despre bauturi,bautori si alte licori

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

despre bauturi,bautori si alte licori

Post by fluffy38 »

M-am gandit la o discutie la fel de subiectiva ca si cea despre aparatura audio. Si apoi banuiesc, de fapt cred, de fapt sunt ferm convins :lol: , ca o muzica buna se asculta alaturi de o bautura buna.
Am deschis subiectul alaturi de o sticla de vin italian Jerzu din 1982. Un vin roz, sec, usor tulbure, cu gust de lemn. Trebuie sa fiu sincer si sa recunosc ca rar am mai baut asa ceva, chiar daca nu sunt mare amator de vinuri.
In urma cu 2 saptamani, am cumparat din Munchen 16 sticle de vin din anii 1978-1991 la un pret de 27 euro toate sticlele.(din flohmarkt)
Bineinteles, toate sigilate si cu muuult praf pe ele de la o pereche de batrani nemti care se lasasera de "meserie" :lol: Nu pareau sa-i fi lovit criza la ce masina detineau.
In fine, sa las astea.
Ce preferinte aveti din punctul asta de vedere( al bautorului mioritic)? 8)
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: despre bauturi,bautori si alte licori

Post by puf »

Eu prefer bauturile tari.
Am baut prima data in primavara in Germania o votca incredibila care a eclipsat peste 10 alternative din cele mai titrate, rare si ciudate votci aduse de prin toata lumea si in special din Rusia.A fost o petrecere cu muzica live si multi din cei prezenti, veniti din toata lumea au adus bauturi speciale.Am consumat cam din toate inclusiv o mizerie de 70 grade facuta din piersici provenita din Africa de Sud.

Absolut ELYX se numeste minunatia.In comparatie cu Absolut "standard" cu scris bleu sau rosu asta este complet altceva.Absolutul normal pare "Saniuta" in comparatie.
Este produsa in serie limitata si nu prea exista de cumparat prin nici un magazin, nici oficial nici adusa asa la negru, eu am reusit sa procur un sample.

Greu de descris dar se remarca prin un rafinament ...absolut! are o textura foarte catifelata si o aroma foarte discreta de flori de camp.Nu da nici un moment senzatia de arsura, de dop in gat parca are o fluiditate uleioasa daca este racita.Nu se simte mirosul puternic specific de alcool si nu lasa nici o senzatie neplacuta dupa inghitire doar se simte o usoara caldura in stomac.

Producatorul se lauda ca este distilata din grau selectionat manual in cazane de cupru vechi de vreo 100 ani, cu o tehnologie de atunci, folosid apa pura din izvoarele nordice.Se pare ca datorita cuprului se obtine o neutralizare a sulfului din procesul de distilare, chestiune care da rafinamentul deosebit.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: despre bauturi,bautori si alte licori

Post by momolo »

fluffy38 wrote:Si apoi banuiesc, de fapt cred, de fapt sunt ferm convins , ca o muzica buna se asculta alaturi de o bautura buna.
unica beutura pe care o beu in calitate de trancotar la ascultatul unei muzici bune e cafeaua. Dar ca tot va laudati cu vinuri si votci din Germania hai sa ma laud si eu ca saptamana trecuta am beut bere scotiana in Italia. E vorba de o berica rosie foarte tare pusa in sticlute de sticla la sfert de litru si care se numeste ceva cu Scottish, eticheta cu aspect de pergament vechi. O bunatate rafinata.. nu ma pricep sa descriu, dar era buna din cale afara si daca exagerai prea mult la cantitate se invartea masa cu tine!

Dar una din cele mai bune berici baute ever ramane Afflingem din Belgia. Nu sunt convins daca ceea ce se vinde la sticla (rar gasibila in magazine prin Italia) este la fel de bun cu ceea ce se vinde la bar din butoaie aduse din Belgia. Exista blonda si neagra. Eu ma refer in special la cea neagra care nu se vinde in magazine (numai aia blonda se gaseste la peste 4,5 euro sticluta; la bar aia neagra costa 3,5 euro paharul si ma refer la un bar fara fitze!). Daca la noi in tara s-ar gasi Afflingem, atunci chiar ca as bea un pahar la un Wagner ! In rest, raman pe cafea (si aia tot italiana din Italia pentru ca cea "italiana" cumparata din Romania este toata contrafacuta sau facuta "cu dedicatie" pentru piata romaneasca, adica un gunoi sinistru la de doua ori pretul fatza de Italia)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: despre bauturi,bautori si alte licori

Post by Obi Wan »

Eu unul prefer vinurile romanesti de preferinta albe. La ocazii ma delectez cu http://www.recaswine.ro/images/vinuri/s ... ta-big.jpg. In rest ma impac bine cu http://www.recaswine.ro/images/vinuri/c ... nc-big.jpg. Ieftin si bun. Vodca nu-mi place dar un scotch whisky (Chivas Regal, Glenfiddich si la ocazii Lagavulin) sau un irish whiskey (Jameson, Tullamore Dew) beau cu placere.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: despre bauturi,bautori si alte licori

Post by kaav »

Tzuica (de preferat rece sau foarte rece, pana in 40 de grade, jumatate de litru este perfect ca si introducere intr-o seara furtunoasa :D ). Am baut fel de fel dar nimic nu se atinge de licoare din sufletul prunei. Cea mai veche pe care am baut-o a avut 40 de ani. '' Problema'' ei este ca nu are eticheta ca multe visichiuri sau coniacuri cu intentii de fala si maretie si este intr-un con de umbra. Am mai zis (poate nu aici, nu mai tin minte acum, ca o tuica buna poate umili multe chestii care candideaza la ''locul I'' si is celebre in mintea unora, dreptul lor de altfel sa creada ce cred...) . Nu ma ating de vodka, lichior. Berea mai inlocuieste apa, ca sa nu ruginesc... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: despre bauturi,bautori si alte licori

Post by momolo »

Cafeaua cea care ne tine in viata! :D
O istorie despre cafea, fascism, aluminiu si design:
http://cafegiu.blogspot.ro/2009/12/bial ... press.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: despre bauturi,bautori si alte licori

Post by SOLO »

Chiar nu stiam ca exista o legatura intre fascism, aluminiu si cafetiera pt. espresso.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: despre bauturi,bautori si alte licori

Post by sorin_denver »

Eu folosesc bialetti brika http://www.cafelepremiate.ro/echipament ... ite-2cesti" onclick="window.open(this.href);return false; . Datorita supapei de presiune reuseste sa faca si spuma ca o cafea expreso veritabila .

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: despre bauturi,bautori si alte licori

Post by TomJones »

Eu prefer vinurile romanestisi doar astea beau. Nu exista masa fara vin in familie. Vinul potenteaza gustul mancarii daca este asociat corect, prelungeste viata si previne cancerul, infarctul etc. Binenteles baut cu masura..

Post Reply