Sfat achizitie pick-up

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by SOLO »

Micky si ceilalti, multumesc pentru sfaturi si incurajari, chiar am nevoie. Am stat vreo 3 nopti si am citi zeci de pagini despre vinil, despre ce spun detinatorii modelelor sugerate aici ( si nu numai ), ca sa vad in ce ma bag. Ma gandeam eu ca e mai complicat decat un cd pe care il bagi in priza, dar nu imi imaginam ca exista atatea de spus. Vinilul pare sa fie un drum cu peripetii, multi nu se mai intorc inapoi... Posibil sa fie inevitabilul, dupa multi ani dedicati acestui hobby, despre care se vorbea aici pe forum.

Am vazut ca nu exista tabla perfecta, cel putin la astea vintage si cam la toate exista solutii, tweak-uri, mestereala, bibileala. Spre exemplu, JVC 5YF are probeleme cu rezonanta si majoritatea au bagat 3 kg. de plastilina prin cutie cu schimbari dramatice.

http://www.audiocircle.com/index.php?topic=89320.20" onclick="window.open(this.href);return false;

Licitatia a ajuns la 230 Euro, mai este timp 1h30 si chiar de-ar fi sa ramana la pretul asta nu as sti ce sa fac.

Ar mai fi o cale: Sa cumpar de la colectionari/detinatori din zona - destul de multi. Il vad cu ochii mei, eventual il ascult si il iau acasa. Singura problema aici in Italia este ca sunt mai scumpe decat in-afara.

Pe lista am mai adaugat modele pe care le pot vizualiza si cumpara personal, la preturi dupa parerea mea spraevaluate:

Michell Focus One
http://www.subito.it/audio-video/j-a-mi ... htm?last=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Linn Axis
http://www.subito.it/audio-video/giradi ... htm?last=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu stiu ce o sa fac, sper sa nu renunt din cauza incertitudinilor si fricii de a nu da gres la acest capitol.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by remoteviewer1 »

SOLO
Ar mai fi o cale: Sa cumpar de la colectionari/detinatori din zona - destul de multi. Il vad cu ochii mei, eventual il ascult si il iau acasa. Singura problema aici in Italia este ca sunt mai scumpe decat in-afara.
Dupa parerea mea este cea mai buna solutie, cumpara ceva ce functioneaza deja de la un om serios (daca se poate tabla+brat+amplificare), chiar daca platesti initial mai scump, macar intri pe usa din fata :D . Nu iti mai impuia capul cu lucruri citite pe net, ca mai mult te incurci... Pe web se vorbeste cam mult si majoritatea informatiilor trebuiesc filtrate, pentru un "incepator" nu sunt folositoare. Partea de tweaking este destinata sa zic asa celor ce au muult timp la dispozitie si nu vor sa investeasca din prima multi bani, unii ajung sa o dea in balarii si sa distruga unele pick-up-uri clasice (vizual) cu tot felul de adaugiri. Un pick-up bun (din fabrica) reglat corespunzator cu o doza potrivita canta multumitor pentru majoritatea oamenilor (mai ales daca compari cu digitalul, o sa fie o REVELATIE!). SOLO, trebuie sa incepi de undeva, asa ca trebui sa aduci o tabla invartitoare acasa. Nu mai gandi mult, cumpara unul, ca si la masini, prima luata nu ramane pe toata viatza...Mergi dupa "nas", daca iti place omul (ce vinde) si ai un feeling bun, ia-l acasa! Dupa parea mea, ar trebui sa cumperi tabla direct cu o doza potrivita(solutie mai scumpa), in caz in care iti place ce auzi la auditie, il cumperi (senzatia trebuie sa fie de WOW!, daca e un pick-up bine reglat cu o doza sanatoasa), nu de "hmm...suna acceptabil...". Nu recomand achizitia fara proba!(zilele trecute am vizitat un potential vanzator local ce isi cumparase un pick-up(scump) de pe ibey din germanica si avea un defect ce il facea neutilizabil!).

Eu personal, am ales fara sa stiu calea lunga si anevoioasa, adica am schimbat mai mult de o duzina pana m-am hotarat ce vreau, de banii cheltuiti (table si mai ales doze) nu mai vorbesc...luam o sursa digitala(second) high-end...Keep it simple!

PS. Din ultimile doua,as alege Linn-ul...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Dupa parerea mea este cea mai buna solutie, cumpara ceva ce functioneaza deja de la un om serios (daca se poate tabla+brat+amplificare), chiar daca platesti initial mai scump, macar intri pe usa din fata . Nu iti mai impuia capul cu lucruri citite pe net, ca mai mult te incurci... Pe web se vorbeste cam mult si majoritatea informatiilor trebuiesc filtrate, pentru un "incepator" nu sunt folositoare. Partea de tweaking este destinata sa zic asa celor ce au muult timp la dispozitie si nu vor sa investeasca din prima multi bani, unii ajung sa o dea in balarii si sa distruga unele pick-up-uri clasice (vizual) cu tot felul de adaugiri. Un pick-up bun (din fabrica) reglat corespunzator cu o doza potrivita canta multumitor pentru majoritatea oamenilor (mai ales daca compari cu digitalul, o sa fie o REVELATIE!). SOLO, trebuie sa incepi de undeva, asa ca trebui sa aduci o tabla invartitoare acasa. Nu mai gandi mult, cumpara unul, ca si la masini, prima luata nu ramane pe toata viatza...Mergi dupa "nas", daca iti place omul (ce vinde) si ai un feeling bun, ia-l acasa! Dupa parea mea, ar trebui sa cumperi tabla direct cu o doza potrivita(solutie mai scumpa), in caz in care iti place ce auzi la auditie, il cumperi (senzatia trebuie sa fie de WOW!, daca e un pick-up bine reglat cu o doza sanatoasa), nu de "hmm...suna acceptabil...".
SOLO, eu ti-as spune 100% acelasi lucru scris de remoteviewer1, mai ales sa nu-ti poluezi capul cu prea multe citite pe net. Din cauza asta vei ajunge ca cetateanul turmentat din Caragiale, adica iesi mai ametit decat ai intrat.

Deasemenea, din cele citate de tine as alege LINN cu o singura obiectie, nu are headshell tip SME. Insa nu le poti avea pe toate si sa fie si ieftin, si devreme acasa, sa faca si de mancare, etc, etc...

Si inca ceva, din punctul meu de vedere - nu ti-as recomanda pickup cu brat electronic precum acel JVC. Mai ales in cazul tau!

La inceput e bine sa alegi ceva simplu, clasic, mecanic, sa aiba cat mai putine piese.

Cat priveste doza - daca vei cumpara de la un audiofil pasionat ca noi, ai avantajul ca cineva inaintea ta a muncit si cheltuit sa aleaga o doza cat mai potrivita, eventual un cablu cat mai potrivit, eventual are si un preu, macar auzi cum suna si afli ce ar fi ok de cautat daca nu-l vinde, etc, etc. Sti bine, de la cei pasionati (nu samsari, nu trancotari, nu DIY-eri, nu dealeri) poti afla multe informatii valoroase care necesita timp, bani si pasiune pentru a fi aflate prin propriul experiment si propria cheltuiala.

Insa, intr-un final discurile sunt cele mai importante si cele mai valoroase. Daca ai LP-uri bune, asta e defapt ceea ce merita. Probabil am mai scris, daca in cazul cdplayerelor trebuie gasite alea care suna bine (pentru ca sunt atat de putine), in cazul pickpurilor trebuie gasite .....alea care suna prost (deasemenea putine)! :D Cand la tine acasa si in sistemul tau audio binecunoscut si facut de tine vei avea o sursa "pe vinil" iti vei da seama despre ce e vorba si de ce se agita atata lume pentru treaba asta. Nu suntem putini aia care stim ca digitalul nu are nici o sansa la comparatie cu analogul. Se imbata cu apa rece si benchetuiesc doar cei care nu stiu despre ce e vorba si nu au de unde sa stie. In final ramane cum a zis Celibidache. :wink:

PS - eu unul stiu ce ti-am recomandat si nu a fost intamplator.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by remoteviewer1 »

momolo
intr-un final discurile sunt cele mai importante si cele mai valoroase. Daca ai LP-uri bune, asta e defapt ceea ce merita
Mare adevar ai grait! Daca as pierde minicolectia actuala de discuri, as suferi enorm, deoarece este irecuperabila in aceasi forma. Daca ia foc o tabla, o duc la tomberon si cumpar alta, cu toate ca nu am patit asa ceva cu niciuna. Marea comoara sunt discurile, pacat ca pe cele noi le cam apuca paraitul destul de usor, pentru cine asculta muzica clasica, alea vechi sunt baza!Am trait si voi trai momente frustrante de multe ori cu pick-up-urile din dotare, deoarece m-am incapatzanat sa imi bat capul cu unele ce meritau duse la groapa de gunoi. Dar si cand nimeresti o combinatie buna de tabla /doza pe care pui un disc tras bine...uiti de toate cele. Astazi, daca as lua-o de la capat, as fi ales o cale mai usoara, adica solutia mai scumpa si de-a gata. La mine vinilul a aparut ca o ocupatie secundara, o joaca, ce a devenit mediul principal de ascultat muzica, colectia de cd-uri (nu e impresionanta, insa nici mica) alese unul si unul(muzica elecronica, clasica, soundtrack-uri) zace prafuita sa o roada moliile, la fel si cd-playerul in ultima vreme, vorba lui momolo "au moliile ce roade..." cel putin la kilograme...Daca as fi astazi la inceput de drum, nici nu as mai lua in considerare digitalul ca mediu...nu se merita, la cate cd-playere am tot schimbat (si vandut in mega-pierdere) si daca pun in balanta si "satisfactiile" obtinute, nu se merita nici la bani!Mai bine cheltuiam bugetul consumat cu digiltalui de-a lungul anilor pe discuri...acum eram mega-satisfacut, boss de boss in analogic(imi si imaginez cum ar fi sa am cateva sute de discuri bune in plus... :cry: )
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by oake »

SOLO din ce am testat/văzut eu până acu treaba cu pick-up-urile e sofisticată. Depinde cât de mult vrei să şurubăreşti, sau nu.
-Dacă nu vrei să şurubăreşti poţi merge pe o sculă nouă, indiferent de cum e mişcată, dar pe care să o poţi asculta înainte pe un sistem bun cu totul şi să vezi dacă îţi spune ceva (de ex un prieten ar avea aşa ceva şi poţi să îţi faci o părere)...vb de zona de 1000 euroi deoarece aici poţi lua multe mediocrităţi.
-Dacă vrei să şurubăreşti ceva poţi merge pe vitage-uri de gata. Aici tre să mai şurubăreşti ceva (reglaje, mici modificări, doză...etc) dar cu rezultate peste aşteptări şi la un preţ foarte bun (1-200 euro plus modificările)
-Dacă vrei ceva şi mai bun poţi merge pe aţi face singur pick-upul şi anume iei o placă adevărată, un braţ pe măsură, îi faci o plintă în limita necesarului şi ajungi unde trebuie, iar nu cu bani foarte mulţi. Dar aici şurubăreşti la greu.

Treaba cu primul pick-up achiziţionat e o treabă, zic eu intimă...prea multe sfaturi şi prea puţine soluţii autentice. Dacă vrei să ajungi undeva acest drum trebuie să îl parcurgi singur.
Cel mai bine e să o iei de jos, părerea mea, adică cu un vintage relativ ieftin dar care sună bine, să nu fie nevoie să şurubăreşti prea mult la el (oricum ceva mentenanţă şi reglaje, ca să nu mai zic doză cu compliance potrivit dar care să şi sune deosebit ''trebe'') pick-up cu care poţi începe calibrarea preampului de doză (în sensul în care vezi pe ce mergi în empatie cu sistemul/urechile tale), adică prima formă a sunetului de vinil pentru urechile tale. După ce îţi mai ''faci mâna'' poţi trece la următoarele întrebări pe care ţi le pui ţie sau forumului.
Să fi sigur că nu o să-ţi iei cel mai bun vintage din prima, dar o să fi pe-acolo.

Poţi, dealtfel să mergi pe reţetele colegilor de forum, care nu sunt de cele mai multe ori rele, dar sunt pentru ei şi nu neapărat pentru tine (dacă mă înţelegi).
Deci deschizi o cutie a ''Pandorei'' pe care trebuie să o alimentezi cu ce vrea omuleţul audiofil din interiorul tău. Treaba se traduce printr-o mică sau mai mare cercetare, experimentare urmate de evoluţii certe.
Cred că aceest început de drum (felicitări !!!) ţine de o oarecare intimitate a ta în care stabileşti de unde pleci şi cam unde vrei să ajungi.
Dacă calci pe unde trebuie s-ar putea să ajungi (în sistemul tău) unde nici nu visezi.
Deci întrebarea ''cum/cu ce să încep'' mi se pare puţin superfluuă.

Mai întâi trebuie să stabileşti cum începi acest fenomen (căci este un fenomen) şi mai apoi stabileşti paşii de urmat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by momolo »

oake wrote:din ce am testat/văzut eu până acu treaba cu pick-up-urile e sofisticată.
dar se clarifica incepand cu a doua sticla (PET) de tuica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by SOLO »

:-)

Nu cred ca as avea timp de mesterit la table. As prefera ceva care sa functioneze din prima, sa caut preul phono potrivit sa cumpar si sa ascult discurile.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by oake »

momolo wrote:
oake wrote:din ce am testat/văzut eu până acu treaba cu pick-up-urile e sofisticată.
dar se clarifica incepand cu a doua sticla (PET) de tuica.
momolo ăsta e singurul tău argument (ontopic) la răspunsul meu dat la întrebarea lui SOLO?
Mi se pare cam subţire, ca să nu zic stereotip.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by momolo »

oake wrote:Mi se pare cam subţire, ca să nu zic stereotip.
subtire este si ambalajul la tuica (PET-ul). O data golit, nu mai are masa (greutate). :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by oake »

SOLO wrote::-)

Nu cred ca as avea timp de mesterit la table. As prefera ceva care sa functioneze din prima, sa caut preul phono potrivit sa cumpar si sa ascult discurile.
Atunci eu aş pleca de la doză (probabil pare cam bizar) dar sculele de 1000 EUR şi ceva peste au doze mediocre (poate greşesc). Dar sunt doze vitage care sună într-un mare fel şi costă mai puţin decăt cele noi de acolo. Urmează braţul...potrivire compliance şi mai apoi placa care tre să dea ceva. Nu în ultimul rând preampul de doză care la preţuri mici sună foarte diferit (pe ălea la preţuri mari nu le cunosc din motive obiective, poate un Paravicini EAR 834P la care nu i-am schimbat lămpile cu NOS-uri lucru recomandat de Parevicini) )
Deci tot e ceva de construit.
Din ce am văzut până acu doza şi preampul sunt sufletul sunetului.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by oake »

momolo wrote:
oake wrote:Mi se pare cam subţire, ca să nu zic stereotip.
subtire este si ambalajul la tuica (PET-ul). O data golit, nu mai are masa (greutate). :wink:
momolo ce-ai?

Ţi-ai spus deja părerea despre mine...mai ai şi altceva de spus (ca să nu mai spun că ăsta e deja atac la persoană făcut de moderator).
Adică moderatorul e deasupra membrilor?
Tu nu respecţi regulile jocului forumistic?...eşti deasupra?
Te ştiu un om cu imaginaţie...atâta poţi acu????

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by momolo »

oake, nu inteleg, ti-ai baut PET-ul sau nu ti l-ai baut (inca) ?!
oake wrote:Din ce am văzut până acu doza şi preampul sunt sufletul sunetului.
total eronat. Cea mai mare importanta in sunet o da tabla (pickupul/ invartitorul+bratul/ aparatul) si abia apoi la distanta conteaza doza si preul (evident, chestie de clasament deoarece in realitate conteaza toate daca dorim ceva de calitate). Mi-a luat mult, m-a costat timp si bani, poate si altele sa aflu treaba asta. Acum nu multi ani credeam si eu "o chestie logica", preul, doza sunt mama si tata. Nu puteam intelege cum naiba da sunet tabla ?! Gandire tipic trancotara. Insa in timp, punand osul la treaba (treaz :wink: Adica nu sunt consumator, nu ma transpun, etc ) am constatat altceva, anume ca tabla....suna!
Destul de neplacuta constatarea! Deoarece tabla e cea mai scumpa chestie din toata povestea....
Si din rahat bici nu se poate face! Cu atat mai greu sa si pocneasca! (insa depinde de gradul de alcoolemie :D ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by oake »

momolo wrote:oake, nu inteleg, ti-ai baut PET-ul sau nu ti l-ai baut (inca) ?!
oake wrote:Din ce am văzut până acu doza şi preampul sunt sufletul sunetului.
total eronat. Cea mai mare importanta in sunet o da tabla (pickupul/ invartitorul+bratul/ aparatul) si abia apoi la distanta conteaza doza si preul (evident, chestie de clasament deoarece in realitate conteaza toate daca dorim ceva de calitate). Mi-a luat mult, m-a costat timp si bani, poate si altele sa aflu treaba asta. Acum nu multi ani credeam si eu "o chestie logica", preul, doza sunt mama si tata. Nu puteam intelege cum naiba da sunet tabla ?! Gandire tipic trancotara. Insa in timp, punand osul la treaba (treaz :wink: Adica nu sunt consumator, nu ma transpun, etc ) am constatat altceva, anume ca tabla....suna!
Destul de neplacuta constatarea! Deoarece tabla e cea mai scumpa chestie din toata povestea....
Si din rahat bici nu se poate face! Cu atat mai greu sa si pocneasca! (insa depinde de gradul de alcoolemie :D ).
momolo dai în eter un poncif doar pentru a mă combate, cred că trebuie să te aduni şi să fi mai coerent.
Preul şi doza contează enorm...vb de un sfat dat lui SOLO.
Ce să înţeleagă el... eu zic una to zici alta...dacă vrei să distrugi acest tropic o faci eficient.

Evident că şi tabla conteaztă, poate mai mult decât ar trebuii...dar tabla nu face sunetul decât în mai mică măsură...ştiu că ai o oarecare aprehensiuine vis a vis de tabla dată de cristishugar la mine, om pe care nu îl suporţi pentru că este competent.
momolo nu mă face să dau din casă...cum ai făcut tu până acu.
Uită-te bine la mine!!!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by SOLO »

Momolo, iar uiti ca esti moderator ( un exemplu de urmat ), termina cu insinuarile si aluziile. Scriu si eu din an in pasti si atunci imi stricati pasenta :wink:

Nu ma pricep, dar ultima data cand am ascultat doza de 800 euro pe placa de 200 ( vezi inceputul discutiei) suna mai bine decat un cd player de 2000.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by momolo »

oake wrote:Evident că şi tabla conteaztă, poate mai mult decât ar trebuii...dar tabla nu face sunetul decât în mai mică măsură...ştiu că ai o oarecare aprehensiuine vis a vis de tabla dată de cristishugar la mine, om pe care nu îl suporţi pentru că este competent.
momolo nu mă face să dau din casă...cum ai făcut tu până acu.
oake, dovedesti ca esti un magar. Intrigant. Nu doresc sa comentez insinuarea pe cine sufar sau nu pot suferi eu, iar in cazul lui Cristi Sugar am tot respectul pentru omul asta de la care am invatat unele lucruri. Si dovada ca el a renuntat demult la activitatea pe forumurile autohtone, pentru ca sunt transformate in cocina de cei cu standard moral scazut.

Faptul ca pietroiul ala pe care l-a turnat si vandut suna oribil (si am spus oricui opinia mea) si strica sunetul oriunde este pus (sub scule, sub boxe, la plinta pickup) nu inseamna "ca nu-l suport pe Sugar". Ce spui tu acum este o barfa urata care iti arata felul tau de a fi.

Cat priveste "combaterea", sa sti ca nu te pot combate. Pentru simplu fapt ca habar nu ai de sunet, defapt nu stiu daca ai habar de muzica si evident nici habar de electronica nu ai (chestie pe care ai declarat-o chiar tu pe forumuri).

Maldarul de deseuri audio pline de jeg, praf si trantite aiurea in mijlocul carora tronezi (cu PET-ul alaturi) nu-ti poate da posibilitatea sa intelegi cum suna ceva, cu atat mai putin un pickup (presupunand ca ai ureche. Insa in repetate randuri mi-ai demonstrat ca nu ai, din pacate).

Consider (si acum nu scriu pentru oake, pe care-l consider o cauza pierduta) asa cum am scris mai sus, tabla (pickup/aparatul) este cea care decide decisiv si iremediabil sunetul. Aceeasi doza va suna diferit functie pe ce tabla se monteaza in ciuda compliance-lui si potrivirii (teoretice) cu bratul. Aceasta potrivire pe care unii o cred ghicita din datele tehnice ale dozelor si bratelor, in realitate se aude mai degraba la ureche si dupa mai multa experienta (cu zeci de table, doze, preuri) mi-am dat seama ca nu exista reguli absolute.

Practic tabla decide sunetul si inca intr-un mod ingrijorator de mult! Doza este ceva secundar, preul deasemenea. Numai daca discutam de high-end atunci toate conteaza pana la suruburi si sarmulite.
Adica, de cata tabla ai, de atat auzi. Poti pune si pe mama lui Koetsu cu cel mai fabulos preu phono si nu obti nimic daca tabla e slabuta si poate cat nu poate.

Mai exista si fabula asta cu dozele noi si dozele vintage. Intradevar, astia de acum nu prea mai stiu sa faca doze, chit ca-i vorba de Ortofon dar si multe table sunt proaste! Si multe nepotriviri exista. Dar si LP-urile sunt trase fiecare in felul sau. In lumea placilor de vinil nu prea exista reguli de inregistrare, desi teoretic exista niste standarde mondiale. Astfel, fiecare casa preseaza in felul sau si chiar in aceeasi casa unele discuri sunt mai altfel. E foarte greu de reglat si gasit un ansamblu tabla-doza-preu-cablaraie care sa redea cat mai bine orice fel de placa de la orice casa de productie. De aici si unele "concluzii" gresite despre dozele noi si placi. Si mai e o problema, LP-urile noi sunt trase cu santuri mai adanci si mai late. Dealtfel se vede cu ochiul liber, ne uitam la suprafata imprimata si auzim durata inregistrarii. La astea noi, majoritatea, chiar daca e imprimata toata placa, durata e foarte mica. Exista discuri vechi care la aceeasi suprafata imprimata durata inregistrarii e aproape dubla. Asta inseamna santuri mai inguste si mai putin adanci. Ei bine, din cauza asta trebuie ace si doze diferite. Nu poti "ara" cu aceeasi doza toate aceste placi si sa fie buna in toate cazurile. De aici unele concluzii gresite despre placi noi si vechi.

Nu de alta, dar cu cei ca oake se ajunge ca in fabula cu pictorul care-si picta nevasta, precum si crocoodilul, elefantul si sarpele care-si dadeau cu parerea.
Adica ce am eu e alfa si omega, chit ca am multi dinti, o trompa bleaga sau nu am maini si nici picioare. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply