Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

In legatura cu show-ul audio cel mai pregnant iti iese in fata scumpiciunea majoritatii sistemelor.
O alta chestie ce mi-a sarit in ochi este ca a inceput sa se vada clar doua cai si nume tabla si " hairez"- ul ...cd- ul a cam iesit din peisaj.
Majoritatea muzicii ascultate acolo se bazeaza pe muzica simpla care in cel mai bun caz au si voce umana care ca sa fim drepti au mare impact si pot ascunde binisor defectele ( daca le au) sistemelor.
Am fost si la sala cu Harbeth si erau scose "la ascultare" Super HL5 plus care impreuna cu o amplificare de la Rega au fost de toata jena si asta nu din cauza boxelol ci din faptul ca cei ce au Harbeth aici nu au reusit - sau poate nu exista potrivire- sa faca muzica . Totusi se simtea timbrul boxelor placut.
Ce am mai observat este ca era multa lume care era de acord cu mine ca muzica nu este ceva neutru ci este ceva care transmite stari si sentimente. Eu zic ca niciodata o voce umana nu va fi niciodata neutra ci va transmite o anumita doza mai mica sau mai mare de caldura.
Amplificarea exagerata a micilor sunete duce la un sunet artificial care poate provoca placere pe durate scurte dar pe termen mai lung corpul uman isi face datoria si te va atentiona...problema e ca multi dintre noi nu mai stim ce e sunetul natural din salile de concerte de muzica clasica si fiind mereu in urechi -castile- cu un anumit tip de muzica facem automat comparatia cu acest fel de sunet si ni se pare sunetul pe care il avem mai facil - exagerat de facil- este ceea ce ne trebuie.
Show- urile au devenit un soi de gradini zoologice...ca eu cred ca niciodata cineva...normal la cap...nu va aduce un leu viu in casa sau chiar pe langa casa.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

nu as vrea sa monopolizam noi discutia ca un soi de chat, dar,
porto wrote:si zau ca daca vom pune cele doua table fata in fata si mai ales cu preturile mari afisate sub tabla
in acelasi sistem ( dar nu sisteme care sa-ti dea sangele pe nas de atata rezolutie ci un sistem care sa faca muzica )...eu cred ca cei mai multi dintre "haudifili" vor alege tabla Lenco modicata ( de baza 3800$ ) a lui J N
e doar o presupunere care nu se bazeaza pe nimic pentru ca nu ai avut acasa sa asculti tabla lui Walker (si eu cu atat mai putin). Mie unul tocmai genul asta de presupuneri cu ton de afirmatie nu-mi plac.

Nu spun ca nu poate fi adevarat ce spui, spun doar ca ar fi bine sa ne rezumam la ceea ce cunoastem cu adevarat (si practic) iar in privinta zonelor pe care nu le cunoastem deloc ar fi bine sa ne pastram o rezerva in a nu face presupuneri si in consecinta a nu creea asteptari sau a nu pune etichete.

Tocmai asta e stilul hoardei de trancotari (genul osciloscopisti-DIY-eri-inchipuiti) care invadeaza netul de profil romanesc si emit la tot pasul presupuneri cu caracter de lege despre lucruri pe care nu le cunosc deloc (vezi "razboiul cablurilor", "stecherarii", "sigurantele intoarse", etc).

Nu stiam pretul la Walker Audio, stiam doar de cutiuta aia mica si neagra pe post de phono amplifier si stiam ca este vanduta cu pret de porc, ceva de genul 15K coco si mai citisem ca Fremer si altii o ridicau in slavi deoarece au comparat cutiuta Walker de 15K cu alta cutie mai mare de 45K si spuneau ca asta mai ieftina ( :roll: ) e mai buna!

Apropos, reklama lui Walker la cutiuta este ca reglajele de impedanta si capacitate la intrare sunt facute variabil cu acei potentiometrii (sau ce sunt), teoria lor spunand ca niciodata valorile prestabilite prin switch-uri nu sunt cele mai potrivite (ceea ce teoretic este adevarat, practic pare o exagerare... insa intreg domeniul e o exagerare in sine, si nu e nimic rau in asta).

Dar indiferent de pret, totusi eu unul nu m-as grabi sa fac pronosticuri despre comparatia imaginata intre obiectul "care merita pretul" si obiectul "care nu merita pretul". Datorita motivului simplu ca pretul este o notiune relativa, mai ales in domeniul asta.

O sa ramai poate surprins, dar exista foarte multi oameni carora li se pare o grosolanie de neacceptat pretul de 3,8K la o tabla, adica cea mai ieftina a lui J N (cu 3,8K se poate cumpara o masina, exemplu). Daca ai dialoga cu ei ai iesi probabil sifonat. Ce sa mai spunem de cei 100K pentru tabla lui Walker ?! Dupa cum poate intelegi, totul este o exagerare si nu e in in acelasi timp, depinde cine judeca, noi cei pasionati (oare cat de pasionati, oare cat de intelepti?!) sau altii carora li se flutura de aceste obiecte.

Ce spun eu o vad ca pe o chestiune de principiu. Asa cum gusturile nu se discuta (lucru stiut de vreo 2000 de ani) tot asa nu ar trebui facute afirmatii si "pronosticuri" din astea. Adica ar trebui sa ne pastram ceva mai echilibrati, sa discutam mai mult de lucrurile pe care le cunoastem pentru ca discutand despre lucrurile pe care nu le cunoastem am putea sa ne punem singuri intr-o situatie complet ridicola in ochii celor care cu adevarat cunosc. Cam asa cum este de penibil un trancotar care urla sa-si smulga parul din cap, "cablurile nu conteaza". Cei care stiu cum si in ce fel conteaza cablurile il privesc eventual cu mila pe cel care se pune singur in situatii penibile.

Asa ca e foarte posibil ca punand tabla lui J N de 3,8K alaturi de tabla lui Walker de 100K sa constanti asa o grosolana diferenta ca ti-ai inghiti vorbele. De exemplu eu am avut diverse ocazii sa ascult la comparatie scule scumpe cu scule mai ieftine si cam de fiecare data (ca sa nu spun, chiar de fiecare data) alea care costau mai mult, nu costau mai mult degeaba!

Lucrurile astea nu sunt adresate oricui si daca intram in discutia despre ce pret merita si ce pret nu merita sau procente despre cu cat creste calitatea si cat creste pretul corespondent, cadem in penibilul trancotar, ca prostul care rade de broccoli in mijlocul pietei fiind convins ca e o conopida necoapta vanduta de un excroc unor fraieri.

Sper sa ma intelegi, nu sa mi-o iei in nume de rau. Ti-o zic deoarece am trecut si eu prin diverse etape, am auzit si experimentat diverse si cu timpul mi-am dat seama ca e bine sa fiu rezervat in privinta unor lucruri pe care nu le cunosc, cu atat mai bine sa nu fac presupuneri, estimari si concluzii "logice" pana nu vad, aud si pipai despre ce e vorba. Ca totusi oamenii aia pe care-i vezi in poze nu sunt niste prosti adunati de pe garla, cu atat mai mult cu cat mai ai putin si incepi sa-i compari cu domnul J N pe care-l placi (chestie care nu se face, evident).
porto wrote:Intr-o singura camera dupa opinia mea era muzica dar si aici cand redau de pe tabla , ca atunci cand incepeau sa dea "hairez" de pe calculator incepea sa puta a metale grele arse.
ai putea sa detaliezi, pare interesant! :D

PS - sunetul nu se judeca la EXPOZITII, e locul unde cu adevarat iti poti face cele mai gresite impresii! Sunetul se judeca la om (audiofil) acasa si nici macar la orice dealer high-end ci numai la unii care au talentul, posibilitatile si pasiunea sa aranjeze un sistem audio. Pentru ca in domeniul asta noi nu ascultam teancuri (gramezi) de scule ci sisteme audio. De cele mai multe ori pentru a obtine un sistem audio adevarat nu-ti ajung luni de zile sau chiar ani de bibileala si incercari. Pai ce sa pretinzi de la expozitii ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

http://www.stereophile.com/content/ssi- ... -continued" onclick="window.open(this.href);return false;

asta e sistemul de care am vorbit si care atunci cand mergea tabla suna bine iar atunci cand o dadea pe hairez scotea in evidenta foarte bine pentru mine ca incepea sa sune a tabla zincata de pe casa cand incepe sa rugineasca.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto wrote:Majoritatea muzicii ascultate acolo se bazeaza pe muzica simpla care in cel mai bun caz au si voce umana care ca sa fim drepti au mare impact si pot ascunde binisor defectele ( daca le au) sistemelor.
Am fost si la sala cu Harbeth si erau scose "la ascultare" Super HL5 plus care impreuna cu o amplificare de la Rega au fost de toata jena si asta nu din cauza boxelol ci din faptul ca cei ce au Harbeth aici nu au reusit - sau poate nu exista potrivire- sa faca muzica . Totusi se simtea timbrul boxelor placut.
ti-am spus mai sus, la expozitii nu sunt conditiile si timpul necesare pentru formarea unui sistem audio (care se formeaza functie in primul rand de spatiu-acustica!). Daca esti un dealer experimentat (daca nu esti... presupun ca deja nu mai existi, adica ai dat faliment) pui muzici simple pentru sisteme formate in graba si fara conditii la expozitii. Pe acolo se perinda tot soiul de oameni, unii cu experienta (de care nu ai de ce sa te feresti), altii care nu au experienta.

E firesc, doar nu o sa pui cele mai dificile muzici sa-ti faci sistemul de cacao! Dar te asigur, niste boxe pe care tu le critici si iti repugna la expozitie, este foarte posibil sa-ti placa foarte mult in alta parte unde fac parte dintr-un sistem audio bibilit in timpul necesar.

Dealungul timpului am relationat si eu cu cativa dealeri care participau la expozitii si stiu ce stres si ce munca este sa faci totul intr-o zi, maxim doua pana se da drumul la porti pentru vizitatori. Asta in spatii foarte proaste acustic sau horror acustic si de multe ori instalatia electrica de acolo e "poluata" enorm.

Si mai e un aspect, nici noi nu suntem facuti sa ascultam 100 de sisteme audio intr-o zi, pe fuga si din picioare precum calul. La un moment dat obosesti, poate in ziua aia nu ai chef, prin jur e galagie, forfota, te asigur ca expozitiile sunt locul cel mai nepotrivit pentru judecati conventionale.

Si ca sa fiu putin rautacios (ce noutate! :D ), se poate orice dar e sport de inalta performanta, dupa o vreme poti ajunge sa distingi calitatea chiar si in cele mai rele conditii, dar nu e la indemana oricui si nu e o judecata efectiva (imposibil sa fie, nu se poate!) ci o apreciere, mai degraba un preview, o sortare prealabila sa sti pe ce iti poti concentra atentia in alte locuri mai prielnice.

Evident, toti isi dau silinta insa tu de partea ailalta a tejghelei nu ai cum sa sti pana nu pui mana si pana nu raspunzi cu propriul buzunar. Ai incercat vreodata sa-i vinzi cuiva scule audio ducandu-te la domiciliul omului ?! Ai incercat sa vinzi un sistem pe care sa-l formezi cuiva acasa, repede ca nimeni nu vrea sa locuiasca cu tine o luna zi de zi sa ai timp de bibileala! Ei bine, abia atunci vei afla cat de usor este sa-ti dai cu parerea de pe margine....

Eu am trecut si prin faze deastea, la randul meu mi-am dat cu parerea "de expert" (in 3 minute deja semnam "sentinta definitiva") dar cu timpul cu cat am trait mai multe, cu atat am inceput sa fiu mai putin "expert" si mai prudent inainte de a emite "o sentinta definitiva". Cu cat invatam mai multe cu atat devenim mai tacuti, o treaba buna deoarece ne ramane timp sa si ascultam! :wink: Si cum am spus, e bine sa faci ucenicie sau macar chibitzarie si de partea ailalta a tejghelei sa vezi cum este pe pielea ta. Abia atunci intelegi si nu vei mai emite.... presupuneri, estimari logice, opinii definitive, pareri rapide (era unul o data cu care m-am pocit pe forumuri, un dobitoc, ascultase niste boxe intr-un sistem, toate necunoscute, din picioare dupa o usa vreo 30 minute, timp in care mai mult a trancanit si dupa aia a intrat pe toate forumurile de atunci si a umplut pagini intregi de "review"-uri despre boxele alea! Cap in gura virtuala i-am dat tocmai pentru ca stiam ce se petrece nu in fatza boxelor ci in spatele boxelor!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

momolo zice...

...Asa ca e foarte posibil ca punand tabla lui J N de 3,8K alaturi de tabla lui Walker de 100K sa constanti asa o grosolana diferenta ca ti-ai inghiti vorbele. De exemplu eu am avut diverse ocazii sa ascult la comparatie scule scumpe cu scule mai ieftine si cam de fiecare data (ca sa nu spun, chiar de fiecare data) alea care costau mai mult, nu costau mai mult degeaba! ...

Aici chiar nu sunt deacord cu tine...deoarece sigur tabla lui Walker nu poate sa distruga tabla lui J N ci cel mult ...in cel mai bun caz sa o depaseasca usor...pentruca eu cred cu tarie ca de la un anumit nivel al calitatii sunetului diferentele sunt dar sunt atat de microscopice , ca zau , pentru oameni normali si care nu cauta absolutul , pur si simplu nu se renteaza .
Nu vreau sa fug toata viata mea dupa un sunet perfect...de fapt cine are acasa sunetul perfect ?!...sa-mi zica si mie...si daca dupa cautarile mele nu voi gasi acel sunet ,nu va fi prea tarziu !? ca tot am comparat si nu prea am ascultat muzica...eu vreau sa ma bucur de viata...sa ma mai duc si la un peste sa mai respir si un aer curat de padure...sa mai dau si la pedale ...sa mai bat coclaurile asa cum o faceam cand eram mic....dar totusi pana acum s-a inventat sistemul care sa redea sunetul perfect ?!...
Am o colectie de 2000 si ceva de discuri de toate genurile si ar cam fi cazul sa le ascult si nu sa compar mereu si mereu...
Stii acum cand ascult ma bucur de fiecare nota ce iese din sistemul meu si mereu ma minunez cat e de frumos...discuri care le credeam super am inceput sa le vad defectele ...discuri care sunt si mai super decat erau....discuri anoste...si peste toate discurile sunt cele mono bine trase sunt cele mai misterioase si mai placute...jazzband care au devenit superplacute...coruri care inainte erau super plicticoase acum au prins viata....Portolica ( pisica )al meu care tresare acum de multe ori si de multe ori vrea sa o ia la goana
Sunetul acum este caracterizat de cuvantul "solid" dar si "gingasie" dar si "adancime"...trebuie sa asculti ca sa-ti poti da seama.
Singura problema e ca nu e inca picapul meu...sper in cuvantul "inca"...nevasta-mea nu e deacord ha ha ha !...eu sper...
Poti tu sa-mi spui ce mi-ai spune ...eu mi-am gasit nirvana...si imi pare bine macar ca am identificat-o...acum pot sa visez...un vis pamantesc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto wrote:Aici chiar nu sunt deacord cu tine...deoarece sigur tabla lui Walker nu poate sa distruga tabla lui J N ci cel mult ...in cel mai bun caz sa o depaseasca usor...pentruca eu cred cu tarie ca de la un anumit nivel al calitatii sunetului diferentele sunt dar sunt atat de microscopice , ca zau , pentru oameni normali si care nu cauta absolutul , pur si simplu nu se renteaza .
selectezi textul dupa care apesi pe un buton in dreapta sus numit "QUOTE" si iese ce vezi.
Discutia noastra a ajuns deja la o tura completa si o luam de la capat in cerc, adica in jurul cozii. Nu ai inteles nimic din ce am dorit sa-ti spun dar ti-ai raspuns singur, iata inca o utilizare a butonului QUOTE:
porto wrote:...trebuie sa asculti ca sa-ti poti da seama.
exact asta am spus, pana nu asculti nu ai de unde sa sti. In conditiile in care nu ai ascultat, nu ai comparat (onest si corect), nu e bine sa faci presupuneri cu stil de afirmatii ferme.
porto wrote:Poti tu sa-mi spui ce mi-ai spune ...eu mi-am gasit nirvana...
nu numai ca n-ai inteles nimic din ce am scris mai sus dar ai interpretat si gresit ! (nu m-am referit nici o clipa si nici nu era subiectul legat de feelingul tau despre pickupul tau, chiar nu as avea ce sa discut nestiind despre ce e vorba, deci nu asta e subiectul, nici nu poate fi). Insa nu e cazul sa ma repet, discutia deja se invarte in cerc, nu e din cauza mea dar nici nu are importantza (probabil deja plictisim auditoriul - care insa citeste si trage concluzii).

Dar e bine totusi sa ne pastram un pic de rezerva si scepticism in orice (exaltare de moment trecator :wink: Mai ales cand avem si antecedente...). Si e mai sanatos sa nu ne formam idei fixe. Cand se ajunge la probleme din astea existentiale de tipul, "ori-ori" in care (precum alcoolicii anonimi) incercam sa ne convingem singuri de anumite chestiuni, e nasol. Pasiunea pentru un hobby trebuie sa fie in anumite limite si nu trebuie sub nici o forma sa-i facem pe cei din jur sa sufere sau sa-i enervam; in acel moment e cazul sa ne intrebam daca nu cumva am sarit calul. E si vorba din popor, ce-i mult strica! :wink: In mare asta ti-am tot scris, despre ponderatie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

" De acuma......gata...cu burta-n sus la soare ...in apa batut de valuri..." Ha Ha ha !

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Va salut domnilor
Pentru ca se vorbeste despre Nirvana si invirtitul in cerc :D , va prezint un filmulet interesant si amuzant in acelasi timp : https://m.youtube.com/watch?noredirect=1&v=CCmTCidbDaU" onclick="window.open(this.href);return false;
Pe mine m-a relaxat vizionarea lui.
Vizionare placuta.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

Un preamplificator de linie Kenwood Basic C2, cum este oare pe partea de phono?
Mersi fain
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

pilgrim wrote:Un preamplificator de linie Kenwood Basic C2, cum este oare pe partea de phono?
Mersi fain
basic asa cum este scris in nume.

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

:lol:

http://old-fidelity.de/thread-2711-page-5.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Am auzit ca ar fi la nivelul acelui Yamaha c2-a. Ma rog... asa spun unii
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Dintr-un Yamaha C-2a faci trei bucati "basice" si mai raman piese. In plus, C-2a este pe tranzistoare (adica e pe discrete) si Kenwoodul basic este numa' pe integrate. Nu mai pun la socoteala ca c-2a are un traf cu care iti poti face power la cei 8 kile pe cand "basicul" are traf de sonerie sau mai mic.
Pe "basic" l-am auzit demult, a trecut meteoric pe la mine dar nu pot spune ca aveam conditii lamuritoare si nici comparatii nu am facut. Insa nu m-a impresionat, mi s-a parut banal pe cand c-2a este iesit din comun de la prima intalnire.

Dar exista un aspect, c-2a merge de-ti fierbi cafeaua pe el (clasa A dementa) ori genul asta de aparate se consuma rapid ca lumanarea si de la mijlocul anilor 70 e o vesnicie. Asa ca azi unele sunt inca functionale, altele sunt bolnave, deci diferente mari, depinde de cat au mers, la ce temperatura (mediu ambiant) au mers si au fost depozitate si in plus japonezii nu scoteau un model identic de la primul la ultimul, pe parcurs foloseau loturi si proveniente diferite de condensatori si alte piese, mai faceau si mici modificari pe parcurs, de multe ori doar unitatile service din vremea aia stiau ce facusera primind foile cu modificarile. De aceea am intalnit destule cazuri de trancote identice care nu sunau identic, cateodata diferenta fiind mare. Asta asa ca o paranteza.

Dar pe de alta parte nici folosirea integratelor nu e automat condamnabila. Am preuri phono care sunt bazate pe integrat (unul sau mai multe) si care suna rapitor. Iar Kenwood a fost o marca buna, stiau sa faca si phono.

Insa la o prima estimare nu mi-as bate capul prea tare cu "basicul". Daca-i ieftin merita incercat, mai conteaza si potriveala (preului phono) cu amplificarea de dupa el, oricum astea-s marfa buna pe langa chinezariile ieftine moderne care suna ca ligheanul dat pe scari (si mai dai si bani pe ele!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

momolo wrote: Asa ca azi unele sunt inca functionale, altele sunt bolnave, deci diferente mari, depinde de cat au mers, la ce temperatura (mediu ambiant) au mers si au fost depozitate
Cred că ar putea fi altceva...conzii electrolitici care s-au dus într-o măsură mai mare sau mai mică, dar s-au dus. Scula e veche deci e supusă timpului. Poate fi adusă în minţile ei.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by PolyGram »

momolo, nu este cel din poza postata de tine! Am vorbit cu cineva care il are si spune ca este tot pe tranzistori, ca si Yamaha.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

oake wrote:Cred că ar putea fi altceva...conzii electrolitici care s-au dus într-o măsură mai mare sau mai mică, dar s-au dus. Scula e veche deci e supusă timpului. Poate fi adusă în minţile ei.
Crezi ca ar putea fi "altceva" :roll: :lol: .... Bingo oake, ai nimerit-o!!! :lol:
PolyGram wrote:momolo, nu este cel din poza postata de tine! Am vorbit cu cineva care il are si spune ca este tot pe tranzistori, ca si Yamaha.
da asa este, poza postata de mine mai sus este gresita, cea corecta e urmatoarea. Iar manualul service se gaseste aici la liber:
http://www.hifiengine.com/manual_librar ... c-c2.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci e o combinatie integrate si tranzistoare (inclusv FET). Preul phono e pe un NJM4560D dupa cum se vede in schema.

Oricum, Yamaha C-2a este superior inclusiv ca schema alta clasa.

Cand l-am avut nici macar nu m-am uitat sub capota, doar l-am ascultat un pic si nu m-a dat pe spate.

Image

Si Yamaha C-2a:
Image

si o poza mai rezoluta (care nu poate fi inserata pe siteul nostru din cauza marimii):

http://topseller.jp/store/member/amp8/t ... /c-2-0.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Si o restaurare:

http://amp8.com/tr-amp/yamaha/c-2a.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Si are o solutie foarte desteapta de cuplat capacitate pentru intrarea phono, adica un rand de mufe RCA dedicate. Evident, se pot folosi orice fel de mufe RCA cu capacitori potriviti. O solutie mult mai buna decat orice switch mecanic sau relee, pacat ca ideea nu a fost preluata si de altii:

http://www.thevintageknob.org/yamaha-C-2a.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Si se pare ca exista o versiune ulterioara dar foarte rara, Yamaha C-2x:

https://www.google.ro/search?q=yamaha+c ... 80&bih=935" onclick="window.open(this.href);return false;

Aici matele C-2x (dati spre dreapta):
https://www.flickr.com/photos/77313494@ ... otostream/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply