Festivalul George Enescu

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

SÂMBĂTĂ 05.09 16:30
ATENEUL ROMÂN
Recital MURRAY PERAHIA – pian

Program:
Haydn – Sonata nr. 31 Hob. XVI. 46 în La bemol Major
Haydn – Variațiunile Hob. XVII. 6 în fa minor
Brahms – Balada op. 118 nr. 3 în sol minor
Brahms – Intermezzo op. 119 nr. 3 în Do Major
Brahms – Intermezzo op. 119 nr. 2 în mi minor
Brahms – Intermezzo op. 118 nr. 2 în La major
Brahms – Capriccio op. 116 nr. 1 în re minor
Beethoven – Hammerklavier, op 106 in si bemol Major Allegro-Scherzo-Adagio sostenuto-Largo, Allegro risoluto


Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

SÂMBĂTĂ 05.09 19:30
SALA MARE A PALATULUI
STAATSKAPELLE DRESDEN

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN

Solistă: ANJA HARTEROS
Program:
Strauss – „Letzte Lieder“ – „Frühling“ – „Malven“ – „September“ – „Beim Schlafengehen“ – „Im Abendrot“ (orchestraţie de Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der Sächsischen Staatskapelle Dresden

Strauss – „Eine Alpensinfonie“ op. 64

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

SÂMBĂTĂ 05.09 22:30
ATENEUL ROMÂN
THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor

Dirijor: ROBERT KING

Solişti:
CAROLYN SAMPSON – soprană
ROBIN BLAZE – contratenor
JAMES GILCHRIST – tenor
DAVID WILSON–JOHNSON – bas-bariton

Program:
Odes to St.Cecilia:
Purcell – Ode to St.Cecilia „Welcome to all the pleasures“ (1683)
Britten – Hymn to St.Cecilia (1942)
Händel – Ode to St.Cecilia „From Harmony“ (1739)

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

Inainte de orice comentariu trebuie ceva despre MAGARIA teribila care s-a produs in Piata Palatului sambata dupaamiaza! E vorba de "Gala Folk You in memoria Florian Pittis" ( http://muzica.metropotam.ro/stiri-eveni ... 157470916/" onclick="window.open(this.href);return false; ) care a inceput in timpul concertului pianistului Murray Perahia la ATENEU si a continuat inclusiv in prima parte a concertului THE KING’S CONSORT dupa 22.30.

Practic, in timp ce canta Perahia la pian in partea a doua, in sala a inceput sa se auda un vuiet teribil care venea in valuri. Asa cum se aude la bloc de la vecinu' cu subwoofer. La inceput nu intelegeam ce poate fi ?! Habar nu aveam de aceasta cumetrie din piata deoarece venisem pe partea ailalta a Ateneului. Parea un zgomot de motor urias, ceva oribil!

Murray Perahia a continuat sa interpreteze aparent netulburat insa la sfarsit in ciuda aplauzelor fara sfarsit din partea publicului, nu a mai dat nici un bis si a plecat. Poate alti muzicieni s-ar si ridicat in timpul spectacolului si ar fi plecat. Insa (probabil) el a ramas din respect pentru public dar in mod cert, nu cred ca Romania o sa mai fie pe lista lui in viitor!

Iar seara la 22.30 cand a inceput concertul englezilor, se auzeau din nou vuietul "de motor urias". Insa nu a tinut mult, aproximativ dupa vreo 20 de minute de la inceperea concertului a incetat. Culmea este ca au dat si cu artificii !!!!! Asta in timpul Festivalului Enescu!

Cand am iesit de la Perahia sa merg la Sala Palatului, am trecut prin dreptul cumetriei cu boxe de nunta si botez. Nu cred ca am auzit vreodata o instalatie in Piata Palatului la un asemenea nivel urias! In fatza scenei amplasata ca de obicei pe acel loc, nu exista cortul mare care era pus de obicei, era gol si doar sandramaua digeilor cu mixerul si cativa oameni. Am simtit cum imi da matzele afara pe gura, atat de tare urla sistemul ala manelar cu o muzica manelara, niste sinistrosenii pe care le-am auzit si seara spre 22.30 cand am revenit la Ateneu. Am mers pe acolo cu degetele infipte in urechi sa nu raman fara auz! Numai folk nu era ce am auzit acolo! Muzica de mârle zbierata din sistem audio de mârle sinistre !

Am auzit ca organizatorii Festivalului (probabil chiar domnul Holender) l-au sunat pe primarul Opărescu (care a aprobat aceasta si acesta mârlanie) si mincinosul asta cica a promis sa nu deranjeze la orele de concert la Ateneu. Insa nu a facut nimic dupa cum se vede!

La Festival au venit foarte multi straini (din motive de alta mârlanie cu biletele). Vor pleca "incantati" de ceea ce au trait aici in Congo!

Iata ce inseamna Rromania ! Rusine !!!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

Comentariu:

Concertul lui Murray Perahia a fost asa cum era de asteptat, SUPERB! Dar pentru mine a fost chiar mai mult de atat! Am ramas uimit ce poate sa faca omul acesta cu pianul! Ce inseamna un pianist de top! Fantastic, am ramas fara cuvinte!

Mi-a placut mai mult decat data trecuta cand l-am audiat tot la Ateneu, la o editie trecuta de Festival.

Soundul pianului sub mainile lui este aparte, special! Nimeni nu canta ca el! Si in viziunea mea are un stil care da bine si la inregistrari, e ceva special!

Concertul s-a terminat cu peripetiile descrise mai sus.

Apoi am mers la Sala Palatului la STAATSKAPELLE DRESDEN. Noroc de faptul ca in Sala Palatului nu se auzea mârlania manelara din Piata Palatului avand un ditamai palatul ca paravan! Insa se auzea afara in fatza.

In prima parte a fost cu solista ANJA HARTEROS, arii superbe, noroc de faptul ca am stat aproape si am auzit excelent. Insa cei din spate nu au nici o sansa la astfel de piese cu solisti. Am auzit ca exista amplificare pentru spatele salii, adica se da din boxele agate de tavan. In fatza nu se aude nici un sistem de amplificare, doar pe direct.
Orchestra din spatele solistei a fost exceptionala, ca de obicei.

Apoi a urmat partea a doua cu simfonia Alpilor de Strauss. Absolut superb, nu am cuvinte! Intepretarea a fost de mare nivel!
S-a folosit si o orga foarte interesanta, am pozata in colectia foto pusa pe picasa.

O piesa muzicala mai putin cunoscuta dar absolut superba. Si surprinzatoare, nu are nici un fel de pauza, e o bucata lunga neintrerupta cap-coada.
Hotarat lucru, imi plac enorm aceasta orchestra si acest dirijor! Aplauzele au fost foarte lungi dar nici ei nu au dat nici un bis. Anul asta nu prea se dau bisuri.

Apoi am mers la al treilea spectacol, la Ateneu la THE KING’S CONSORT.
Acest spectacol a fost o mare surpriza! Mi-au placut toti, muzicienii, corul, dirijorul si mai ales solistii! CAROLYN SAMPSON a fost pur si simplu exceptionala, a electrizat sala, dupa concert toti ziceau ca le-au placut in mod special solista!

Dar si James Gilchrist a fost fantastic! Ce interpretare! Nu am cuvinte de lauda!
Ma uitam la acesti doi solisti, erau pasaje in care stateau pe scaun in dreapta si asteptau sa intre. Pur si simplu traiau muzica!
Iar coordonarea intre toti a fost impecabila!

In orchestra am vazut instrumente antice, probabil din vremea lui Händel. Exista un mic clavecin rosu, o lauta uriasa, contrabasul era julit tot si avea sculpturi pe margini, violoncelul solo m-a rupt la inima, nu am auzit asa violoncel vreodata! Cateva viori pareau foarte vechi, arcusul arata straniu iar trompetele sigur erau extrem de vechi si sunau de m-au facut praf!

In prima parte simpaticul dirijor Robert King a tinut un discurs despre istoria muzicii interpretate. A fost un periplu prin toate perioadele muzicale.

Au inceput cu mister Henry Purcell. A fost superb, nu mai auzisem preclasica la acest nivel de calitate!
Apoi a urmat corul cu o piesa de Britten.

Dupa pauza insa am auzit poate cel mai extraordinar, imrpesionant, electrizant concert din tot Festivalul de pana acum, piesa lui Händel, oda lui Santa Cecilia.

Nu am cuvinte de lauda!!!!!!!! Spre bucuria mea am stat la trei metri de solisti. Ma gandeam, nu se poate reda cu nici un difuzor ceea ce se aude in conditiile astea! Si mi-am dat seama inca o data, cel mai greu de redat din boxe este.... vocea omeneasca! Aproape imposibil!
Nu am auzit vreodata boxe macar sa se apropie de realitate la vocea omeneasca! Hai ca instrumentele se mai pot "pacali" cumva prin boxe dar cu vocea umana e de jale! Cand ai ocazia sa auzi asa ceva pe viu, iti dai seama ca e imposibil de redat din scule audio!
Si apoi violoncelul e deasemenea imposibil de redat pe difuzoare. Fiind apropiat de vocea umana.

Si trompetele alea vechi si coclite m-au rupt! Din nou imposibil! Din boxe este o iluzie.
Ce sa mai spun de cor ?! Superb!

In concluzie, mi-am incheiat seara de Festival cu probabil cea mai frumoasa, impresionanta, incredibila piesa muzicala de pana acum, din opera lui Händel ! Care este evident, preferatul meu (dar eu am multi preferati in lista compozitorilor.... :D )

FOTO: https://photos.google.com/share/AF1QipN ... 4xeFo0VE5B" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

DUMINICĂ 06.09 19:30
SALA MARE A PALATULUI
SAN FRANCISCO SYMPHONY

Dirijor: MICHAEL TILSON THOMAS
Solistă: YUJA WANG – pian

Program:
C. Ives – Ziua Împodobirii (Decoration Day)
Bartók – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Sol Major Sz.95, BB 101

Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

DUMINICĂ 06.09 22:30
ATENEUL ROMÂN
Orchestra „IL POMO D’ORO“

Dirijor: MAXIM EMELYANYCHEV

Program:
Leonardo Vinci – „Catone in Utica“ (compusa in 1728)

Solişti:
FRANCO FAGIOLI – Cesare (contratenor)
MAX EMANUEL CENČIĆ – Arbace
JUAN SANCHO – Catone
RAY CHENEZ – Marzia
MARTIN MITTERRUTZNER – Fulvio
VINCE YI – Emilia

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

Inainte de orice comentariu vreau sa punctez ceva - iata, s-a facut dreptate divina! A fost prins primarul Oparescu cu spaga in mana! Abia duminica citind stirile am inteles de ce Oparescu nu a facut nimic sa opreasca cumetria cu subwoofere din Piata Palatului in timpul concertului pianistului Perahia si apoi seara dupa 22.30! Era ocupat sa culeaga spaga de sub perna de la canapea!!! :lol:

Si inca ceva - remarcabil de urat si imputit este Bucurestiul in centru daca il parcurgi pe jos (si nu din masina, eventual cu geamuri fumurii)! Plin de gropi, prost facut orice in spatiul public (fara cap, neispravit, risipa, idiotenie, devastare, gunoaie imprastiate, praful atotcuprinzator, scarile de la pasajul Universitatii nu merg niciodata si sunt imputite, etc), cladiri darapanate, masini urcate pe toate trotuarele ca in Africa centrala, miros de fecale si pisat pe ziduri si ceea ce se numeste trotuar, taxiuri darapante conduse de cocalari agresivi cu aparatul de taxare atarnand de niste fire imputite, taxiuri care iau clienti "la negru" sau pe chef, boschetari dormind pe banci pe Magheru, motociclete cu teava de esapament prelucrata, turate pana la zguduirea asfaltului si declansarea alarmelor, agresivitate, mitocanie si uratenie, totul impachetat intr-o putoare de miros de lumea a treia, etc. Asta e Bucurestiul primarului spagar Oparescu!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Magia exista!

Post by DorinD »

http://www.timesnewroman.ro/politic/dub ... ul-oprescu" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

Comentariu:

Orchestra licuriceasca din San Francisco ne-a oferit o versiune Walt Disney a celebrului compozitor Gustav Mahler.

Abia dupa minute bune de la inceperea simfoniei nr. 1 au aparut in spatele orchestrei vreo doi trompetisti scartaind voios si foind sa-si gaseasca locul (cum ziceam, in timpul intepretarii!). Defapt erau doi agenti CIA. Intarzierea lor s-a datorat unor evenimente neprevazute, a durat prea mult sa-i lege cu banda deziva argintie, dezbracati (in izmene si maieu) pe adevaratii trompetisti dupa care sa le ia hainele si trompetele si sa intre pe scena vigilenti. M-am uitat in sala dupa barbosi, nu am vazut, asa ca am ramas la spectacol.

De aceea alămurile si mai ales tromptele au sunat cu totul jalnic, neavand prea multa legatura cu partitura si restul orchestrei Walt Disney.

Probabil si percutionistul amplasat in spate central era agent CIA deoarece rar am auzit o asemenea prestatie jalnica! Un exemplu de cat zgomot poti face cu niste instrumente bune! Am cugetat, iata ce importanta are un om care defapt nu lucreaza full-time si mai mult doarme in spate!

In prima parte a simfoniei lui Mahler a fost interpretat dansul lui Chilly Willy. Pe mine m-a bufnit rasul de cateva ori!

S-ar fi potrivit pe fundal in spate (acolo unde scrie Enescu) proiectia unui film de desene animate.

In sala au lipsit cornetele cu pop-corn!

Pe la jumatatea celebrei piese made in Europe, am remarcat un solo de violoncel care intamplator era asezat pe marginea din stanga deoarece cowboy-ul care il taie cu fierastraul sosise un pic prea tarziu si-si gasise locul central ocupat de o americanca aspra care avea ceva de furca cu o vioara.

Dealtfel am remarcat grupul de viori din dreapta care la un moment dat se zapacise si o luase fiecare instrumentist pe drumul propriu (ca vacile ratacite in preerie).

Dirijorul s-a pastrat tot timpul voios si imperturbabil (asa cum trebuie sa fie orice dirijor la coloana sonora a unui film de Walt Disney; in fond oamenii au venit la spectacol sa se distreze!).

Piesa lui Mahler s-a terminat cu aterizarea grandioasa a lui Superman! Ultima parte a fost fantastica, parca il si vedeam pe marele Superman cum este coborat cu scripetii din tavan direct in mijlocul orchestrei! Mi-ar fi cazut floricelele (pardon.... pop-corn-ul) din gura de uimire!

Daca maestrul Gustav Mahler ar fi fost in sala nu si-ar fi recunoscut piesa. Cumva a semanat cu fanfara din Cismigiu si cred ca Orchestra din Buzau le-ar fi dat lectii de interpretare acestor vacari din San Francisco!

M-a binedispus, a fost efectiv comic! Totusi soundul orchestrei este frumos, bine conturat pe inalte cu un bas scurt si vanos. In mod evident saracii de ei nu-l inteleg pe Mahler, un compozitor din Europa cu capitala la Paris! Rar mi-a fost dat sa aud asa o interpretare si pentru asta ar putea primi un premiu pentru cea mai dezastroasa orchestra din istoria Festivalului!

La urma publicul a aplaudat indelung si in picioare! Ne-am dovedit inca o data un popor avid dupa gainatz de Licurici. Nu numai ca indesam pe gura dar mai si cerem, "- Mai dati-ne, mai dati-ne, putem indesa si pe nas, si pe urechi!". O chifla expirata cu salam alterat ambalata in punga de KFC sau Mecdonald.

Pun pariu ca nici 10% din sala nu auzise vreo piesa de-a lui Mahler, iar unii ar auzi degeaba!

A fost recreativ, comic, deconectant, ca o pauza mentala! Nu as fi crezut ca Mahler poate fi vreodata comic, dar iata, se poate daca chemi Licuriciul la tine acasa! :D

PS - nu vreau sa aud ce vor face diseara cu "Eroica" lui Beethoven! Deja ce i-au facut lui Mahler mi-a ajuns!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

Apoi a urmat Ateneul cu Orchestra „IL POMO D’ORO“.

Orchestra suna fantastic de frumos, un baroc autentic. Am inteles ca au si instrumente antice (desi nu am observat. Am stat in loja centrala unde nu sfatuiesc nici un audiofil sa stea! De acolo vocile se aud ca din tubul de canalizare, parca ar canta in baie).

Intr-un fel a fost o capcana aproape mortala! :lol: M-am informat cu toate cele inainte de spectacol, opera respectiva nu o mai auzisem, nu am nici inregistrare din cate stiu. Insa un lucru mi-a scapat din vedere..... durata!..... 3 ore si 53 de minute!!!!!!!!!
Din pacate am aflat prea tarziu! (noroc cu internetul pe telefon! Ce buna e tehnologia asta! Si ce valoroasa e informatia!).
Dupa o ora "ma uitam" dupa pauza..... Dupa o ora si jumatatate am banuit ca vor canta fara pauza, ca si asa era noaptea tarziu...... dupa doua ore am inceput sa ma ingrijorez! De cateva ori am zis ca am auzit finalul..... nici vorba! ....Intr-un tarziu ma uit pe net in telefon si aflu...... aproape 4 ore! In acel moment am hotarat ca e momentul sa evadez! Dupa mine s-au luat mai multi! Noroc de faptul ca dupa fiecare act se aplauda.

Pai ce sa zic.... Muzicienii astia sunt foarte buni! Orchestra am zis, superba! Solistii unul mai bun decat celalalt. La inceput am ras putin de chinezul pe care l-au pus in coada listei insa dupa un timp mi-am dat seama cat de bun e tipul! Toti si-au dat sufletul sa intepreteze la maxim. La un moment dat li s-au rablagit corzile la viori si au facut o pauza de acordaj. Era inca in timpul cat nici prin cap nu-mi trecea ca aceasta opera dureaza aproape 4 ore! M-as fi putut muta mai in fatza, sala a avut multe locuri goale..... insa eu asteptam cuminte pauza pentru astfel de reamplasari.

In concluzie, un mare BRAVO pentru ei! Au intepretat superb, foarte buni!

O mica observatie - cat de diferite sunt stilurile englezilor si italienilor. Am auzit opere cumva similare de la englezi sambata seara si apoi duminica de la italieni. Stiluri foarte diferite de abordare. Dar nu stiu care imi place mai mult?! Imi plac amandoua!!! Italienii sunt mai muzicali si mai rotunzi la sunet, englezii mai sofisticati si mai delicati. Intr-un cuvant, exceptional, ceva rafinat si autentic dupa intepretarea vacareasca a orchestrei Marelui Licurici de la Sala Palatului!
Si uite asa s-a mai dus o seara de Festival!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

Un articol despre spectacolul sustinut de filarmonica din Berlin:
http://adevarul.ro/news/festivalul-geor ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ca o paranteza, in ziarul Adevarul se scrie despre festival:

http://adevarul.ro/blogs/dumitru.avakian" onclick="window.open(this.href);return false;

http://adevarul.ro/cauta/?terms=festivalul%20enescu" onclick="window.open(this.href);return false;

Si chiar se transmite live!
http://adevarul.ro/news/festivalul-geor ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Insa, avand in vedere diversele opinii, nu doresc sa comentez in plus de ceea ce am comentat insa as dori sa dau un exemplu de cum se interpreteaza Dmitri Shostakovich, simfonia numarul 4 in C minor, Op.43! Daca aveti timp si conditii, ascultati asa ceva - Moscow Philharmonic Orchestra Conducted by Kirill Kondrashin (fabulos!):

https://www.youtube.com/watch?v=I7U2WzC ... yRJeM7UJel" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

MTT, San Francisco Symphony Orchestra

Post by johndoe21ro »

MTT, San Francisco Symphony Orchestra

Image

Image

Image
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by brighty »

Nu, pentru nimic in lume n-as fi putut rata "Pasarea de Foc" a lui Stravinsky, in interpretarea unor virtuozi de top precum London Symphony Orchestra si dirijorul Ion Marin!... Asa ca asta-seara am fost prezent la Sala Palatului, care a fost plina ochi de public, aflat pana si pe trepte! Prima parte (Enescu si Grieg) nu am prins-o, am intrat doar la pauza, pentru Stravinsky.

Image

Mi-a placut ceea ce am auzit, orchestra londoneza mi s-a parut bine "unsa" si functionala, sincronizarea instrumentistilor foarte buna sub bagheta apreciatului dirijor de origine romana iar fericirea mi-a fost dubla; o data, pentru ca imi place aceasta lucrare a talentatului compozitor rus, a doua oara, pentru ca finalul celebru al "Pasarii de Foc" a fost in nenumarate randuri folosit ca intro (de pe banda) in concertele faimoasei trupe prog YES, asa ca imi era foarte familiar. Inclusiv in live-ul de la Bucuresti (Sala Palatului, 2000) au inceput cu "Firebird Suite", asa ca am avut, in aceasta seara, o scurta tresarire la auzul acelei bucati, de parca ma asteptam sa intre, cu emfaza, pe scena Jon Anderson, Chris Squire, Steve Howe, Alan White si Rick Wakeman pe scena! :)

https://www.youtube.com/watch?v=oLmYFEpVHN0" onclick="window.open(this.href);return false;

Pe drumul spre casa, am audiat in casti cateva lucrari dintr-un "best of" ("Simply Anne-Sophie", 2006, Deutsche Grammophon) al violonistei germane Anne-Sophie Mutter, care maine are recital la Atheneu. Este una dintre cele mai bune interprete la acest instrument iar fericitii posesori de bilete sunt convins ca vor avea parte de un rasfat meloman.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by brighty »

brighty wrote: Pe drumul spre casa, am audiat in casti cateva lucrari dintr-un "best of" ("Simply Anne-Sophie", 2006, Deutsche Grammophon) al violonistei germane Anne-Sophie Mutter, care maine are recital la Atheneu. Este una dintre cele mai bune interprete la acest instrument iar fericitii posesori de bilete sunt convins ca vor avea parte de un rasfat meloman.
Asa a si fost!... :) Am urmarit recitalul ei si al instrumentistilor care au acompaniat-o, de pe calculator. Foarte buna doamna, are o dexteritate si o viteza de interpretare fantastice! Am inteles ca unele instrumente pe care au performat cei ce au acompaniat-o ar fi originale, imprumutate pentru acest special eveniment! La bis, a reluat prima parte din "Iarna" lui A. Vivaldi si o piesa din Bach.

Ca un amanunt neplacut, am fost surprins si dezgustat de puzderia de babalici snobi, mult prea plini de ei ca s-o aplaude pe artista. Stateau tzepeni si priveau tamp... Destul de multe mutre care pareau a fi de straini, nu de romani, ceea ce ma face sa ader si eu la banuiala ca multe dintre bilete le-au cumparat o serie de astfel de "turisti muzicali". Macar de s-ar fi bucurat de eveniment, daca tot au facut deplasarea pana aici...

Post Reply