Stiri

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by momolo »

Sâmbătă, 4 iulie 2015

BJF Live @ Piaţa George Enescu
7:00 PM Cristian Soleanu - Elements - New Jazz Works
8:15 PM Luiza Zan & Hungarian All Stars
9:30 PM Roy Hargrove Quintet
Aseara am ajuns fix la Roy Hargrove sa prindem scaune. Am picat la tzanc, tocmai terminau unii de gherait o "manea" rromaneasca (viziunea despre jazz a unora e foarte larga!).
Ploaia nu ne-a suparat decat foarte putin, cativa stropi spre sfarsit, nu a fost nevoie de umbrela. Lumea s-a foit aiurea fiind gratis!!! Ghertzoiul majoritar serveste gratis chiar daca e satul, habar nu are ce primeste, nu-i place si nu-i trebuie. La gratis vine lume care nu are ce cauta, doar sa se afle in treaba (ca e gratis!).
Sunetul a fost foarte prost probabil nu din cauza instalatiei de putere care parea bunicica ci din cauza semnalului injectat in instalatie. Vocile sasaiau puternic si abia intelegeai ce se spune (totusi interpretarea Roy Hargrove a fost in cea mai mare parte instrumentala). Instalatia audio era data extrem de tare (probabil in overload ca de obicei, sa se simta digeii bine) si sunetul era deosebit de dezechilibrat cu un aport dureros de medii-inalte (fara tzatz, un fel de suierat). Practic sunetul era chinuitor si m-au durut urechile. Nu eram singurul.
Mare parte din public lume de buna calitate insa nu am intalnit pe nimeni de pe forum.
Muzicienii si-au intrat in mana cu intarziere, cam 15 minute le-a trebuit sa "se unga". Mie mi-au placut, altora nu din cale afara. Parerea mea, sunetul a penalizat in mare parte interpretarea. Daca balansul tonal ar fi fost mai bine realizat ar fi fost oarecum de ajuns. Am stat o vreme si in zona mixerului unde sunetul era la fel de prost, deci problema nu era de la spatiu ci de la "profesionisti".
Spre sfarsit muzicienii s-au incins bine si au dat spectacol fain.
Inca ceva - in spatele scenei era un ecran TV pe care se putea afisa orice, evident. Insa era afisata doar o imagine statica cu titlul festivalului si ceva culori. Ar fi trebuit sa scrie numele celor care interpreteaza, erau faine si niste foto sau filme cu ei. Nu ar fi fost probabil mare problema insa se vede ca intreaga cumetrie a fost facuta la nivelul "ieftineaua" doar sa fie bifata actiunea si probabil (sau sigur) sa mai fure unii din niste bani. In concluzie, organizarea de rahat, sunetul de rahat desi instalatia nu parea deloc proasta, treaba de mantuiala facuta fara cap si fara chef pentru un public care vine si la rahat daca e pe deamoaca.
Partea buna - publicul incapea in spatiul destinat, nu a fost un aflux de supra capacitate, centrul orasului destul de pustiu la orele alea.
Genul asta de "cumetrii" sunt la ordinea zilei pe strazile capitalelor civilizate din Europa. Mult mai bine organizate si mult mai bine sonorizate. Chestiuni "subtile" care tin de civilizatie.

Am filmat cu telefonul (imaginea e oribila dar sunetul pare sa fi iesit ok):

https://youtu.be/oQ0Zl1zXm5Y" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/JQDuNCBpj9o" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/G7Q_SHjYi7E" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/eCMELzSsimY" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/cCQYGvUhCB0" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Am ajuns acolo in fiecare seara, inclusiv ieri. E drept, la Roy Hargrove nu am stat decat jumatate din recital, eram deja in pozitie de drepti, in picioare, de vreo doua ore si obosisem, in plus nici sunetul si interpretarea celor de pe scena nu-mi spuneau mare lucru... Apropo de sonorizare, s-a simtit, la modul evident, o scadere a calitatii si aici ii dau dreptate lui momolo! Ieri si alaltaieri, parca nu prea m-a mai impresionat nici unul dintre artistii ce au evoluat pe scena iar "maneaua" Luizei Zan (aia cu 'lelelele-lelele") a pus capac!...

