MAGNETOFON ( reel to reel )

A fost odata ca niciodata
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by hondaru »

Eu am A7300 si suna foarte bine. Ce-i drept sunt alte capete folosite si alta mecanica dar au fost aceeasi generatie. Suna mai relaxat zic eu decat 747, adica parca inaltele nu sunt asa "intepate" , suna mai natural iar basul parca este mai jos si nu asa de gonflat. ce-i drept este un aparat cu pretentii mai mari decat echivalentul vremurilor de la Akai avand posibilitate de intrari/iesiri balansate. Daca este intr-o stare buna si microbul isi spune cuvantul nu vad de ce te-ai opune?! :evil:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Studer A80, asta inseamna magnetofon adevarat:

https://www.youtube.com/watch?v=AkhYqnmLNSs" onclick="window.open(this.href);return false;

http://fr.audiofanzine.com/enregistreur ... 03852.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://audio16.files.wordpress.com/201 ... r-a80.jpeg" onclick="window.open(this.href);return false;


Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by LEKTOR »

Se pare ca s-a ajuns la greii in materie.

Image


Legendarul AMPEX ATR 100 - pe care probabil s-a inregistrat 1/2 din muzica anilor 70-80 - Like all the finest vintage analog professional equipment, these machines are holding their value and unlike many European machines, ATR-100's are easily serviced and maintained. If you've been missing analog, then don't miss this opportunity to own a fully restored American Classic - not just a showpiece but a machine which will truly enhance the value of your facility - a machine you'll use for a long time to come.

History


Introduced in 1976, the Ampex ATR-102 2-Track Tape Recorder was a near-instant hit, thanks to its revolutionary servo-controlled reel motors and capstan, which provided smooth, continuous tape tension and handling. The large capstan, and absence of pinch rollers, provided nearly non-existent speed drift and ultra-low flutter. The clever ATR-102 design allowed users to change out heads and guides in mere minutes, with a 1" head being a very popular "hot-rod" modification in more recent years — especially when running at 15 IPS (inches per second). The ATR's role in modern recording history is so prevalent, that it would be easier to list classic albums that weren't mixed down on this machine, rather than to try to list all those that were.


Inca se gasesc fully remanufactured - 1/4" (2) Channel: $11,195.00 USD supplied w/new FLUX Magnetics or comparable heads. Subtract $750.00 if supplied with reconditioned OEM metal heads.



http://www.precisionmotorworks.com/atr100.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

vladtm
Posts: 10
Joined: 01 May 2015, 12:42
Location: Timisoara

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by vladtm »

Dupa ceva timp de analiza, am decis si eu sa reconditionez un B77 mk2 ce il detin de ceva ani.
Electolitici, rulmenti ghidaje, calibrare nivel 257nWb/m si bias pentru Maxell XLI. Capetele erau putin cam uzate, asa ca dupa putina cugetare am comandat un set de 2 capete noi si le-am montat (facand iara de la zero operatiuniile de ajustare si calibrare).
Munca a meritat ,aparatul acum este in stare perfecta.

Dupa nu mult timp intr-o scurta plimbare pana la oradea, am revenit acasa cu inca un B77 cu boliile tipice, franele scartaiau, capacitorii bombe Frako prezenti, ghidaj-ul rulment din partea stanga provoca putin flutter, dar marea mirare au fost capetele care erau in stare de 90% perfecte.

Dupa munca de mententanta clasica si calibrare, acesta l-am optimizat pentru Maxell UD-XL ,desi diferenta este extrem de mica la bias intre UD-XL si XL I ....la XL II deja e alta distractie.

Momentan de pe ebay am pe drum 2 role presoare noi, un set de placi pentru backup si un ansamblu de frane pentru tamburul care fluiera.

Hopefully saptamana asta termin si ultimele mici fix-uri, aici am pus niste poze http://1drv.ms/1EJquLs" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Ce fain arata capetele alea noi! Cred ca te-au costat mult, cam cat un mag intreg.
Arata misto magul, mare atentie la azimutare, iti trebuie ceva scule sa-l faci corect! Daca nu sunt azimutate corect de la inceput, vor face santuri gresite si apoi nu mai ai ce le face.
La Revox multa lume nu stie ca la capete o tocitura care pare mare la privire, defapt nu e chiar asa de grav deoarece capetele sunt facute sa mearga ok si cu santul mare. Santul se face repede la inceput si dupa aia din ce in ce mai incet, asa sunt construite capetele astea. Asa ca intre niste capete cu tocitura de vreo cativa mm si altele noi, nu e mare diferenta in functionare.

Vezi ca la noi pe forum este un loc de prezentare si dat buna ziua:
viewtopic.php?f=9&t=11&start=345" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vladtm
Posts: 10
Joined: 01 May 2015, 12:42
Location: Timisoara

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by vladtm »

momolo wrote:Ce fain arata capetele alea noi! Cred ca te-au costat mult, cam cat un mag intreg.
Arata misto magul, mare atentie la azimutare, iti trebuie ceva scule sa-l faci corect! Daca nu sunt azimutate corect de la inceput, vor face santuri gresite si apoi nu mai ai ce le face.
La Revox multa lume nu stie ca la capete o tocitura care pare mare la privire, defapt nu e chiar asa de grav deoarece capetele sunt facute sa mearga ok si cu santul mare. Santul se face repede la inceput si dupa aia din ce in ce mai incet, asa sunt construite capetele astea. Asa ca intre niste capete cu tocitura de vreo cativa mm si altele noi, nu e mare diferenta in functionare.

Vezi ca la noi pe forum este un loc de prezentare si dat buna ziua:
viewtopic.php?f=9&t=11&start=345" onclick="window.open(this.href);return false;
Azimutarea se face in 2 pasi, prima data capul de repro , cu banta etalon 1khz, 3khz, 5khz si ajustare fina 12khz , banda e trasa full track,iar secretul e ca ambele canale sa fie in faza, adica suprapuse sa nu se anuleze semnalele intre ele, atunci ambele piste sunt paralele cu inregistrarea si implicit capul e corect azimutat, same thing se face si cu capu de record, dar acolo trebe sa injectezi tu frecventele si sa privesti faza pe capu de repro pana e semnalul in faza si maxim ca intensitate. Pentru 1khz trebuie osciloscop, pentru 5-12khz, se poate folosi un milivoltmetru, sau chiar si vu-metrele interne , cu comutatorul de piste pe "mono" pentru suprapunerea canalelor.
Vital e ca banda etalon sa fie etalon si nu teasa de gicu pe un posibil magnetofon bun. (Noroc cu ebay)
Santuriile alea de pe margine asa numitele "relif cuts" si ai dreptate, la capetele revox odata calibrate, nu e nevoie de relaping, uzura se face uniform. Schimbatul de capete e pretty stright forward, trebuie atentie si finete la degete.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

batraneturi, foste comori ale omului obisnuit din vremuri frumoase cand muzica era muzica. Unele oratanii din astea suna chiar foarte bine, banda sa fie! (dar nu prea e; deoarece intre timp a fost facuta perdea de muste):

http://www.juergen-seine-homepage.de/5.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vladtm
Posts: 10
Joined: 01 May 2015, 12:42
Location: Timisoara

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by vladtm »

In ultima luna m-a apucat patima sa restorez un ZK246, avand unul de mic prin casa, dar cu cheitele rupte si alte probleme, m-am dechis sa iau unu de pe ebay pentru piese.
Aparatul care a venit e aproape nefolosit, totul intact, suferea de boala statului. Voltanta era picata de pe axul ei, motorul nu era uns si plin de praf intarit, franele facute clei de la stat, contacte imperfecte, curea iara lichefiata.
Am cumparat o curea noua si niste capacitori sa nu ma trezesc cu casa plina de fum de la idioteniile alea de condensatori din 70' . Dupa o zi de restorare a mecanicii, calibrare si mai cativa euro pe isoflex pt bucse motor, si alte angrenaje mecanice , aparatul functioneaza impecabil :)

Image

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by vjvarta »

salutare tuturor. poate cineva sa mi dea o parere despre un Philips N 4415? am gasit unul la un pret acceptabil cu aspect destul de ingrijit si care functioneaza. as dori sa stiu daca este un model usor de intretinut si cam care ar putea fi probelemele care ar putea aparea la el.
multumesc anticipat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

vladtm, desi ai postat in august, abia acum am vazut. Faina treaba facuta, foarte frumos magul Unitra si sa sti ca suna bine pe redare la vremea lui.
vjvarta wrote:salutare tuturor. poate cineva sa mi dea o parere despre un Philips N 4415? am gasit unul la un pret acceptabil cu aspect destul de ingrijit si care functioneaza. as dori sa stiu daca este un model usor de intretinut si cam care ar putea fi probelemele care ar putea aparea la el.
multumesc anticipat.
magul asta e fabricat in Austria si e prima serie Phlips de la fabrica respectiva. Ulterior au urmat modele negre, rotunjite, ceva mai design.
Asta e in designul anilor 60, inceput 70.
Toate magurile si din prima si din a doua serie au practic cam aceeasi parte mecanica. Destul de subtirica, destul de "tabloasa" cu motorase pe curent continuu. Ca aspect al mecanicii si zonei capetelor sunt foarte asemanatoare cu Unitra sau Tesla comuniste, aparent lucrate cam la fel, oricum sub japoneze ca lucratura. Totusi in ciuda acestor aspecte, mecanica nu e proasta daca nu e uzata, daca are curele bune, daca e unsa unde trebuie (vaselina veche de obicei se pietrifica) si daca nu a umblat Dorel cel destept. Asa cum erau reglate in fabrica, erau perfecte.

In opinia mea toate magurile fabricate in Austria (la fabricile Philips) au fost lucrate excelent cu piese bune sau chiar foarte bune. Aspectul este sub japoneze insa functionarea e nesperat de buna.

Insa prima serie, asta urata, parca e usor facuta mai bine, mai cu simt de raspundere. Cu timpul a intervenit inerent economia pentru scaderea preturilor. Pe vremurile alea un mag din asta costa mult, nu oricine si-l permitea (acolo la ei. La noi doar securistii).

Magurile astea suna foarte bine daca se afla in stare de conservare buna (fara uzura, neciobanite, depozitate la temperaturi umane, nu garaje, pivnite, tomberoane iarna, etc). Nici macar nu pot spune ca cele cu 3 capete suna considerabil mai bine decat cele cu cap universal (ca asta). Pur si simplu conteaza mai mult starea tehnica, conservarea, uzura, am zis. Iar schemele si piesele sunt in principiu acelasi. E defapt acelasi sasiu sub multe variatii la care au schimbat amplificarea (unele nu au amplificare, sunt deck), potentiometrele, diverse facilitati ca de exemplu mai multe mufe, etc, etc.

Apropos de mufe, sunt foarte nesuferite, sunt stas DIN! Ar trebui sa te uiti in manualul service sa sti pe ce mufe si pini poti baga sau scoate semnal si de care. Din punct de vedere al mufelor si pinilor, sunt cam aiurea gandite, ciudate. Comunistii de exemplu foloseau tot mufe DIN insa au simplificat stasul. De exemplu rusii puneau o mufa DIN pentru PLAY (iesire) si una pentru REC. Ori stasul prevede una care le face pe toate si culmea culmilor perversiunii, daca mergem pana in panzele albe pe stasul asta DIN, o mufa ar trebui sa scoata si sa bage semnal pe aceeasi pini functie in ce stare se afla aparatul (in stare PLAY sau in stare REC), asta in cazul aparatelor cu capete universale PLAY-REC si nu celor cu 3 capete care au monitor! Stasul asta european a facut ravagii, Philipsurile astea sunt chiar simpatice pe langa Tanberg, Braun, Thomson, Uher sau alte branduri europene! Unele au 3 capete, au cica si monitorizare dar VUmetrele masoara .... tot timpul numai semnalul care intra! La multe VUmetrele merg numai pe REC si culmea, numai pe semnalul de intrare, asta fiind culmea culmilor! Macar la Philipsurile astea VUmetre masoara si in PLAY! Iar la cele cu 3 capete masoara corect pe monitor (adica ce iese). Deci din punctele astea de vedere magul e ok dar atentie la destinatia mufelor DIN de la spate! Trebuie sa te uiti in manualul service deoarece e ciudata situatia!

Manualul service il poti descarca gratis aici (ai voie 2 download pe zi):
http://elektrotanya.com/philips_n4415-0 ... nload.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ciudat la modelul asta este ca s-au zgarcit la VUmetre. Desi este stereo, are un singur VUmetru. Asta m-a nedumerit. Dar se pare ca au pus un fel de mixer pentru VUmetru si astfel unicul ceas masoara ambele canale amestecate. Asta nu-mi place, e de saracie, probabil costau mult VUmetrele pe vremurile alea, nu stiu ce a fost in capul lor ?! La tampenii deastea europenii parca au avut concurs, in timp ce japonezii nu au facut nefacute deastea niciodata. Ce mare avere costa un VUmetru si trei piese in plus ?!

Vei observa ca statia de putere din el (care are mai putin de 3W) are finali pe germaniu. Schema e teribil de simpla si lucrul asta e foarte, foarte bun. Are si difuzoare proprii care sunt chiar foarte bune.

Iti spun din experienta (am in colectie si stiu), magurile astea pe statia lor suna pur si simplu superb! (sa nu spun senzational..... na ca le ridic piata la samsari! :lol: ) Evident, cum am spus si ma repet, depinde in ce stare tehnica si de conservare se afla! Cei cativa wati pe germaniu si cu schema aia "oligofrenic" de simpla ar trebui sa-i puna pe ganduri pe marile genii in electronica moderna, mari fauritori de scule mirobolante haudiofile, grele, complicate.

Daca vreunul dintre destepti (care sa aiba si minim de ureche) ar asculta un mag din asta pe propria lui amplificare (cu banda buna, preferabil trasa pe maguri tari si boxe bune, preferabil sensibile, nu besini chineze) probabil ar avea anumite revelatii si ar intra in diverse dileme existentiale. Cert este ca am unul aproape identic (dar cu doua VUmetre! :) ) pe care am avut norocul sa-l gasesc ca si cand l-as fi dezvirginat ieri (adica zero ore de folosinta, pastrat in casa la temperaturi umane, deci nou, nout, am fost uimit cand l-am vazut si desfacut!) si dupa ce l-am ascultat prin propria lui amplificare de 6W (tot pe germaniu, cu niste Wharfedale din 1980) am ramas cam pe ganduri! Si am zis din nou, "lumea s-a prostit cu timpul"!

Cat priveste partea de REC, nu cred ca aceste Philips fac fatza la orice banda. Erau facute pentru benzi extra subtiri (long play) ca alea "comuniste" pe care le stim de pe vremuri (dar mult mai bune; de exemplu AGFA, BASF, Maxell, TDK). Nu se mai gasesc, nu se mai fabrica, cele pastrate sunt prea vechi si afectate. E cam aiurea sa pui RMG LPR35 (trebuie pe rola de 18cm) care costa o bucata banda cat costa tot magul! Ar trage binisor (eu am incercat cu modelele mai noi, alea negre bombate, si alea suna bengos dar statiile lor sunt pe siliciu) si merge ok, dar alte maguri mai serioase au alt cuvant de zis pe REC.

Deci, astea sunt bune la redare si culmea, chiar pe propria amplificare aparent de rahat (insa as vrea sa vad ce fatza ar face unii audiofili daca ar auzi unul din asta in conditii bune pe boxe potrivite si bune!).

In concluzie, daca sa-l iei sau nu depinde ce nevoi ai si care e situatia ta. Daca e in stare ca noua, depinde si de pret (sa nu fie exagerat, ca e plina piata de samsari care ne cred prosti) merita luat. Daca e tocit, ciobanit, obosit, mai bine lasa-l si cauta altul in stare buna, mai degraba un model cu 2 ceasuri (ca sunt si foarte dragute la aspect!). Vezi de un N4416/17/18 etc. Studiaza pe net care au fost modelele si vezi intai service manual, unele sunt pe germaniu dar cu puteri mici, alte pe siliciu mai puternice (si nici alea nu suna prost deloc!). Cert este ca Philips le-au avut cu sunetul! (dar le-au avut si cu plasticul :lol: ).

PS - vad ca exista manual si aici:
http://www.hifiengine.com/manual_librar ... 4415.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

PS2 - uite aici cum e lucrata seria asta:
https://forum.audiofreaks.nl/index.php?topic=22665.0" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by vjvarta »

mersi de review, momolo. pretul lui este 200 de ron dar cred ca il scot in 150, iar despre benzi am 2 buc sigilate maxell. nu am pretentii cine stie ce in privinta sunetului, iar bugetul nu ma lasa sa iau altceva, dar avand in vedere ca am deck, video si pick-up, trebuie sa vad care e treaba si cu sunetul de magnetofon; si oricum la banii astia nu cred ca pierd nimic.

Image

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

Buna Ziua stimati iubitori de magnetofoane. Primul meu magnetofon a fost unul rusesc mono, Inei si l-am primit cadou in 1968-69, de atunci am ramas vaccinat de boala magnetofoanelor de studiou si a receiverelor vintage. Ma bucur de orice discutie pe aceste teme

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by vjvarta »

l-am luat astazi la 150 de ron totul ok. ma ajuta cineva cu o idee cu capacul spate, caci nu vrea sa iasa dupa ce i am desfacut suruburile. are ceva cleme sau vreun sistem mai ascuns?

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by vjvarta »

am gasit ceva...se pare ca se desface tot mecanismul numai prin fata. oricum i am curatat curelele, capetele si ghidajele de am consumat jumatate de cutie de betisoare, si singurul lucru care ma cam deranjeaza sa zic asa este faptul ca ghidajele dintre capete au niste fante aurite care par a fi din fabricatie, iar axul cabestan nu este nichelat si astea cred ca dauneaza in timp benzii. in rest, am facut o proba de inregistrare si pot sa spun ca m a uns pe inima. n am mai ascultat asa sunet pana acum. sunt mai mult decat multumit.

Post Reply