Harman Kardon HK 990

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Salutare,
Am pus ochii pe un amp HK 990. Il am in teste pe acasa prin bunavointa proprietarului. Are un sunet cald placut, scoate in evidenta mediile, dar am senzatia ca nu da ce poate pe boxele mele Dali Zensor 7. Ceva opinii?
Stima.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Harman Kardon HK 990

Post by johndoe21ro »

gabip wrote:Salutare,
Am pus ochii pe un amp HK 990. Il am in teste pe acasa prin bunavointa proprietarului. Are un sunet cald placut, scoate in evidenta mediile, dar am senzatia ca nu da ce poate pe boxele mele Dali Zensor 7. Ceva opinii?
Stima.
Sursa, cabluri? Camera? Muzica audiata?

P.S. Acum am vazut ca asculti preponderent jazz si blues. Probabil ca HK-ul ar sustine mai bine niste Mentor-uri insa parerea mea e ca poti incerca sa faci ceva upgrade-uri si la cabluri... Daca vezi ca incintele nu sunt transparente si ca diferentele intre cabluri sunt mici sau nu mai apar imbunatatiri, poti incerca sa faci un upgrade la boxe! Daca inca mai apar imbunatatiri, poate ca nu e momentul inca sa le schimbi!
Mie intrebarea nu mi-a fost chiar clara de la bun inceput dar banuiesc ca esti in cautarea unui pretext pentru a face un upgrade.. :mrgreen: Asta poate insemna ca situatia actuala nu te mai impresioneaza asa de mult si ca vrei ceva aer proaspat pentru a-ti atata focul pasiunii! Caz in care nu mai ai nevoie de un raspuns din partea noastra pentru ca intrebarea ta era retorica! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Sursa:
Music Hall mmf 7.1 cu doza Goldring Eroica LX
Cabluri interconect - Wire world Luna 7
Preu de doza - Pro ject DS+
Cabluri boxe - Kimber, nu mai stiu exact modelul
Camera: sufragerie de bloc comunist, aprox 20 mp.
Muzica: jazz si blues

Se pare ca ar merge JBL cu HK. Vad ca asta este combinatia recomandata pe net.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Totusi pareri legate de acest amp ar fi binevenite :D
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Harman Kardon HK 990

Post by RaimondAudio »

Schema e foarte buna dar implementarea putin cam economicoasa si usor neglijenta. Suna a HI-FI bun, dar nu reuseste sa sparga gheata zonei hi-end. Detaliile de fabricatie , de dimensionare si de calitate a componentelor sunt cele care de cele mai multe ori hotarasc care aparat suna bine si care suna mediocru. Nu vad de ce grupul Harman ar dori sa intre cu HK in zona de lucru a Mark Levinson riscand sa-si canibalizeze propriile produse.

Deci dupa parerea mea, care este pana la urma subiectiva, este un amplificator bun dar nimic in plus de atat.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by momolo »

RaimondAudio wrote:Schema e foarte buna dar implementarea putin cam economicoasa si usor neglijenta. Suna a HI-FI bun, dar nu reuseste sa sparga gheata zonei hi-end. Detaliile de fabricatie , de dimensionare si de calitate a componentelor sunt cele care de cele mai multe ori hotarasc care aparat suna bine si care suna mediocru. Nu vad de ce grupul Harman ar dori sa intre cu HK in zona de lucru a Mark Levinson riscand sa-si canibalizeze propriile produse.

Deci dupa parerea mea, care este pana la urma subiectiva, este un amplificator bun dar nimic in plus de atat.
Greiere, poate omul a intrebat cum se aude jucaria. Poate inca nu ai aflat, dar nu se poate sti cum se aude doar citind schema si vazand pozele. :wink:
Eu unul nu l-am ascultat, deci nu ma pot pronunta decat sa observ eventual ca e un aparat greu (la aproape 20 kile) si asta e de bine.
Cat priveste calitatea componentelor, am mari dubii ca poti sa sti ce calitate componente au bagat chinezii in ampliful asta (din nou iti spun, pozele nu te ajuta).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Harman Kardon HK 990

Post by RaimondAudio »

Sa fiu sincer m-am bagat in discutie pentru ca am avut acest aparat la upgradat timp de trei saptamani si l-am intors pe toate fetzele. A trebuit sa-i fac si ceva voiceing ca sa gasesc compromisul optim. La partea de DAC nu m-am bagat, puteam si acolo sa intervin putin dar cerintele au fost clare doar partea de amp sa fie tunata. Din fericire cum am spus si mai sus, schema este foarte buna ca principiu dar avem pe acolo si doua ventilatoare care daca sunt active introduc zgomot. Este adevarat ca a fost sesizabil doar la masuratori, eu personal la ureche n-am simtit diferente decat daca lipeam urechea de difuzor. Ar mai fi si cateva detalii legate de cablare, de calitatea pieselor si de dispunere a placilor, de dimensionare si calitate trafuri (are doua) etc... maruntisuri dar care fac diferenta dintre un sunet bun si unul foarte bun.