In general, cam asa este la spectacolele astea gratuite, lumea se foieste cu berea in mana, se repede sa ocupe scaunele libere, unii vorbesc la telefon in gura mare...dar, trecand peste neajunsuri de genul acesta, daca ai mai mers la asa ceva si esti obisnuit, poti avea parte de recitaluri destul de bune ale unor artisti interesanti. Eu unul voi merge si in seara asta, sa vad Lee Konitz Quartet, sper ca se va auzi mai bine... Ma voi pozitiona cam in dreptul pupitrului de sunet.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

...si da, parca se aude mai bine (va scriu aceste randuri chiar de la fata locului) iar muzica lui Lee Konitz este placuta, melodioasa. Saxofonul se aude bine, la fel pianul, contrabasul e o idee cam discret, in vreme ce percutia isi face treaba in limite decente.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

O stire proaspata, primita pe newsletter acum cateva minute: Jean Michel Jarre revine, in 16 Octombrie, dupa 8 ani, cu un nou album, avand deocamdata titlul de lucru "E-Project". Se doreste a fi o suita de colaborari cu nume tari din muzica electronica, momentan fiind dezvaluite doar urmatoarele nume: M83, Tangerine Dream, Massive Attack!

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Don Henley (Eagles) lanseaza pe 25 Septembrie al 5-lea album solo, intitulat "Cass County", primul in ultimii 15 ani.

Image
Don Henley will release CASS COUNTY, his fifth studio album, and first solo album in 15 years, on September 25. Named for the northeastern Texas county in which Henley was raised, Cass County will be available as a 12-song standard CD and digital album, as well as a 16-track deluxe version and 180 gram Vinyl LP.

A super deluxe version of the album will also be available in Don Henley’s official online store, including a 50 -page booklet with exclusive photos, collector postcards, deluxe CD album, and deluxe Vinyl (2-Disc 180 Gram). A limited number of bundles will also be offered, including a T-shirt and 12X12 lithograph.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Vuieste online-ul in legatura cu nastrusnica isprava a Paulei Abdul care, ieri seara, in emisiunea "The Late Late Show with James Corden" din State a reprodus, in studioul emisiunii, alaturi de gazda, coregrafia celebrului videoclip animat "Opposites Attract", cu care a devenit superstar pop in 1989. De remarcat cat de bine danseaza si se tine, la cei 53 de ani! :wink:

Image
"It was by this time that my dream came true," she told Yahoo Music last year. "After I choreographed the 'Opposites Attract' video, that sold like 6 million more albums for me. It was crazy, because that was not even supposed to be a single. But I needed to pay tribute to Gene Kelly. I had paid tribute to Bob Fosse, but I had to do something for Gene Kelly. I've often found that when you walk with gratitude, miracles can happen; all I'd ever wanted to do was meet Gene Kelly, and I dedicated the 'Opposites Attract' video to him, and two days later he called me and asked me over for tea. And then we became real, true friends. I got to have tea with him every week, the last two years of his life."
https://www.youtube.com/watch?v=bmZTVXJxb9Q" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: Stiri

Post by pisiculverde »

ROland Jazz Festival - Sângeorz-Băi, 31 iulie - 01 august 2015:

http://adevarul.ro/locale/bistrita/rola ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Music is feeling" - Salvador Sobral

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Am ajuns aseara la concertul Nouvelle Vague, din Parcul Herastrau (intrare libera). Francezii au cantat o ora si jumatate, sonorizarea mi s-a parut destul de buna, sunet puternic dar fara distorsiuni. Toba, in special, suna intr-un fel aparte, natural... Dar deliciul spectacolului l-au facut cele doua soliste tinere, deosebit de senzuale si provocatoare, care - pe langa faptul ca stiu sa cante ok - se misca al naibii de fain pe scena, facand realmente show!

Muzica lor, o adaptare a unor clasice 80s (New Order, Depeche Mode, Billy Idol, The Clash samd.) la stilul chansonetist, de cabaret, francez, rezultand ceva inedit, placut, in ton cu vremurile actuale. Din cate am inteles, cei doi producatori, care sustin acest proiect inca din 2003, au ales diverse tinere interprete, de-a lungul anilor, care in prealabil nu mai ascultasera defel originalele pieselor, pentru a obtine niste cover-uri destul de indepartate de linia melodica a originalelor.

Mie mi-a placut; pe langa faptul ca mi-am "clatit ochii" cu nurii frantuzoaicelor :mrgreen: , am avut prilejul de a participa la un show complet, cu o muzica savuroasa, care face - pot sa spun - concurenta unor acte similare, gen Pink Martini...

Image

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Stiri

Post by Kostas »

maine seara , Sambata orele 20 30
Promenada Operei
in fata operei din Bucuresti

http://www.operanb.ro/homepage" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

S-au facut publice titlul noului album JEAN-MICHEL JARRE, prevazut a aparea pe 16 Octombrie, precum si detaliile despre piesele incluse:

Electronica 1: The Time Machine

1) The Time Machine (JMJ & Boys Noize)

2) Glory (JMJ & M83)

3) Close your eyes (JMJ & AIR)

4) Automatic (part 1) (JMJ & Vince Clarke)

5) Automatic (part 2) (JMJ & Vince Clarke)

6) IF..! (JMJ & Little Boots)

7) Immortals (JMJ & Fuck Buttons)

8) Suns have gone (JMJ & Moby)

9) Conquistador (JMJ & Gesaffelstein)

10) Travelator (part 2) (JMJ & Pete Townshend)

11) Zero Gravity (JMJ & Tangerine Dream)

12) Rely on me (JMJ & Laurie Anderson)

13) Stardust (JMJ & Armin van Buuren)

14) Watching you (JMJ & 3D (Massive Attack))

15) A question of blood (JMJ & John Carpenter)

16) The train & the river (JMJ & Lang Lang)

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Stiri

Post by sorin_denver »

Super ,veste. Exista si un trailer https://www.youtube.com/watch?v=sw02ZVo4ea4" onclick="window.open(this.href);return false; .

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Stiri

Post by sorin_denver »

Poate voi stiati , eu nu https://www.youtube.com/watch?v=1LGVGekPSzo" onclick="window.open(this.href);return false; .

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Stiri

Post by johndoe21ro »

sorin_denver wrote:Poate voi stiati , eu nu https://www.youtube.com/watch?v=1LGVGekPSzo" onclick="window.open(this.href);return false; .
Anthony Hopkins este un foarte mare actor! Pe Rieu insa eu nu-l suport! Face din muzica culta o prostituata rasuflata! Este un manelist pe segmentul de muzica culta, o non-valoare care vinde foarte bine!
Evident, am inteles ca link-ul este despre A.H... Am zis doar sa nu cumva sa ratez oportunitatea... :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Pe Rieu insa eu nu-l suport! Face din muzica culta o prostituata rasuflata! Este un manelist pe segmentul de muzica culta, o non-valoare care vinde foarte bine!
Excelent spus! La randul meu tot asa consider. Spectacolele si inregistrarile astuia imi produc greata, asa ca la vederea unui manelar de lux. Ba si mai mult, manelarii sunt autentici in primitivismul lor insa acest André Rieu perverteste ceea ce este prin definitie de bun gust, decent si rafinat in ceva chicios, gretos, roz-bombon, bourjois in sensul cel mai rau. Acest André Rieu imi sugereaza imaginea unei casete cu Vivaldi, "Best Of" (jegozita ca si celelalte) dintr-un teanc plin numai cu Gutza, Florin Salam, Copilu Minune, Cornelia Catanga, Sorinel Puştiu, Marian Mexicanu, etc, aflate in colectia vreunui locuitor al comunelor suburbane din Ilfov de meserie salahor pe santier. Dealtfel Rieu poate fi gasit in astfel de "colectii". :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by remoteviewer1 »

http://www.factmag.com/2015/09/22/jean- ... interview/" onclick="window.open(this.href);return false;

Un interviu interesant cu Jean Mishu Jaratec, aparent un mare fan vinil, despre ultimul sau album.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply