EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

De clatit ochiul cu scule de acum 10 ani, 2004. Poate ca atunci erau vremuri mai bune. '
Derulati paginile, e interesant, unele din acele scule au ajuns azi la second hand, adica sa fie socotite "vintage":

http://www.6moons.com/industryfeatures/ ... enver.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Unii intre timp au dat faliment sau nu mai exista.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by sorin_denver »

Munich-High-End-Show 2015 http://www.my-hiend.com/vbb/showthread. ... Show/page8" onclick="window.open(this.href);return false; .

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by felixx »

Am fost la Munchen... din nou.
Se pare ca si aici,unii au trecut la odihna iar altii si-au limitat arsenalul la.... "ce se cere"....
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by glucica »

Inteleg ce zici, dar trebuie sa-ti fi placut cite ceva.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by felixx »

Bineinteles.
MBL,Classic Audio Reproductions cu Atma-Sphere ,Living Voice Olympian, Magico....s-au evidențiat...
Au fost prezente multe sisteme de tip open baffle. Cele de tip horn... au fost cam prea horny.....in plus (tratamente defectuoase pe camere),etc.
Lansche Audio destul de echilibrate pentru radial horn.... chiar muzicale si placute comparativ cu multe camere.

Sonus Faber.....un posibil declin sau doar o perioada destul de urata pentru ei.
Colaborarea cu Dan D'agostino a mers bine dar pentru un timp prea scurt.

Voxativ......doar Arpeggio si cu limitarile impuse de fizica...

Daca imi mai aduc aminte de alte momente placute.....revin....
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by SOLO »

Gran Galà di Milano - 26/27 Settembre 2015

O expozitie micuta, dar interesanta, cu sisteme putine si foarte scumpe.


Tidal + Msb + Vac
Nu am reusit sa ascult acel pick-up enorm, ci doar fisiere audio pe scule destul de scumpe. La un momendat mi s-a parut ca exista un gol enorm in mijloc si sunete provenind din stanga respectiv dreapta. Sa fi fost inregistrarea de asa natura ?!

Image

McIntosh cu Sonus Faber din nou se demonstreaza a fi combinatia cea mai nasola. In ziua respectiva era prevazut un concert live al unei cantarete pop si pe acel sistem canta un cd al acesteia. Dezastru, lumea radea si pleca, unora nu le venea sa creada. Fara bass, comprimat, tipator ... oribil ...

Aici am avut dubii asupra teoriei cum ca "pe un sistem ok orice se aude bine" ...

Image

Niste boxe enorme, nu mai stiu producatorul ( made in Italy ) care ti se urcau in cap. Sursa am prins vinil, o tabla DIY ( Torlai cred, la fel si doza ) . Suna bine, mi-a placut.

Image
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

Referitor la Tidal, VAC & MSB banuiesc ca se auzea asa cum spui pentru ca boxele par a fi, din poze, cam prea departate una de cealalta si toe-in-ul insuficient. :idea:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by SOLO »

Foarte probabil sa fie din cauza distantei prea mari dintre boxe.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by remoteviewer1 »

SOLO
Aici am avut dubii asupra teoriei cum ca "pe un sistem ok orice se aude bine" ...
Eu zic sa nu ai dubii, aceasta teorie e valabila, insa nu se poate lua, dupa parerea mea, mot-a-mot. Adica nu poti pune un cd cu Frank Sinatra luat din Carfour de la cutia cu reduceri cu 4 lei pe un sistem de 100K si gata, muzica va curge...Frank se va intrupa in salonul de rigips inconjurat de termopane, nu merge asa...din pacate.

Din ce vad in poze, camerele sunt horror, multa sticla in spatele boxelor chiar daca acoperite cu carpe, podea lucioasa cu un covor destul de mic, rigips...par sali de conferinta, nu de auditie...Mai pui o sursa digitala in ecuatie si dezastrul a fost absolut dupa cum ai auzit si tu...Pun pariu ca la o mica parte din oameni le-a si placut sunetul ;), agresivitatea timpanelor fiind sinonima cu rezolutia :lol: ! Oricum genul asta de expozitii, nu cred ca sunt facute pentru auditii ci pentru socializare, dealerii prezinta ce au disponibil in portofoliu pentru potentialii clienti ce vor trece mai incolo pe la show-room si vor lua acasa pentru teste reale...Eu cred ca plimbarea pe la aceste expozitii este o chestie pur informativa, daca vrei sa asculti un sistem relevant trebuie sa vizitezi un dealer serios(cu o eventuala programare in avans) sau un audiofil acasa. Pun pariu ca multe scule de acolo ar fi cantat bine in alte combinatii/camere/aranjamente etc. Problema este ca unii participanti audiaza in aceste conditii niste componente audio trantite intr-o camera obscura cu tot felul de surse si fisiere, cu muzica bubuind de la vecinii, am vazut si direct din laptop(caci nu vor angaja un dorel sa schimbe 3 zile, cat dureaza expozitia, placa de vinil odata la 20 de minute...) si pun pecetea pe tot felul de branduri...gen "tzipa frate", "scula rezoluta domle", "sunet dark, cah nu-mi place" etc. Garbage in, garbage out...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Kostas »

Din activitatea audiofililor britanici - Bristol Hifi Show 2015

https://www.youtube.com/watch?v=OxneT_KMq8o" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=LUV1mXguhnw" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

CES 2016

Post by johndoe21ro »

CES 2016

http://www.my-hiend.com/vbb/showthread.php?10141-2016" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by johndoe21ro »

Ce zic unii legat de CES2016:
http://www.theabsolutesound.com/article ... 0k-and-up/" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by Spirit Crusher »

"Viseaza Audio Research vaci electrostatice?"

Salutare,

Ne-am delectat si astazi cu ceva bunatati, ca sa trecem mai usor peste vremea de afara. Aici ploua si sunt 10 grade. Caldura mare, la propriu.
Patru sisteme Martin Logan + Audio Research cap-coada. Martin Logan Neolith sunt absolut imense. Din pacate, n-am fost dat chiar pe spate. Acum vreo 2-3 luni cand am ascultat Martin Logan Summit X "cuplat" cu Accuphase mi s-a parut mult mai bine. Cred ca Accuphase suna mai cald decat Audio Research. Ce paradox! Daca vrei sistem pe tuburi care sa sune a solid state, asta e solutia.
Nu intru in detalii despre sistemele de astazi. Atmosfera iarasi super faina. Evenimentele la care sunt prezentate doar cateva sisteme au ceva special. In februarie ne pregatim pentru Vivid.

Sunet intins!

P.S. De aceasta data m-am straduit sa pozez ceva mai bine decat saptamana trecuta, cand am avut niste setari cam anapoda. Enjoy! https://goo.gl/photos/aDeehim38DEGQGSk9" onclick="window.open(this.href);return false;
Harbeth, vinyl and tubes...

Post Reply