Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

eu am folosit acele washere la JVC si (cand canta cum trebuie) suna mai bine (pentru urechile mele) decat fara. Foloseam doua bucati per surub, unul intre piulita si doza si altul intre doza si headshell.

pentru Garrard am cumparat un brat OL Silver, nou. I-am montat, din prima, doza cu 3 washere per surub (adica am mai adaugat unul si intre headshell si capul surubului de prindere a dozei - mai mult ca sa nu zgarii headshellul). Actualmente am un brum/buzz in boxe cand ating bratul/headshell-ul cu mina. Mark, dela OL, mi-a zis sa dau jos washerele, insa n-am mai apucat, ca am plecat de-acasa pentru 2 saptamini.

Garrardul, luat depe e-bay, are mat-ul putin valurit, fiindca nu mai intra "la fix" pe platanul care are o mica buza exterioara, mai ridicata. Asa ca am comandat un mat dela Herbie, de 285mm diametru si 4 mm grosime. Zice-se ca marea problema a idler-elor is tocmai vibratiile induse de motor/sistemul fuliei.

Pe de alta parte, vis-à-vis de vibratii si izolare, am vazut ca unii folosesc solutia de a decupla bratul de sasiu, am vazut brate cu plinta proprie.

merci de link-ul pentru absolutvideo.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

catacore wrote:Pe de alta parte, vis-à-vis de vibratii si izolare, am vazut ca unii folosesc solutia de a decupla bratul de sasiu, am vazut brate cu plinta proprie.
exista chiar si la firme mari cu preturi imense (exemplu, DaVinciAudio Labs, http://www.da-vinci-audio.com/" onclick="window.open(this.href);return false; ). Subiectul este controversat, o tabara spune ca nu e bine, adica bratul trebuie sa "comunice" mecanic cu platanul, deci e nevoie de un sasiu unic pentru ambele. Eu deocamdata sunt de aceeasi parere, adica nu as izola bratul de platan.
Insa asa cum observam, exista scule super-mega-scumpe care merg pe izolare. Altele nu.
Totusi izolare totala nu exista, prin platforma pe care stau platanul si bratul (fiecare cu sasiul propriu) se propaga totusi unele vibratii, dar in masura mult redusa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Am patit o chestie funny cu unul din pick-up-urile din dotare, o chestie banal de trancotara. Intr-o zi surubaind pe la head-shell, am observat ca firele dintre doza si brat erau puse aiurea(ma refer la partea dinspre pinii bratului, nu la cei ai dozei ce sunt marcati deobicei). Eu nu am umblat niciodata la acei pini, sa zic ca asa venise de la fostul proprietar...si nici nu am verificat amanuntit...in acest caz morala este urmatoare: acordati-va 1-2 minute pentru a verifica coerenta conexiunii sistemului. Nu mai tin minte exact configuratia gresita, insa erau parca inversate firelee si nu se auzea rau, insa acum se aude mai bine dupa urechea (de aur :roll: ) personala, sunetul a castigat in coerenta si finete. Stiu ca pare o chestie banala, insa cand cineva se joaca cu mai multe combinatii de componente, risca sa piarda din vedere niste lucruri destul de importante.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

remoteviewer1, exista doua feluri de inversari:
1) cand cele doua canale sunt in antifaza si atunci e grav cum se aude.
2) cand nu se respecta faza concomitent la ambele canale. In acest caz se aude absolut la fel, adica nu conteaza la ureche.

Culorile sunt (din cate tin mine), rosu + R, alb + L, verde - R, albastru - L. Pe multe doze sunt puse culorile sa fie mai usor. Le poti inversa pe ambele in sensul ca cele de + sa fie - , astfel faza e inversa si din punctul meu de vedere nu conteaza si nu se aude la ureche nici o modificare.
Cazul de antifaza e clar, numai un canal este inversat si astfel cele doua canale sunt in antifaza; in acest caz se aude horror.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Sigur eram in cazul doi, deoarece se auzea "bine" si inainte, erau ambele faze schimbate. Am mai umblat dupa "corectarea erorii" trecute pe la VTA si overhang, poate de aici modificarea perceputa in sunet.

Problema cu analogul asta...este ca se schimba sunetul la orice modificare, trebuie sa stii ce faci, sa fii sigur pe tine sau pe ureche cel putin, cand mesteresti. La CD-player e mai simplu...se aude cam la fel cu mici exceptii, calitatea inregistrarii facand diferenta si starea de incalzire a sculelor. Zilele trecute m-am suparat pe acesta din urma (adica pe cd) si l-am lasat aprins cateva zile nonstop (adica nu l-am pus in standby) si se auzea decent pe unele discuri...imi mai pun muzica, cand am treaba prin casa, pe digital si nu vreau sa ascult cu dedicatie. Cel putin la muzica moderna, am impresia ca analogul are o calitate mai buna in special datorita masterizarii superioare a vinilurilor (normale) vs cd-uri (tot normale). In plus un album normal (ca si durata) inghesuit pe un singur disc de vinil, produce, deobicei, o calitate sonora indoielnica (sunet plat, ingust, artificial), majoritatea discurilor contemporane fiind trase pe 2-3 viniluri avand un sunet superior, nu stiu daca modularea santurilor in spatiu mai mare sa aiba vreo influenta (probabil sigur ca da). Ma supara faptul ca am muzica buna pe cd, cateodata trasa cam slab, ceea ce strica putin experienta intr-un final.

Parerea mea personala, este ca o adevarata revolutie in hobby-ul nostru ar fi imbunatatirea calitativa nativa a inregistrarilor, vinil, cd, hirez, etc., acest lucru "ridicand" multe sisteme din punct de vedere calitate sonora. Majoritatea inregistrarilor artistilor mai mai comerciali sunt destul de slabe calitativ, dupa parerea mea, in ziua de astazi. Sa zicem ca vrei sa asculti un cd nou cu Depeche Mode pe un sistem mai rasarit, ai sanse sa iti curga ceva sange din urechi, la vinil situatia se imbunatateste simtitor, insa nu se poate considera a fi decat decenta spre OK. Vorba aia, daca bagi un disc vinil cu Vangelis din anii 80, cazi pe jos la cum se poate auzi...nu stiu cum le faceau asa de bine calitativ (sau daca isi dadeau seama la vremea respectiva cat de bune erau in realitate);dupa aparitia calculatorului in muzica, situatia a devenit cam trista...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Care stiti engleza ascultati cu atentie! (mai ales cand spune despre ascultatul cablurilor):
Published on Jun 16, 2015
ACOUSTIC SOUNDS’ QRP CONTINUES TO EXPAND VINYL LP EMPIRE
WITH PURCHASE OF LEGENDARY “LAB”

Audiophile music leader becomes only company to offer all services for record production in-house

SALINA, KAN., June 16, 2015 — Just three months after buying 13 vintage record presses to meet the surging demand for vinyl LPs, Acoustic Sounds’ CEO Chad Kassem has purchased The Mastering Lab (TML) from the estate of legendary mastering engineer Doug Sax.
https://www.youtube.com/watch?v=iyI7BE0 ... aign=AS_NL" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

pai mie mi se pare normal ca "ascultau" cablurile la vremea aia. Daca noi, cu sisteme mai mult sau mai putin performante, simtim diferente intre cabluri (si ne putem problema sa le schimbam, doar pentru a asculta muzica), cu atat mai mult cei care produc ceea ce noi ascultam ar trebui sa-si puna astfel de probleme. Pe mine m-a mirat faptul ca era singurul/printre putinii care-si puneau problema, cel putin eu asa am inteles.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by catacore »

pe de alta parte, chiar ma intrebam ieri care e mecanismul de scoatere pe piata a unui vinil.

adica cine si cum poate intra in posesia master tapes-urilor, dupa care sa faca, eventual, o re-masterizare si apoi sa dea vinilul la taiat. A cui proprietate sunt aceste master tapes? A casei de discuri, a artistului?

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by brighty »

Ceva interesant... Cum arata acul pe un disc vinyl in miscare la microscop:
http://www.vice.com/ro/read/iata-cum-ar ... roscop-715" onclick="window.open(this.href);return false;

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

brighty wrote:Ceva interesant... Cum arata acul pe un disc vinyl in miscare la microscop:
http://www.vice.com/ro/read/iata-cum-ar ... roscop-715" onclick="window.open(this.href);return false;
Foarte interesant link-ul tău. Nu ştiu de ce dar aveam această imagine în cap...doar că îi dai o formă animată. Foarte frumos '' brighty''.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Superrr !!!...brighty...multumesc !

