Fotografii de la concerte

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

Image

Image

Image

Image

A.G. Weinberger; Al. Tomescu & Eduard Kunz; Formatia Anton Pann
Cadrele sunt cu drepturi de autor - rog a nu fi folosite!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

Image

Image

Image

Alexander Balanescu; Calin Pop; Hanno Höfer/Nightlosers
Cadrele sunt cu drepturi de autor - rog a nu fi folosite!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

Image

Image

Image

Rares Totu; Marcian Petrescu; Blue Family Band & Clay Windham feat. Roșu Dorian
Cadrele sunt cu drepturi de autor - rog a nu fi folosite!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

L'elisir d'amore - Gaetano Donizetti (Opera Romana Craiova)
Cadrele sunt cu drepturi de autor - rog a nu fi folosite fara permisiune!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Nicu Covaci, Moni Bordeianu, Dzidek Marcinkiewicz & Roxana Zanga
Cadrele sunt cu drepturi de autor - rog a nu fi folosite fara permisiune!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

Image

Image

Image

Alexandru Munteanu; Liviu Prunaru si Dana Protopopescu
Cadrele sunt cu drepturi de autor - rog a nu fi folosite fara permisiune!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

Image

Image

A.G. Weinberger
Cadrele sunt cu drepturi de autor - rog a nu fi folosite fara permisiune!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

Ne-fiind in oras/acasa... doar cadrele astea le am la purtator... :(
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Fotografii de la concerte

Post by momolo »

johndoe21ro, din cate deduc, pozele sunt facute de tine. Daca e asa, felicitari pentru calitatea tehnica! Bag de seama ca mai ai o pasiune, fotografia.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:johndoe21ro, din cate deduc, pozele sunt facute de tine. Daca e asa, felicitari pentru calitatea tehnica! Bag de seama ca mai ai o pasiune, fotografia.
Da, sunt ale mele. Multumesc! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Fotografii de la concerte

Post by brighty »

johndoe21ro wrote:Da, sunt ale mele. Multumesc! :)
Fantastice imagini!! Felicitari, johndoe21ro! Cel putin, acelea din "Elixirul Dragostei" sunt de-a dreptul incredibile... arta pura! :) Asteptam pe viitor alte astfel de surprize! :D

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

brighty wrote:
johndoe21ro wrote:Da, sunt ale mele. Multumesc! :)
Fantastice imagini!! Felicitari, johndoe21ro! Cel putin, acelea din "Elixirul Dragostei" sunt de-a dreptul incredibile... arta pura! :) Asteptam pe viitor alte astfel de surprize! :D
Multam frumos! Acolo am avut acreditare si a fost usor sa ma misc cum vreau, sa am acces deplin, samd. Cel mai mult mi-ar placea sa obtin acreditare la Festivalul George Enescu. E dureros sa asist la 'minunile' care se intampla acolo si, ca fotograf, sa nu pot imortaliza nimic.

P.S. Am HDD-uri pline cu fotografii de la diverse concerte. Mai greu cu timpul... sortare, editare, samd. Imi place mult si fotografia de teatru si, daca o mai pus si pe asta la socoteala, nu mai ies 24 de ore intr-o zi... De fapt, cred ca, daca ziua ar avea 26h (ca sa nu fiu pretentios) tot nu as reusi sa fac tot ce-mi propun! :(
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Fotografii de la concerte

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Cel mai mult mi-ar placea sa obtin acreditare la Festivalul George Enescu.
daca ai aparat cu oglinda (care face tzac-tzac puternic, toate sunt extrem de zgomotoase) e nasol! Imi aduc aminte ca la toate editiile Festivalului Enescu roiau diversi fotografi cu ditamai tunurile si caramizile, unii deranjau foarte tare cu zgomotul specific, tzac-tzac. Din cauza asta faceau cateva foto pe la inceput si printre pauze dupa care erau roiti ca deranjau publicul. La muzica clasica se aude, cum stim, cam tot. Iar aparatele astea profesionale sunt foarte deranjante. De aceea eu unul vad un mare viitor aparatelor mirrorless numai ca pana acum nu am vazut la fotografii pe care-i mai observ in cazul spectacolelor de clasica.
Si mai este o mare problema - surprinderea unui instantaneu in timp spectacolului. Cred ca asta e fotografia de cea mai mare valoare si asta e foarte dificil de obtinut cu ditamai sculele foto tzacanitoare. Imi aduc aminte de o faza la Ateneu, de curand, anul asta, se agita unul cu tzacanitoarea in timpul spectacolului pana au reusit sa-l goneasca; foarte deranjant!

Mai e si efectul, hai sa-i spun, "uman'. Oamenii cand vad un fotograf dotat (specific) ca indreapta "tunul" spre ei, isi pierd atitudinea fireasca, multi iau pozitie de foto. Parerea mea este ca sculele astea foarte mari si vizibile intimideaza si modifica atitudinile subiectilor.

Eu unul apreciez la o fotografie mesajul, suprinderea unei clipe naturale, firescul imortalizat ca si cand fotograful nu a existat acolo (nu "firescul" aranjat. Iar subiectul care stie ca este fotografiat nu mai este firesc).

Nu-mi plac fotografiile "studiate" si mai ales nu-mi place lipsa de originalitate. Pe vremurile comuniste am facut si eu fotografie, chiar am si castigat bani atunci. Tot timpul m-a pasionat domeniul dar nu la modul serios-profesionist. Astfel observ cumva o tendinta actuala pe care o numesc, "de turma". Ca si intr-un alt domeniu, bucataria unde din cauza netului mai ales (o sursa enorma de informatie) bucatarii mediocrii (adica grosul trupei) se iau unii dupa altii intr-un soi de moda si ajung parca trasi la xerox. De exemplu, de curand am revazut un micut local unde se vinde un fel de fast-food, defapt mancare gatita "ca acasa", de unde cumpara salariatii din zona respectiva (sediul UTI, Vasile Lascar). Ii stiu pe patroni, muncesc acolo de multi ani. Pe vremuri cumparam de la ei mancare de pranz la polistiren si era gatita cum imi place, adica stil "cantina ceausista" de niste mamai care probabil asta au facut toata viata lor. Acum am luat niste cartofi fierti cu leustean si marar.... pe care turnasera lamaie! Ba am gasit si bucati de lamie prin ei! Am luat si salata de castraveti pe care turnasera....tot lamaie! M-am gandit, ca la TV unde vedem cum se gateste cu juma de ingrediente de care nici naiba nu a auzit si ii vedem cum toarna lamaie peste tot. E un fel de "efect de Licurici", lumea se uita la TV si imita, sunt si scolile de bucatari unde ii invata tampenii, adica sa gateasca cum le-o place licuricilor din lumea lor, nici intr-un caz cum e la noi traditional. Asa si cu fotografia, urmaresc si eu ocazional forumuri si siteuri foto deoarece imi plac. Si observ ca exista "efectul de licurici" in care unii se screm sa imite prosteala trista care vine de la "Licurici". Acolo au ajuns sa expuna chiar balegi imprastiate pe jos. Arta moderna din care face parte si fotografia a ajuns in unele cazuri de parca ar fi direct din balamuc. Si exista mode, curente. Vad pe net tone de poze maiastre din punct de vedere tehnic si tehnologic dar care nu-mi spun nimic, sunt ca mancarea din plastic sau salata de cartofi peste care un bucatar "cu diploma" a turnat limeta dupa ce i-a taiat cu satarul chinez asa cum a vazut la bucatarul din Noua Zeelanda! Cumva eu unul (si sunt convins, nu sunt singurul) simt cum unii se inregimenteaza in curente la moda.
Ok, ce zic eu e cumva metaforic si nu neaparat strict legat de acest topic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Fotografii de la concerte

Post by johndoe21ro »

Pai asta e una dintre probleme - am aparat cu oglinda. Ca fotograf, am aceeasi parere despre aparatele de fotografiat mirrorless cum au altii despre auditia muzicii in format digital.
Din pacate aparatul este chiar profesional si, ca atare, shutter-ul din carbon si kevlar, o minune tehnica a vremurilor bune rivalizeaza cu un Kalashnikov ca aparitie sonica. Eu unul m-as simti destul de prost sa trag si zgomotos si ne-oficial la un astfel de eveniment. Exista si o functie "Quiet mode" utila insa care rapeste un pic din performanta, din viteza...
La evenimentele amplificate, cand exista pasaje dinamice sau unde tesatura muzicala este foarte densa, pot fi trase cadre succesive fara probleme... De exemplu, la Bruckner-ul 8 pe care il astept cu multa nerabdare... :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Fotografii de la concerte

Post by momolo »

Fotografii facute de mine dealungul timpului sunt expuse aici pe forum.

Am folosit o "sapuniera" (modesta) si au necesitat de multe ori risc si efort (as putea spune ca am functionat in conditii de "razboi" :D ). Calitatea tehnica este aia care s-a putut cu o dotare mai jos decat modesta insa sper ca am completat lipsa dotarii tehnologice cu alte insusiri mai putin tehnice. Cert este ca de multe ori mi-au fost apreciate pozele "de sapuniera ilegala" chiar de catre subiecti.

Topicurile unde am postat dealungul timpului:
viewtopic.php?f=2&t=587" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=2&t=1534" onclick="window.open(this.href);return false;

Iar fotografiile mele (care sunt fara drepturi de autor) se afla postate deavalma pe picasa:
https://picasaweb.google.com/1131459251 ... seConcerte#" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/1131459251 ... cu20130901" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/1131459251 ... RoSept2012" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/1131459251 ... embrie2011" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/1131459251 ... rataRegala" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/1131459251 ... aUrziceanu" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/1131459251 ... ichelJarre" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/1131459251 ... taRegala02" onclick="window.open(this.href);return false;

O oarecare selectie facuta in fuga (multe imi trezesc amintiri frumoase):

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply