Merlin TSM-MM

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Merlin TSM-MM

Post by SOLO »

Am avut ocazia sa le ascult cu doi ani in urma acasa la un amic . Tipul a renuntat foarte greu la ele si doar in favoarea unor Wilson , asta dupa multi ani de cautari . De-atunci nu mi s-a mai intamplat sa ascult alte bookshelfuri care sa imi transmita un asemenea impact , pentru mine sunt un punct de referinta .
Daca nu ma insel sunt boxe inchise ( suspansie pneumatica ? ) fara reflex si alte de-astea , americanii le cheama mini dar mie mi se pareau ceva mai mari de-atat.
Sunetul era exceptional , curat si de o transparenta cum nu am mai intalnit , extrem de controlat . Pozitionate cum trebuie ofera o spatialitate uluitoare de parca ai privi o holograma , nici nu iti vine sa crezi ca sunetul iese din ele .
Basul in schimb este ceva mai limitat , extrem de controlat si realistic chiar si asa ( Merlin VSM ar fi difusoarele mele "for life" .. daca ar fi sa cumpar acum ) .

Image

PS. yinyangbt ,ce mai astepti , scapa de Eposurile alea si treci la
level II :mrgreen:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Merlin TSM-MM

Post by katalin »

Cam la ce pret sunt aceste boxulite?

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Merlin TSM-MM

Post by SOLO »

Chiar nu am idee . Firma asta facea doar doua modele , Merlin TSM ( bookshelf ) si Merlin VSM ( floor speakers)

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Merlin TSM-MM

Post by katalin »

Am gasit un reviw pe tnt-audio care cred ca este interesant si sunt precizate si difuzorele care sunt folosite. Banuiam ca e ceva de la morel.
http://www.tnt-audio.com/casse/merlin_tsm_e.html

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Merlin TSM-MM

Post by momolo »

SOLO, cu ce erau amplificate si ce sursa ? Nu de alta....dar mai conteaza si astea! Posibil ca "vraja" sa nu fi fost complet numai de la boxe!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Merlin TSM-MM

Post by nicumur »

katalin wrote:Cam la ce pret sunt aceste boxulite?
http://www.merlinmusic.com/pricing.htm
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Merlin TSM-MM

Post by momolo »

:lol: :lol: :lol: Da' bune si ieftine nu gasiti ?!!!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Merlin TSM-MM

Post by SOLO »

Din pacate pretul este pe masura :roll: iar la second sunt foarte rare .

PS. Amplificarea + sursa = Mark Levinson
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Merlin TSM-MM

Post by yinyangbt »

SOLO wrote:
PS. yinyangbt ,ce mai astepti , scapa de Eposurile alea si treci la
level II :mrgreen:

solo
Pai nu vazusi ca pina la urma tre sa mai tin Eposurili ? :lol:
Macar da-mi adresa lu ' cumparatoru' lu' Merlinurili lu' amicu' ca sa le auz si io !!! :lol: Iau belet si ma duc sa le ascult !!! Ca-i dupa casa ! :lol:
Costa cam cit Sonus Faber Auditor Elipsa. Adica destul de mult.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Merlin TSM-MM

Post by momolo »

yinyangbt
Pai nu vazusi ca pina la urma tre sa mai tin Eposurili ?
de unde ai ajuns la concluzia asta ? Te intreb din pura curiozitate si o anume banuiala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Merlin TSM-MM

Post by yinyangbt »

am shuguit , momolo :lol: Concluzia mi-a dictat-o contemplarea buzunarelor mele, ca sa zic asa !
Nu cred ca pentru mine , ca sa ajung la solutie care sa ma multumeasca , am alta varianta decit sa schimb TOT, la level 2, vorba lui SOLO. Altfel, tot ceva nu va fi ok.
Deci va fi un sistem integral luat cu totul, pentru ca nu pot face teste, din cauza distantei.Deja am ascultat un sistem Unison/Triangle dupa care nu am mai putut asculta muzica la mine trei saptamini si mi-a ramas inima la el(deoacamdata :wink: )Dar nu e acum momentul financiar pentru un astfel de pas :(

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Merlin TSM-MM

Post by momolo »

yinyangbt ai intuit bine! Trebuie socotit un sistem audio intreg, nu pe bucatele, mai ales atunci cand nu ai posibilitati sa tot combini una cu alta.

Cat priveste impresia pozitiva despre o combinatie Unison/Triangle, intradevar, se potrivesc si in opinia mea. Cateodata chiar mai bine ca Unison/Opera, adica aparate si incinte acustice construite de aceeasi firma italiana.
Dar e de la caz la caz, functie de potriveala cu niste cabluri, de sursa, de acustica dar si de gusturi. Tu ai ascultat o potriveala facuta artistic.

In realitate, dupa o anume suma, majoritatea sculelor audio sunt bune la un nivel destul de ridicat. Insa nu toata lumea stie ce sa faca cu ele, cum sa le imbine, potriveasca, cableze si sa le "vrajeasca" in fel si chip.

Insa din pacate, sistemul tau nu trece in acea zona, fiind dintr-o categorie unde compromisurile sunt foarte mari in favoarea costurilor cat mai reduse. Asta nu inseamna ca producatorii acestora nu-si iau profit, dimpotriva, profiturile din zona aceasta ieftina (entry-level) sunt din cele mai mari in raport proportional.

Asa ca si eu iti urez un viitor "level 2" cat mai usor si cat mai putin dureros la buzunar.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Merlin TSM-MM

Post by yinyangbt »

momolo wrote:
Asa ca si eu iti urez un viitor "level 2" cat mai usor si cat mai putin dureros la buzunar.
Sa-ti fie gura aurita, momolo ! :) Momentan caut sa ma bucur de sistemul meu asa cum e (la banii lui , destul de echilibrat)

Revenind ontopic, SOLO,cam in ce zona de pret se ridica sistemul Merlin/Mark Levinson ? undeva la 10 k?

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Merlin TSM-MM

Post by SOLO »

Ei , depinde .. daca te arunci la "nou" ai zburat peste 10k rapid . Daca ai rabdare + posibilitati si cauti la second iesi mult mai ieftin .
E cam greu sa gasesti boxele astea la second in Europa , apar destul de rar in anunturi si cand te gandesti ca amicul asta le-a dat rapid cu doar 1200 de Euro . Mark Levinson gasesti fara probleme , desi nu cred ca astea suna bine doar cu ML :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply