Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

momolo wrote:TomJones, :D , tu ai o condica in care ti evidenta cine a avut, pe la cine au fost si unde merg sculele audio ?!
Un fel de inventar national! :lol:
Ar fi important de notat si cate ore au functionat lampile la fiecare proprietar
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

Rugamintea mea este sa nu mai scrieti nici unul cu rosu. E culoarea destinata calaului de serviciu! :lol:

PS - la cum il stiu pe TomJones de meticulos si pedant sunt sigur ca noteaza in condica si in cate ore s-a facut rodajul, cam pe gen de muzici (manele sau populara), noteaza si daca proprietarul anterior locuia la bloc sau casa, daca avea caine sau pisica (sa se stie natura parului intrat in amplificator), eventual si din ce sunt compusi peretii locuintei, cate zile au fost ploioase sau uscate in timp ce anteriorul proprietar a folosit lampadarul, daca-l tinea pe covor sau pe bufet, si evident, ce declaratii publice mincinoase sau adevarate a facut fostul proprietar! :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

TomJones wrote:Uite preturile de la importator aici:
Jadis orchestra simplu/negru-3 potentiometre 10897 lei
Jadis Orchestra Reference-auriu, preu pasiv 5 potentiometre 14176 lei
Jadis Orchestra RC - 3 potentiometre 15276 lei
Lipseste DIP, dar cred ca nu s-a adus nicunul la noi. La englezi este cam 2900 de lire

http://www.jack-fi.ro/producator/jadis/" onclick="window.open(this.href);return false;
TJ, mai afirm o data ce am afirmat odata. ( e corect cum am scris - si legat si dezlegat: o data (adica prima data) dezlegat ''o data'' si o data (adica alta data) legat ''odata'' :lol: )

Cuvantul/modelul Reference nu este legat strict de potentiometre - exista unele JOR doar cu 3 potentiometre pt ca sunt facute asa la comanda, adica la cererea expresa a importatorului - intreaba-l sa vezi!

In legatura cu JO DIP, s-a adus la noi (l-am vazut eu personal la sediul importatorului) si chiar era la vanzare pe site, la pret redus, la rubrica Hot Deals. Intre timp s-a dat (preupun, ca am verificat si nu mai este la vanzare)

PS: sper ca e bine cu albastru cand vreau sa evidentiez ceva
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by TomJones »

momolo wrote:TomJones, :D , tu ai o condica in care ti evidenta cine a avut, pe la cine au fost si unde merg sculele audio ?!
Un fel de inventar national! :lol:
:lol: Nu, dar de obicei noi ne cam stim intre noi. Iar cand o scula audio pleaca pe la diferinti clienti se cam stie de ea...
Din cate stiu dl Paul scrie orele de functionare, el avand mai multe sisteme.
Cam asta e audiofilia. Ce-mi pare rau este ca suntem din ce in ce mai putini de cand cu aparitia formatelor hi-rez si cu pirateria de fisiere audio moca.
Last edited by TomJones on 01 May 2015, 09:35, edited 2 times in total.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by TomJones »

PolyGram wrote:


Cuvantul/modelul Reference nu este legat strict de potentiometre - exista unele JOR doar cu 3 potentiometre pt ca sunt facute asa la comanda, adica la cererea expresa a importatorului - intreaba-l sa vezi!

Polygram eu unul nu am vazut sa scrie "reference" la modelel cu 3 potentiometre. Daca exista as vrea sa vad si eu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

PolyGram wrote:PS: sper ca e bine cu albastru cand vreau sa evidentiez ceva
e foarte bine cu orice alta culoare inafara de rosu!
Nu de alta, dar sa se stie exact ce va curge din voi dupa ce voi taia cu barda daca sariti calul ! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by spiromedica »

TomJones wrote:
spiromedica wrote: Imi pare sincer rau , nu doresc sa intru in disputa cu nimeni , referitor la modelele Jadis , dar :
1. Modelul JOR pe care il detin este inscriptionat pe fatada "golden finish" Reference
2. Mufele spate pentru speakers si RCA sunt WBT , nu plastic .
3. A venit echipat cu tuburi Golden Lion KT88
4. Nu in ultimul rand , pe factura originala de la importator scrie negru pe alb Reference RC (Remote Control )
Daca este un fake , este foarte bine realizat ....
Nu sunt momentan acasa , dar maine promit cum ajung , am sa-l fotografiez din toate unghiurile ...

Pai atunci de unde sa stim. Ai pus un link unde era modelul negru. Daca nu pui o poza, cum sa ne dam seama.
Lampile Golden Lion daca zici ca il ai insemna ca a fost initial a userului Glucica, eu stiam ca el a cumparat separat golden lion.
Nu e fake stai linistit, dar e modelul RC zici? din cate stiu dl paul nu avea modelul cu RC. S-ar putea sa fie a lui Glucica.
Cred ca ar cam trebui sa inchidem subiectul , cu urmatoarele precizari :
1. Linkul era catre modelul Reference + copy din detaliile tehnice de pe site , si am subliniat faptul ca modelul Reference poate fi comandat cu telecomanda , iar diferenta fata de modelul Orchestra simplu se refera si la faptul ca modelul Reference este "golden plated "
2. Cred ca am specificat destul de clar si eu si PolyGram de unde l-am achizitionat , nu are legatura cu userul Glucica , iar factura de la Jack mi-a parvenit in original
3. Nu am reusit pana acum sa descifrez motivele pentru care Jadis foloseste conzii albastri sau negri la diferite modele...
4. Am inlocuit KT88 cu EL34 Svetlana Winged C NOS si e altceva ...
5. Oricum sunt extrem de multumit de achizitie si pentru mine nu are nici o importanta daca e Orchestra simplu sau Reference.

Atasez link catre pozelecu JOR-ul personal facute astazi cu telefonul :
https://plus.google.com/u/0/10742042003 ... 1360079053" onclick="window.open(this.href);return false;
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by TomJones »

Eu albastrii am vrut de cand l-am comandat doar pentru partea estetica, dar cica nu se mai fac. Condensatorii sunt SIC-SAFCO (France)

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

TomJones wrote:
PolyGram wrote: Cuvantul/modelul Reference nu este legat strict de potentiometre - exista unele JOR doar cu 3 potentiometre pt ca sunt facute asa la comanda, adica la cererea expresa a importatorului - intreaba-l sa vezi!
Polygram eu unul nu am vazut sa scrie "reference" la modelel cu 3 potentiometre. Daca exista as vrea sa vad si eu.
Si iata ca dorinta ti-a fost indeplinita... Scrie Reference si are doar 3 potentiomentre.
Trebuie sa-i multumesti lui spiromedica

PS: mufele nu sunt WBT
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

Nu scrie pe el RC, dar se vede clar senzorul pt telecomanda - unii ar putea crede ca e un fel de lampa

PS: observ ca amandoi preferati pe maiestatea sa ''regina lampilor''
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by TomJones »

PolyGram wrote:
PS: mufele nu sunt WBT
Am vazut....Nu sunt prosti, iti dau ceva cu o chestie in plus adica RC, dar te ard la altele...adica mufe WBT lipsa si potentiometre lipsa.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

viobio wrote: Un atenuator nu poate fi considerat preamplificator...

Preamplificator, înseamnă că este un etaj de amplificare, fiind atenuator nu are cum sa amplifice,puteau sa scrie simplu, corector de ton pasiv.
In aceste conditii, un amplificator integrat care are un asa numit ''preu-pasiv'', mai poate fi numit INTEGRAT din moment ce nu are pre-amplificare? E doar un power cu un potentiomentru/atenuator. E ca si cum ai lega o sursa cu iesire variabila direct intr-un power, nu?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by tatatodor »

https://www.tube-town.net/info/doc/tt-tubemap.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.tube-town.net/cms/userfiles ... tionen.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

O descriere tonala/matching...Nu stiu daca-l ajuta pe Polygram,dar da o impresie vb. la modul general.
Back in the days music was the only drug you needed

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

Interesant, mersi fain!
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Vad ca nimeni nu se mai baga pe la lampi .
Astazi mi-am gasit si ultima pereche de lampi pe care o cautam , si anume celebrul Philips ECC186 SQ (nu Miniwat ).
Sunt curios cum se va situa fata de celebrele Brimar 6067 galbene . Tind sa cred totusi ca Brimar sunt cu mult mai bune pe sistemul meu dar am avut eu nebunia sa am aceasta pereche de lampi .
Celebrele Amperex 7316 PQ (Premium Qualiti ) nu au putut tine piept lampilor Brimar. As spune ca sunt undeva la nivelul Brimar13D5 .
Vedem cum sta treaba dupa ce imi ajung acasa :D
Mai cumpara cineva lampi pe aici ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply