Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by tatatodor »

O firma care m-a prins vizual de la primul contact : LYRA
(Based in Tokyo, LYRA is headed by Stig Bjorge from Norway, with American design engineer Jonathan Carr, and Japanese master craftsman Yoshinori Mishima making cartridges and supervising production. All products are manufactured in Japan with microscopic attention to detail under the direct supervision of these )
preul lor phono :
http://www.lyraconnoisseur.com/Products ... 42SEP.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Si acum partea urata a povestii de succes a preului LYRA CONNOISSEUR 4-2L SE Line Preamplifier :
Production has been discontinued since 2007 because new European ROHS rules outlawing certain substances in all electronic parts and products sold in the EU caused many parts manufacturers to discontinue critical parts used in the Lyra Connoisseur preamplifiers. Even though the ROHS laws only concern the EU, the worldwide discontinuation of critical parts, which were never replaced by ROHS-approved equivalents, caused that LYRA was forced to stop production of the Lyra Connoisseur preamplifiers alltogether. Full service & support available. Also, on a case by case basis we are able to upgrade older 4-series versions to 4-2 SE level.
(cateva poze cautate pe fuga.)
http://wizard-highend.blogspot.ro/2010/ ... tures.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Back in the days music was the only drug you needed

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Sa o folosești cu placere, audiții plăcute!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Va salut

Am gasit la cineva o doza Pickering XV-15 625 E la un pret modic. Doza nu are ac. Ace s-ar gasi pe ebay dar poate ma poate lamuri cineva daca merita investit. Poate careva a avut aceasta doza si a ascultat-o. Din fisa tehnica ar rezulta urmatoarele : Output 4.4mv, Frequency range 10 to 25k Tracking force .75 gram to 1.5 grams ceea ce pare super ok. Ar mai fi si potrivirea pe brat dar poate merita incercat.
Orice sfat m-ar ajuta.
Multumesc.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

viobio wrote:Azi am intrat in posesia primei doze destepte ,Shure M97xe,maine fac o proba.Maine dimineata ,daca am timp cumpar si o doza Nagaoka MP 200,sunt tare curios de sound.Va tin la curent.
Nu am auzit această doză Shure M97xe...fiind nouă. Din ce ce am auzit de la prietenii mei nu e chiar ceea ce trebuie. Chiar nu ştiu ce pick-up ai, cu ce braţ,dar nu dă sunet. Poate Nagaoka 200. De recomandat sunt ceva Shure-uri, Ortofon vechi (seria 15 şi 20), şi alte câteva doze mari din trecut. Acuma se întâmplă doze fără suflet. Dacă vrei să auzi sunet la preţuri mici, trebuie să mergi înapoi. Am auzit doze actuale, MC, pe pickup-uri adevărate, de câteva mii de EURO...parcă tot înapoi aş merge. E doar părerea mea.
La ora actuală am un ac original pentru V15III echivalent cu SAS şi cam la acelaşi preţ şi sună adevărat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

ionroata wrote:Am gasit la cineva o doza Pickering XV-15 625 E la un pret modic. Doza nu are ac. Ace s-ar gasi pe ebay dar poate ma poate lamuri cineva daca merita investit.
nu e o investitie, e o cheltuiala. Doza seamana foarte mult cu un Stanton 680. Ca sa-ti raspund daca merita sau nu (cheltuiala) ar trebui sa stiu la cat ai gasit-o? Era cel mai important indiciu deoarece totul in domeniul asta (audio) ar trebui raportat in primul rand la pret. Pentru ca nu exista nimic bun la modul absolut si aprecierea asupra sunetului e profund subiectiva (variaza de la persoana la persoana). Ca sa nu mai zic cat de diferit suna o doza pusa pe brate si table diferite!
In principiu (fara sa stiu pretul) pare de luat in seama daca presupun ca e foarte ieftina. Ace noi se gasesc in comertul online.
oake wrote:Nu am auzit această doză Shure M97xe...fiind nouă. Din ce ce am auzit de la prietenii mei nu e chiar ceea ce trebuie. Chiar nu ştiu ce pick-up ai, cu ce braţ,dar nu dă sunet. Poate Nagaoka 200.
Probabil nici Nagaoka 200 nu ai auzit. In cazul asta ce te face sa recomanzi sau sa nu recomanzi una sau alta !? Ce ti-au spus prietenii !? Sau niste prejudecati care nu au nici o baza reala experimentala ci doar diverse legende care misuna pe internet ?!
Din punctul meu de vedere e partial poveste (o generalizare nociva) asta cu dozele noi "care nu canta muzica precum cele vechi". Exista multe doze noi si diferentele sunt notabile. Cel mai mult conteaza ca doza sa se potriveasca cu bratul si in cazul asta teoria e doar orientativa, practica e cea care decide.

Shure M97Xe este o doza excelenta la pretul ei. Chiar prea buna. Se preteaza cu precadere pe muzici rock, pop, folk. Mai putin clasica. Necesita brate absolut medii, banale, nimic special. Insa marea problema cu dozele astea este inconstanta calitatii productiei. Deoarece am detinut 3 exemplare pot spune ca diferentele intre ele erau enorme, ca de la zi la noapte. Si nu erau date (numai) de ac ci si de corpul dozei. Astfel, e cumva o loterie si din cate mi-am dat seama, ar fi recomandabil de cumparat direct din USA de la un comerciant mare si vechi sau din UE tot de la un comerciant serios. Am banuiala ca e posibil ca exemplare rebutate sa apara pe piata (neagra. Aici discutam totusi de o productie in Mexic, o tara super corupta), evident la preturi usor mai mici. Din cate stiu, oricat ai tine productia constanta, tot ies diferite. Ca la difuzoare unde diferente de +/-20% sunt considerate normale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

momolo wrote:nu e o investitie, e o cheltuiala. Doza seamana foarte mult cu un Stanton 680. Ca sa-ti raspund daca merita sau nu (cheltuiala) ar trebui sa stiu la cat ai gasit-o? Era cel mai important indiciu deoarece totul in domeniul asta (audio) ar trebui raportat in primul rand la pret. Pentru ca nu exista nimic bun la modul absolut si aprecierea asupra sunetului e profund subiectiva (variaza de la persoana la persoana). Ca sa nu mai zic cat de diferit suna o doza pusa pe brate si table diferite!
In principiu (fara sa stiu pretul) pare de luat in seama daca presupun ca e foarte ieftina. Ace noi se gasesc in comertul online.
Da asa e, trebuia sa spun pretul. 50 lei costa doza. Am citit si ceva pareri ale unora care au sau au avut doza. Si dupa cum spui parerile sint impartite. Personal mi-a placut ce scrie in fisa tehnica.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

ionroata wrote:Da asa e, trebuia sa spun pretul. 50 lei costa doza.
Sper ca nu o cumperi in rate sau cu credit de la banca !?
Cred ca 50 lei te-a costat (curentul electric, timpul, etc) sa intrebi daca merita sa "investesti" 50 lei pe acea doza.
La suma asta eu as cumpara-o oricand doar de curiozitate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

momolo wrote:Sper ca nu o cumperi in rate sau cu credit de la banca !?
Cred ca 50 lei te-a costat (curentul electric, timpul, etc) sa intrebi daca merita sa "investesti" 50 lei pe acea doza.
La suma asta eu as cumpara-o oricand doar de curiozitate.
Sigur nu o cumpar in rate :lol: . Ideea e ca sint patit cu tranzactiile online in Romania. 2 lei sau 50 lei cheltuiti pe ceva defect/nefolosibil sint tot bani aruncati pe fereastra. Mai pun ceva si cumpar o doza noua.
Pina la urma am comandat doza. Ramine sa vad ce ac ii gasesc si cind va ajunge sa fac si o auditie. Va tin la curent cind am rezultate.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

salutare tuturor si bine v-am gasit 8) .recent mi am luat o tabla (cum se zice pe aici), un Telefunken cs 10 direct drive cu doza Excel qd 700c II. nu am avut cu ce sa o compar dar dupa auzul meu suna destul de ok. mi am luat si cel mai ieftin preamp posibil, si intrucat nu am statie, ascult tabla printr un deck :D.
am nevoie de ajutor in 2 chestiuni:
-platanul are niste pete de mucegai cred pe margine si as dori sa stiu daca are cineva vreo idee daca si cu ce se pot scoate( am incercat cu alcool izopropilic, sapun etc) ...nimic
-am un zgomot permanent in casti (un fel de barait) care nu e deranjant in timpul melodiei dar care as vrea sa dispara. este prezent chair daca nu am conectata tabla la preamp ci numai output-ul la deck.

multumesc anticipat

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

zgomotul nu se aude cand ascult caseta nici cand conectez cd playerul la el sa inregistrez. doar pe pick up. banuiesc ca e ceva din preamp sau chair de la incarcatorul lui. mersi pt sfatul cu cillit bang.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

e posibil sa fie ceva de le priza intrucat deckul si preampul le alimentez din acelasi prelungitor. pick up ul il am separat pt ca am observat ca daca il pun cu mai multe la un loc clipeste becul de la stroboscop, aproape ca sta stins. cat despre masa, nu am folosit niciodata vreo legatura desi vad ca preampu are o cheste pt grounding, iar la pick up nu am gasit nimic de genu.
mersi de idee, o sa incerc.

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Va salut

De citeva zile ascult o doza Excel QD 700 CII cumparata citind o recomandare de aici de pe forum. Doza nu e noua, in schimb acul e nou si a durat ceva pina si-a dat drumul. Doza am montat-o pe Monach, pe un headshel Technics. Am incercat s-o pun si pe Technics dar vta-ul era cam mare, ochiometric vorbind. Si asta deoarece doza e mai "inalta" decit doza Technics. Pe Monarch, tot ochiometric, se pare ca acul e aproape perpendicular pe disc. Reglajul l-am facut cu un protractor universal.
Dupa citeva zile de ascultat pot spune ca doza e mai basoasa si-mi place cum suna pe muzica rock. Testul de auditie l-am facut pe citeva discuri cumparate de noi. Nu e asa "stridenta" ca doza Technics sau cea Sansui aflate in dotare. Astazi am pus si ceva simfonica, un disc pe care-l stiam cum suna. Ce mi-a placut e ca instrumentele chiar formeaza o orchestra si mai ales un echilibru. Au aparut sunete noi desi doza nu mi se pare foarte rezoluta.
Cind am cumparat-o nu am tinut cont de posibila potrivire cu bratul, am mers pe ideea de a incerca si testa.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Se pare ca am subestimat totusi doza Sumiko Pearl din dotare. De ceva vreme statea montata pe un Thorens TD165 ce nu prea era conectat la amplificator. Problema era ca acea combinatie nu prea suna grozav (un sunet mai plat si un pic aspru). Oricum nu eram multumit de setarea suspensiei Thorens-ului in stare semi-restaurata (sau improspatata cu mainile proprii). Asta seara dupa o saptamana de munca, m-am decis sa tweakaresc suspensia pick-up-ului ce zacea nefolosit de cateva saptamani. Dupa ce am invartit din nou de surubelele arcurilor suspensiei(dupa ce am indepartat un panou de rumegus presat), fiind multumit la un moment dat de cat de saltareata este (la o atingere in zona platanului dinspre brat, suspensia balansandu-se de minimi 5-6 ori), am trecut la pozitionarea dozei cu un protractor downloadat de pe net si printat la imprimanta de la birou (atentie, debifati optiunea fit to page, pentru a mentine proportiile).

Pus in functiune cu organele tocmai tunate, micutzul (belt-drive) Thorens a inceput sa cante muzica. Nu stiu daca modificarea suspensiei sau pozitionarea dozei a avut influenta mai semnificativa, insa pot sa afirm ca batranul si rudimentarul Thorens stie ce face. Dupa o scurta incursiune cu un Vanghelis(unde a dat dovada de oarece finete), l-am trecut pe pian mai intai pentru a-i testa aptitudinile. Aici deobicei, daca nu e ceva in regula, se observa imediat orice discrepanta. Cat de cat, cred ca am urechea acordata la timbrul pianului, deobicei sarindu-mi in ureche un defect marcant. Acum sa nu intelegeti ca am nimerit o mega-combinatie high-end brat doza, nu, este doar vorba despre o sinergie fericita, dupa parerea mea, pentru pretul dat. Ultimul pas a fost un disc vioara-pian (Beethoven Spring Sonatas for Violin and Piano-Emi 1967), aceasta combinate reusind sa dezbrace dupa parerea mea orice sursa de hainele aurite si sa o lase in pielea goala. Thorens-ul a reusit sa descifreze cu o oarecare relaxare si indemanare acordurile viorii, reusind sa redea o parte din freamatul si energia instrumentelor, fara sa lase impresia ca este depasit nici macar in pasajele mai alerte. Per total sunt multumit de combinatia descoperita si am tras si un invatamant din toata povestioara aceasta. Nu e bine de judecat o componenta simplist, intr-o anumita combinatie si situatie. Trebui scos untul din orice combinatie brat/doza/tabla invartitoare inainte de a se trage concluzii relevante. Analogul presupune destul de multe variabile ce trebuiesc rezolvate pe rand incepand de la matching, continuand cu pozitionarea dozei in headhell (overhang), terminand cu reglare fortei de apasare, azimut, antiskating, VTA, planeitate, etc. Nu este plug and play, insa nici stiinta oculta...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by CC_TM »

Poti sa apreciezi daca te implica in muzica la fel de mult ca cel pe care il foloseai pana acum ?
Sunt curios la care iti vine sa-i dai drumul mai des; sau e prea devreme pentru aprecieri ?
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Momentan am 3 pick-up-uri pe standurile Ikea, toate functionale cu doze decente (ma refer la partea de ac). Schepsis-ul este ca fiecare suna bine, decent, multumitor, insa sunt, in acelasi timp, total diferite. Ieri am ascultat toata ziua la Thorens si as putea afirma ca are mai multa melancolie cu doza Sumiko. Kenwood-ul DD este parca mai viu si mai energic, sta bine la partea de bas. Kenwood-ul (ce este rig-ul principal) este mai riguros, descalceste muzica mult mai bine, mai ales varfurile aglomerate (unde celelalte se cam pierd) pare mai neutru, nu se pierde niciodata, nu sare niciodata santuri, nu are sibilante, parca muzica apare dintr-un fundal mai intunecat, are un contrast mai mare intre pasajele de liniste si sunet. I-ar prinde oricum un bas mai pronuntat si un pic de dulceata in sunet dupa gusturile mele. Oricum, in starea lor actuala Thorens-ul si CEC-ul (celalalt janghinel) sunt mai mult decat decente (iti mai arunca cateodata o sibilanta, ceva mai fac prost din cand in cand...) pentru pretul platit, insa Kenwood-ul pare sa aiba mai mult potential, forta, sa zicem un sunet mai high-end. Thorens-ul are un platan foarte greu pentru dimensiunea sa, motorul si cureaua facand eforturi sa le puna in miscare, insa headhshell-ul non standard mi se pare slabut, insa e foarte muzical pe ansamblu (in acest moment ascult la el si suna foarte bine). Sunetul Thorens-ului ma face sa ma gandesc sa-i achizitionez o doza mai buna dedicata, de nu ar fi prinderea ciudata din headhshell...., ii luam deja un ceva...un Grado din seria de lemn.

Am observat, ca fiecare combinatie pick-up/doza se pricepe la ceva...adica sunt unele discuri ce se aud mai bine pe o anumita varianta. Nici un pick-up nu este perfect pe toate discurile. De exemplu Chariots of Fire se aude exceptional pe CEC cu doza Shure, un album nou Royksopp se aude cel mai bine pe Kenwood, pe CEC sunand destul de banal. Thorens-ul are si el niste discuri in care unele pasaje sunt interpretate cu multa delicatete si finete. In concluzie fiecare pasare canta pe limba sa...din acest motiv am fost interesat sa achizitionez mai multe table si doze, pentru a experimenta. Ca sa concluzionez, fara sa incerc un numar semnificativ de doze de calitate, nu as putea da un verdict final, nu se stie ce combinatie fericita se poate obtine niciodata. Oricum eu vanez muzicalitatea in primul rand, am dat de gustul ei de ceva vreme si nu mai pot sa o ignor, mi-am gasit calea personala sa zica asa...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply