Munchen 2009 show

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Munchen 2009 show

Post by felixx »

21-24 mai 2009
Una din cele mai importante expozitii din lume si cea mai interesanta din Europa.
http://www.highendsociety.de/english/hi ... railer.php
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

felixx, te bate gandul sa mergi ?!

Mai are cineva in plan sa mearga ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by cosmin »

As merge eu, dar mai bine nu acum, doar trebuie sa-mi iau sculele si poate daca merg ma razgandesc si ma zapacesc complet de nici nu stiu ce sa mai cumpar dupa aceea :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Munchen 2009 show

Post by c6t9 »

a, damn, daca stiam. ma duc la munchen cred, cu fix o luna mai devreme :evil:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Munchen 2009 show

Post by felixx »

8)
Ma cam bate gandu'...insa cu criza asta....ne mai gandim.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

Nici la mine nu ie bani. Hai ca de avion se mai gaseste, insa cazarea costa...

cosmin se vede ca nu ai experienta! :D Dupa asemenea expozitii iti plac mai mult sculele tale de acasa! :D De obicei peste 90% din participanti ofera sunet de toata jena, asta in conditiile in care daca te duci pe acolo cu o mie de euroi iti dai seama ca sunt bani doar pentru semintze si floricele! Acolo realizezi cati bani trebuiesc cu adevarat....

Sistemele audiofile au nevoie de timp pentru "pritocire", sunt timide si nu vor sa sune trantite intr-o camera de hotel si violate 3 zile in grup. :lol:

Trebuie un pic de experienta ca sa-ti dai seama (oarecum) care au sau nu au potential raportat la pretul cerut. Evident, in ciuda oricarei experiente, la asemenea expozitii iti poti face impresii complet gresite daca te duci acolo doar pentru SUNET!

Acolo se merge doar pentru vazut, luat contacte, intalnit persoane, discutii, pipait, aflat preturi reale insa nu pentru evaluarea sonica a unor scule audio. Treburile astea cu evaluarea sunetului se fac prin show-room-urile expozantilor sau pe la oameni pe acasa, pe chestii aranjate cu grija, munca si dragoste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by cosmin »

Normal ca n-am experienta. Doar ti-am mai zis :lol: De-aia tot trag de voi mereu, sa capat ceva experienta :P
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Munchen 2009 show

Post by fluffy38 »

Pe 23 mai v-as putea duce eu pana acolo,dar de intors....eu merg in alta parte apoi. :)
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

cosmin, nu trebuie sa tragi de nimeni, experienta vine din efortul tau personal. Daca te pasioneaza treaba asta paguboasa, nu trebuie altceva decat sa asculti cat mai multa muzica, de la concerte live (si cele care nu violeaza timpanu') pana la cat mai multe sisteme audio stereo bune. Cat poti si pe unde poti.
Iti faci si tu sistemul tau, incepi sa intelegi cu timpul si peste putina vreme nu mai trebuie sa "tragi" de nimeni pe forumuri.

O vizita din aia la Munchen nu ar fi deloc daunatoare. Insa nu-ti face iluzia ca intelegi ceva din sunetul high-end in acel loc, in calitate de "biban"! (scuze de expresie, o spun cu simpatie!).

Ar fi grozav sa avem malai si timp ca sa mergem mai multi in grup de "rumeni" la Munchen! (macar acolo nu suntem vanati cu batele! :D )

Partea frumoasa e ca prin aceste zone se invarte lume stilata, lume fina, oameni elevati, atmosfera placuta. De folos mare limbile straine! Din pacate eu habar nu am germana (am regretat mereu asta!) si nici nu cunosc pe nimeni in zona aia. Dar mi-ar place!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by cosmin »

Intr-adevar, dupa ceva ascultat de test cd-uri, demo cd-uri, xrcd, shm-cd, k2 hd, hdcd; burmester, focal, jvc, audiophile reference, best audiophile etc etc, am REINCEPUT si eu sa ascult muzica :lol:
De exemplu am redescoperit muzica italiana....
Am redescoperit muzica anilor 60-70-80 - pe care ii consider anii de glorie SUPREMA a muzicii - care nu cred ca se vor mai repeta vreodata...
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

sa stii ca exista si acum multa muzica buna. Dar nu e cunoscuta pe toate cararile. Asta pentru ca promovarea se face la muzica pentru bizonime, cea comerciala, foarte comerciala.
Insa in materie de jazz, electronica si diverse stiluri interesante, exista muzici care sunt sigur ca te-ar captiva foarte mult.
Plus ca multi muzicieni de valoare s-au retras in muzica de film.

Este muzica buna, multa, atat cat nu avem noi timp sa o ascultam. Insa nu trebuie sa iei in seama canalele oficiale si cele mai populare de difuzare si raspandire. Lumea s-a polarizat si in domeniul muzicii, exista marea masa de bizoni complet rupta de alte sub-straturi ascunse privirii celui care nu scormoneste, care nu cauta si care nu are aceasta perseverenta. E si o chestie indusa in populatie, anume ca ala care nu e stiut de toata lumea nu e bun. Asta se promoveaza, se insinueaza ascuns si pervers pe toate canalele pentru ca este o forma de manipulare foarte profitabila.

Azi la stiri au spus de un sondaj in mioritici - cica suntem consumatori foarte naivi (de aceea si prinde foarte tare publicitatea la romani uracand vanzarile). Rezultatul este ca 55% din mioritici cumpara dupa brand si considera ca brandul este automat garantul calitatii celei mai bune. Adica nici macar nu isi pune problema daca sa verifice, vede brandul si-l plateste.
Cei mai multi, conform sondajului, sunt in stare sa taie cheltuieli de stricta necesitate pentru a-si cumpara produse de lux cu brand. Aici avem in vedere si pe cei cu izmenele rupte si farfuria goala dar cu Audio A6 parcat in fatza blocului.
Mai pe scurt, sondajul releva ca mioriticul este inclinat la brand si snob. Cica asa erau si cei din vest pe vremuri, pana le-a trecut.
Cei care lucreaza in publicitate stiu bine ca in RO exista reactii clare ale populatiei la reclame. Adica acestea in mod clar ridica vanzarile. De aceea si s-a ajuns la publicitate de mana a doua, pentru ca nu mai e nevoie sa-ti bati capul sa adaptezi ceva. Se iau clipuri publicitare de dincolo si doar se dubleaza in romaneste, iar bibanelul mioritic inghite hulpav momeala colorata.
Pe scurt, miortikul este inclinat brandului, este snob si nu stie sa aleaga cu capul sau.
In fine, asta e off-topic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Munchen 2009 show

Post by c6t9 »

sunt satul de analize din astea de 2 lei, facute tot pt rating cand isi mai aduc aminte sa fie moralisti. (nu are vreo legatura cu momolo, imi dau seama ca e bine intentionat).
in romania nu exista alternative decente la "produsele de firma".
ele vor veni in timp. piata trece prin toate etapele. suntem si noi pe acelasi drum pe care l-au parcurs si altii. nici nu se poate altfel.
si m-am lamurit cat de solid era si sistemul lor. se vede acum.

revenind la topic si la muzica, exista muzica multa. extrem de multa. de toate genurile. problema la multi e ca din dorinta de a intra in lumea audiofila, se cramponeaza pe anumite cd-uri bine inregistrare mai usor de gasit si raman acolo.

oare cum ar fi corect, sa-ti iei muzica care pune in valoare sistemul sau sistem care sa-ti puna in valoare muzica? pare acelasi lucru, dar nu e.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

c6t9 sondajul era cu bani UE, nu e initiativa interna. Tendintele astea le vezi si cu ochiul liber. Tin de educatie.
Plus de asta, stand de vorba cu persoane care activeaza in mediul publicitar mi s-au plans toti ca rumanul majoritar reactioneaza efectiv si pozitiv in vanzari la cele mai tampite si neinteligente reclame. Toate agentiile au sondajele proprii, oamenii sunt profesionisti. Daca difuzeaza rahat, asta nu inseamna ca le place si lor. Ei dau ceea ce vrea clientul iar clientul stie bine ce vrea cumparatorul.
Nivelul nostru actual (la acest capitol) e sub cel din tarile sudice mediteraneene (cele mai jos din UE) si se aseamana teribil cu tarile cele mai sarace din America de Sud.
Discutiile pleaca de obicei de la intrebarea - de ce reclamele din RO sunt cele tampite si nu cele inteligente si cu mult umor ca in Olanda, Suedia, Norvegia, Danemarka, etc ? Fiecare mare concern care-si produce singur publicitatea are o gama completa de reclame pentru acelasi produs si o campanie unitara. Astfel ca exista versiunea pentru noi in RO, versiunea pentru Italia, versiunea pentru Olanda, etc. La noi se difuzeaza intotdeauna versiunea cea mai tampita si culmea!, conform sondajelor ulterioare la vanzari (sondaje de verificare, oamenii sunt totusi profesionisti!) reiese ca impactul reclamelor la mioritici e foarte eficient, spre deosebire, de exemplu de Franta unde au ajuns sa-si puna intrebarea - daca facem reclama nu cumva ne scad vanzarile si mai mult ?! La noi e invers, daca nu se face reclama scad vanzarile!....

MUZICA pe CD-uri (ca asta are toata lumea) - observ un fenomen, cei incepatori si dornici de audiofilie sar instant pe o gama de discuri audiofile clasice. Le stim, se tot invart aceleasi de ani de zile.
Nu as spune ca e ceva de rau, e o etapa normala insa observand la cei pasionati ca noi, aceeia care deja au depasit etapa asta si au deja discuri, sa zicem, mai "ciudate", aceeia au deja un alt nivel, mai sus. Iar legat de aceasta discutie, acestia nu se mai pling de lipsa muzicilor bune in ultimele decenii, se plang de lipsa timpului pentru auditie! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Munchen 2009 show

Post by c6t9 »

ok, nu e pt rating (deja fac alergie la analizele realitatea si protv), e alta scuza. sondajul nu are finalitate. stiu cum e cu finantarile europene. macar astia au facut ceva, sunt sume mari care pur si simplu nu "atrag" pe nimeni pt ca e de munca si nu are nimeni chef sa o faca. acum, in plina criza, abia abia se misca ceva, dar tot nu-mi fac griji. cand erau bani si din partea romana, se gaseau x scuze. acum toti o baga pe asta ca trebuie sa platim intai noi. gata, am rezolvat problema. strainii care venea pe la noi acum 2-3 ani pur si simplu nu intelegeau ce se intampla, era o premiera pt ei ca fondurile sa nu intereseze aproape deloc.

alternative la produse de firma ar fi totusi (si ma corectez), la alimente. vedeti in supermarketurile astea, produse la 30-50% din pretul celui de firma si e identic 100%, mai putin eticheta (rar ambalajul).
alta alternativa, loganul la epavele nemtilor. e un exemplu. nemtii au contractat acum productia dacia pe cateva luni. o chestie interesanta. nu cred ca-s prosti. cum nu erau prosti nici cand cumparau masinile francezilor care erau ieftine si dupa garantie le vindeau.

insa acolo unde ne doare pe noi, la electronice, nimic din ce este ieftin, nu merita, decat daca il consideram consumabil si un "utilitar". adica dam foarte putin, il folosim si il aruncam dupa 1-2 ani. romanul un are aceasta practica. nu cunoaste inca ideea de produs util (masina, telefon, televizor, haine etc). noi suntem foarte departe de tarile mentionate. te duci acolo si parca ajungi in alta lume. este un sentiment real, nu inchipuit. asta e specificul romaniei. se putea si mai rau, clar si mai bine, dar o realitate o avem. am un bun prieten cu firma de publicitate. munceste mult. cine vrea, poate face chestii inteligente si la noi, dar trebuie sa fie la "inteligenta" publicului. greu de facut. educatie? romania nu mai are educatie de multi ani. de foarte multi ani. de ce ar interesa pe cineva educatia? aduce bani rapid? nu! la noi nu a contat deca tce aduce rapid castig. restul au fost lasate in deriva, fiecare a facut ce l-a taiat capul. s-au ales, parca in "dusmanie", cele mai proaste modele de al altii, cele mai putin susceptibile a avea succes. nu am inteles niciodata asta. inca nu inteleg cum gandesc majoritatea oamenilor din administratie la orice nivel, le stiu pe toate. ma sperie, nu exista profesionalism, nu exista coerenta, nu exista politici conexe, nimic, nimic, nimic.

ca o alta paranteza, pacat ca "denumirea" de roman a fost si este aproape compromisa in europa. asta este o problema foarte grava si reabilitarea poate dura chiar zeci de ani, uneori niciodata.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Munchen 2009 show

Post by c6t9 »

momolo wrote:se plang de lipsa timpului pentru auditie! :wink:
astazi a rabufnit sotia, ca am xxx cd-uri sigilate si ca am tot uit dupa altele. ca ce dracu mai fac cu ele? pe de o parte simt mereu nevoia de nou, vreau sa am din ce sa aleg (genuri variate), sunt si curios, dar pe de alta, are dreptate. am sincer impresia ca unele le voi desface la pensie, daca apuc.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Post Reply