Anul 2015 Anul Pickupurilor

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by LEKTOR »

AIR FORCE ONE http://www.techdas.jp/analog_01.html

AIR FORCE TWO http://www.techdas.jp/analog_02.html


Ambele produse de un fost veteran de la Micro Seiki - http://www.hifiplus.com/articles/meet-y ... f-techdas/

http://www.absolutesounds.com/pdf/main/ ... il2014.pdf

Ambele folosesc " Air Bearing Mechanism and a Vacuum Disc Suction Mechanism " precum la Micro Seiki classic turntables.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by remoteviewer1 »

Unboxing la Luxman PD 171 - ce lucratura :shock: (mai sunt si alte table de vizionat in link-ul de mai jos):

http://www.suansiang.com/index.php?lay= ... 92&Ntype=1
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by LEKTOR »

Revenind la TECHDAS

http://www.techdas.jp/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by TomJones »

Electrocompaniet au scos si ei un pickup cu doza proprie (probabil faciuta de ortofon)

http://electrocompaniet.com/products/cl ... urntables/" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by remoteviewer1 »

Bratul este Jelco, doza Soundsmith, deci restul cine il fabrica? Nu cred ca brand-ul stampilat pe plexiglas...Are un design clasic, as fi curios cum suna...nu am experienta cu aparatura EC, am ascultat la un posesor (cd+amp) in trecut, la inceputurile mele in ale audiofiliei pe niste magaoaie de boxe Piega cu ribon.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by TomJones »

Elecrocompaniet este un brand pe atat de iubit pe cat de hulit. Au avut ceva probleme cu un posibil faliment prin 2004, o degringolada pe acolo si probleme de fiabilitate, dar au rezolvat asta. Inca mai sunt discutii pe forumuri de acestea caci o astfel de veste in piata are efecte pe timp lung.
Ca sunte sunt ff dificil de potrivit, dar daca le reusesti cica suna foarte bine, au o medie foarte buna. Altii critica basul cam uscat si sunetul cam flat gen pickup, fara extensii, dar repet este vorba de potriveala.
Pe la inceputul anilor '90 cand Per Abarahamsen mai lucra la EC a primit o comand asa poata face niste monoblocuri sa conduca boxele B&W801 NAutilus. Le-a numit NEMO si de aici a aparut zicala "captain Nemo comand Nautilus". Cu B&W au potriveala maxima. Am citit ca si cu Dynaudio ar merge.

Per Abrahamsen a plecat din EC dupa ce si-a vandut actiunile si si-a facut propria firma de scule ce suna identic cu EC- in fond el a creat toate modelel lor, dar sunt de 5 ori mai ieftine....Numele firmei este, evident abrahamsen audio

http://www.abrahamsenaudio.no/" onclick="window.open(this.href);return false;

De ex amplificatorul integrat ECI3 de la electrocompaniet costa 2800 euro, iar omologul sau identic facut de abrahamsen modelul V-20 costa 500 de euro si este si cu 4 kg mai greu. Sculele sunt facute in norvegia.

Image

Image

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by TomJones »

Sistemul personal alui Abrahamsen...vila de pe malul marii nordului

Image

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by TomJones »

Legat de pickupul de mai sus, eu zic ca e facut de project ca ei folosesc plexiglas.
Sanse mici sa fie facut mai sunt ca folosesc plexiglas: thorens, clearaudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by momolo »

Nu e bine sa ne pronuntam despre un brand la gramada. Toate firmele fac si scule (poate) bune si scule (aproape cert) proaste. Insa legat de Electrocompaniet eu unul as avea mai mult cuvinte de lauda. Ce am ascultat si chiar avut dealungul vremurilor mi-au placut (cateodata foarte mult). Mai degraba si mai precis as spune ca-mi place "filozofia" lor de sunet. Obiectie am in mod special la preturile lor, cam maricele (raportat la piata de profil. Daca raportez asa la general, preturile lor sunt enorme). Poate si obiectie legata de fiabilitate.

Pickupul din imagine imi pare (si mie) un "OEM" comandat la Pro-Ject. Daca cei de la Electrocompaniet "au dat cu urechea" si au comandat in consecinta, poate merita testat.
La table (parerea mea) aspectul, greutatea, complexitatea, teoriile, principiile, etc, nu pot garanta niciodata un sunet bun, adica toate tablele trebuie judecate exclusiv la ureche (si nu la ochi).

PS - legat de sistemul din poza a lui nenea Abrahamsen am o mare obiectiune - un audiofil adevarat nu-si pune sculele pe rack-ul ala de rahat cu blaturi din sticla (ce sa mai spun de toate termopanele din spate!!! Cu perdea de birou de doi lei! Horror!). Iar boxele par sa fie puse mai degraba din ratiuni estetice iar camera are aspect de arhitectura "lifestyle" fara vreo grija legata de acustica. Imi place sa cred ca un audiofil adevarat accepta sa stea si cu saltele patate spanzurate de lampa sau cartoane de oua pe pereti daca asa obtine un sunet (macar putin) mai bun. Adica prefera sa sacrifice estetica arhitecturala si chiar functionala a casei pe altarul calitatii sunetului. Ori acea foto pare mai degraba luata dintr-o revista de arhitectura fara treaba cu domeniul audiofil adevarat (la care se adreseaza produsele lu' Abrahamsen asta. Ca nu o sa vedem vreodata electronist jegos din ala care nu crede in cabluri si "placebo" :lol: , din ala cu boxele de nunta si botez infipte in par sau legate langa dud, cumparandu-i sculele astuia!). Vorba aia, spune-mi ce rack ai ca sa-ti spun ce audiofil esti. :wink: La poza asta s-ar aplica ceva si mai low-level - spune-mi ce perdea ai (la termopanele din PVC :D ) ca sa-ti spun ce papagal esti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by TomJones »

PS - legat de sistemul din poza a lui nenea Abrahamsen am o mare obiectiune - un audiofil adevarat nu-si pune sculele pe rack-ul ala de rahat cu blaturi din sticla (ce sa mai spun de toate termopanele din spate!!! Cu perdea de birou de doi lei! Horror!). Iar boxele par sa fie puse mai degraba din ratiuni estetice iar camera are aspect de arhitectura "lifestyle" fara vreo grija legata de acustica. Imi place sa cred ca un audiofil adevarat accepta sa stea si cu saltele patate sau cartoane de oua pe pereti daca obtine un sunet mai bun. Adica prefera sa sacrifice estetica arhitecturala si chiar functionala a casei pe altarul calitatii sunetului. Ori acea foto pare mai degraba luata dintr-o revista de arhitectura fara treaba cu domeniul audiofil adevarat (la care se adreseaza produsele lu' Abrahamsen asta. Ca nu o sa vedem vreodata electronist jegos din ala care nu crede in cabluri si placebo, din ala cu boxele de nunta si botez infipte in par sau legate langa dud, cumparandu-i sculele astuia!). Vorba aia, spune-mi ce rack ai ca sa-ti spun ce audiofil esti. :wink:
Poza din imaginea de sus e luata de pe pagina de facebook a lui Abrahamsen.
Ca arhitect, ai descris interesant imaginea. Casa e superba, dar cred ca acel sistem este doar estetic ci nu cu valente audiofile. Probabil ca tipul are un sistem dedicat in alta camera, in mansarda sau subsol.
Legat de rackurile de sticla, parerile sunt impartite. Se pare ca e sticla armata, antivibratii cum face firma Spectral ce se gaseau si la noi la Hi-life pe Dorobanti ce aveau marantz, mcintosh, canton.
Pretul pickupului de mai sus este 3650 euro.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by Kostas »

Lipsește o blonda cu zâmbet comercial ținând in mana o telecomanda pusa invers.
Cel mai mult îmi place trofeul de berbec argintat :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by brighty »

Ma scuzati ca ma bag unde nu-mi fierbe ceaunul, insa vorba lui Kostas, parca prea trazneste a kitsch in poza asta... :lol: Termopane, platou argintat cu decoratiune cu cerb incornorat, blana mitzoasa de pe parchet, trofeul de neam prost de pe perete, rack-ul destul de dubios, cum l-a remarcat anterior momolo, iar drept cirese pe tort knob-urile haurite ale sculelor, venind sa incununeze parca ghiorlaneala suprema :twisted: Cred ca nici lui Gigi B., daca s-ar fi chinuit intens, nu i-ar fi iesit mai bine grozavia asta!... :mrgreen:

Sper sa fie vorba, totusi, despre o simpla imagine de prezentare, intocmita de vreun jurnalist mai ageamiu...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by TomJones »

Mie imi place casa, sincer noi cei de aici nici nu visam la asa ceva. Intr-o clima ca in norvegia si umezeala, frig si rafale de vant, e foarte normal sa ai termopane. Lipsa perdelelor e scuzabila intr-o tara unde soarele nu lumineaza decat cateva ore pe zi de cad aia in depresie si se sinucid la greu.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by Kostas »

Pana la urma nu e nici o supărare, poate sa îți placa sau nu casa, important e ca norvegianul face scule bune la preturi decente ceea ce este minunat. Sa ii uram multa inspirație!

ps
numai iarna nu este lumina, vara e lumina si la miezul nopții!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply