Dilema pick up achizitionare

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Dilema pick up achizitionare

Post by Gabriel_Wo »

Ma adresez celor pasionati de pickup uri..imi surade de ceva timp achizitionarea unei table, suma disponibila fiind de 2500, 3000 lei. Privind oferta dealerilor din Romania cat si piata de pe okazii, m am oprit la Thorens TD 235 EV, cel cu un phono stage inclus. Cunosc acest vechi brand, ca fiind unul ce produce aparate f. fiabile, acest lucru fiind primordial pentru mine..Ar mai fi si Rega P3, desigur poate superior lui TD 235, dar ar ajunge la o suma superioara expuse de mine aici si poate lipsa increderii in fiabilitatea acestor table mid level de la Rega, gandindu ma in plus si la pretul unui phono stage Rega sau Grado..Ar mi fi si sansa achizitionarii unui pick up vintage DD sau belt ocazional, dar fiind in necunoastere de cauza, acolo pot fi riscuri dramatice :| , daca ai oferi de ex un 400 eu ptr ceva ce nu cunosti, mai ales cand acum acesti bani cantaresc mai mult ca in trecut :wink: . Invit astfel cunoscatorii sa ma indrume spre un final fericit :) , in urma celor postate de mine.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Rycher
Posts: 27
Joined: 13 May 2011, 17:57

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by Rycher »

Părerea mea e că ce produce Thorens în prezent, exceptând modele superioare, foarte scumpe, e departe de ce producea Thorens odată ca niciodată. Modelele curente cu phone stage inclus sunt un dezastru. Pickupurile adevărate nu se fac cu partea phono inclusă, din mai multe motive.
Tot părerea mea, bazată pe experienţa personală, e că nu poţi da greş cu Rega, de la P1 până la P9. Sincer, nu cred că Thorens produce în acest moment ceva sub 2000 de euro care ar putea egala un Rega P3. Repet, părerea mea.
Legat de direct-drive, poţi găsi modele foarte bune (de evitat cele din plastic), însă acestora le lipseşte de cele mai multe ori o calitate care poate fi găsită chiar şi la cele mai ieftine belt-drive-uri britanice: muzicalitatea. Au precizie, dar nu au muzicalitate, nu au feeling.
Poate alţii au alte opinii, însă eu personal regret fiecare direct-drive, de la entry level la high-end, pe care am dat banii de-a lungul timpului (şi am dat ceva bani) căutând, fără succes, ceva ce poate fi găsit foarte simplu la un banal Rega P2 cu o doză bună.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by Gabriel_Wo »

Multumesc dle Rycher. Ce puteti spune de noile inregistrari Pink Floyd DSOTM 73 pe vinyl, cea aniversara cu poster inclus si editia recenta? sunt diferente la matritare? exemplarele din rafturile bucurestene sunt de cumparat :wink: , ori trebuie sa le cauti pe amazon? dar varianta aniversara de pe SACD?
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Rycher
Posts: 27
Joined: 13 May 2011, 17:57

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by Rycher »

După părerea mea, toate remasterizările din 2011 Pink Floyd merită banii, indiferent că sunt pe vinil sau cd. Sunt extrem de bune. Ediţia aniversară din 2003 pe SACD e slabă, dar ediţia pe vinil din acelaşi an e foarte bună. Le am pe ambele. Însă remasterizarea pe vinil din 2011 îmi pare mai bună ca cea din 2003 (care până acum era cea mai bună.) Poţi cumpăra cu încredere din Bucureşti.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by Gabriel_Wo »

Editiile noi PF 73, cum sunt comparativ cu cele vechi, analoage? Primul King Crimson, audiofilul de 200 gr, editiile noi VDGG, Focus 3 180 gr editia noua, Genesis le noi si Gentle Giant editiile DMM de la Alucard le detine cineva? Merita sa fie achizitionate sau trebuie sa ne chinuim sa cautam vechile LP?? :wink:
In Bucuresti , in ce anticariate gasesti vinyluri cu muzica clasica? Multumiri anticipate.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Rotton
Posts: 17
Joined: 19 Apr 2014, 12:42
Location: Caracal

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by Rotton »

Daca vei avea vreodata ocazia sa asculti head to head un Rega rp3 si un rp6 vei incepe imediat sa trangi bani pt rp6. Daca iti place sunetul fluid iti recomand sa asculti si un Clearaudio inainte sa te hotarasti.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by remoteviewer1 »

