muzica ELECTRONICA

CD, vinil, concerte
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Nu am dat inca de Mask, insa am pus mana pe o varianta Polydor early cu albumul Vangelis - Chariots Of Fire si se aude incredibil, recomand daca il gasiti, este un disc destul de comun de gasit.

Image

Ascult acest disc din 81 pe un DD CEC (early 80')cu o doza Shure M95ED cu ac neoriginal si mi se pare incredibil cum se aude...In afara de tema mega-celebra a albumului (dealtfel superba, fara varsta, de o finete si puritate incredibila-ma refer in special la partea a 2-a a discului), exista si niste pasaje mai "abstracte" ce sunt pur si simplu savuroase.

https://www.youtube.com/watch?v=uucvvRY7n98
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: muzica ELECTRONICA

Post by catacore »

remoteviewer1 wrote:Nu am dat inca de Mask, insa am pus mana pe o varianta Polydor early cu albumul Vangelis - Chariots Of Fire si se aude incredibil, recomand daca il gasiti, este un disc destul de comun de gasit.

Image

Ascult acest disc din 81 pe un DD CEC (early 80')cu o doza Shure M95ED cu ac neoriginal si mi se pare incredibil cum se aude...In afara de tema mega-celebra a albumului (dealtfel superba, fara varsta, de o finete si puritate incredibila-ma refer in special la partea a 2-a a discului), exista si niste pasaje mai "abstracte" ce sunt pur si simplu savuroase.

https://www.youtube.com/watch?v=uucvvRY7n98

e albumul meu preferat din discografia lui Vangelis. Si filmul e excelent si el. A fost dealtfel primul vinil de-al lui Vangelis pe care l-am cumparat dupa ce mi-am luat pickup-ul.
Apoi am luat Mask-ul de care zicea momolo mai sus, insa nu m-am adunat cu farasul depe jos, dupa ce l-am ascultat. Probabil sistemul meu e departe de unul bun.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

momolo
Daca asculti acest album pe un sistem audio foarte bun (si mare) la sfarsit te adun de pe jos cu farasul. :D
catacore
Apoi am luat Mask-ul de care zicea momolo mai sus, insa nu m-am adunat cu farasul depe jos, dupa ce l-am ascultat. Probabil sistemul meu e departe de unul bun
Dupa parerea mea, un sistem mare si bun pentru momolo cred ca inseamna ceva adunat la pretul unei case, bine cablat si bibilit, din pacate majoritatea cred ca nu ne putem inscrie in aceasta categorie.

Revenind la viata reala, m-am suparat pe doza Shure deoarece are acul uzat (sarind la niste discuri noi noute trase cu volum mai mare) si am schimbat-o cu o ciudatenie avuta prin casa un brand necunoscut made in japan(pare a fi totusi ceva oem), pot spune ca s-a pierdut ceva din vraja, insa pot afirma cu tarie ca discul este foarte bine tras, facand de rusine multe viniluri mega-scumpe moderne. Am observat ca doza Shure se preteaza pentru muzica electronica fiind mai calda si basoasa...Eu am capatat acest vinil la un pret destul de mic, fiind destul de murdar (insa nezgariat), m-am chinuit un pic sa il aduc la o stare decenta (i-am facut baitza cu iasomie si mult clabuci :lol: ).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

Carbon Based Lifeforms - World Of Sleepers [Full Album]

https://www.youtube.com/watch?v=KQE29az48gM" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

spitfire
Posts: 24
Joined: 07 May 2015, 11:42

Re: muzica ELECTRONICA

Post by spitfire »

pai daca va place Carbon... atunci merge si Yggdrasil(acum se numesc Kurbeats)

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Image

Acesti norvegieni, reprezinta una din formatiile mele preferate contemporane. Calatoria lor fantastica incepe parca prin 2001 cu Melody AM, albumul de debut si, din pacate, se termina aici, cel putin in formatul binecunoscut. Am inteles ca membrii duo-ului vor continua sa produca muzica, insa nu sub numele Royksopp. "The Inevitable end" este chiar un album de sfarsit al carierei, facand parte dintr-un sir de albume foarte bune, realmente neexistand niciunul slab sau de umplutura.

"Sfarsitul inevitabil" are o tenta melancolica, visatoare si amesteca piese instrumentale, cu voocodere (a la Daft Punk) si voci reale. Intr-adevar este un album reusit, si anuntul ca va fi ultimul nu a fost fost o lovitura de marketing, ci aparent a fost unul onest. Exista si niste piese mai comerciale in acest disc fiind adresat tuturor fanilor muzicii electronice, personal parandu-mi un album "clasic" ce va rezista bine testului timpului. Enjoy!

PS. Eu l-am achizitionat in varianta dublu vinil (of course :P ) si pot afirma ca este o inregistrare de calitate superioara (caracterizat de voci incremenite in centru, bas plin, viu, ce umple camera, lipsa sunetului sec, sintetic, caracteristic inregistrarilor mai putin decente de muzica electronica).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

@remoteviewer1: doresc sa iti multumesc pentru recomandare; intr-adevar, ultimul Royksopp suna excelent si chiar imi pare rau ca nu vor mai continua... Auditie placuta iti doresc, in the vinyl style!... :D

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

brighty ma bucur ca ti-a priit recomandarea.

Mai jos va recomand ceva mai hardcore, este vorba despre un album al regelui neincoronat al muzicii techno experimentale, Richard D. James pe numele sau, zis si Aphex Twin. Albumul Syro nu este o opera ground-braking, nici nu abunda in inovatii sau experimente. Este un album sa zicem clasic... :lol: imi vine sa rad, aceasta muzica putandu-se numi clasica...

O mica introspectie mi-as permite, imi amintesc prima oara cand am fost expus acestei muzici (cu toate ca fiind mai greu de digerat, unii ascultatori ar contesta faptul ca este muzica, ar cataloga-o ca o colectie de sunete). Eram un copil mocofan nascut intr-un oras mic de provincie si prin anii imediati dupa revolutie, oglinda mea spre lumea mare, de la acea vreme (in care nu exista internet sau bani de calatorii), era postul de televiziune MTV. Tin minte ca ramaneam rareori singur acasa noaptea si imi permiteam sa ma uit la TV pana seara tarziu (tin minte serile calde de vara in care puteam sa imi fac de cap dupa miezul noptii, mai trageam o tigara pe balcon, imi alegeam programul fara sa ma bata parintii la cap...ce vremuri). Exista o emisiune MTV Night Zone sau ceva de genul...nu mai tin minte exact, unde se difuza muzica mai putin comerciala. La acea emisiune sorbind muzica din difuzorul mono al televizorului Elcrom din dotarea familiei, am vazut un videoclip Aphex Twin si mi s-a parut foarte bizar, nu stiu cat am reusit sa inteleg din muzica respectiva la acea vreme, insa am ramas impresionat pe viata.

Mergand in fata cam 20 de ani, evolutia personala a fost destul de spectaculoasa(ma refer la sistemul hifi), daca as fi putut privi in viitor in acea perioada, as fi ramas impresionat: ascult, dupa multi ani, Aphex Twin in editie triplu vinil pe un sistem audio decent(acum depinde si de parerile oamenilor, deoarece un pick-up din anii 70 nu poate fi considerat totusi decent de multe persoane).

Image

Melodia preferata este produk 29, pur si simplu acele vumetrelor innebunesc cand incepe aceasta piesa cu un bas destul de percutant. Din pacate nu toate piesele stralucesc, unele sunt putin mai de umplutura, pe ansamblu totusi fiind un album reusit. Mi se pare ca acest album s-a vrut o continuare la Drukqs, pe care il consider un album de referinta, avand un sound specific anilor 90'.Varianta vinil, chiar daca necesita schimbarea discului la aproximativ fiecare 10 minute, are un sound de calitate, carnos, basos, full, nici pe departe un sunet nisipos, aspru si sintetic. Din ce m-am informat, Syro este un album format dintr-o colectie de piese mai vechi (unele au si 7 ani) artistul dorind sa isi publice o parte din creatiile proprii din ultimii ani, pentru a nu le pierde si a le lasa mostenire fanilor. Albumul este unul destul de digerabil (la nivelul cat poate fi digerabil Aphex) are un design modern Apple style si contine la final o lista a sintetizatoarelor folosite (o lista destul de numeroasa, de aici denota munca investita in calitatea acestui album). As mai dori sa precizez, ca majoritatea discurilor Aphex Twin sunt impecabil trase, continand sunet de calitate autentica. Spor!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Din cursul de muzica contemporana electronica nu trebuie sa lipseasca Apparat, pe numele sau adevarat Sascha Ring, ce va poposi in acest an la Electric Castle la Cluj. Albumul in cauza Walls,in ciuda sound-ului modern, este destul de vechi, de prin 2007, si reprezinta o buna introducere in universul Apparat, o muzica contemporana cu ceva accente mai dark pe alocuri, inclusiv piese mai comerciale, unele cu tenta chiar si optimista, umane, difuzabile in prime time, cu voci, fara...ceva sa se potriveasca pentru gusturile tuturor.
Image

https://www.youtube.com/watch?v=6fJrtbdxfG8

Muzica nu este hiper-complicata, unele piese sunt catchy, altele au pur si simplu o frumusete de netagaduit, primele ascultari lasandu-se cu "piele de gaina", merg audiate inclusiv la munca. Detin cd-ul ce reprezinta o inregistrare decenta spre ok, sunetul fiind (tipic digital) un pic on the harsh side. Enjoy!

PS. Piesa vedeta de pe acest album este, dupa umila mea parere, "You don't know me"
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Image

Va propun o auditie a unei formatii de muzica electronica contemporana, ce a influentat majoritatea artistilor din acest domeniu, are statut de semi-zeitate printre fanii muzicii Techno si anume albumul lor de debut INCUNABULA. Este vorba, daca nu ati ghicit inca, despre faimos-ul duo britanic Autechre. Albumul propus mai sus este cel de debut si a aparut in anul 1993 - cine il va asculta prima oara va fi mirat de modernitatea sa, de cursivitatea si daca vorbim de Autechre, de melodicitate (atat cat se poate in acest domeniu) sa. Este un album usor digerabil, numai bun pentru a patrunde in universul Autechre, ce contine linii melodice de care creierul se poate agata si necesita neaparat ascultatul pe un sistem mare pentru a-l putea intelege ( cand ma refer la sistem mare, ma refer nu la casti de pe calculator, adica un sistem cu cutii de metal si boxe cu lemn daca se poate...).

Autechre nu este o formatie pentru toata lumea (nu o spun intr-un sens elitist), producand muzica abstracta de multe ori fara linie melodica si repetitiva la prima vedere. Am zis la prima vedere, deoarece cine se lasa patruns in acest univers gri, steril, robotic, inconjurat de muzica "masinilor" aparute dintr-o dimensiune paralela, va fi rascolit la nivel visceral de bas-ul inspaimantator si de nuantele sintetice ce iti trezesc creierul si il pun in gradul de alerta zero. Nu este in nici un caz o muzica de ascultat la cafea Duminica, trebuie sa ai chef de Autechre pentru a asculta cu placere. Auditia unui album Autechre corespunde injectarii unei doze de steroizi creierului, acesta fiind supra-stimulat. Albumul prezentat este totusi mult umanizat fata de ce va urma, cine a ascultat Tri Ripitae, Confield, Exai, etc. stie la ce ma refer. Eu detin varianta CD, ce are o calitate medie spre buna ca si majoritatea aparitiilor Autechre (daca facem comparatie cu majoritatea aparitiilor de muzica electronica moderna, calitatea poate fi considerata excelenta). Unele melodii au aproape tendinta ambientala (ceea ce este ceva rar intalnit la acest duo avand in vedere operele mai tarzii), altele au o imagine mai intunecata, sterila, unele in schimb, contin ritmuri clasice de techno foarte digerabile, ce sa mai zic...un album extraordinar, de referinta, un bun inceput pentru a patrunde in Multiversul Autechre.

Mai jos gasiti si link-ul ytb pentru a va face o parere, dupa cum am mai spus mai sus, acest album necesita sistem mare si poate cu ceva cojones pe partea de bass/amplificator:
https://www.youtube.com/watch?v=bEH1Cgi-4Ws
Enjoy!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

O zi ploioasa, friguroasa si intunecata de vara...o oportunitatea pentru a audia o formatie ciudata, intunecata si ea la randul ei, insa cu un sunet extrem de interesant si original: AIR - 10000 Hz Legend.

Image

Nu as putea raspunde unui ascultator de muzica electronica, care ar fi cel mai potrivit album pentru a intra in universul AIR...as putea sa ii raspund care este unul din albumele mele preferate: 10000 Hz Legend. Duo-ul francez nu pare a semana cu nimic, avand un sunet specific, bine conturat, fara melodii seci, cu un sunet carnos, viu, cu voci naturale si sintetizate...Albumul de fata este dark insa inteligent, are un sunet matur insa aduce si multa emotie si este inregistrat foarte bine pentru un cd de muzica "populara", are nuante de sarcasm dar si un oarece romantism, este de atmosfera insa nu te va plictisi niciodata. Melodia de debut "Electronic Performers" este ...cum sa zic...te lasa cu gura cascata...iti scoate aerul din plamani de te lasa fara suflare. Insa precum orice album de pe acest pamant, exista si niste melodii mai slabute cu versuri copilaresti, insa totul face parte din universul AIR. Inca un lucru de care am uitat sa va previn, acest album nu face parte din stilul groovy si jucaus al formatiei prezent de exemplu in albumul Moon Safari(ce merge ascultat intr-o zi calda de vara), este total altceva...
Gasiti link-ul cu albumul de pe ytb, mai jos, insa nu irositi bunatate de album pe placa audio de la laptop si casti, acest disc trebuie lasat sa va miste canapeaua de sub funduletz:
https://www.youtube.com/watch?v=pQKsuZ5a3_U
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Pentru cine nu crede ca muzica electronica poate fi emotionanta, recomand un soundtrack (al unei piese de teatru) special, marca Apparat (pe care am avut placerea sa il aud ca DJ-din ala adevarat, anul acesta la Electric Castle):

Image

Este un album greu, atmosferic ce trebuie ascultat cap-coada (guys nu merge cu shuffle intre melodii) cu oarece rabdare (ce de multe ori lipseste melomanului modern obisnuit sa schimbe melodiile la 2-3 minute pe tableta). Eu detin discul de vinil (alb, 180 grame) la care am primit si varianta cd, nu m-am obosit sa o ascult pe aceasta din urma deoarece calitatea analogului este audiofila la acest album...Acest album aminteste cumva de atmosfera densa a soundtrack-urilor lui Clint Mansel...sweet!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Astazi soarta a fost induratoare, dupa o vizita la magazinul de discuri, m-am intors acasa cu 4 bucati originale near mint Jean Mishu Jaratec. Ce am ascultat pana acum este Oxygene in varianta Polydor originala din 76 si este magnific din punct de vedere caliate sonora (nu mai vorbim de calitatea muzicii...):

Image

Am mai ascultat si dublul disc "J-MJ: The Concert in China", varianta originala Polydor din 82:

Image

:shock: WOW! Ce sa zic...am ramas mut in fata sistemului audio...este o experienta deosebita! Inafara de faptul ca virgula, contine niste piese noi(dedicate acestui concert), felul cum este mixat iti da o viziune noua asupra operei chiar daca exista si melodii clasice pe acest disc. Prezentarile in limba chineza dintre melodii (avand in vedere ca a fost primul concert de muzica non-traditionala, gen rock din China de la acea vreme) aduc o tenta dark, chiar distopiana atmosferei acestui album superb.

Dublul album este decorat superb cu o multitudine de fotografii de colectie cu JMJ:

Image

Cand am pus mana pe el, nu mai imi venea sa il las, ajuns acasa si ascultandu-l, nu imi vine sa cred ce lucruri de calitate se faceau la inceputul anilor 80. Nu mai zic ca acest disc de peste 30 de ani nu paraie deloc! Deobicei, un colectionar de vinil, nu are multe zile de genul acestei, in care gaseste exact ce cauta, asteptarea albumului "Electronica:The time machine" a devenit brusc mai usoara... :)
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Astazi, de la orele 19:00 (ora Romaniei), Jean-Michel Jarre a raspuns pe facebook, in direct, intrebarilor utilizatorilor faimoasei retele de socializare. S-au pus destule intrebari interesante, majoritatea legate de colaborarile muzicale de pe volumele "Electronica", multi dintre entuziasti insistand asupra unor viitoare posibile lucrari alaturi de Vangelis, Mike Oldfield ori de Kraftwerk.

Am facut, personal, cateva screenshots la niste discutii interesante, sper sa va intereseze!... ;)

Image

Image

Image

Image

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Image

Cand nu credeam ca se poate mai bine, am reascultat albumul Rendez-Vous, album memorial dedicat astronautilor ce au pierit in naveta Challenger(varianta vinil originala near mint). Albumul incepe mindblowing, cu sunete foarte "grele", ce sa zic...dupa prima fatza a discului, trebuie adus farasul pentru a fi adunat de pe jos. Acest album pare sa fie facut pentru un film cu tema spatiala (sa zicem ca Interstellar), insa pacat ca tragedia umana a fost de neimaginat! Dupa parerea personala, cred ca este unul din cele mai bune albume a lui Jean Michel Jarre, defapt toate sunt geniale, insa acesta este si mai si...Sunetul este de o maturitate exceptionala, se cunoaste ca are zece ani dupa Oxygene. Imi dau seama ca de aici s-au inspirat multi artisti ce au activat in deceniile urmatoare. Un album inspirational ce contine bucati orchestrale, cor, cu un sound contemporan, in concluzie "greu".

P.S. Ultima piesa "Last rendez-vous" cu un saxofon interpretat de unul din astronautii disparuti in tragicul eveniment, este geniala! Dark, mistica, incarcata de substanta, norocosi sunt cei ce nu au ascultat acest album inca...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply