2015 Din nou CD vs VINIL

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

2015 Din nou CD vs VINIL

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: 2015 Din nou CD vs VINIL

Post by remoteviewer1 »

Eu nu cred ca exista un adevarat versus intre cd si vinil. La fel cu cei ce nu cred in cabluri, insa nici nu vor sa asculte daca exista o diferenta, de fapt li se cam rupe, la fel si fanii hardcore ai cd-urilor pur si simplu stiu ca digitalul este superior, fara sa implice un vreun efort in a descoperi adevarul. Cu cat vad pe unii ca lauda mai mult analogul, cu atat ei sunt mai inversunati in a demonstra de ce red-book-ul este superior cu citate, povesti, discutii auzite la a 5-a ureche, teoreme de-a lui Nyquist, analize Fourier, etc., insa uita un lucru vital: sa asculte cu propria ureche in anumite conditii sa zicem prielnice (Unitra cu ac ruginit nu produce un sunet decent). Intr-un final, fiecare alege ce ii place, ce isi permite si in functie de cat timp e dispus sa aloce acestui hobby; oricum fanii inraiti ai vinilului si a cd-ului sunt niste picaturi de apa intr-un ocean de mp3-uri, fleac-uri samd. Toate formatele existente au compromisuri, fiecare isi alege ce i se potriveste mai bine, si sunt total de acord cu Mr. Fremer: pur si simplu nu conteaza de ce vinilul suna mai bine pentru melomanul de rand, conteaza pentru un designer ce lucreaza in domeniul audio pentru a imbunatati un produs pentru a fi competitiv pe piata, pentru ascultatorul de rand reprezinta un detaliu nesemnificativ. De ce parmezanul e mai bun decat branza de burduf? Pentru corporatistul european, parmezanul este un ingredient ce nu poate lipsi din bucataria sa, pentru ciobanul din Cucuietii din deal este o fitza inutila si nu ar renunta la cashul strecurat prin tifon nici in ruptul capului (cu asta a crescut el si asta i s epotriveste). Sa fim noi norocosi sa avem pe viitor muzica buna de cumparat pe cd,pe vinil, pe bluray...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: 2015 Din nou CD vs VINIL

Post by momolo »

remoteviewer1, excelent punctat in tot ce-ai zis! In ciuda "razboiului" intre talibanii digitali si analogi, in realitate, asa cum ai spus, suntem o mana de oameni, un procent care incepe cu zero raportat la marea masa a populatiei care acum asculta cu doapele (sau castile mari) din telefoane. Pur si simplu multi nici nu stiu ca exista lucruri pentru care noi ne incaieram pe forumurile de profil!

Apropos de subiect, eu prin vara lui 1989 am participat si asistat la o discutie foarte aprinsa intre un sustinator al digitalului si unul al analogului intr-o confruntare despre CD versus LP avuta intr-un mic parculet de pe bulevardul George Cosbuc dupa ce noi, o gashca eterogena (de trancotari, unii viitori audiofili peste zeci de ani :lol: ) am fost primiti pe rand (ce favoare ne facea! :shock: ) la un mare jmecher (costumatie cool pe vremea aia, adidasi, trening, ochelari de soare noaptea) sa auzim un CD player (o janghina Technics pe care azi daca l-as vedea in talciok nu l-as lua nici gratis). Eu habar neavand de CD (pe vreme aia ?! :shock: Era OZN! Eram norocos daca gaseam poze in reviste!) faceam parte din tabara sustinatoare de digital. Eu si restul eram convinsi (cum era comanr in privinta cablurilor si sigurantelor :lol: ) ca digitalul este atat de superior si spulberator si o victorie pentru un milion de ani (cat se spunea prin reclame ca rezista si poate fi copiat un CD fara pierderi) incat ne miram cum de mai rabda Pamantul existenta LP-urilor ?!

Culmea culmilor (desi mi-am explicat abia dupa zeci de ani! :D ) era ca super-bijnitarul (in trening cocalar....apropos, pe vremea aia inca nu se inventasera manelele si nici termenul de cocalar) era liderul celeilalte grupari, minoritare, care sustinea ca CD-ul este un rahat si LP-ul se aude mai bine! :lol: :lol: :lol: Diferenta fiind simpla, unicul care avea cdplayer si discuri era.... cocalarul analogic! (si evident, avea si pickupuri! Era ceva banal pe vremea aia, avea oricine).

Noi, digitalii (neavand nici unul cdplayer si nici CD-uri, ba culmea, atunci am vazut si auzit prima oara in viata!), aveam "argumente" tehnice cu biti, pit si landuri, lasere ca in Razboiul Stelelor, grafice, tot ce scria prin revistele audio pe care le sorbeam de zeci de ori pana le invatam pe dinafara! Ne era mila de cocalar, adica il priveam ca pe un ratacit, un anormal, si in acelasi timp ne bulversa de ce zicea ca LP-ul este net superior! Pentru noi asta era ca girafa in carciuma din Cacoveanca. Adica el avea acasa cdplayer si se lafaia in digitalul dupa care salivam toti, si tot el spunea ca LP-ul se aude mai bine si e superior!!! Curat-murdar. Insa l-am zdrobit cu argumente despre imperfectiunea LP-ului (si eram majoritari, mai aveam putin si ne luam si la bataie! :lol: ), ii spuneam cum basul e inventat la masterizare si graficul are "caciula", cum dinamica este infecta si diafonia uriasa! (in comparatie cu CD-ul care e ca Soarele de pe cer!)
Bietul cocalar, dupa ce ca ne primise (pe rand ! :lol: ) la el sa ascultam cateva CD-uri (evident, muzica disco! :lol: ), noi il contraziceam si mai aveam un pic sa-l si batem !... :lol: :lol: :lol:

Asa ca stiu bine ce inseamna ignorantza harnica si militanta! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: 2015 Din nou CD vs VINIL

Post by remoteviewer1 »

momolo
cocalarul analogic
Ce vremuri...pana si cocalarii erau cool in anii respectivi, si aparau, aparent sinceri, si analogicul :D . Existau si principii la baietii aia, astazi cokalarul modern in trening si adidasi rosii fluorescenti il vad doar scuipand seminte le meci...dezbateri gen digital vs analog parand a fi mult peste posibilitatea lui de intelegere.

momolo
"argumente" tehnice cu biti, pit si landuri, lasere ca in Razboiul Stelelor, grafice, tot ce scria prin revistele audio pe care le sorbeam de zeci de ori pana le invatam pe dinafara
Aici ai descris majoritatea forumistilor haudio din peisajul mioritic contemporan, toti vor sa citesca grafice cu raspunsuri de frecventa la boxe, thd-uri de amplificatoare, distorsiuni de la surse analogice, impedante la cablaraie, mai nimeni nu vrea sa asculte, experimenteze, sa riste niste bani, sa traga cu urechea..., sunt toti doctori citind prospecte..."Nesimtitii naibii, vand boxe de zeci de mii de euro si nu pun si ei un grafic acolo...sa ceteasca don' injiner si sa vada cum suna boxa...cum bubuie bas-ul subsonic...", urat...asa ceva nu se face....
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: 2015 Din nou CD vs VINIL

Post by momolo »

Ei... hai sa nu fim rai ca noi ne-am vazut cu sacii in caruta! :) In realitate, hai sa recunoastem, si noua ne vine mai usor sa tastam aici pe forum decat sa purcedem la o actiune reala de mers pe drumuri, carat, ascultat, platit tot felul de lucruri ca sa auzim cum se aud, etc. Timpul bata-l vina, parca s-a accelerat de cand s-a intamplat intamplarea povestita de mine mai sus! Am senzatia ca era acum o mie de ani si mai am senzatia ca azi trece ziua cum trecea ora pe vremea aia. Poate este efectul imbatranirii sa simtim cum timpul zboara prea repede.... poate e ceva real, nu stiu. Dar sa nu fim rai, nici eu unul (ca de mine am voie sa spun) nu purced la actiune reala una, doua (deoarece in principal nu am timp sau timpul pe care-l am nu-mi apartine) si de multe ori imi este mai usor sa scriu din taste aici pe forum.

Foarte multi sunt interesati de aiureli tocmai pentru ca nu au parte de experienta reala, adica sa vada si sa asculte scule si sisteme audio. Si multi nu au parte pentru ca nu au unde, nu au ce, nu au cu ce. Multi nu au nici bani; si ce sa faca in situatia asta (deoarece totul costa)?!
In schimb netul este ieftin, oricine poate avea azi un PC si internet sa tasteze (si sa incerce sa para ceea ce in viata reala nu este). Insa nu oricine are unde sa vada macar scule audiofile scumpe, cabluri, stechere, sigurante haurite, etc. De aceea apar atatea "razboaie" mioritice (intre frati) pe forumuri.... alea care mai sunt...

Si ca tot veni vorba - nu e nimeni de acuzat deoarece nu are posibilitatea si nu a avut experiente reale. Dimpotriva, multi merita ajutati sa le aiba. Insa conflictele apar din motive de educatie. De exemplu incalcarea unor principii simple cum ar fi sa nu-ti dai cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosti, sa nu spui ca nu-ti place fara sa gusti, sa nu amesteci opiniile cu persoanele, sa nu fi niciodata convins 100%, mai ales despre lucruri pe care efectiv nu le sti, etc, etc, chestiuni simple care in majoritate tin de educatia din copilarie, cei 7 ani de acasa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply