AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by LEKTOR »

Daca tot e vorba de Sony Classical si de Viena - incercati pe bluray concertele din anii trecuti de la Viena - ex cel din 2014

http://www.amazon.com/Neujahrskonzert-2 ... ert+vienna
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by atyclb »

Anna Netrebko & Elina Garanca (Lakmé de Delibes)
https://www.youtube.com/watch?v=Vf42IP_ ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

In asteptarea celor mai frumoase sarbatori ale anului:

DIANA KRALL - Christmas Songs

featuring Clayton/Hamilton Jazz Orchestra, produs in 2005 de Universal Company.
In opinia mea, orchestratia este de exceptie, piesele superb cantate de Diana Krall. 8)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by atyclb »

Am acest pachet dar cu cd-uri. Deocamdata pick-up-ul e doar un vis pentru mine.
https://www.youtube.com/watch?v=rdSnaxc ... _htuOaxtwz" onclick="window.open(this.href);return false;

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by atyclb »

Noul album live a lui Leonard Cohen...Live in Dublin
http://www.amazon.com/Live-Dublin-1DVD- ... nard+cohen" onclick="window.open(this.href);return false;

Primul link e o inregistrare de ocazie, dar cum imi place mult melodia si nu gasesc varianta "oficiala"...
https://www.youtube.com/watch?v=SmL_Tpajdn8" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=DHqqlm9 ... lA&index=3" onclick="window.open(this.href);return false;

PS. La vioara e un moldovean de dincolo de Prut.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Redescoperind muzica lui Sting azi am ascultat, printre altele:

STING - Fields Of Gold
un best of
http://www.amazon.com/Fields-Gold-Best- ... B000002G2R" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Azi-noapte, la emisiunea radio a lui Andrei Partos de la postul national, ca primi invitati in studio au fost Bobby Stoica (Voltaj) si o fatuca draguta si senzuala, Alexandra Usurelu, ultima revelatie in folk-jazz-ul autohton, din cate am priceput... El ii compune si produce ei majoritatea cantecelor de pe albumul de debut recent aparut. Se pare ca peste o saptamana Alexandra urmeaza a sustine primul concert cu adevarat important pentru ea, in sala Arcub, biletele fiind deja epuizate!...

Am gasit pe youtube si m-am delectat in cursul zilei de astazi cu cateva piese de pe acest album ("La capatul lumii"), din care va prezint piesa care da titlul albumului, cu imagini frumoase filmate de protagonisti direct in Chile si Brazilia (!), precum si un duet interesant cu Mircea Vintila:

1. "La capatul lumii" https://www.youtube.com/watch?v=yv8N79tdHm8" onclick="window.open(this.href);return false;

2. "Ceva se intampla cu noi" (cu M. Vintila) https://www.youtube.com/watch?v=7vBRiFfXIiA" onclick="window.open(this.href);return false;

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

brighty, mersi pentru ca ai adus vorba despre Alexandra Usurelu pe care am remarcat-o si eu inca de la colaborarea cu trupa Vunk. Binenteles ea poate mult mai mult, insa nu stiu de ce am impresia ca nu prea are sustinere... in afara de colaborarile cu maestrul Vintila si Bobby Stoica . Sper insa sa auzim cat de curand, cat mai multe lucruri bune despre ea. E pacat sa se piarda in oceanul de non valori supra mediatizate mai ales ca ceea ce promoveaza ea este ceva clar de domeniul artei, distinct fata de ce se promoveaza pe piata muzicala de azi din Romania.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Serile saptamanii ce tocmai se incheie le-am petrecut in auditii interesante ale unui album care mi-a cazut, din nou, cu tronc...mai-vechiul "Heaven and Hell" al lui Vangelis.

Image

Lansat in 1975 si aparut la RCA, primul din seria albumelor concepute in faimosul studio Nemo din Londra, acest album abordeaza tematica Vietii si a Mortii, a Raiului si a Iadului. Mi-a placut si m-a fascinat viziunea artistului grec de a reda pe portativ dramatismul acestor concepte fundamentale. Astfel, daca Raiul si experimentarea starilor de beatitudine si extaz divin sunt transpuse sonor in piese lente, echilibrate, pline de armonie de-a dreptul celesta, "tabara" opusa (Iadul) ne apare in fata ochilor ascultand pasaje corale rapide, frenetice, vrand a zugravi auditiv chinurile celor damnati.

Si cu toate ca intuitia ne-ar spune ca "Raiul" ocupa o fata a discului, in vreme ce "Iadul" cealalta ramasa, Vangelis a gandit putin diferit lucrurile, ambele fete incepand, sumbru sau vulcanic (dupa caz), cu "Iadul", urmand ca finalurile sa aduca ascultatorul in calm si relaxare, gratie splendidelor teme, la perfectiune lucrate, dintre care una ("So Long Ago, So Clear") se remarca prin invitatia adrestata lui Jon Anderson (Yes) de a colabora vocal, fiind de altfel si prima lor productie comuna din seria celor ce vor urma, mai consistent, peste 5 ani.

Acest album este, va spun, exceptional lucrat, practic il asculti cu respiratia taiata, de la cap la coada, fara sa realizezi cand a trecut timpul!... Vangelis are alte albume care, datorita unor teme favorite mie, imi sunt parca mai langa inima, insa "Heaven and Hell" se claseaza, din punct de vedere al consistentei, al productiei desavarsite, al lipsei aproape totale a momentelor lipsite de inspiratie, pe unul din locurile 1-2 in discografia completa a lui Vangelis, in opinia mea!...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Asta-seara, am dat o scurta raita in una din cunoscutele librarii ale Capitalei si am gasit, spre bucuria mea, cateva materiale digitale (CD) cu Tangerine Dream, recent aduse in rafturi. Toate sunt digipack, titluri de dupa 1990, si costa o nimica toata: 19.90 lei...

Am pus mana pe acest 2CD "Dream Mixes One", original aparut in 1995, pe cand TD insemna Edgar si Jerome Froese (tatal si fiul)

Image

O muzica placuta, ritmata, ambientala, un fel de trance cum i se zice in epoca actuala, numai buna de ascultat seara, in timpul saptamanii, dupa orele de serviciu. Materialul sonor este full digital (DDD), se aude excelent pentru acest gen muzical, casa de inregistrari fiind eastgate din Germania.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by tatatodor »

gasind la obor un cd de la EMI, cu Maria Callas, am dat peste cateva momente frumoase,cum ar fi
https://www.youtube.com/watch?v=7rjGwS20V94" onclick="window.open(this.href);return false;
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Aseara, mi-am facut un pic de timp ca sa ascult, deocamdata culese de pe net, cateva noi aparitii muzicale. Cand vor fi disponibile in aria noastra, le voi cumpara, cu siguranta!...

Recent-lansatul album (pe 16 martie) "Tracker" al lui Mark Knopfler mi-a mers direct la inima! Incredibil cat de frumos canta omul asta, cand practic dupa tot succesul avut cu Dire Straits ar putea sa se retraga linistit si sa-si vada de 'treburi casnice' :) El insa nu se lasa si periodic ne rasfata cu noile sale melodii, alese pe spranceana pentru a fi incluse pe disc. Din materialul ascultat aseara, absolut toate piesele mi-au placut, fiind imposibil sa dau skip vreuneia...

Formatia Toto, in componenta curenta Steve Lukather, David Paich, Steve Porcaro, Joseph Williams si Keith Carlock, ne vor vizita, la Sala Palatului, prin luna Iunie, aceasta fiind o premiera, insa pana atunci iata ca pe 20 Martie tocmai si-au lansat noul material de studio, intitulat "XIV" (dupa ordinea cronologica a materialelor de studio cu piese noi). Mi-a placut si acest album, care nu aduce el ceva inedit, stilul fiind acelasi cu care ne-au obisnuit de ani buni, un AOR melodic, apropiat de prog cateodata, insa piesele prezente sunt proaspete, dinamice si reconfortante. Mi-a placut in mod deosebit balada "All The Tears", cantata de David Paich, dar mai sunt si alte piese bune! Cu toate ca promovarea concertului lor este aproape inexistenta in Bukaleu :( , va indemn sa dati o ureche pe acest "XIV", ca sa va resuscitati interesul fata de Toto si poate veti ajunge, intr-un final, la concert. Ar fi pacat sa-i ratam...

Last but not least, asteptatul album al lui Ringo Starr (ex-Beatles), intitulat "Postcards from Paradise", prevazut a fi lansat la finele lunii, in ultima zi, este un rock'n roll simpatic, chiar reusit, cu o puzderie de invitati de valoare:

Ringo Starr - lead and backing vocals, drums, percussion, keyboards
Steve Lukather - guitar
Todd Rundgren - guitar
Amy Keys - vocals
Gregg Rolie - keyboards
Joe Walsh - guitar
Benmont Tench - keyboards
Warren Ham - saxophone
Richard Page - bass guitar
Gregg Bissonette - drums
Richard Marx - keyboards
Peter Frampton - guitar
Dave Stewart - guitar
Nathan East - bass guitar
Glen Ballard - keyboards

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by gabip »

LP Ben Webster - Midnight At The Montmartre- inregistrat live in 1965, monumentalul Ben Webster intr-un session de zile mari!!! :D
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by gabip »

Nu este mai prejos nici Michel Legrand "After the Rain" 1983 Pablo Records. Un vinil,pastrat impecabil ....
Auditie de sambata ploioasa...
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by gabip »

Ceva relaxat de ascultat diminica: Lee Ritenour - Rio 1982 Elektra/Asilum Records. Produced for Captain Fingers Productions.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Post Reply