Preu de phono

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Preu de phono

Post by momolo »

Micky, bine ai revenit pe forum, dupa o lunga absenta!

Ceea ce ti-ai luat este "artilerie grea"! Felicitari si sa le stapanesti sanatos! Greu de gasit ceva mai bun in banii lor!

....Dar discuri vinil, ai ?! Intreb asta din proprie durere. La noi in RO, comertul cu vinil nou si second hand este o gluma proasta, o bataie de joc. Dar probabil ai acces de cumpare din afara.

Problema lor este ca sunt grele si fragile, iar cele noi foarte scumpe.

Cat priveste preul, lista ta e faina, insa la randul meu, deasemenea iti recomand preul de la Accuphase.

Unul din motive, deloc de neglijat, este ca ai deja amplificare Accuphase.
Apoi ca preul asta e pur si simplu criminal, facut de "criminalii" astia de la Accuphase!

Mai e un motiv, devalorizarea brandului Accuphase este minora, campion la treaba asta. Iar fiabilitatea se poate considera de top.

Insa e interesant cum ai trecut de la cel mai de jos sistem vinil la unul de top! Acum ai avea ocazia sa faci un test, care e diferenta (la ureche) intre pickup-ul NAD si asta nou ? Ar fi interesant de testat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Preu de phono

Post by TomJones »

momolo wrote:Apoi ca preul asta e pur si simplu criminal, facut de "criminalii" astia de la Accuphase!
De acord, problema e ca acel pre va fi disponibil de la 1 Ianuarie in versiune 220V si va costa in jur de 8000 euro...., dar daca ai deja amplif accuphase foloseste cu incredere cardurile MM/MC ale lor: AD9 - de care am si eu, AD10 si AD20. Diferenta intre ele este ca la AD10 este facut la fel ca AD9, dar cu piese selectionate la sange ca sa fie cat mai in parametri, iar la AD20 schimbarea MM/MC se face de la un buton de pe cadranul amplificatorului; la modelele AD9 si AD10 schimbarea MM/MC se face din niste jumperi pe card. Toate cardurile vin presetate din fabrica pe MC si se poate activa tot prin jumperi, subsonic filter si mai poti schimba si impedanta in functie de doza MC...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Preu de phono

Post by momolo »

in fine, eu m-am entuziasmat pentru ca am auzit un pre phono de la Accu, model mai vechi, placa (defapt e un bloc) integrat intr-un preu de linie C-2800 care mi-a placut enorm!

Logica era ca daca astia fac placi de phono atat de bune, fara indoiala ca un preu dedicat ar suna si mai bine! (si ala arata intr-un fel !).

Oricum, parere personala, astia de la Accuphase nu au facut niciodata ceva macar mediocru, totul numai de top. Chiar si la clasa ieftina, ceea ce fac e remarcabil.

Si sunt scule care merg foarte bine intre ele dar nu intotdeauna perfect in combinatie cu alte branduri.

http://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/c-2800.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Preu de phono

Post by Micky »

Vreau sa va spun ca ce se intampla in ultimile zile acasa de cand am bagat in sistem pick-up-ul e durere mare. Ce bataie isi ia Accuphase-ul de peste 10k de la o tabla de 5k nici nu va dati seama. Ascult Dizzy Gillespie in versiune Analogue Productions 2 viniluri cu viteza 45 si versiunea tot de la Analogue Productions cd-ul gold edition a aceluiasi album, pur si simplu nu-mi vine sa cred ce se intampla. CD-playerul canta in legea lui ce vrea el si cat vrea el. Iata ca se reconfirma faptul ca CD-ul a fost un mare pas inapoi. Vinilul ramane REGE!
Multumesc pentru sfaturi privind preul dar vreau sa merg pe mai multe piste. Si nu cumpar decat pe incercate iar preu Accuphase putin probabil sa prind prea curand. Dealtfel vreau sa merg pe chestii consacrate, firme care stiu sa faca preuri phono sau mai bine zis ingineri care asta au in cap. Ma indoiesc foarte tare de marea performanta a firmei Accuphase in ce priveste domeniul pick-up-ului, dar nu exclud o realizare de buna calitate la nivelul lor, mai ales daca ar aduce ingineri care asta stiu sa faca. Pana acum Accuphase au facut amplificari si radiouri decente si le-a reusit SACD-ul. Oricum inteleg ca pretul e mai mare decat am planificat si are o valoare foarte mare, peste FM Acoustic. Pretul nu inseamna totul; plus ca fenomenul Accuphase imi aduce aminte de era Techincs, la alt nivel si dimensiuni diferite.
Singura problema ramane matching-ul cu sistemul pe care il am eu. Of, daca n-ar fi asa de greu poate nu ar fi asa de frumos.
Multumesc inca odata pentru sfaturi si astept si alte idei si experiente impartasite pe viitor care m-ar putea ajuta sa iau o decizie. Din pacate asa cum a spus Momolo mai demult, lumea vinilului in tara noastra e foarte restransa, aproape inexistenta.
Bafta!
Last edited by Micky on 24 Dec 2008, 08:35, edited 1 time in total.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Preu de phono

Post by LEKTOR »

Lumea vinilului - http://www.dccblowout.com/gdept.asp?dept_id=14 (pe linga cei de la MUSICDIRECT,ELUSIVEDISC,MFSL,ETC )
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Preu de phono

Post by momolo »

Micky, pe puncte, rapid:

1. atat CDplayerul cat si sistemul pickup+pre doza ca sursa semnal trebuiesc potrivite bine cu amplificarea (amplif+boxe). Cabluri (toate), matching intre ele. Aici mentionez ca in ecuatia sursa + amp, intra obligatoriu ecuatia amp + boxe. Deci avem cam multe variabile.
Astfel ca functie de aceste potriviri obtinem un sunet mai mult sau mai putin impresionant.

2. vinilul depinde mult de disc. Insa si playerele digitale depind mult de disc. Majoritatea editiilor duble, LP si CD, favorizeaza LP-ul.

3. am zis de multe ori ca vinilul este mai ieftin la aceeasi calitate obtinuta. Insa problema cea mai grea o reprezinta discurile LP. Ca si in cazul CD-urilor, proportia de LP-uri de calitate este mica.

4. ai hotarat foarte bine sa nu alegi decat in urma probei practice. Asta conteaza defapt, ce ajunge la ureche.....insa eu am vazut multe cazuri de oameni care nu au stiut cum sa potriveasca un sistem audio, au probat mai multe marci de componente si intr-un final au ales prost pentru simplul motiv ca ceea ce au ales compensa deficientele din sistem. Au fost multumiti pe moment insa ulterior, dupa mai multe recablari si repozitionari si-au dat seama.

5. Nu e deloc usor nici macar cu proba practica acasa. Cea mai buna solutie este probarea/compararea unui component cu altele echivalente, intr-un sistem audio de top, de referinta, cu mare transparenta si care iti va arata foarte clar diferentele. Alegandu-l pe cel mai bun dintre ele, ulterior poti reconfigura ceea ce ai acasa.

Insa practic, toate astea sunt dificil de infaptuit. Dar cand discutam de sume mari, poate ca nu se mai pune problema dificultatilor logistice avand in vedere cheltuiala finala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Preu de phono

Post by momolo »

pentru ca intre timp userul Micky a disparut de pe forum, nu cred ca mai are rost sa-l intreb ce preu de doza si-a gasit sau ce a mai descoperit in domeniul asta ?!

Insa eu vreau sa va spun ca ieri (cand nu a fost prima oara) am avut ocazia sa ma conving de preul de doza de la ROKSAN, modelul CASPIAN phono amp

http://www.roksan.co.uk/pdfs/CADXum1.pdf

In general e cam greu sa te lamuresti cu preurile de doza MC/MM. Trebuiesc prea multe lucruri relative introduse in ecuatie, astfel ca auditia "pe sarite" nu ajuta mare lucru.

Preul de doza MM/MC de la Roksan l-am ascultat in show-room la unul din dealerii din Bucuresti pe un sistem Accuphase, pickup Goldmund (direct drive, tangential, cost = 45K!!!), doza ClearAudio Stradivari si incinte Ascendo System M-S.

Este adevarat ca sistemul audio cu pricina este unul din cele mai bune aflate in Bucuresti si in mod cert cel mai bun sistem audio din cele aflate prin show-room-urile miortice ( :lol: ), insa la asemenea calitate audio, transparenta, muzicalitate, coerenta, etc,etc,etc, toate la nivelul high-end cel mai crunt posibil, nu ar fi mers cu un preamp de doza cu deficiente de caracter sau educatie! S-ar fi simtit imediat "tzaranul" din sistem! Insa nu a fost cazul, era vorba de un lucru stilat al carui pret era ridicol de mic in comparatie cu restul (sistemul poate trece de 100K...)

Insa preul Roksan isi face treaba surprinzator de bine, mai ales ca pe aceeasi doza Stradivari de la Clear Audio, MC de 3,7K euro bucata (!!!) si acelasi rarissim pickup (unicul direct drive audiofil din lume!, adica tot ceea ce fabrica Goldmund....la niste preturi nu tocmai mici! :shock: ) am mai auzit combinatii cu alte preuri, inclusiv pe tuburi, insa nici una nu s-a ridicat la inaltimea acesteia, indiferent de sistemul de amplificare si incinte! (alte dati am auzit aceeasi doza cu acelasi pickup pe Triangle Magellan Concerto, deci nu orice incinte nici alea! ).

Un salut si pentru TRANCOTARII care cred ca se poate face separarea generala si totala intre preuri pe tuburi sau pe tranzistoare!
NU conteaza pe ce rahat e facut preul, conteaza cum este facut, ce calitate ofera LA URECHE intr-un mare si grandios final! Sunt aplicatii sublim de bune atat pe tuburi, cat si pe tranzistoare (de toate neamurile) insa ceea ce conteaza este aplicatia in sine, REZULTATUL !
A spune ca automat un preu pe tuburi suna cald si altul pe siliciu suna rece este o aberatie trancotara! A discuta la modul general despre preurile pe tuburi versus preurile pe siliciu este tot o penibila aberatie trancotara! Asta denota un punct de vedere ingust, experienta zero, idei preconcepute sau timp de frecat manganul si disecat in patru din lipsa de CONCRET!
...Concret, exista aparate de inalta valoare in TOATE configuratiile, de la tuburi de toate neamurile pana la siliciu sub toate formele!....si mai trebuie adaugat ca exista matching, potrivire sau nepotrivire insa nici asta NU trebuie sa fie obiectul unor discutii la general! Tocmai aceste discutii PENIBILE duc forumeala mioritica in derizoriu si promoveaza tot soiul de atitudini de carnatzari experti in peste prajit precum si balene agitate in borcanelul de analiza de urina! Trebuie discutat NUMAI la cazuri particulare si concrete si chiar si atunci cand exista discutii la general (ce sunt atat de atractive si dau dependentza...) trebuiesc mentionate macar cateva cazuri concrete!


Preul Roksan nu e balansat. Insa multe preuri MM/MC nu sunt, chestie de optiune, montajul se poate face oricum, calitatea (audio) conteaza!

Sub burta aparatului se afla o baterie de microcontacte care combina diverse gainuri si impedante pentru o serie de feluri de doze MM si MC.

De remarcat ca amplificarea Accuphase folosita e full-balansata, insa lucrul asta nu conta, potrivirea era foarte, foarte buna. Oricum surprinzator, cel putin pentru mine care nu prea credeam!

Sincer va spun, iar asta ar trebui sa fie o invatatura, daca ar fi fost sa aleg preuri de doza, cum face toata lumea, as fi citit, as fi studiat datele tehnice si nu cred ca acest Roksan Caspian phono ar fi intrat printre optiunile mele de incercat!...Adica macar de incercat! :roll: Mai ales ca si eu am amplificare full balansata. Dar ca sa vedeti cata "valoare" au ideile preconcepute pe care si le poate forma cineva citind date tehnice, teorii si review-uri, spitzeclase si stele pe internet, INAINTE de a face si proba practica?!..... Proba practica de la care, ca un facut, mereu se ivesc surprize care vin si contrazic mereu ideile preconcepute si diversele teorii si fixatzii sau presupuneri! Eu mereu v-am zis la toti, lasati textele si povestile, puneti osul la treaba si probati, ascultati, umblati si nu va fixati de un singur punct de vedere (deobicei foarte, foarte ingust!). Viata bate teoria!

Una peste alta, acest preu Roksan Caspian phono este ceva de luat in considerare pentru cei cu pretentii si cu banii necesari, pretul acestuia fiind situat in jurul sumei de 1,8 K euro din ce am intrebat la cel care le vinde in RO !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Preu de phono

Post by c6t9 »

posibil daca cineva isi face un sistem cu asemenea boxe (si ce mai considera el ca merita), sa nu ia din principiu in considerare ceva atat de ieftin.

oricum inca o surpriza placuta de la roksan, dupa cdp caspian. e o firma pe care o cam trasesem pe linia moarta de cativa ani.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Preu de phono

Post by Micky »

Salut!
Desi nu postez decat foarte rar, nu inseamna ca nu intru pe forum, dar deobicei nu simt nevoia sa intervin decat atunci cand am ceva de spus si daca se discuta despre un subiect care ma interesaza. In general prefer sa stau in umbra si sa citesc ce scriu altii; nu doresc sa intru in polemici cu nimeni si poate de aici vine si faptul ca sunt destul de discret pe forum iar postarile mele sunt foarte rare.
Pre-ul de fono nu l-am achizitionat si sunt inca in cautari. Mi-am dat un termen destul de mare pentru achizitionarea lui iar daca tot nu o sa fie suficient o sa-l prelungesc. Asa cum am promis o sa va anunt cu siguranta de momentul achizitionararii aparatului si o sa relatez si din experientele avute pana la cumpararea acestuia. Momentan am la ce asculta pick-up-ul si asta imi da sansa de a nu ma grabi cu achizitionarea si de a avea rabdarea necesara sa ascult cat mai multe preuri phono care dupa cum stiti sunt putine in Ro.
Orice postare in acest sens de la alti useri poate fi folositoare pentru mine asa ca va rog sa ma ajutati in acest sens cu informatii relatari si experiente avute.
Bafta!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Preu de phono

Post by momolo »

Micky
Orice postare in acest sens de la alti useri poate fi folositoare pentru mine asa ca va rog sa ma ajutati in acest sens cu informatii relatari si experiente avute.
de obicei lucrurile astea ar trebui sa fie reciproce. :wink:

Cat de curand voi avea ocazia sa testez un preamp de doza Accuphase.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply