Dilema pick up achizitionare

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by PolyGram »

Normal ca trebuie sa ai sistem bun si pick-up bun ca sa o pui in valoare, dar daca vorbim de doza in sine comparata cu alte doze de pe piata -aflate in productie - e cea mai buna? Asa se spune...
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by PolyGram »

O doza Clearaudio Goldfinger Statement sau Koetsu Blue Lace Onyx trebuie sa fie absolut fenomenale la cat costa. Puse pe un pick-up de 2 bani bineinteles ca vor fi ca un diamant in gunoi
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by remoteviewer1 »

Daca tot e sa vorbim de superlative (in care eu totusi nu cred...cea mai buna bere, cea mai buna masina, cea mai buna ceasca de ceai etc.) se spune ca Nagaoka MP 500 ar fi cea mai buna doza MM de pe piata. Din cate am inteles Black-ul nu ar fi foarte usor de potrivit datorita acului Shibata ce ar fi cam pretentios la pozitionare. O alta doza MM foarte laudata ar fi Clearaudio Maestro (in varianta neagra, cu lemn de mahon). Ciudat, nu am auzit pe nimeni cu experienta relevanta (pentru mine cel putin) sa laude 2M Black-ul, exista multi hipsteri ce lauda dozele entry de la Ortofon in aceste vremuri. Orice supozitie de genul cel mai bun brat sau cea mai buna doza, trebuie luata in considerare in functie de combinatia doza-brat, dupa cum au afirmat si ceilalti colegi de forum. O doza fara sa fie scos untul din ea(si aceasta activitate necesita un pic de pricepere si ceva timp disponibil, elbow grease de consumat cum zice henglezu')nu poate fi categorisita de nici un fel. Dozele vechi (cu dezavantajele cu care vin-gen lipsa ace originale, etc.) au un raport pret/calitate mult mai bun decat cele noi (punct deja evocat pe acest forum de nenumarate ori).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by PolyGram »

Citat: ''The Ortofon 2M Black is quite possibly the best moving magnet cartridge on the planet. With a nude Shibata diamond, it retrieves information from the groove effortlessly, and flawlessly.''

Vezi aici:

http://www.needledoctor.com/Ortofon-2M- ... tegory=378" onclick="window.open(this.href);return false;

Da pe ''Customer Reviews'' sa vezi si opiniile celor ce au cumparat-o.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by remoteviewer1 »

Daca doresti sa ne duelam in citate, mai jos gasesti un versus (2M Black vs MP 500) extrase de pe vinilengine (comparatiile trebuiesc citite printre randuri, deoarece cele doua ace au compliance diferit):
Well, it (MP-500) has been playing for a few days. It arrived Saturday, along with the 2mm tonearm spacer, and I mounted them right away. I aligned it using a Baerwald mirrored protractor (built by an AudioKarma user), set the VTF using a digital scale, and adjusted bias and verified phasing/null with a Hi-Fi News Analogue Test LP. I settled in on 1.65g VTF and the 2mm tonearm spacer was just right for the RB250 on the planar 78/P2 plinth.

The verdict? I just love it. Indeed it is warmer and richer than the Ortofon 2M Black, which seems crisp, clear, clean, and almost analytical, but never in an unpleasant way; exceedingly honest, in all the right ways, I guess. The Nagaoka is forward, with a rich midrange bloom, honest bass, and an exceptionally smooth and balanced high end. The Ortofon seemed to break in a bit after several hours, and continued to do so for several days/weeks. This Nagaoka is sweet sweet sweet right from the get-go. I can only hope it will continue to develop, but I will not be disappointed if it does not.

I also agree that the line contact stylus seems to be quieter to me than I have experienced - blacker background. Compared to the Shibata stylus of the Ortofon 2M Black, I would bet the MP-500 to be quieter. (I have not done any direct comparisons in this regard, yet.)

I've listened to probably a dozen or more "favourite" records so far and I'm currently spinning La Boheme (Karajan, Pavarotti, etc.), which is giving me an opportunity to compare the MP-500 on the Rega directly with the 2M Black on the Pro-Ject, as I always use two turntables when spinning multiple-disc sets. So far, very nice. The 2M Black has a bit higher output, so it is difficult to make an objective comparison as the levels are not matched. When I have more time (and/or ambition), I'll play a white noise track and use the amplifier meters to try to match the level
Ortofon is $549 shipped from william Thakker's ebay shop (cheapest price I've found)
Nagaoka is $599 (haven't found it cheaper).

I'm hearing:
Ortofon: more precise, analytic
Nagaoka: warmer, great mid range, better with surface noise

Nagaoka replacement stylus: $295
Ortofon replacement stylus: $449

I'm leaning toward the Nagaoka, though I wonder how much of a difference it will make to my AT 150MLX
The Nagaoka is luxurious and romantic sounding. It is rich in the midrange and throws a wide holographic soundstage. The Ortofon is more precise and clear sounding and not quite as euphoric. I hope that makes sense!

They are both stellar trackers.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by oake »

Ca un răspuns simplu trebuie doza potrivită la braţul potrivit, dar mai trebuie şi altceva: pick-up-ul potrivit.
Dozele, fie ele potrivite la braţ sună în fel şi chip. Mai trebuie să dea şi pick-up-ul.
Dacă vorbim de pick-up-uri vintage, deci relativ ieftine, singurul criteriu e ascultarea...nu în necunoştinţă de cauză. Sunt criterii.
De exemplu eu ascult la un Lenco 75 montat pe o plintă foarte grea dintru-n fel de aglomerat făcută de Cristi Shugar şi braţul original dar modificat la greu cu un Shure M91. Chiar sună.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by porto »

Eu am o intrebare...ai schimbat rulmentul original la Lenco ?

Intreb asta deoarece daca nu l-ai schimbat acum tu asculti mult sub potential ...cea mai izbitoare diferenta o vei vedea-o in zgomotul de fond care in opinia mea este unul dintre cele mai importante chestii la noi la ...haudoifili...si nu mai zic de constantza vitezei care va fi inbunatatita ceea ce va atrage dupa sine un sunet mult mai conturat al instrumentelor si o localizare mult mai precisa a lor si... nu in ultimul rand va creste efectul de tridimensionalitate.

Trebuie sa mergi mai departe cu modificarile in opinia mea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by momolo »

oake wrote:Dozele, fie ele potrivite la braţ sună în fel şi chip.
si Bula zicea, cainele cand il strigi vine sau nu vine.
oake wrote:De exemplu eu ascult la un Lenco 75 montat pe o plintă foarte grea dintru-n fel de aglomerat făcută de Cristi Shugar şi braţul original dar modificat la greu cu un Shure M91. Chiar sună.
de porc in ziua de Ignat. Chiar ma gandeam, nu am auzit la nimeni pickup mai prost ca asta, ai putea castiga un premiu. Greu sa bati un pickup (fie el si cu lespede de mormant) cu un cdplayer trancota de 50 lei cu capul laser uns cu grasime de la prajeala si umplut cu praf in care creste iarba! Ma gandesc sa dau ceva gratis (in scop caritabil), esti in capul listei.
porto wrote:Eu am o intrebare...ai schimbat rulmentul original la Lenco ?
porto, nu-ti mai bate capul. E ca si cum ai discuta cu un "pasionat" din Novosibirsk (care sufla in carburatorul unei motociclete IJ folosita la arat) despre viteza optima de rotatie a restaurantului rotitor din Toronto. Si e mai bine ca discutia sa aiba loc dimineata "pe stomacul gol"! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by oake »

porto wrote:Eu am o intrebare...ai schimbat rulmentul original la Lenco ?
Bună porto...la ce te referi? Lenco are lagăr nu rulment. Te referi la schimbarea lagărului? Dacă da cu ce?

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by porto »

Rulment eu ii spun la ansamblul format din "tija" ( spindle) pe care se sprijina platanul si care iese exact in mijlocul platanului si camasa lui.
Ambele si tija si camasa se pot modifica in sensul ca :
- tija poate fi durizata la suprafata ei si apoi polizata extrem de fin - tip oglinda pentru o frecare cat mai mica si o uzura cat mai mica....sunt unii care chiar o prelungesc in josul plintei ca sa poata face un punct de rigidizare pentru a impiedeca pe cat posibil deviatia in jurul axei teoretice de rotatie a platanului

- iar camasa si ea i se schimba bucsele originale cu acelasi material sau cu unul mai performant dpdv al calitatilor fizice ( dar nu sunt sigur si daca dpdv al calitatilor muzicale daca pot sa-i spun asa) si care bucse inlocuitoare sa aiba cat mai mici tolerante si bineinteles ca daca se schimba lungimea tijei va fi modificata si lungimea camasei

- si nu in ultimul rand sunt care pun un inel de rigidizare care prinde , cu o grosime mai mare , camasa axului de subplatan ceea ce foloseste tot la a impidica deviatiile de la miscarea axiala a platanului

- si se modifica si pastila pe care se sprijina tija in interiorul camasei ...cu un alt material sau chiar cu o bila ceramica

- sunt doua curente in ceea ce priveste cat de mult sa se roteasca rulmentul dupa ce este dezangrenat de la idler si anume , cei mai multi , spun ca rulmentul e bine sa se roteasca cat mai mult dupa dezangrenare si altii ca , dimpotriva , sa rotesca cat mai putin adica miscarea sa fie cat mai controlata posibil...J N este de prima parere

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by oake »

porto în primul rând mulţumesc pentru lămuriri. Aşa am bănuit şi eu numai că voiam să mă asigur că lagărul central de la lenco nu a fost făcut pe rulmenţi: unul axial şi unul sau doi radiali.
Dacă îmi aduc bine aminte acu puţini ani tu ai trimis lagărul în state (pentru cîteva sute de USD) la durizarea axului central la suprafaţă (bănuiesc nitrurare) şi mai apoi prelucrarea lui la rugozitate extrem de mică iar bucşele din bronz grafitat antifricţional au fost înlocuite cu alt material.
Şi tot dacă îmi aduc bine aminte când ţi-a venit piesa tu ai pus ulei...lucru pe care nu trebuia să-l faci...cum dealtfel ai aflat ulterior. Despre acest lagăr e vorba sau ai folosit o altă metodă? Dacă da...care?
Cu mulţumiri anicipate.
Radu

Post Reply