La banii astia, eu zic sa mergi pe vintage...Minimul ok la nou ar fi dupa parerea mea Clearudio Concept, Vpi Traveler sau un Rega, insa sunt destul de mult peste buget. Daca vei avea rabdare, vei putea gasi un vintage bun la banii aia ce are sanse reale sa invinga la muzicalitate unele pick-up-uri noi.
In bocoresti se gasesc viniluri cu muzica clasica la targurile de vechituri, la care esti nevoit sa cumperi cantitati mari pentru a le sorta pe cele bine inregistrate.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by hondaru »

In Bucuresti nu gasesti din cate stiu magazine decente cu discuri vinil vechi. Sunt doar pe ici pe colo, marea majoritate hartanite iar despre titluri cum ti-o fi norocul. Cele din talcoic sunt....functie de vanzator. Asemanea magazine am vazut doar in tarile civilizate si acolo in orasele mari. Discurile cumparate in tara au fost pur si simplu loterie. Dar norocul incepatorului este un factor important! :D
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by hersorin »

Gabriel_Wo wrote:Editiile noi PF 73, cum sunt comparativ cu cele vechi, analoage? Primul King Crimson, audiofilul de 200 gr, editiile noi VDGG, Focus 3 180 gr editia noua, Genesis le noi si Gentle Giant editiile DMM de la Alucard le detine cineva? Merita sa fie achizitionate sau trebuie sa ne chinuim sa cautam vechile LP?? :wink:
In Bucuresti , in ce anticariate gasesti vinyluri cu muzica clasica? Multumiri anticipate.
Mesajul a fost scris pe 25 Dec 2012, 11:30
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by remoteviewer1 »

Eu macar am o scuza, am scris din metrou... :lol:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by CC_TM »

Ma aflu si eu momentan in dilema achizitionarii unui pick-up pe curea + doza, second hand.
Folosesc in momentul de fata 2 DD-uri (cu 2 doze diferite), si in ideea de a incerca si sunetul tablelor cu curea, am inceput sa strang informatie.

De ascultat prin zona mea e exclus, pentru ca cei pe care ii cunosc au DD-uri, iar cel mai apropiat dealer de aparate noi e la 300km (in Budapesta).
Deci vrand-nevrand sunt nevoit sa iau decizia bazat pe fler, pe noroc si informatii de pe forumuri, achizitia urmand sa o fac de pe eBay sau chiar sa-l iau personal din Budapesta sau Viena.

Pana acum din ce am studiat, Rega RP3 si RP6 si anumite combinatii de la Linn ar fi de luat in seama, plus Clearaudio si Acoustic Solid.

Daca aveti si alte sugestii care m-ar putea ajuta in decizia finala, va multumesc anticipat.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by momolo »

CC_TM, in opinia mea nu exista o diferenta clar demarcata intre direct drive si belt drive pentru a le departaja ca specii diferite. Diferente enorme pot exista intre doua direct drive sau doua belt drive, diferente ca intre zi si noapte. Mai degraba ai cauta pur si simplu o masinarie mai buna decat ceea ce ai acum (nu cunosc ce ai acum).

In opinia mea cele doua Rega mentionate sunt foarte slabe si nu-si merita deloc banii ceruti. Mult mai bine iesi cu niste vechituri second hand considerabil mai ieftine.
Cat priveste brandul nemtesc Acoustic Solid, nu ma pot pronunta deoarece nu am ascultat si nici pipait macar, observ numai pozele pe net. Insa tot ce-ti pot spune este ca exista branduri care fac table impresionante la vedere si cantarire dar care, in ciuda tehnologiei, greutatii, aspectului si mai ales preturilor, nu canta Muzica. Parerea mea, daca tot ti musai sa cumperi un pickup nou (desi nu vad motivul, din ce te stiam esti bun mester in ale mesterelii) macar alege un brand cunoscut, vechi, laudat de multi din cat mai vechi timpuri, adica unii care au demonstrat calitate rezistand pe piata. Oricum, nu cred ca e cazul, prespun ca din moment ce te-ai uitat la acele Rega considerate entry-level, nu cred sa ai un buget mare care sa-ti permita sa cumperi o masinarie noua din clasa buna. Din pacate oferta noua este extrem de scumpa, tablele care incep sa sune cat de cat costa cat o masina sau cat o casa. De aceea si cu atat mai mult te-as sfatui sa te orientezi catre oferta second hand, mai ales ca te situezi in vestul tarii si astfel mai aproape de tarile civilizate.

Cat priveste Clearaudio, am avut unele ocazii sa ascult (dar nu modele entry-level) si pot spune ca nu-s rele dar au sunetul lor specific, iti place sau nu-ti place. Eu unul nu as spune ca sunt prea din cale afara de amator, mai ales dupa ce am ascultat mai multe alte branduri moderne.

In cazul asta avand in vedere si preturile (mari!), daca tot e cheltuiala m-as orienta catre Transrotor. Un "Fat Bob" second hand din Germania/Austria/Elvetia poate ar fi un start ceva mai haudiofil in domeniu.... daca e sa discutam de nemtzalisme. Insa eu nu m-as da musai pe spate de capodoperele teutonice in domeniu, as arunca un ochi si la englezi (insa nu entry-level).

Despre LINN nu stiu ce sa spun, nu am avut ocazia sa ma lamuresc insa exista acel model faimos pe care toata lumea il lauda din vremuri preistorice si ma gandesc, nu iese fum fara foc. Plus ca la second hand nu-i foarte scump ca rachetele despre care am discutat mai sus, problema este ca transportul din UK este foarte scump in caz ca englezul vrea sa trimita si in general la pickupuri nu vor sa se riste, si le vand intre ei acolo.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by CC_TM »

Tot ceva SH vreau si cumpar si eu, nu ma uit la produse noi.
In principiu caut o alternativa la Dual-ul 704 (cu Shure M91)si Sony PS P7X (cu Benz Glider)pe care le folosesc in mod curent.
Cochetez cu produsele de generatie noua, in ideea ca poate exista totusi o evolutie a materialelor folosite, si poate poate si in sunet... dar mesajul de mai sus m-a pus un pic pe ganduri.
Mi-e foarte util sa stiu ce sa nu cumpar :) , pentru ca nu mi-as dori sa dau 7-800 euro pe un aparat care merge la fel cu cele pe care le am deja. Daca tot iau ceva as dori sa fie sensibil mai bun.
La momentul de fata, cu informatiile pe care le am e loterie pura.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by remoteviewer1 »

Eu nu cred totusi ca un Clearaudio Concept sau un Rega RP6 (cu doze potrivite din generatia noua) au cum sa fie mai slabe decat un Dual 704. Si eu sunt in aceasi dilema (cochetez de ceva vreme cu ideea achizitionarii un pick-up nou), insa m-am abtinut pana in acest moment. Mai trebuie sa consideri Rocksan Radius 5 (aici poate primesti sfaturi de la momolo) si Vpi Traveler, uite ai cele mai faimoase 4 pick-up-uri entry/mid din generatia noua. Eu am audiat si un Music Hall (era mai scumput parca modelul 9.1mmf) si mi s-a parut destul de muzical. Problema mare este cu auditia (daca ai ocazia sa o realizezi in conditii relevante), cu preamplificatorul (nu prea merge o scula din asta noua conectata la o janghina de Sony din anii 80) si bineinteles cu doza (preferabil in stare buna).

Daca as as dori musai sa achizitioneaz ceva la neve, personal as merge dupa feeling la Clearaudio Concept(cu doza MC proprietara) sau Roksan Radius. Daca as putea sa audiez, le-as asculta pe toate in conditii linistite cu niste discuri pe care le cunosc. Acum depinde si de instalatia pe care o ai in spate, insa sunetul bun de la sursa(corect timbral, viu, energetic, coerent-totul in limitele normale caci nu vorbim de high-end) se simte imediat. Auditia deobicei rezolva toate dilemele.

Daca tot vorbim, de achizitii ipotetice, sa zicem in bugetul in jurul 1000 de euro, as merge pe un behemont vintage legat la o doza vintage cu ac nou sau la o doza noua. Calea aceasta este mai lunga, mai anevoioasa, implica ceva mestereala, rabdare, timp consumat,insa la final se poate obtine ceva bun calitativ. As merge pe o constructie solida din anii 70-80, fara electronica mega-complicata, poate chiar Direct Drive (Japonez) pentru comoditate, cu headshell standard legat la un brat sanatos, nu as exclude insa celelalte solutii constructive, as incerca sa fiu oportunist in sensul bun. Problema este ca un astfel de pick-up nu se gaseste de azi pe maine, implica ceva rabdare, documentare poate si un dram de noroc. Acum daca ma intrebati de ce tocmai sunt interesat de un pick-up nou, as raspunde simplu: doresc sa reduc riscurile de a ramane fara muzica in casa, in cazul in care un batranel din colectie si-ar da duhul subit.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Daca as as dori musai sa achizitioneaz ceva la neve, personal as merge dupa feeling la Clearaudio Concept(cu doza MC proprietara) sau Roksan Radius.
intre cele doua as alege fara sa ezit nici o secunda, Roksan Radius 5 de preferinta cel cu brat unipivot NIMA. Este interesant si Clearaudio Concept insa eu unul prefer Roksan pentru muzicalitate.

http://www.roksan.co.uk/radius5-mkii.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://clearaudio.de/en/products/turntables-concept.php" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.hi-fi.ru/magazine/stereo/754188/" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply