch?v=bwhymznkWNw" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Va salut domnilor
Pentru ca sint abonat la diverse site-uri cu noutati din lumea audio ieri am primit un mail despre lansarea in Romania a unor boxe. Pentru auditii se foloseste printre altele un dac : MSB Analog Dac. Citind descrierea producatorului despre aparat mi-a atras atentia urmatoarea fraza :Sound Quality That Challenges the Best Analog Sources. Lucru ce e mai mult decit surprinzator, cel putin pentru mine. Adica eu inteleg ca producatorul recunoaste oarecum mascat suprematia analogului. Si asta avind in vedere pretul dac-ului care nu e pentru oricine.
Asa ca eu caut in continuare un sunet analogic cit mai bun.

Auditii placute !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

ionroata, ce spui are subiect marketingul. Fiecare producator de aparatura audio cauta sa-si atraga clientii dintr-un grup tzinta ("target"). Cei care se ocupa cu marketingul si care din pacate dicteaza de unul, doua decenii (de aceea a si ajuns lumea audio unde a ajuns...) cauta intai sa afle carui tip de client se adreseaza produsul dupa care cauta sa-l incante pe acel client prin diverse texte, sloganuri care sa-i vina in intampinarea asteptarilor. Oamenii aud ceea ce vor sa auda si astfel, cel mai simplu si traditional mod sa atragi oamenii...clientii este sa le spui ceea ce vor sa auda (dar intai trebuie sa afli lucrul asta si aici intervine arta, priceperea).

Insa trebuie decat sa-l cuceresti pe client doar pana marca banul pe tejghea (si ti-ai incasat PROFITUL), dupa aia nu mai conteaza, ba dimpotriva, dupa aceea trebuie sa ajunga din nou nemultumit si sa vrea altceva (face bine la vanzare si deci si la productie :D ).

Si asa cum sugereaza titlul topicului, majoritatea audiofililor dupa acumularea in timp a experientei ajung la vinil, deci la o sursa analogica. Evident, nu e nevoie de precizat, e vorba de o apreciere subiectiva insa oricine a observat ca cei mai "hard-core" audiofili au ca sursa principala vinilul. Ei bine, tot subiectiv, in zona asta (de top) "scorurile" (preturile) sunt mari, cele mai mari, si se observa ca nu-i "sport" pentru omul sarac. Astfel, producatorul cu pricina cauta sa se adrese nucleului "hard-core" din tagma audiofila, adica cei mai pretentiosi si evident, cei mai potenti financiar. Gandirea de marketing e simpla si faptul ca tu uitandu-te pe "fereastra" spre lume denumita internet ai observat, retinut si ti-a atras atentia, inseamna ca metoda lor (de marketing) este eficienta.

Apropos de treaba asta, am vazut la TV - un experiment la americani - au fost luati 50 de oameni de toate felurile si impartiti in doua grupe. I-au dus intr-un restaurant unde le-au dat la toti aceeasi mancare gatita de aceeasi bucatari in aceleasi oale. Primei grupe le-au pus vesela mai nobila si le-au tiparit meniul frumos si cu denumiri pompoase. La al doilea grup le-au pus vesela si tacamuri medii decente si le-au scris in meniul simplu, decent, banal, denumirile clasice obisnuite (dar autentice) ale mancarurilor.

La urma, dupa ce i-au saturat, i-au pus sa completeze un chestionar despre calitatea mancarurilor. Rezultatul a fost clar - cei care au mancat in vesela nobila si au citit in meniul superb tiparit cu denumiri pompoase si alambicate ale mancarurilor pe care le-au ingurgitat, au fost mult mai entuziasmati de bucatari si mancare, apreciind/punctand aproape de doua ori mai mult mancarea. Insa mancarea era fix aceeasi, din aceleasi oale, de la aceeasi bucatari si oamenii au fost alesi din toate categoriile si impartiti egal.

S-a mai constatat ca (evident) toti au fost foarte sinceri, adica perceptia celor din grupul "nobil" a fost perfect reala si sincera (defapt cei care au organizat experimentul au facut in asa fel incat oamenii sa fie cat mai sinceri).

De unde se deduce ca denumirea (implicit marketingul) conteaza!

Probabil daca iei doua grupuri de audiofili si primului ii spui din timp, de exemplu "picurand" incet, incet pe net (unde toate publicatiile de profil scriu review-uri pe bani, adica platesti pentru cele 5 stele rosii, nu-s pe gratis!) ca sursa digitala pe care urmeaza sa o asculte are "sunet analogic" si este "cea mai tare din galaxie", eventual "are si o tehnologie NASA", sunt convins, acestia vor fi mai entuziasmati (sincer) de sursa respectiva decat celalat grup caruia ii comunici simplu, corect, adevarat ceea ce vor asculta, o sursa care are datele tehnice pe care le are, procesor X, decodor Y, etc, etc.

Este in natura umana si este exploatat de marketing (si de politicieni :D ...defapt politicienii sunt tot niste agenti de marketing, ei vor sa ne vanda povestile lor si sa ne faca sa-i alegem, evident, totul cu scop de PROFIT).

In orice situatie pe care trebuie s-o judeci sau in care trebuie sa faci o alegere, gandestete cine si ce are de profitat si cine plateste, separa clar cele doua categorii, cel care da, cel care plateste si cel care incaseaza, adica cel care face PROFIT. Capitalismul, asa cum spunea o tipa din Yugoslavia, nu este ceva despre dreptate (nici corectitudine), este ceva despre profit. Nu e nimic rau in asta atata vreme cat constientizezi cu cine si ce ai deaface, altfel......

Daca vei constientiza clar lucrurile astea, vei incepe sa vezi dupa "cortina" marketingului (care poate fi pus in practica prin extrem de variate forme, una mai incantatoare decat alta, una mai camuflata decat alta. Repet, unicul lucru care tradeaza "pradatorul" este PROFITUL, afli cine il incaseaza si dupa aceea devine vizibil)

Unii practica marketingul chiar si nativ, instinctual, adica nu au nevoie de studii si faculttati speciale pentru asta, de obicei oameni cu fire ceva mai cinica si ceva mai pradatoare :D .... (si iar ajung la politicieni! :D ).

Adevarata educatie este atunci cand ajungi in mare parte imun la tehnicile marketingului (pentru ca defapt nu e nimeni imun complet) si te increzi numai in propriul auz si propria judecata cultivata printr-o experienta si o educatie primita de la altii si/sau autodobandita.

Insa suntem off-topic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Momolo sint de acord cu tine cind spui ca marketingul conteaza si incearca sa ne subjuge. Traim intr-o societate bazata foarte puternic pe bani iar valorile actuale se raporteaza la dimensiunea contului bancar sau a buzunarului. Adica cum spunea doamna citata de tine, capitalismul inseamna profit in diverse forme. Am ajuns si noi romanii foarte repede la acest capitalism si asta datorita privatiunilor din epoca trecuta, a ideilor promovate de mass media si a marketingului tuturor celor de doresc sa vinda ceva. Dar fara marketing nu se poate. Este un rau necesar. Majoritatea posibililor cumparatori au nevoie de markenting deoarece fara promovare nu ar sti ce anume sa cumpere sau sa consume.
Dar ca sa nu fiu off topic voi incerca sa fiu cit mai scurt.
Ideea din postarea mea era ca totusi chiar producatorul unui aparat recunoaste ca analogul e ceea ce ar trebui sa primeze. Faptul ca el ca producator si vinzator recunoaste asta nu imi intareste convingerile ci ma face sa gindesc ca unii poate totusi nu vor sa vinda ursul din padure pe bani multi (a se intelege iluzii). Personal mi-am ales drumul si caut sa-l urmez in ciuda parerilor celorlalti. Asta nu inseamna ca nu voi citi in continuare review-uri la diverse aparate. Lumea nu te lasa sa te izolezi, are nevoie de tine sa contribui la bunul sau mers. Si sint sigur ca voi mai cadea uneori prada marketingului asa cum banuiesc ca fiecare pateste.
Si pentru ca mi-am amintit ce spunea cineva mai sus ca vinilul e scump (imi cer scuze ca nu-i citez numele) vin si spun ca vinilul e scump doar prin timpul alocat. Cel putin asta e parerea mea.
Intradevar aparatele noi sint exorbitante de cele mai multe ori, discurile noi costa peste suta de lei (desi si aici apar promotii si reduceri), dozele depasesc sutele de euro, etc. Astfel iti trebuie timp sa cauti discuri prin anticariate, pe la tirguri, la anunturile de mica publicitate, iti trebuie timp sa urmaresti ofertele, licitatiile pe site-uri straine, sa stai de vorba cu diversi vinzatori, sa trimiti mesaje, sa citesti forumuri, etc. Am gasit discuri bune (unele chiar destul de rare) la preturi mai mult decit modice, aparate care au costat nu mai mult decit doua pachete de tigari si exemplele ar putea continua. :D Dar pentru asta a trebuit sa cheltui timp. Timp pe care nu il am la dispozitie asa cum mi-as dori.
Si era sa uit, inca un lucru care e important in "lupta" cu vinilul e rabdarea. Nu se poate sa obtii tot pocnind din degete si fara sa transpiri putin. Asta imi aduce aminte de un serial polonez in care prin simpla invirtire a unui inel pe deget se intimplau lucruri fabuloase. Nu am inelul respectiv asa ca ramine doar sa am rabdare. :(

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

ionroata
Si pentru ca mi-am amintit ce spunea cineva mai sus ca vinilul e scump (imi cer scuze ca nu-i citez numele) vin si spun ca vinilul e scump doar prin timpul alocat. Cel putin asta e parerea mea.
Intr-adevar notiunea de scump depinde de la individ la individ. Nu orice om are timp sa isi petreaca diminetile in week-end scotocind prin tot felul de magazine si targuri dupa discuri de vinil. Eu de exemplu in aceasta dimineata m-am trezit la ora 10:00 si m-am gandit sa dau o fuga pana la samsarul meu favorit ce aduce discuri proaspete (alaturi de multe alte vechituri) din tarile vestice, stiam de exemplu ca a venit de curand cu marfa noua. Dupa o jumatate de ora de scotocit printr-o dubita dubioasa si cateva lazi pline de viniluri am plecat fericit cu 21 de bucati ce m-au costat 210 Ron. Alticineva ar fi umplut un carucior de mancare la HiperMarket-ul din cartier, cu banii astia, si-ar fi pus 40 litri de combustibil, si-ar fi luat doua camasi sau o pereche de blugi de firma...daca pun la socoteala si benzina si timpul consumat, sigur nu ies bine fata de un ascultator de flac-uri la pret/calitate (la el este zero imapartit la ceva finit, se obtine un raport infinit...) :lol: . Insa ajuns in scorbura personala, cu prada sub brat, satisfactiile incep sa iasa la iveala. De exemplu ma uit si acum cu mandrie la colectia achizitionata in aceasta dimineata, de 11 viniluri cu toate sonatele de pian compuse de Beethoven, interpretate de un mare pianist austriac si de o calitate buna spre excelenta. Aceasta cutie de viniluri ce are cateva kg bune este echivalentul unui terra de muzica, in format analog...numai timp sa am de ascultat si sa ma tina acul de la doza. Daca voi continua in ritmul asta, cat de curand voi avea mai multe viniluri decat cd-uri, ceea ce nu ar fi rau de tot. Zilele trecute ma gandeam asa... (ca in Inception, mi-a izvorat ideea brusc si deodata in creier) "ce ar fi sa renunt la achizitionarea de cd-uri si sa trec 100% din resurse pe vinil?", as achizitiona mai putine ( ma refer la muzica mai noua) ca numar, insa as fi mult mai satisfacut...Am unele cd-uri ce nu imi vine sa le ascult deoarece m-am obisnuit cu sunetul pe vinil. Mi se intampla de multe ori sa gasesc un album pe vinil in magazine pe care sa il am in varianta cd si sa poftesc sa il cumpar...deoarece varianta cd suna plictisitor...ma gandesc ca sunetul pe vinil i-ar da un nou suflu proaspat discului respectiv. Acum sa nu va ganditi ca sunt obsedat de sunete si ca vanez nirvana, insa pana in acest moment nu am cumparat un vinil nou (indiferent de muzica, pret) ce nu se aude de la bine in sus...;cum timpul disponibil dedicat ascultarii de muzica este destul de limitat, ma gandesc ca in putinele momente libere sa ascult marfa "adevarata", sa nu imi mai pierd vremea cu gajaieli digitale...Din pacate sau cum vreti...din fericire..., calea spre vinil este ireversibila pentru pasionatul de muzica...odata contaminat, nu mai are cale de intoarcere :twisted: ...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Remoteviewer ceea ce ai scris mai sus e un avantaj pentru care te invidiez. Bucurestiul ofera foarte multe oportunitati in orice domeniu. E atu-ul de a fi capitala si de a avea 2 milioane de locuitori. Lucrurile se misca cu viteza mai mare decit in provincie. Pentru aceste oportunitati mi-ar placea sa locuiesc acolo, nu-mi place in schimb aglomeratia si ritmul prea alert.
In fiecare an trec prin Bucuresti de 2 sau 3 ori. De fiecare data incerc sa-mi fac timp pentru vizite in magazine ca sa mai cumpar una alta. Nu am reusit pina acum sa ajung in tirg sa ma intilnesc cu samsarul tau. :) Poate anul asta .....

Post Reply