SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Daca le schimbi difuzoarele cu altele (alta marca) devin lazi cu difuzoare, adica nu mai au nici o treaba cu ceea ce au fost odata.
Difuzoarele la care cedeaza buretele se pot repara relativ usor. Defapt se poate repara orice la difuzoare. Preferabil! Ma gandesc, prin diaspora s-or gasi totusi reparatori de difuzoare. In tara mai sunt cativa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by RO-shu »

deci:
la Altec Lansing, un sasiu este înca si se pare ca-i original dar, cu membrana lipita de cîteva ori
asa ca ... dusu s-a
al 2-lea sasiu nu mai este, a facut picioare si copii se jura (pe ciur) ca ei nu si nu :lol:
asa dar, pastram (daca este necesar) cele doua medii si filtru si cautam ceva cu parametrii asemanatori sa-nlocuiasca wooferul

la JBL e mai, sa zicem, usoara treaba
am dat peste niste date cum care ar fi difuzoarele originale
am început o cautare pe net si ... iar am ajuns în state :oops:
astia au niste preturi "umane" cu un cost la transport, inuman :shock:

în alta ordine de idei, o "lada" buna cu difuzoare noi, bine echilibrate, calibrate, poate fi, chiar, mai buna de cît cea originala ... asta ca fapt divers

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

RO-shu wrote:în alta ordine de idei, o "lada" buna cu difuzoare noi, bine echilibrate, calibrate, poate fi, chiar, mai buna de cît cea originala ... asta ca fapt divers
desigur! :lol: Si visul oricarui haudiofil sunt boxele cu difuzoare diferite! Sport la imbunatatire! :lol:

PS - eu le-as pune pe foc iarna sau le-as face cotet pentru porumbei vara.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

Cotet porumbel = de fapt bloc mic de 3-4 etaje cu scara interioara

Image
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by RO-shu »

momolo wrote:
RO-shu wrote:în alta ordine de idei, o "lada" buna cu difuzoare noi, bine echilibrate, calibrate, poate fi, chiar, mai buna de cît cea originala ... asta ca fapt divers
desigur! :lol: Si visul oricarui haudiofil sunt boxele cu difuzoare diferite! Sport la imbunatatire! :lol:

PS - eu le-as pune pe foc iarna sau le-as face cotet pentru porumbei vara.
haolio ... stai jos ...

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Soul »

[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by remoteviewer1 »

Foarte nice si boxele si amplificatorul. Sa le stapanesti sanatos!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Philalenthes »

Nu am ascultat acele boxe, dar amplificatorul este tare frumos,
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by dj_italo2001 »

Intr-un final am reusit sa fac o alegere: PIONEER HPM110 vs ESS AMT 1
Desi pentru party, impresionat prietenii cu a lor moaca Pioneer faceau "senzatie" cu mult mai multa greutate au cantarit media si inalta reprodusa de HEIL AMT.....deci am pus pe liber cele doua perechi de HPM110 si am pastrat ESS-urile...
Vad ca sunt o pereche de vanzare pe un site de anunturi din tara noastra dar pretul e putin cam piperat (recunosc ca eu le-as da pe ale mele si cu jumatate din suma ceruta de acel vanzator din Bragadiru) dar intrebarea mea ramane:
Cam ce tip de difuzor de medii/inalte ar putea in aceasta zona de pret sa sune mai bine ?

eXtremZ
Posts: 37
Joined: 17 Sep 2014, 07:33

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by eXtremZ »

Tare faine sunt ESS - urile alea... felicitari.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Technics SB-M1 Monitor !

http://www.ebay.com/itm/Vintage-1981-Te ... SwQNRXLUFL" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

rueful.in.stars
Posts: 2
Joined: 21 Sep 2016, 19:26

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by rueful.in.stars »

Am reusit sa import si eu o pereche de Mission 767, ca idee arata ca asa:

Image

Ce am eu sunt pe negru, luate dintr-un showroom uitat prin Europa.

Le-am luat din curiozitate, intrucat am la activ mai multe Mission: 770 Freedom Mk V, 780 Argonaut 1, 780 Argonaut 2.

N-am apucat sa le probez, nu am ghiftuirea aia de LFAU si trebuie sa o concep mai inteligent.

Mda, nu pot atasa fotografii.

florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by florinmacri »

Va salut si La Multi Ani!
Ma bate gandul sa iau o pereche de JBl L100 , pentru dorinta de a avea un sunet mai adanc, mai precis un bass, la un volum al sonorului mai mic si nu numai. In prezent am o pereche de standfloor-uri hand made pe 2 cai : http://diy-audio.ro/portfolio-item/intexo/" onclick="window.open(this.href);return false; (acestea sunt ale mele). Am modificat pe parcurs filtrele(audio alchemy) si sunetul s-a mai imbunatatit.
Camera de auditie este una de bloc (13 mp) iar ca amplificare folosesc Yamaha C-45 si HK 680.
Cateva pareri mi-ar fi de mare ajutor in luarea unei decizii daca le-a ascultat cineva sau le detine.
Oricum stiu ca trebuie sa merg sa le ascult si asa am sa si fac, insa vorba unui coleg care a postat anterior... cand ajung cu ele acasa .....ma doare capul...ajung sa ma mut cu locuinta ca sa-mi placa sunetul.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

florinmacri wrote:Ma bate gandul sa iau o pereche de JBl L100 , pentru dorinta de a avea un sunet mai adanc, mai precis un bass, la un volum al sonorului mai mic si nu numai. In prezent am o pereche de standfloor-uri hand made pe 2 cai : http://diy-audio.ro/portfolio-item/intexo/" onclick="window.open(this.href);return false; (acestea sunt ale mele). Am modificat pe parcurs filtrele(audio alchemy) si sunetul s-a mai imbunatatit.
Camera de auditie este una de bloc (13 mp) iar ca amplificare folosesc Yamaha C-45 si HK 680.
Cateva pareri mi-ar fi de mare ajutor in luarea unei decizii daca le-a ascultat cineva sau le detine.
Oricum stiu ca trebuie sa merg sa le ascult si asa am sa si fac, insa vorba unui coleg care a postat anterior... cand ajung cu ele acasa .....ma doare capul...ajung sa ma mut cu locuinta ca sa-mi placa sunetul.

Parerea mea:
- sunt niste boxe faimoase si foarte bine cotate in perioada de aur HiFi. Sunt boxe HiFi.
- au fost produse multe variante care prezinta diferente maricele intre ele, adica difuzor de medie si tweeter diferite, filtre diferite, etc. Se pare ca variantele mai vechi sunt mai bune insa.... sunt mai vechi. Iar o boxa audio veche... e veche! Materialele imbatranesc.
- au probleme cu suspensiile din cauza vechimii.
- conteaza mult daca exemplarele respective au fost folosite constant in timp sau au zacut ani de zile nefolosite. Niste boxe care zac peste 10 ani nefolosite se duc naibii; asa se spune (inca nu sunt convins) cica dupa o vreme de incremenire raman afectate definitiv.
- filtrele acestui model au fost lucrate destul de prost si ieftin. Aici e o mare problema deoarece in opinia mea orice schimbare in filtre afecteaza grav modul de raspuns al boxei. Chiar daca la oricare boxa inlocuiesti un condensator de o valoare cu altul de exact aceeasi valoare (pe masurate) dar de provenienta diferita (cine ar mai gasi condensatori ca acum 30....40 de ani?! Si daca-i gasesti NOS, sunt deja pamant de flori), sunetul boxei se schimba. Chiar daca, repet, valoarea masurata a capacitatii e aceeasi.
- ca sunet imi e greu sa descriu, sunetul se asculta nu se povesteste. Insa in opinia mea nu par din cale afara de rafinate, au un bas interesant si placut de popor (adica sunt bune la bubuiala), nu par (dar nu am fost atent la aspectul asta cand le-am ascultat) din cale afara de sensibile la puteri mici, adica nu cred sa cante mirobolant la puteri mici in miezul noptii, nu-mi par cele mai potrivite boxe pe voci, clasica, poate nici la jazz insa sunt faine la rockareli si electronice, au un sound cald specific JBL din seriile astea, sunt totusi placute, nu sunt deloc obositoare, e cumva un HiFi de lux, placut, cald, neobositor dar nici plictisitor, nici lesinat, per total sunt totusi interesante si oricum mai bune decat multe "capodopere" moderne. Cu conditia sa nu fie ciobanite, conditie foarte greu de indeplinit deoarece sunt boxe vechi si nimeni nu stie ce au patimit la viata lor.
Nu pot spune o concluzie, atat ca mi se pare determinant ce gen de muzica preferi. Daca esti amator de clasica si chestii cu voci, muzici culte, rafinate, preclasice, castrate, poate ar trebui sa te uiti si la alte boxe. Daca esti rocker, daca-ti place muzica electronica, muzica disco si pop a anilor 70-80, atunci cred ca-s boxe interesante.
Atat ca mai am o banuiala, cred ca nu-s usor de amplificat, adica nu mi s-au parut prietenoase cu toate amplificarile, au preferintele lor de multe ori ciudate. Nu cred ca vor musai putere, defapt nu vor multa putere, mai degraba vor sa se impace cu amplificarea, altfel sunetul nu e pe masura lor. S-ar putea sa mearga cu acel HK si nici preul Yamaha nu cred ca e nepotrivit, dimpotriva, cred ca e ce trebuie.
Cam atat ce pot spune. Eu mi-as lua asa ceva la colectie doar alternativa pentru anumite muzici. Deoarece intr-un cuvant, nu sunt (defapt nu au fost) niste boxe proaste. Dar vezi, conteaza modelul, versiunea. Spre final se pare ca le-au facut mai din economie. Si conteaza enorm modul de conservare. De obicei, asa cum am spus, statul degeaba si frigul (de magazie,garaj, beci, pod) omoara niste boxe. Cele mai bune scule audio le iei de la om din casa unde au fost folosite (decent, nu la bairam).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by florinmacri »

Multumesc de raspuns!
Boxele le-am vazut pe audioweb, am luat si legatura cu omul care la telefon mi-a dat ceva detalii despre ele, si anume ca le-a adus din Ungaria. Pretul lor este de aprox.1000de euro, acum nu stiu ce sa zic!
Intradevar m-ai citit cu stilul de muzica, fiind fan muzica anilor 70-80 disco pop-rock.Sunt impatimit Pink Floyd. Ma gandesc daca le-as lua sa schimb filtrele.

Post Reply