Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

teodoralex, bine ai venit!

La rubrica vanzari am facut curatenie.
Poze nu poti descarca direct pe forum deoarece nu exista spatiu suficient. Insa poti decarca poze pe siteuri gratuite pe internet de unde poti insera sau posta linkuri aici pe forum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Bine ai venit teodoralex !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

teodoralex
Posts: 5
Joined: 06 Jul 2015, 10:37

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by teodoralex »

momolo wrote:teodoralex, bine ai venit!

La rubrica vanzari am facut curatenie.
Poze nu poti descarca direct pe forum deoarece nu exista spatiu suficient. Insa poti decarca poze pe siteuri gratuite pe internet de unde poti insera sau posta linkuri aici pe forum.
Ok multumesc ca am mai deschis ochii ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Iata cum insereaza poze (gazduite de alte siteuri) care se vor afisa direct in forum precum exemplu de mai jos:

1) se uploadeaza o imagine pe un site dedicat (de preferinta JPG si de preferinta un fisier cat mai mic, de exemplu o imagine sub 1MB este acceptabila, una de 500K si mai acceptabila. Insa o imagine fisier iesita din noile cacaturi de aparate foto sau smartfoane cu multi megapixeli, este de obicei prea mare. Unele dintre aceste cacaturi scot fisiere de peste 3...4MB, ceea ce este enorm. Si pe deasupra si foarte proaste, adica sunt si mari, se vad si prost. In cazul asta se seteaza divaisul mini-foto sau smartfone la rezolutie mai mica pentru a face direct fisiere mai mici care vor fi la fel de proaste dar mai mici sau exista solutia mai complicata a prelucrarii acestor fisiere in programe de prelucrare imagine de genul faimosului Photoshop. Exista si programe gratis precum Irfanwiew care pot micsora rezolutia pozei si deci fisierul mare si prost specific tehnologiei moderne pentru marea masa de fraieri care cauta foto dupa megapixeli si nu dupa calitatea reala). Eu unul folosesc picasa de la Goagal sau mai exista flickr a lui yahoo si multe altele care fiind gratis, din pacate sunt pline de spamuri si balarii. Picasa nu are spamuri si balarii, de aceea prefer.

2) imaginea nu trebuie sa depaseasca 1024x758 pixeli (sau putin mai mult; cel mai bine stie SOLO) ca altfel siteul nostru nu vrea s-o afiseze. Adica avem o limita de afisare ca marime in pixeli a imaginii.

3) dupa ce aveti poza postata pe un site dedicat, aceasta are un link specific denumit URL. Linkul se copiaza ori direct de sus din browser atunci cand poza cu pricina este afiasata doar ea pe ecran in siteul cu pricina (care o gazduieste) sau linkul pozei se obtine cel mai usor in urmatorul fel - se apasa click dreapta direct pe imaginea afisata (in browser), apare o fereastra si acolo exista o comanda denumita, "Copy image URL". Se clicaie pe aceasta comanda (cu butonul stanga la maus) si calculatorul va tine minte linkul pozei, adica linkul denumit "URL" va fi memorat pana la urmatoarea comanda "Copy".

4) se revine la forumul nostru. In fereastra in care scrieti postarea (post civilizat sau injuraturi, dovada proastei cresteri, frustrari aberante, defulari, etc :D care vor atrage suspendarea conform regulamentului) scrieti exact urmatorul lucru:

Imagelinkul%20URL%20al%20pozei[/img] dupa care apasati butonul "Preview" sa puteti vedea daca fotografia se afiseaza sau nu. Daca ceva nu este in regula, in preview va aparea un avertisment scris cu rosu sau doar textul si nu poza. Adica, repet, trebuies scris exact cuvantul Image inaintea linkului URL.
Si cuvantul [/img] dupa.

Iata cum se vede o poza de pe alt site afisata direct in forumul nostru daca ceea ce am scris mai sus este respectat "intomnai":

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by DorinD »

Multumim pt. explicatii, Momolo.
(inteleg c-au inceput sa-ti placa goarnele :evil: ).
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

DorinD wrote:(inteleg c-au inceput sa-ti placa goarnele ).
le-am afisat din motive estetice, mi se par frumoase si interesante ca decor. Tre' sa recunoastem ca boxele normale (tip lada cu difuzoare) arata banal fatza de aceste "trompete" uriase.
Apropos, am auzit goarne care suna bine dar numai pe anumite genuri muzicale si e tare greu sa le amplifici si sa le gasesti cabluri ca sa reduci soundul specific de goarna. Genul asta de constructie as recomanda mai ales cuiva care prefera muzici corale, pre-clasice, naturale (clasica simpla, fluierase, balalaici, cateva corzi si o peruca alba, etc) si mai putin amatorilor de "haus", rock, pop, electronica. As spune ca imi par potrivite (metaforic vorbind) pentru "muzica de biserica".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Horatio
Posts: 1
Joined: 10 Jul 2015, 18:39

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Horatio »

Salutare tuturor,

este primul forum la care m-am hotărât sa particip - schimbul de idei si informati este cu siguranta benefic.
Despre mine : iubesc muzica buna (in special Jazz si Blues dar nu numai ), ca mai toti de pe acest forum sunt sigur, care atunci când se aude cum trebuie iti provoaca acel zambet involuntar .

Ascult pe echipament stereo: amplif. Marantz PM 11S1 , SACD player Marantz SA 14 S1, boxe Canton Reference 1 CD. Cred ca sound-ul sistemului meu in configuratia de mai sus desi bun e perfectibil ... poate mai invat ceva din experientele voastre.

Multumesc ca m-ati primit printre voi, sper sa ne cunoastem mai bine in timp.

Horatio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Horatio, bine ai venit pe forum!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

mosin74
Posts: 2
Joined: 18 Nov 2014, 10:12
Location: craiova

mosin 74

Post by mosin74 »

Salutare tuturor! Sunt incepator si va multumesc ca m-ati primit in aceasta comunitate! Am un sistem modest compus dintr-un amplificator Normende philarmonic PA1100, cd player Philips cd 584, pickup dual 721 iar ca boxe Canton gle 50 si saba ultra 45.

mosin74
Posts: 2
Joined: 18 Nov 2014, 10:12
Location: craiova

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by mosin74 »

Salutare tuturor! Sunt incepator si va multumesc ca m-ati primit in aceasta comunitate! Am un sistem modest compus dintr-un amplificator Normende philarmonic PA1100, cd player Philips cd 584, pickup dual 721 iar ca boxe Canton gle 50 si saba ultra 45.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by johndoe21ro »

mosin74 wrote:Salutare tuturor! Sunt incepator si va multumesc ca m-ati primit in aceasta comunitate! Am un sistem modest compus dintr-un amplificator Normende philarmonic PA1100, cd player Philips cd 584, pickup dual 721 iar ca boxe Canton gle 50 si saba ultra 45.
Bine ai venit! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
biosecurit
Posts: 19
Joined: 18 Aug 2015, 12:15

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by biosecurit »

Ziua buna si bine v-am (re)gasit, deoarece pe multi dintre voi va cunosc demult, de pe un forum defunct.
Personal, chiar si dupa atatia ani, inca mai regret faptul ca acea comunitate audiofila (singura, la acel moment), buna-rea, s-a destramat si fiecare a luat alte cai...

Atunci activam sub pseudonimul <fcon>, insa nu am reusit sa il pastrez si la inregistrarea pe acest forum, deoarece se pare ca numarul de caractere este prea mic; oricum, numele meu este Florin Baciu, inca sunt medic, am implinit deja 61 de ani, ma ocup de electronica (DIY) de mai bine de 45 de ani si, de vreo 10 ani, am trecut in tabara "lamparilor".
Lucrez, in limita timpului liber, la amplificatoare pe lampi si am un grup de prieteni tineri, pe care ii ajut cu deosebita placere sa construiasca amplificatoare si incinte acustice.

Extrem de rar mai intru in cate-un show-room sau particip la auditii de grup, atunci cand unii prieteni isi expun lucrarile si, in general, sunt o persoana mai retrasa, fara sa fi gasit un loc special (chiar si virtual) unde sa pot comunica deschis si prieteneste pe teme audio...

... insa mi-am amintit de un text minunat, printre putinele pastrate din vremurile apuse, care m-a determinat sa ma alatur voua. As dori sa-l cititi si voi, deoarece momentele de sinceritate absoluta sunt rare si merita retinute/transmise mai departe:

"Chiar daca mereu am auzit un sunet mai bun (pe alti bani!) in alte parti, asta nu mi-a indus niciodata un sentiment de nemultumire sau de frustrare la intoarcerea la sunetul de acasa. Pentru ca asta e al meu, in oarecare masura rodul trudei mele.
Ba as putea spune ca orice alta calitate superioara gasita si auzita in alta parte m-a facut si mai fericit. Pentru sentimentul ca se poate si mai bine!

E ca atunci cand ti se confirma credinta in BINE si nu in rau si ca atunci cand afli ca nu esti singurul nebun. Ca o admiratie pentru arta si frumos. Pentru ca arta nu e facuta decat sa aduca bucurie si inaltare, nu frustrare si cadere in trairi negative!
"

Daca cel care a scris acest text isi reaminteste, permiteti-mi sa-i multumesc (chiar si dupa atatia ani!) si sa ma inclin cu prietenie...
<Appreciation of audio is a completely subjective human experience.> Nelson Pass

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by tatatodor »

O frumoasa reintalnire !!! Bine ati venit !
Back in the days music was the only drug you needed

lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by lucian adrian »

Ma bucur domnule Florin ca a-ti revenit in apatiul virtual, am apreciat intotdeauna postarile dumneavoastra bine cumpanite, de om cu minte si cuminte. Cat despre citatul amintit de dvs, bun ca motto la oricare topic si lectie de viata pentru oricare.

User avatar
biosecurit
Posts: 19
Joined: 18 Aug 2015, 12:15

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by biosecurit »

Multumesc frumos de primire!

Ca sa nu fie nimeni surprins si (foarte) curios, textul acestui citat ii apartine lui... <momolo>, audiofilul hard-core si gazda noastra, care, dupa o mica disputa prieteneasca intr-un topic, si-a permis acest moment de sinceritate absoluta, pe care l-am pastrat ani de zile langa sufletul meu, ca pe un moto audiofil si l-am transmis prietenilor mei mai tineri, cu referintele de rigoare...

Sper sa-si aminteasca de acel moment si sa nu se supere ca l-am facut din nou public, dupa aproape 10 ani... :D

Mai am inca un text grozav din acea vreme, pe care il voi pune intr-un topic separat...
<Appreciation of audio is a completely subjective human experience.> Nelson Pass

Post Reply