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Thorens-ul a primit o doza noua MI in dotare: Grado Reference Platinum 1 (un nume cam complicat nu e asa?). Ce sa zic...mi-a dat ceva bataie de cap sa o aranjez in headhsell(cam terorist din fire, nefiind standard) si sa o pozitionez cat de cat (oricum mai am mult de lucru in aceasta directie, m-am cam grabit sa o ascult deoarece aveam niste treaba). Constructia de lemn pare solida si de calitate, in jurul acului zarindu-se niste matze din interior. Impachetarea este de nota 10 cu o cutie de lemn destul de solida si refolosibila de nenumarate ori.

Am rasuflat usor cand am vazut ca nu are hum (de care s-au mai plans unii) si nici nu "danseaza" pe disc (alta problemutza cu Grado dance) si i-am dat drumul...Nu pot face un review semnificativ la prima vedere, deoarece nu am nici o ora de ascultat, insa are un sunet finutz, cu un bass mai accentuat, insa se aude un pic infundat sa zic asa...sper sa isi mai dea drumul dupa cateva zeci de ore de ascultat. Pare sa ofere o imagine foarte realista, cu o iluzie spatiala bunicica.

Din experienta mea la prima vedere, pare o combinatie (sper fericita) dintre finetea Nagaoka si bas-ul Shure (vintage). In urmatoarele zile sper sa am mai mult timp sa o ascult si poate revin cu detalii suplimentare. Am fixat VTF-ul la 1.5 grame si antiskating-ul la 1.25 atat cat permite batranul Thorens. VTA-ul l-am coborat un pic fata de vechea pozitie, deoarece Grado recomanda un unghi de 90 de grade intre verticala dozei si disc, chiar un unghi negativ de 2 grade (putand fi obtinut coborand axul bratului). Pare a fi mai putin mai sensibila la surface noise decat alte doze din dotare. In concluzie, scoasa din cutie canta multumitor, sper ca situatia sa se imbunatateasca sensibil in urmatoarele zile.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

S-o asculti sanatos! Faina achizitie! Vad ca este 13 bulioane. Oricum, mult mai bine decat sa dai banii pe Ortofoanele 2M (care-s de rahat din punctul meu de vedere).
Sa ne mai zici cum se comporta dupa un minim rodaj (necesar).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Multumesc de urari momolo! I put my money where my mouth is! Oricum pana si la pretul asta (imens pentru omul muncitor local) macar primesti un body de lemn finisat foarte frumusel. Ortofoanele plasticoase arata destul de slabutz la prima vedere (situatie observata ca fost posesor). Pana acum fondul este ok, insa se aude infundat un pic, lipseste sparkle-ul, parca este un val peste boxe (fata de celalt pick-up) asa scoasa din cutie...rodez...rodez...rodez...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Vesti bune de pe frontul audiofil...pierderile au fost grele, am fost asaltati de trei ori in aceasi noapte, au fost multi raniti si victime colaterale, insa pana la urma am invins! Janghinelul de Thorens are un mijloc rudimentar de reglare a VTA-ului insa chiar in pozitia lui de jos, nu producea un sunet satisfacator, era un pic infundat (medii) si strident in acelasi timp pe inalte. Dupa lupte seculare, in care am reglat VTA-ul cat am putut de jos, am schimbat mat-ul de la 3 mm la 5mm si am pus VTF-ul la 1.7 grame, am reusit sa obtin un sunet cremos, fin si neobositor asta luand in considerare ca nu am nici 5 ore de rodaj terminat (am mai imbunatatit si azimut-ul ca parca tragea intr-o parte si canalele nu pareau egale). In conditiile acestea, rodajul nu aduce compromis-uri mari (de sunet), doza parand sa demonstreze ceva calitati autentice in combinatia cu batranul Thorens. Bas-ul mi se pare excelent, doza producand un sunet plin, carnos si viguros. Cred ca am facut febra musculara cat m-am cracit in jurul pick-up-ului azi, asta e, baba sufera la frumusete...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply