Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

ionroata sa nu crezi ca in capitala noastra prafuita si noroioasa umbla cainii cu vinilul in coada. Sunt cateva targuri de vechituri, in care se vand mult gunoaie, insa exista cativa "comercianti" ce aduc si viniluri. Sunt destul de rari si marfa nu e constanta, ideal este sa ii apuci exact cand vin din teritoriile indepartate cu masina plina (ehh...nu cu viniluri, cu alte gunoaie). Eu am intrat in lumea lor prin intermediul unui prieten bun, normal in aceste targuri nu prea vezi multe obrazuri rase si maini catifelate ca ale mele... :lol: , insa ce nu face dependentul pentru un pic de marfa buna...Se intampla sa caut saptamani bune si sa nu gasesc nimic, dar si cand dau de o prada grasa...uit momentele de disperare si ratacire in care m-am intors acasa cu un gust amar in gura si mainile inghetzate. Insa ce nu face audiofilul pentru un disc bun...in plus au cam crescut si preturile in ultima vreme...au mirosit baietii ca exista o paine de mancat de pe urma noastra. De cativa an de cat vanez, am avut noroc de cateva ori doar sa gasesc cufarul cu nestemate. Odata era un nene din Ardeal parca si avea o masina plina de viniluri (vindea disco, anii 80 scumpa 40-50 de ron pe disc, i se cam rupea de clasica, probabil vroia sa scape de balast). Am cumparat cateva zeci(40-50 bucati) ca mi le dadea la 3 lei bucata la cantitati mari, erau numai case vestite (DG,etc.).

Totusi sa nu invidiezi micul Paris, caci am fost anul trecut in Adevaratul (oras a lui mama Omida) Paris...sa vezi ce era acolo...te imbolnaveai de inima si cap. Eu am reusit sa calc numai libraria mea clasica cand ajung pe acolo, de langa statia de metrou St. Michel, cum o iei in sus spre gradinile Luxembourg. Am gasit si viniluri ca noi (sh) impecabile la 6 euro (Tangerine Dream), erau si noi.... numai bani sa fi avut. Eu mi-am luat o sacosa plina atunci de viniluri si cd-uri, am mai trecut inca odata dupa cateva zile si am luat inca una (numai muzica electronica, deoarece aceasta nu se gaseste la noi mai de loc).Daca as fi avut bani, as mai fi luat, insa nu aveam cum sa le mai car in avion(imi era frica sa le las in bagajul de cala), cu una din sacose m-a ajutat un coleg (ce m-a intrebat: "nu-i nimic ilegale in ele?", eu stateam numai cu ochiul pe ele ca pe butelie :lol: ). Eh...nu e usoara viata de vinilist, insa aduce satisfactii pana la urma...formatul analog implica cheltuieli de logistica, bani, brate puternice cateodata si un spate sanatos...nu se compara cu tableta din varful patului. Chiar si asa, la cate viniluri vechi am prin casa, dar parca nu se compara cu senzatia cand dezvirginez unul nout, neumblat si cu muzica preferata pe el...uiti si de banii cheltuiti, de timpul pierdut cand il asez pe pick-up si luceste perfect curat si neatins...cand pun in miscare platanul si acul atinge santul incepe nebunia... :D
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Bijnitarii cu LP-uri au urcat putin pretul din mai multe motive simple:
- s-au scumpit dincolo, in special in Austria si Germania unde totusi sunt mai scumpe decat la noi, caz rar, de obicei tot ce este aici e mai scump ca acolo. Motivul e simplu, piata romaneasca e saraca, nu poti cere mult ca nu cumpara nimeni.
- samsarul se uita la client si apreciaza cat "ar putea duce" dupa care face pretul maxim posibil la acel moment, pentru acel client. Samsarul e in general "comunist", la sarac pune pret mai mic, la bogat mai mare :D . Mai conteaza si cantitatea, daca esti foarte selectiv iti face pret mare, daca iei cu lazile te scoti mai ieftin. Astfel se confirma regula, banii fac bani si in final tot cei cu bani platesc mai putin si saracul plateste pretul maxim.
- s-a mai devalorizat si leul national intre timp de atata bunastare.
- daca te duci la inceput cand a venit cu duba, evident platesti mai mult dar si ai de unde alege, daca te duci la urma cand vrea sa scape de ele platesti putin dar alegi intre resturile altora.

Dezavantaje cu second hand exista si sunt consistente:
- practic toate sunt paraite, unele haraite urat, sar, varza. Pana nu asculti toata placa cap-coada nu sti daca sare si pe unde. Nu ai ce le face, spalatura de orice fel nu scoate haraiala si nici nu scoate cea mai mare parte din paraiala. Cazurile in care o placa nu mai paraie dupa o spalare corecta sunt rare. De obicei placa jegoasa (sau chiar sunt multe cu aspect curat) si care paraie si haraie urat, nu o potolesti cu nici o spalatura decat eventual putin.
- majoritatea sunt mucegaite, pericol pentru sanatate! Multe sunt mucegaite foarte tare, mucegaiul intra in hartie/carton, degeaba speli placa, trebuie sa ai si un "chilot" nou, ala vechiul e deasemenea mucegait si ce faci cu coperta?! Cand se aduna multe mucegaieli si puturosenii din astea in casa (cand manevrezi multe te faci negru pe maini), nu prea e sanatos si nu ai ce face. Daca in casa exista conditii de mucegai din motive de casa, clima, etc, situatia se agraveaza. Practiv, discurile second hand aduse cu dubele sunt ca si gunoaiele din pubela, nu sti ce soareci, sobolani au umblat si s-au pisat pe ele, ai parte de mucegai, anumite specii de mucegai sunt si foarte periculoase (unele mortale, depinde cum ti-e norocul!), e ca si cand ai goli pubela de gunoi din strada si ai duce-o in casa. Asta e un dezavantaj major.

Asa ca nimic nu cade ca para malaiata in gura lu'natafleata (o spun pentru cei care teoretizeaza prea mult pe forumuri in loc sa puna mana si sa faca un efort).

ionroata, cunosc cate ceva despre Piatra Neamt, o zona pe care o consider tare frumoasa si cu oameni in majoritate draguti si primitori (cel putin asa erau pe vremuri). Stiu ca-i saracie, stagnare aproape totala, o zona moarta economic, o ruina a unor vremuri de alta data care erau moarte si ele dar sa sti o chestiune, Bucurestiul este o cloaca, o hazna, o gaura cu sobolani, o groapa de gunoi plina de tigani! Lume foarte proasta aici, mitocani agresivi si dusi cu capul, lumea grabita aiurea de parca-s toti bolnavi la cap (ei parca!) dar mai ales multa poluare a aerului! Aerul din Bucuresti inseamna cativa ani din viata mai putin, inseamna boala! Pe langa esapament si alte noxe este foarte mult praf, tone de praf, urca si la etaje superioare, si cei de la 10 au parte de tone de pulbere! Bucurestiul este o agresiune constanta, poluarea de la masini pe strazi este cateodata irespirabila, practic tragi in tine numai otrava, oamenii in majoritate sunt mitocani si foarte agresivi, lipsa de respect pentru necunoscutul de langa tine a atins culmi ale paroxismului, de multe ori e mai degraba o dusmanie oarba impotriva semenului tau. In trafic se stie, unii veniti din afara, strainii din alte tari nu vor sa conduca aici deoarece o patesti cand ti-e lumea mai draga, oricat ai vrea sa fi de calm, preventiv si civilizat, ceilalti nu te lasa sa ramai asa!
Practic Bucurestiul iti reteaza ani din viata pentru nimic. Activitatea asazis culturala e buna pentru cine are timp s-o frece, pentru omul muncitor nu prea e timp si cand il are, e prea obosit s-o practice, mai degraba zace in casa sau face ceva odihnitor. Mai e si efectul de avea la indemana anumite chestiuni, cand iti sunt accesibile parca nu mai ai chef de ele, le lasi pe alta data. Si iarasi amintesc, e o "minune" sa circuli in cloaca asta de oras! Pleci catre teatru si ajungi isteric la destinatie... daca mai ajungi! Iar in ce priveste natura, Bucurestiul este zero barat! Cele cateva parcuri sunt mici, aglomerate si mai degraba alte motive de stres. Ca sa gasesti natura trebuie sa te sui in masina si sa faci ceva drum, sa sti pe unde, iar la destinatie gasesti aceeasi populatie de "anormalizati", de multe ori ti se taie cheful cand ajungi la destinatie.

Cunosc fascinatia asta a omului din provincie pentru Bucuresti datorata comertului si "vietii culturale" de aici dar in opinia mea nu merita. Pe undeva o aseman cu imaginea pe care o aveam cei din generatia mea, copii fiind in "iepoca de aur", atunci cand tot ce venea si era din Vest, era poleit in aur si perfectiunea paradisului. Au americanii un proverb destept, "petrecerea auzita prin peretele cu vecinul pare mult mai frumoasa decat e in realitate". E cumva un "efect de turist", si noi cand mergem in Vest vedem spoiala, poleiala insa cel mai bine este sa-i intrebam pe ai nostrii emigrati acolo cum traiesc. Multi nu au timp sa se bucure de viata, alearga ca niste soricei in colivie sa supravietuiasca decent din punct de vedere material. Defapt mai mult alearga de spaima saraciei care e si acolo cat cuprinde dar sub alt ambalaj, mai curat si mai colorat. Aici saracia are aspect de produs de hazna, maro si puturoasa.

Si intr-un final descoperi ca cel mai bine traiesc oamenii care au avere, bani multi, moment in care pentru ei incepe sa conteze decisiv poluarea aerului si poluarea sonora sau amabilitatea lucratorilor comerciali care, by the way, in Bucuresti sunt de o marlanie, dezinteres, mitocanie crunte, cum nu vei vedea nicaieri nu in Vest, nici macar in alte parti ale tarii!

Asa ca viata poate fi frumoasa oriunde (e curat, linistit si frumos :D ) cand ai avere sa nu-ti mai fie grija de ziua de maine pentru tine si familia ta.... dar omul pana la urma se plictiseste si de bine! :D

Totusi, pana la urma totul e o chestiune de bani (dar si de ceea ce ai in cap) iar in ce priveste nivelul tarii asteia, e cam acelasi peste tot, in provincie nu ai de unde face bani dar macar ai liniste, poti avea natura, chiar oameni ceva mai normali, mai linistiti, ceva mai cumsecade (nu peste tot si in ultimul deceniu s-au imputinat) insa in Bucuresti poate castigi bani cateodata si din munca (daca-ti vinzi sufletul la kilogram), insa intr-un final ajungi sa-i dai la doctor si batranetea e scurta si grea, daca o mai apuci!

Parerea mea, cel mai bine si mai fericit sta omul gospodar care stie (dar si poate!) sa-si faca locul lui mai frumos azi decat ieri, caruia ii place munca pe care o face, cel care stie sa se adapteze societatii in care traieste si mai ales cel caruia ii place sau macar ii convine societatea respectiva. Daca nu-ti place societatea in care traiesti, ai pus-o! :)

Iar valorile cele mai mari sunt exact alea care nu au pret, care nu pot fi cumparate, nici cantarite si nici masurate.
Intr-un final cred ca deviza, mai bine putin si bun decat mult si prost, ar putea chiar salva lumea!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Viobio, pacaniturile acelea sunt din mai multe cauze si din fericire exista rezolvari iar discurile noi ascultate pe un aparat bine reglat, cu ac in stare f. buna vor ramane fara pacanituri multa vreme.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Te-ai gandit bine la un pickup cu bratul stramb, multa bafta in gasirea lu

Ar fi bine daca am enumera cauzele pacaniturilor.
Spun si eu cateva - nu le stiu pe toate.
Pacaniturile pot fi generate de citirea discului cu un ac uzat, cu o doza piezo cu ac gros si cu presiune mare, de mizeria adunata in santul discului, toaste scestea duc la pacanituri si alte artefacte. Ar ma fi presiunea de citire neadecvata, prea mica sau prea mare, reglarea defectuasa a antiskatingului, reglarea defectuasa a pozitionarii acului, etc.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Viobio am fost eu saptamana trecuta, nu era nimic pe acolo(ma refer la table), numai junghiuri, batea vantul.

Majoritatea discurilor cumparat de mine sh (clasica, elctronica, jazz) nu paraie si nu pacane (exagerat). Din cand in cand, mai nimeresc cate unul de genul asta si il consider tzeapa(cam unul la 10 discuri), deobicei este vorba de muzica "populara" din anii respectivi, discurile probabil mai uzate.

Am mai vazut viniluri sh la Music Box, in spate la Unirii langa benzinaria aia Mol parca era, a luat cineva ceva e pe acolo? Magazinul respectiv are o oferta decenta de cd-uri noi, din pacate majoritatea sunt genuri muzicale neinteresante pentru mine.

De la Prorock (Pasajul hEnglez...adica o straduta megadubioasa din micul Bangkok)... am luat si eu fara bon insa... de mai multe ori(nici POS-ul nu mergea, accepta doar cash...preturile imi par bune totusi)...un magazin decent. Carturesti mi se pare magazinul cel mai ok de muzica din Bucuresti (sediul de langa Patria pe Magheru), insa in ultima vreme a scazut multisor in oferta, a luat-o in jos destul de rau (sountrack-urile au disparut aproape in totalitate, muzica clasica s-a redus substantial).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Problema pacanelilor, haraielilor, pocnetelor la ascultatul placilor de vinil e veche de cand au aparut primele doze electromagnetice, apoi si cele MC, mai sensibile si mai perfomante (cel putin teoretic).
Cand se asculta cu un cui pilit sau cu o piezo, nu prea mai conta treaba asta.

Aceasta problema are doua aspecte, unul psihologic, altul tehnologic.

Primul aspect tine de oameni. Cumva vine de la doua probleme omenesti, incapacitatea de concentrare selectiva si tendinta catre formarea de obsesii.
As putea spune ca pacaneala LP-uri este la fel de mare pe cat este si obsesia celui care se concentreaza (sau nu se concentreaza) sa asculte... muzica.
Am constatat un lucru dealtfel banal - cu cat muzica (sau ceea ce este inregistrat pe placa) e mai interesanta, cu atat conteaza mai putin pacaneala de fond. Cei pasionati cu adevarat de muzica, denumiti cumva si "melomani" sunt cel mai putin deranjati de pacaneala, adica de starea discului de vinil.

Al doilea aspect e tehnic si pare foarte complicat. Mi-a luat foarte mult sa gasesc solutii prin care sa fac o sursa pickup sa, spun metaforic, "cante muzica" si nu paraiala.... Cumva se poate obtine un raport foarte bun intre muzica si paraiala. Nu cred ca exista o reteta prestabilitata, cu atat mai putin nu cred ca cineva ar reusi sa faca asta doar din cititul pe net. Dar as putea puncta unele aspecte care conteaza in a obtine cat mai multa muzica la cat mai putina paraiala (si va asigur ca diferentele in real-life, adica la ureche sunt considerabile spre cateodata de necrezut!):

- trebuie ca preul phono sa amplifice cat mai liniar o banda cat mai mare de frecventa. Evident, trebuie sa intre mult in ultrasonic. Din prospecte sunt date tot felul de benzi de frecventa de lucru insa putini spun si abaterea, cu atat mai putin nu se spune cum a fost masurata, la ce semnal, ce nivel, etc. E pe "crede si nu cerceta" insa cei care mint au o limita, nu pot spune 10Hz....100KHz daca troaca nu sare nici de 20KHz!....In fine, poate sunt naiv daca ma gandesc la marfa chineza! :lol:
Unii spun micut pe undeva ca abaterea (neliniaritatea) e de +/- 3dB ceea ce e foarte mult, altii nu spun nimic. Cert este ca (in opinia mea) o liniaritate minim buna ar fi cumva 20Hz....35KHz cu o abatere de sub 1 dB.
Se pare ca multe pacanituri sunt "produse" ultrasonice si astfel, un preu care nu se descurca amplificand liniar, are tendinta sa coboare in frecventa acesti paraziti care ar trebui sa ramana neauziti in ultrasonic dar o data coborati se aud, probabil mai degraba se si combina cu alte frecvente. Asta ar fi in mare teoria spusa ceva mai ciobaneste (ca nu le am eu prea mult cu teoria).

- acul dozei are o mare importanta. Sunt doze care stiu sa "sape" pana in fundul santului si astea vor scoate in evidenta si cel mai mic graunte de praf sau cea mai mica imperfectiune sau spartura a santului, pe scurt astea sunt cele mai paraite doze dar au un avantaj, redau tot pana la ultimul detaliu.... E normal, cum zic mereu, nu le putem avea pe toate! :D
Cert este ca sunt ace care scot rezolutie mare dar si paraiala mare si ace ceva mai "blande". Si sa nu uitam, rezolutia e una, muzicalitatea e alta poveste!

- cablul phono. E trecut cu vederea de multi (oameni care stiu ce vorbesc, nu ma refer la trancotari ignoranti) dar sa stiti, daca m-as lua dupa mai multe experimente practice as spune ca asta conteaza chiar mai mult decat cele doua mentionate mai sus!
Explicatie tehnica exista fara indoiala, insa nu stiu le ce ne-ar fi de folos. Cumva cred ca fenomenul e legat cel mai mult de modul in care preul lucreaza cu doza prin intermedul cablului, legat de capacitate si rezistenta a cablului care face ca modul de lucru al preului sa se schimbe. Cert este ca printr-o selectie de cabluri phono (din pacate trebuie un sac mare si plin cu cabluri, sistem audio bun, timp si urechi educate) se poate diminua chiar dramatic paraiala in raport cu muzica. Am auzit fenomenul cu urechile mele ca sa zic asa si nici eu nu credeam ca poate exista o asa mare diferenta! Insa una din conditiile esentiale este calitatea sistemului audio, nu merge cu teancuri de trancote hifi, nici cu boxe de nunta si botez!

Evident este o exprimare metaforica, nu se poate lua mot a mot, dar cine stie si a experimentat intelege ce vreau sa spun prin raportul intre muzica si paraiala.
Pe vremuri eram chiar foarte sceptic, credeam ca nu am ce face contra paraielii atotcuprinzatoare. Cand am avut primul pickup de calitate (audiofila) problema asta era la cote dramatice, combinat cu o doza MC super rezoluta ascultam mai mult paraiala decat muzica! Ce-i drept, muzica era si ea la cote foarte calitative, niciodata nu mai avusesem asa o rezolutie si asa o transparenta insa aveam tendinta sa judec aiurea o tona de placi considerandu-le bune de dat la tomberon.
Pentru ca, trebuie mentionat si lucrul asta mai ales pentru gura-casca, un LP nou si curat chiar nu paraie DELOC. Eu am discuri pe care daca le pun habar nu am ca sunt viniluri! Zgomot zero, paraiala zero, idem cu un CD ca zgomot! Ascultate si de 10 ori raman la fel, mai degraba le afecteaza statul in aerul minunat al Bucurestiului in care colcaie praful pe care-l vezi cum se aseaza in timp real!

Cu timpul, cand am ajuns sa am foarte multa muzica pe foarte putina paraiala am putut asculta placi care pe vremuri erau pur si simplu imposibile, pe care le clasasem drept gunoi cu primul pickup audiofil si prima doza audiofila! (puse fara stiinta si "necoafate")

Si inca ceva, la lista poate ar trebui adaugata si tabla, "masinaria". Mai degraba poate bratul. Dar aici nu stiu inca ce sa spun, ma refer numai la problema asta a raportului intre muzica si paraiala.

...Si inca ceva! :) Cei care au boxe proaste, de exemplu lazi cu difuzoare HiFi, pot fi bucurosi caci celor saraci cu duhul le va apartine Imparatia Cerurilor! :lol: Pe lazi cu difuzoare "vintege" sau diverse "entry-level"-uri chineze nu ai parte de prea multa paraiala.... pentru ca nici inalte nu ai, rezolutie nici atat, defapt asculti un rezumat asa cum citesti o pagina pe diagonala! :lol: (si cateodata se intelege total anapoda)
Dar iata, asa poate fi imbinat utilul cu placutul iar mai binele poate deveni peste noapte dusmanul binelui! Caci nimic bun nu se obtine fara efort si transpiratie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

remoteviewer1 Aproape toate vinilurile din dotare le-am cumparat de la Music Box. Cele noi comune (ex. Sony Music), sunt un pic mai scumpe (nu cu mult) ca cele de la Nicherecords sau Carturesti. Albumele produse de Analogue Productions sunt scumpe ca peste tot in UE dar se aud intr-un mare fel :D eu zic ca merita pretul pentru cine este pasionat de sunet vinil de top. Mai importa viniluri noi fabricate in USA, preturile sunt cam mari ( ajung si la 100 USD), dar sunt editii limitate 300-400 buc. se aud superb iar reeditarile se aud mai bine ca cele originale. La cele SH, trebuie sa prinzi momentul cand se aduce un transport nou, vin in jur de cateva sute odata. Tipul cam selecteaza ce aduce, in sensul ca nu cara toate gioarsele care-i cad in mana. Se pot asculta in magazin pe o scula faina, iti place cum se aude cumperi. De la 5-6 albume SH cumparate mai face un discount. Una peste alta am in colectie cam 60 buc. noi si SH cumparate din acest magazin. Proprietarul magazinului stie f. bine ce vinde, deci te poate sfatui ce sa cumperi. Are si o masina de spalat viniluri in dotare. Importa in general jazz si blues, f. putina clasica sau pop.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

gabip wrote:remoteviewer1 Aproape toate vinilurile din dotare le-am cumparat de la Music Box. Cele noi comune (ex. Sony Music), sunt un pic mai scumpe (nu cu mult) ca cele de la Nicherecords sau Carturesti. Albumele produse de Analogue Productions sunt scumpe ca peste tot in UE dar se aud intr-un mare fel eu zic ca merita pretul pentru cine este pasionat de sunet vinil de top. Mai importa viniluri noi fabricate in USA, preturile sunt cam mari ( ajung si la 100 USD), dar sunt editii limitate 300-400 buc. se aud superb iar reeditarile se aud mai bine ca cele originale. La cele SH, trebuie sa prinzi momentul cand se aduce un transport nou, vin in jur de cateva sute odata. Tipul cam selecteaza ce aduce, in sensul ca nu cara toate gioarsele care-i cad in mana. Se pot asculta in magazin pe o scula faina, iti place cum se aude cumperi. De la 5-6 albume SH cumparate mai face un discount. Una peste alta am in colectie cam 60 buc numai de la el . noi si SH cumparate din acest magazin. Proprietarul magazinului stie f. bine ce vinde, deci te poate sfatui ce sa cumperi. Are si o masina de spalat viniluri in dotare. Importa in general jazz si blues, f. putina clasica sau pop.
poti sa zici fara ocolisuri ca e vorba de Petrica de la Music Box de pe Bd. Corneliu Coposu, zona Unirea-Udriste. Reklama pe gratis fac oricui merita, iar nea' Petrica (desi nu e el un tip prea vesel din fire, mereu umbla de parca i s-au scufundat corabiile) merita reklama pe gratis!
Eu cumpar de la el de multi ani, nici nu tin minte de cand si cred ca demult am depasit 60 de bucati LP-uri (sau poate mai bag o cifra!). In general am luat second hand si eu prefer clasica dar am luat si alte genuri. Desi nu ma cunoaste, habar nu are de forumuri, de "momolo", etc, ma stie din vedere si de fiecare data mi-a facut discount chiar si la mai putine placi. Oricum, desi cu aspectul lui morocanos de suparat si deranjat, s-a purtat foarte frumos si am observat ca stie bine la muzica, cunoaste perfect calitatea discurilor, stie ce e deosebit cu adevarat mai ales la jazz-uri. Desi parca l-am perceput mai mult amator de rock, dar nu stiu. Oricum, la jazz-uri are bunatati de bunatati!
Tot ce am luat de la el (totusi avand in vedere pretul eu ma uit la placa inainte sa ma decid) sunt super-placi, curate, majoritatea nu pacane deloc, unele sunt spulberatoare! Eu am multe placi, nu tin minte care de unde este dar cred ca placile de la Petrica le stiu imediat din gramada deoarece sunt perfect conservate! (ma refer la cele second hand).

Are marfa foarte buna, preturile sunt cam maricele pentru Romania (altii vand mult mai ieftin insa nu au asemenea marfa) dar totusi ok daca comparam cu cele din Vest. Discurile lui sunt curate, nu pacane, nu sar (poate mai rar si din cele mai ieftine). Chiar vorbeam cu niste prieteni care "se rablagesc" si ei la buzunar cand il viziteaza pe nea' Petrica, nu stiu de unde le gaseste, dar cel putin ce am luat eu sunt cu minim o clasa deasupra la tot ce am cumparat second hand de la altii!

Dealtfel trec si foarte rar pe la el ca .....mi-e frica, de fiecare data am iesit "curatat" complet, are prea multe bunatati si nu rezist ! :D

Asa ca nea' Petrica merita reklama pe gratis!

PS - un amic audiofil a cumparat chestii grele de la el, discuri noi din alea de-ti tremura mana cand le pipai, nu vreti sa stiti preturile! :D Nici sotia lui nu le stie! :D Dar cum se aud placile alea, e jale!!! Din acest motiv ma agaseaza cand mai apare cate unul pe forumuri sa repete ca papagalul ca "discurile care se fac acuma ie digitale si pute, nu ie bune!". Pe naiba! Vrem noi sa avem cat mai multe LP-uri din astea noi si sigilate! Dar costa de vorbesti singur!.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Foarte corect momolo: are marfa de marfa Dl. Petre Cernat. Si eu incerc sa trec cat mai rar pe acolo :lol: Este adevarat ca nu-l intereseaza de forumuri si de ce vorbeste gura targului. Nu are calitati de comerciant clasic si el afirma: " eu nu ies pe strada sa vand, cine stie vine la mine". Este adevarat ca marfa lui cam depaseste puterea de cumparare romaneasca, dar sa nu uitam ca totusi vinilurile de calitate raman un produs de nisha, in consecinta sunt preturile pe masura. Am observat ca are vad bun, vin multi clienti care scormonesc in cutii dupa bunatati :lol:
Este bine ca exista un furnizor bun in orash iar personal o sa-i mai calc pragul ... Discountul psihologic face parte din "strategia lui de vanzari".
Fara legatura cu subiectul, ca veni vorba de forumuri, sa nu bagati in seama prostiile scrise de toti frustratii cu probleme mari de comportament si educatie in pur spirit balkanic.
M-am inscris pe acest forum pt. ca am observat postari de bun simt si echilibru. Forumul concuret AUDIOWEB are un aer de talcioc ordinar condus/orientat de un dealer f. agresiv care din pacate vinde niste petarede ordinare la preturi ireale. Vorbesc de asa zisele "entry level" la preturi aberante - primul tau sistem audiofil :lol: . O fi bun pentru cine nu a ascultat mai nimic, dar problema este ca au comportament de "hiene", am avut experiente neplacute cu ei, agresivi si speculeaza orice ezitare - ti-o trag de nu te vezi daca nu esti atent, comportament necivilizat specific comertului romanesc. Se supara daca faci ceva remarci critice, ti-o furi de la tot grupul de angajati; nu cumva sa critici ce auzi :twisted:
Am fost, am ascultat "cutiile negre" NAIM, CREEK - produse sustinute de marketing fara valoare. Este adevarat ca promoveaza piratarea muzicii prin promovarea de "network player" sau "streamer" chiar daca nu se recunoaste acest fapt. Asta este trendul in zilele noastre.

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Va salut domnilor
Momolo
uneori ma uimesti cu descrierile. Nici ca ai fi putut face o descriere mai exacta a ce am perceput ca inseamna capitala draga Bucuresti. Nu ma refer la oameni deoarece nu am avut contact cu ei prea mult incit sa pot generaliza. Aglomeratia, agitatia, inghesuiala si timpul petrecut pe drumuri au fost unele dintre lucrurile care nu m-au atras sa ma mut acolo. Am rude in Bucuresti si o mutare ar fi fost mai mult decit apreciata. Am si citiva prieteni acolo si dupa cum bine spuneai din cauza vietii de zi cu zi timpul alocat pentru spectacole, concerte, etc. nu prea exista. Unul dintre prieteni a marcat anul trecut 2 concerte desi au fost formatii la care si-ar fi dorit sa ajunga. Totusi stiu ca oameni de calitate sint oriunde. Asa cum uscaciuni sint pretudindeni.
Pe linga asta totusi cred ca oportunitati sint mai multe in capitala. Un argument ar fi spre exemplu Music Box de care nu stiam. Am vazut ca au si site dar la sh nu e aproape nimic pe stoc. :(
In pasajul englez am fost in vara, am luat 3 discuri noi dintre care 2 duble. Am mai si negociat putin, asa de dragul negocierii. Domnul de acolo a spus ca se mutasera de curind acolo si inca nu au amenajat totul.
Mai e in zona un magazin in care se vind instrumente de unde mi-am luat doua perii, sa fie pina la urmatoarea vizita.
De la Nicherecords am primit pina acum marfa buna si ambalata bine.

Cu treaba cu pacaniturile si zgomotele nedorite am mai povesit eu pe undeva : toate discurile sh le spal inainte de a le asculta. Am avut discuri care doar au stat dar daca te uitai la ele iti venea sa le arunci cind vedeai cit sint de murdare. Ei dupa spalare a iesit la iveala diamantul.

Zilele trecute eram gata gata sa arunc doua discuri. La ambele pe un canal se auzea mai incet, iar la unul se auzea si distorsionat acel canal (stingul). Apoi mi-am adus aminte ca tocmai curatasem acul si la o privire mai atenta am vazut ca nu e perfect perpendicular pe disc. Problema s-a rezolvat si am ramas cu doua discuri.
Concluzia mea e ca se poate scapa de multe din zgomotele nedorite cu un ac bun si reglat bine si cu un disc curat. Sigur conteaza si restul lantului dar eu zic ca astea sint conditii primordiale.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

gabip ce ai putut sa zici in unul din primele tale posturi :twisted: . Eu iti recomand prieteneste sa lasi la intrare animozitatile, sa intri aici cu sufletul curat, impacat in mica noastra bisericuta audiofila. Toate frustrarile (sa zicem aproape toate, caci este imposibil) trebuiesc lasate la intrare caci "nu face bine le suflet". Diferentele dintre cele doua comunitati sunt vizibile pentru oricine, aici ne luptam cu dictatura, cenzura, inegalitatile de clasa, intr-un regim totalitar, opresiv si nemilos, ne inchinam toti la idoli falsi, dincolo ce sa zic e totul....zen :lol: :lol: :lol: .

PS. Welcome to hell! We have cookies :evil: !

PS.2 Istoria ne invata ca (asa-zisa) libertatea este prost inteleasa la romani, in politica, afaceri, viata sociala, trafic, forumeala...

On - topic: frumoasa descriere a domnului de la MusicBox (gabip si momolo-apropos credeam ca ai un tricou (cu celebrul pseudonim) cand iesi in oras sa te cunoasca lumea :lol: ). Eu i-am trecut de cateva ori pragul, problema a fost dupa parerea mea preturile un pic cam maricele (ma refer la cd-uri). Nu stiu daca supravietuieste bine cu 69.9 Ron orice cd, oricum nu sunt eu aici sa judec pe nimeni. Ultima data cand i-am trecut pragul, l-am prins intr-o activitate "audiofila" asculta niste discuri si bibilea o doza (nu m-am bagat in seama ca vinilist, modest fiind in general). Are ceva viniluri pe acolo, fiind foarte obosit nu am reusit sa le studiez in ansamblu, am promis ca ma intorc si uite ca a trecut mai mult de o luna de atunci. Magazinul e deobicei pustiu cand ajung eu (ore de om muncitor) si am un anumit sentiment de nefamiliaritate, poate am eu gargauni in cap, atmosfera (hippie)de la Carturesti imi prieste mai bine deobicei.

NicheRecords ii recomand cu incredere, mai ales pe tiz-ul meu (Andrei), pacat ca nu au foarte multe discuri pe stoc (sunt canalizati mai mult pe comenzi), am luat ceva muzica de la ei in trecut, din cauza pozitiei un pic mai indepartate am trecut cam rar in ultima vreme...mea culpa, lenea bat-o vina.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

mega off-topic din partea mea:
gabip wrote:Fara legatura cu subiectul, ca veni vorba de forumuri, sa nu bagati in seama prostiile scrise de toti frustratii cu probleme mari de comportament si educatie in pur spirit balkanic.
M-am inscris pe acest forum pt. ca am observat postari de bun simt si echilibru. Forumul concuret AUDIOWEB are un aer de talcioc ordinar condus/orientat de un dealer f. agresiv care din pacate vinde niste petarede ordinare la preturi ireale. Vorbesc de asa zisele "entry level" la preturi aberante - primul tau sistem audiofil . O fi bun pentru cine nu a ascultat mai nimic, dar problema este ca au comportament de "hiene", am avut experiente neplacute cu ei, agresivi si speculeaza orice ezitare - ti-o trag de nu te vezi daca nu esti atent, comportament necivilizat specific comertului romanesc. Se supara daca faci ceva remarci critice, ti-o furi de la tot grupul de angajati; nu cumva sa critici ce auzi
Am fost, am ascultat "cutiile negre" NAIM, CREEK - produse sustinute de marketing fara valoare. Este adevarat ca promoveaza piratarea muzicii prin promovarea de "network player" sau "streamer" chiar daca nu se recunoaste acest fapt. Asta este trendul in zilele noastre.
Inainte de orice comentariu din partea mea te-as ruga pe viitor sa fi atent a nu reinvia "lupta intre dealeri" aici pe forumul meu (forum care nu este afiliat nici unui dealer!).

Am observat si eu ca toata lumea (pentru ca toti citesc in paralel cele doua forumuri, adica acesta si audioweb) ce se intampla acolo in ultima vreme din cauza "vedetei" comanr, expulzat definitiv de aici.

In primul rand trebuie sa reamintesc niste lucruri - aici respectivul comanr a incalcat in mod repetat si insistent regulamentul iar din partea mea a avut mai multe sanse decat au avut altii (care poate ar fi meritat mai mult decat el).

Cand a intrat aici l-am perceput ca pe un tip inteligent si scormonitor dupa esenta lucrurilor si fenomenelor, discutiile (inclusiv intre mine si el) au fost la inceput cat se poate de prietenoase (mai ales ca din punct de vedere politic eram cam pe aceeasi lungime de unda, iar eu am discutat in mod copios politica aici pe forum simtind personal ca in anumite momente critice fiecare trebuie sa facem ceva pentru tara noastra).

Dar in scurta vreme i-a iesit la iveala lipsa celor 7 ani de educatie, de acasa. Abia tarziu (pentru ca mi-a trimis un prieten link) am aflat ca omul asta e troll de meserie (totusi metaforic spus, mai degraba face o pasiune in a trolla pe forumurile care trateaza diverse hobbby pe care el le are, auto si audio in principal. Probabil are foarte mult timp liber de pierdut). Inteligenta si bunul simt/ educatia sunt chestiuni complet diferite. Exista oameni foarte inteligenti dar mitocani, lipsiti de acel start in viatza pe care ti-l da educatia de copil mic primita acasa, genul sa respecti gazda, sa dai buna ziua, sa nu te scobesti in nas, sa sti cand sa taci, sa respecti varsta, femeile, etc, etc, chestiuni absolut elementare pe care unii copii defavorizati nu le primesc de la soarta. Asta nu-i face prosti dar in mod cert, mitocani!

Atunci am vazut ca inainte de a veni (si a fi dat afara) pe forumul acesta, mai fusese si pe altele unde s-au intamplat aceleasi lucruri si unde nu a avut parte de intelegere cata a avut aici din partea mea ca moderator. Repet, in timp ce pe altii i-am banat instant de cum au incalcat regulamentul, pe unii ii cunoasteam chiar si in real-life, imi erau cumva si prieteni (regulament pe care nimeni nu-l citeste dar ulterior toti pozeaza in victime), lui i-am dat tot felul de avertismente si in momentul cand mi-am dat seama ca omul este incorigibil. iremediabil, l-am eliminat din aceasta comunitate.

Daca ar fi facut un efort extrem de mic de a se retine a se mai pronunta categoric si superior asupra unor lucruri pe care nu le cunoaste, adica asa cum imi spunea mie tata, "Inainte sa am dreptul sa spun ca nu-mi place, sa gust ciorba, altfel nu am nici un drept!".

Intr-un fel asta e si abilitatea lui, sa jigneasca ocolind metodele clasice si usor de taxat. Problema la el nu mi se pare atat de mare la limbajul colorat. Si eu am limbaj colorat de multe ori, multi avem, e un fel de sublinia artistic anumite lucruri pe care vrei sa le transimiti cat mai exact. Problema la el este jignirea oarba si colectiva prin continutul ideilor. El nu jigneste persoana X, el jigneste foarte abil si indirect categorii intregi de oameni in timp ce se auto-pune pe un piedestal de atoate-stiutor, intelept al Universului cu "argumente" ca niste pastai goale de continut, care la o simpla judecata nu stau in picioare.

Intr-un fel comanr mi se pare un neo-Moromete care a vazut girafa pe geamul crajmei unde isi face veacul la cinzeaca si socul lui a fost atat de mare incat nu mai stie daca a vazut-o sau i s-a parut ?!..... Intr-un fel cat am dialogat cu el aici pe forumul meu, personal l-am inteles in multe privinte. Cred ca in real life poate fi un om perfect normal, poate chiar si cumsecade, dar in mediul acesta on-line e un adevarat incapatanat care creeaza debandada pentru ca, o data am spus, nu are o minima educatie a celor 7 ani de acasa, a doua oara, nu stie cand sa se opreasca, cand sa se abtina si cand sa se autocenzureze. Toate astea adunate cu o minte abila si iscoditoare, si fara indoiala (din ce-mi dau eu seama) e un tip foarte inteligent. Pacat de el! Este izolat departe in provincie, la Galati e moarta purceaua un cotet cam dintotdeauna, dar sa fi fost in Bucuresti poate ar fi avut ocazia sa vada, sa asculte, sa pipaie si astfel sa se convinga cu propriile simturi de unele fenomene si sunt convins, alta i-ar fi fost atitudinea. Defapt cei ca el sunt asa din pura ignorantza. Mai grav e cu altii pe care ii stim de oameni onorabili printre noi si care sunt in tabara lui nu din ignorantza ci din alte motive mult mai urate, prostie, ura, pizma, orgoliu prostesc, rautate, chiar si egoism. Si uite asa, comanr devine pietricica de la care incep sa se rostogoleasca bolovanii mai mari.

Eu mi-am dat seama atunci ca daca l-as fi tolerat riscam sa ajungem aici la o atmosfera irespirabila. Mai ales ca in domeniul asta, audiofil, exista subiecte foarte delicate si greu de dezbatut on-line!

Si asa sunt putini care-si mai etalaeaza public experientele audiofile, dar intr-o atmosfera creeata de acest comanr (la care inerent pun botul tot soiul de piscotari si slabi de minte sau deficienti la educatia elementara sau pur si simplu unii cu interese) nimeni dintre oamenii seriosi si liberi care ar fi avut ceva de spus in domeniu nu ar mai spus nimic.

Iar azi pozeaza acolo pe audioweb in victima persecutata de mine pe forumul meu de unde "l-am dat afara, el un biet ingeras!". :lol:

Asa cum vedem si la TV toti borfasii politici carati cu catuse la DNA striga ca-s victime politice, ca-s persecutati de "procurorii basisti" sau de altii, toti niste mielusei nevinovati care nu au mancat si nici gura nu le miroase a usturoi dar ajung sau pleaca de la DNA in masini de lux cumparate din banii furati de la gura unui popor sarac, prost si disperat care de ani de zile emigreaza pentru ca nu se mai poate respira aici la noi acasa din cauza lor!

In concluzie exista o mare diferenta intre forumurile "noastre"! Acesta nu este un forum cu profit, noi nu avem bennere, nu avem nici un fel de publicitate, noi nu gazduim dealeri, nu le ridicam mingia la fileu, nu le coafam posturile, nu le stergem pe alea in care se fac singuri de ras, nu le stergem pe alea unde cativa indraznesc sa le-o tranteasca in fatza, nici nu avem talcioc virtual cu taxa. Pe scurt, noi nu castigam profit pe seama traficului si uzerilor! pe scurt noi nu avem nici un profit, insa avem o comunitate unde simtim ca putem sa fim liberi. Asta e si motivul pentru care "unii" ne vor disparuti, au si incercat diverse dealungul anilor, dar iata, inca existam!

Si sa fie clar, acest site nu are (si nu a avut niciodata) nici cea mai vaga legatura (bani, afaceri, contracte, aranjamente) cu nici un dealer, dealtfel se si observa, mai ales in ultimii ani de cand am renuntat sa-mi mai povestesc impresiile pe care le aveam in vizita la un anume dealer din Bucuresti (care nu a existat niciodata in mediul on-line) si la care nu ma mai duc de multa vreme (tocmai sa elimin zvonurile mizerabile pe care le raspandeste direct si mai ales prin interpusi dealerul concurent, cel care a acaparat complet sau chiar detine, nu stiu, forumul asazis concurent, audioweb).

Asa ca nu putem compara cele doua forumuri! Acolo tot ce se intampla trebuie sa fie judecat prin prisma intereselor comerciale si profitului pe care unii (nu ma intereseaza, e treaba si dreptul lor) il fac acolo pe seama traficului, taxelor si banilor platiti pentru publicitate.

Si inca ceva - ce credibilitate are o publicatie de orice fel (revista tiparita, site, etc) care gazduieste reclama (evident platita) a unui comerciant sau producator si in acelasi timp il gazduieste pe acel comerciant si acel producator sa-si.... povesteasca impresiile si experienta..... obiectiv! :wink:

Practic aceste doua forumuri sunt platforme complet diferite prin insasi structura lor! Si as dori sa le dau un sfat celor care se cred liberi - mare atentie la ce primiti cadou, de la un piscot si un pahar cu bautura pana la ceva mai mare, lucrurile astea va scurteaza libertatea!

Insa utilizatorul de internet are libertatea sa aleaga locul unde se simte mai bine si locul cu care se identifica. Eu asa cum am spus, nu ma simt in nici o concurenta cu forumul audioweb, de aceea nici nu sunt ipocrit sa spun ca nu exista. Doar remarc cat de ipocriti sunt administratorii acelui forum care sterg orice nu convine lor si regulamentului, mai putin diversele referiri directe sau indirecte la mine. Uitati aici o dovada de ipocrizie manifestata ca si cand se bea apa:
http://forum.audioweb.ro/viewtopic.php? ... &start=130" onclick="window.open(this.href);return false;
Imediat sub postul unuia care ma pomeneste, adminul forumului spune ca..... "s-au sters toate off-topicurile"! Si atentie, ala e topicul "Sa facem cunostinta!" :lol: Deci orice contravine regulamentelor lor e valabil acolo, mai putin orice reprezinta mentionarea mea sub orice forma negativa! :lol: Dupa care se plang tot felul ca aici sunt persecutati, banati, dati afara, etc, etc. :lol: :lol: :lol: Defapt inca o dovada de "obiectivitate"! Asta e ca si aia cu "Hotul striga hotul". Si asta e un oarecare exemplu, dar acolo e plin de aluzii la adresa mea (si le multumesc! Orice publicitate e buna, pozitiva sau negativa! :lol: ), am acolo scrise chiar si diverse caracterizari facute de diversi piscotari care activeaza, culmea, si aici, chestiuni spuse direct din putzul gandirii crezand ca daca aici se poarta politicos (ca de, aici nu le merge cu impostura si circul!) se pot duce dupa aia acolo (la circ) sa-si verse diverse oftici contra mea si eu sa nu-i vad ca sunt ascunsi dupa deget! :D Apropos, in cazul uzerului oake e vorba de un deget ceva mai carnos si din pacate din internet nu se poate citi gradul de alcoolemie in sange. :lol:

Cat il priveste pe istetul troll-bufon (urinator) comanr, se pare ca a reusit cu succes sa-i joace pe degete pe acei slabi de minte (si slabi de inger) de pe audioweb, intr-un mod foarte simplu. Cand probabil la disperare proprietarul (sau proprietarii, nu cunosc) ai acelui forum (comercial) au facut un topic cu vot pentru banarea definitiva a acestuia, lucrurile au fost intoarse extrem de abil - troll-ul comanr stiind animozitatea unora impotriva mea si a forumului meu a intors "tele-votul" din ceva contra lui in ceva contra mea si forumului meu indirect! Ca si cand nu s-ar vota banarea lui comanr ci banarea lui momolo! :lol: :lol: :lol: Ocazie cu care mi-am revazut maidanezii care tot ma latra de la ditanta sigura.

As spune, genial din punctul de vedere al unui troll-bufon! Daca si eu as fi ca el, i-as spune, "Bravo comanr, i-ai jucat pe degete!"

Si imediat aia care ma urasc pe mine au muscat momeala si si-au bagat carligul adanc pe gat. "Tele-votul" cu pricina s-a transformat (prin abilitatea lui comanr) dintr-un vot pentru banarea unui uzer intr-un vot pentru aderarea la o gashca (in jurul "echipei" unui anume dealer, cel care a monopolizat acel audioweb) prin implicit un vot contra mea si a forumului meu. Pe care cu nod in gat anumiti prostanaci ipocriti (care au ceva cu mine de impartit de multi ani, evident, fara motiv, doar pentru stilul meu de satira prin care i-am zugravit la un moment dat on-line) il denumesc "blog" si spun ca, "nimeni nu-l citeste" dar ei si defapt toata lumea il citesc cu nesatz, cum apare un nou post.

Am vazut ca un uzer, igor1234 care activeaza pe ambele forumuri (aici nu scrie dar il vad logat, mereu ascuns, practic non-stop de dimineata pana seara, i-as da premiu de cel mai logat uzer pe forumul meu!) a scris acolo o observatie foarte inteligenta despre obsesia (vecina cu boala psihica) pe care unii si-au facut-o cu mine si evident, forumul si activitatea mea on-line de aici si din trecut. A fost o observatie ca sa zic asa, clinica si la obiect! :D

Asa ca diversi rataciti sau expulzati de pe forumul electronistilor (unde daca pomenesti de cuvantul "audiofil" trebuie imediat scuipat in san de trei ori, facuti trei pasi inapoi dupa care pregatit rugul Inchizitiei) alaturi de piscotari, slabi de minte, slabi de ingeri precum si "echipa" dealerului care a monopolizat acel forum (acestia vazand o noua oportunitate contra mea si a forumului meu care le sta in gat si e ultimul mic obstacol inainte de monopolizarea intregului net mioritik cu profil audio-audiofil) au votat impotriva eliminarii acestui troll-bufon.

Pentru ei orice si oricine e bun daca e impotriva mea si forumului meu, chiar daca este imoral, mincinos, ipocrit, mitocan, manelar, etc, etc.

Apropos, au trecut ani multi de cand nu mai am nici o legatura cu dealerul care a monopolizat in prezent forumul audioweb (dupa ce in trecut a monopolizat si epuizat alte forumuri), insa observ, saracul, nu i-a trecut obsesia cu mine!

Ma refer la recentul incident in care a fost convins ca userul (agent sovietic) Gabrielwo e una si aceeasi persoana cu mine, crazandu-ma pe mine logat acolo deghizat sau pandindu-l de la orice colt intunecos. Crezand ca in sfarsit "m-a prins!" :lol: a scris atunci o serie de posturi in care si-a aratat paranoia cu mine dupa care l-au salvat moderatorii de acolo stargandu-i posturile in care s-a facut singur de cacao si in plus, a demonstrat ca oricine il contreaza sau contrazice (au facut-o unii curajosi in acel moment.... evident, imediat stersi deoarece acolo e un forum liber! :lol: ) si-o capata instant peste ochi.

Iar daca cineva poate fi atat de ipocrit sa spuna ca forumul audioweb nu este monopolizat de acel dealer, sa incerce un test extrem de simplu - sa critice (obiectiv, ar avea motive cu duiumul) marfa pe care el.... ei (toata "echipa") o lauda pe acolo, prin toate metodele posibile (e vorba intotdeauna de ceea ce se afla in acel moment la vanzare, sculele si boxele vechi care nu mai sunt pe lista de vanzare, put, cu alea le revine obiectivitatea post-vanzare! :lol: ). Acel curajos va fi imediat linsat!

Si nu ma refer la acele "mici critici" ipocrite corectate imediat cu mari laude (limbi umede) desantate scrise de cei cativa fraieri care scriu "articole" dupa ce au primit piscot si pahar plin la cumetrie! Ma refer la critici obiective si argumentate, nu mai zic de comparatii! Daca e posibila vreuna si iese obiectiva, cine o pomeneste e direct ars pe rug in piata publica! Pe undeva daca ma gandesc bine, sustinerea pe care o are troll-ul urinator vine si din aceasta situatie cu dealerul suprem care pluteste peste acel forum ca o mare umbra neagra a zmeului peste satul de mujici supus lui. Desi troll-ul, nu stiu daca ati observat, a fost suficient de abil sa nu intre in conflict cu Zmeul-dealer. :D Doar am spus ca-i istetz!..... Ei, acu' barfesc si eu si nu e frumos! :lol:

Defapt daca ma gandesc bine, obiectivitatea si prietenia se masoara in critica si nu in lauda.

Asa ca, m-am amuzat copios cum istetul comanr (din pacate o inteligentza irosita deoarece intotdeauna e nevoie si de o educatie macar minimala !) i-a dezbinat ca bila in popice folosindu-se de subiectul, eu, "momolo si forumului lui"! :lol: Practic "i-a facut" ca pe ultimii fraieri insa saracul de el nu mai are viata lunga pe acolo pentru ca nu se poate abtine si intr-o zi va intzepa putin Zmeul local. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Momolo zice...

Am vazut ca un uzer,igor1234care activeaza pe ambele forumuri (aici nu scrie dar il vad logat, mereu ascuns, practic non-stop de dimineata pana seara, i-as da premiu de cel mai logat uzer pe forumul meu!) a scris ...


Zic si eu acu' ...ca n-o fi foc ( sic !)...cateodata ...tu te uiti la noi cum se uita bunicutza mea ( Dumnezeu Sa O Ierte ! ) zilnic la purcelusii abia fatati , in cotetz , sa vada daca a mai murit vreo unul....ha ha ha !...

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

momolo Nu am afinitati pentru nici un negustor de electronice si nici nu intentionez sa inflamez lucrurile pe aici :lol: . A fost pur si simplu o impartasire a unei experiente neplacute. In general nu am frustrari in zona asta, incerc cat imi permite timpul liber sa ma bucur de muzichia ce-mi place pe sculele din dotare... :D
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

In perioada urmatoare o sa plec din Ro in USA ,unde am mai fost, pentru o perioada lunga de timp si acest aspect al vieții mele are legătură cu faptul ca o sa îmi achiziționez un pick-up acolo. Un lucru pe care il stiu e brațul Graham si il vreau de când am văzut la lucru unul, dozele sunt mai multe dar la table nu-s inca hotărât desi am ceva variante. O sa am mult de munca si sper sa îmi fac un pick-up peste ce am acum; nu înseamnă ca renunț la ce am si la un moment dat probabil o sa îmi iau tabla care o am acolo pentru ca cele doua table vor fi doua construcții complet diferite ca teorie si cred ca ambele se vor completa. Dar mai e mult pana acolo si drumul e lung. Nu ascund faptul ca noua tabla poate va avea 2 brațe deoarece doresc sa am inclusiv varianta pentru a putea asculta discurile mono cu o doza mono pe un sistem mono. Promit ca o sa revin cu postari despre pașii pe care o să-i fac. Nu scriu eu prea des dar poate experienta mea sa va inspire si poate sa va ajute in alegerea unui pick-up pe viitor. Bafta!

Post Reply