Eu nu ma pricep in extenso la comparatii audiofile, asa ca m-as limita la ceea ce am spus pana acum. Suna bine dar nu la nivelul schemei pe care o are, costul vrei nu vrei isi lasa amprenta in sunetul final. Cam atat am eu de spus.
yahoo messenger : RaimondAudio

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Am gasit prin sertare o pereche de cabluri mai ieftine decat ce aveam montat pe boxe. Chiar conteaza cablurile ale dreaq :D . Simt ca s-a mai echilibtrat treaba... A devenit sunetul mai mai rezolut, dar muzica a ramas muzica. Am bagat in schema si o sursa digitala, am inca destule CD uri originale. Am imprumutat de la un amic un CD player din zona 1000 euro (nimic special)sunetul este muzical, odihnitor.
O sa fac un efort sa merg cu ampul (te rupe scula la shale) la un dealer local in Bucuresti sa-l probez cu o pereche de JBL LS 80. Teoria spune ca ar fi potrivirea perfecta, in practica voi vedea... :D

Toate cele bune.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by momolo »

RaimondAudio wrote:Sa fiu sincer m-am bagat in discutie pentru ca am avut acest aparat la upgradat timp de trei saptamani si l-am intors pe toate fetzele.
sa fiu si eu sincer, imi este extrem de dificil sa te cred. Daca era adevarat ai fi spus de la inceput, mai ales ca esti anonim aici pe forumuri (asta in caz ca proprietarul aparatului nu dorea sa fie public.... insa cine plateste suma asta pe scula asta ma indoiesc profund ca il duce la "mester" sa-i umble prin matze). Poate ai umblat intr-o vechitura Harman, aici e posibil, mai ales daca se vand cu cateva sute de lei, si poate te-a dominat imaginatia prea debordanta.
Pe de alta parte, nu cunosc prea multi mesteri (fara ghilimele) pe a caror parere pun pariu (daca umbla intr-un aparat si-si da cu parerea cum si la ce calitate piese e facut). E foarte greu sa vezi care e calitatea adevarata a constructiei unei chinezarii moderne. Sculele "de fabrica" contin piese din serii comandate, de banii platiti, nu ai cum sa sti, si piesele alea sunt altceva decat cele vandute cu pungulita in comert. Poate daca discutam de cablaj, hai sa zicem ca-i prea subtire, prea inghesuit si cand pui letconul sa scoti piese se exfoliaza instant. Si atunci putem zice ca de calitate slaba. Desi nici asta nu-i o regula, cablajul ala poate rezista 20 de ani asa cum l-au facut daca nu intervine Dorel cu letconul.
Dar care aparat modern (made in China) nu e asa, cablaj subtireanu, piese nemarcate sau no-name ?! (deoarece "Mundorf" scrie chinezul numai pentru comertul pentru fraieri) Toate sunt facute in aceleasi fabrici din Shenzhen (pe comanda - iti fac astia ce vrea pipota, bani sa ai!), chit ca este HK sau Zgomotek. Nu mai spun de componentele SMD, la alea cum iti dai cu parerea care-s bune si care-s proaste ?! Probabil te asezi cu rabdare pe scaunel si pazesti aparatul bagat in priza vreo 10....20 ani, dupa care vezi ce crapa sau nu :D Sau la integrate cum sti care-i de gunoi si care nu ?!?! Te uiti la scris cu lupa ?! :lol:
Greiere, te-am mai rugat o data, nu-mi duce forumul in derizoriu, aici nu ai publicul cu care esti obisnuit!
gabip wrote:sa-l probez cu o pereche de JBL LS 80
mai bine ramai pe acele Dali. Sau poate vrei sa faci discoteca, sa dai party si atunci e de inteles.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Harman Kardon HK 990

Post by RaimondAudio »

:) Eu sincer doresc sa ma limitez la ceea ce am spus pana acum vis a vis de aparat. Proprietarul lui este un om care se ocupa cu comertul sculelor defecte luate la second hand din mai toata Europa. Dintre zecile de aparate pe care le avea, am ales sa ma uit la acest aparat din cauza faptului ca-i studiasem schema inca de acum un an de zile. Gandul meu era initial sa-l mi-l fac cadou , detinand si un cdplayer HK HD 970. Asa a ajuns sa-mi pice pe mana acest aparat. Dar astea sunt detalii total irelevante.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Harman Kardon HK 990

Post by Cosmin2000 »

RaimondAudio wrote::) Eu sincer doresc sa ma limitez la ceea ce am spus pana acum vis a vis de aparat. Proprietarul lui este un om care se ocupa cu comertul sculelor defecte luate la second hand din mai toata Europa. Dintre zecile de aparate pe care le avea, am ales sa ma uit la acest aparat din cauza faptului ca-i studiasem schema inca de acum un an de zile. Gandul meu era initial sa-l mi-l fac cadou , detinand si un cdplayer HK HD 970. Asa a ajuns sa-mi pice pe mana acest aparat. Dar astea sunt detalii total irelevante.
RaimondAudio, era defect amplificatorul? Dar cat a funcționat, 2-3 ani? Ăsta e un model destul de nou din cate știu de la HK și destul de scump (1500 Euro) pentru banii muncitorului cinstit din Romania (specie pe cale de dispariție). Dar bine le mai fac în perioada capitalismului tîrziu... :D
Vintage forever!

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

RAIMOND :[/b]Cred ca este o confuzie la mijloc. M-ai facut curios si am studiat problema, nu exista ventilatoare pentru racire in interior, doar radiatoare supradimensionate. Cred ca vorbesti de alt model HK.

Scuze, dar nu cred ca ampul poate intra in zona de vechituri cumparate pe nimic din vest si vandute pe la noi cu cateva sute de lei.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Harman Kardon HK 990

Post by ttsto »

HK 990 are 2 ventilatoare.
Eu am acest amplif, am avut probleme cu unul din ventilatoare si l-am inlocuit la dealer

Apropo de recomandari de boxe, eu il folosesc in combinatie cu PMC Twenty 24
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Combinatia cu JBL LS 80 este nasoala. Bubuie ca dreaq :mrgreen: . Raman deocamdata la Dali.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by hpavictor »

La cât mă pricep :) , din analiza schemei rezulta ca etajul final audio din HK 990 are potențial audiofil .
Habar nu am de compatibilitatea cu restul etajelor , dar ar putea fi OK .
Oricum schema este mult superioară realizării fizice , dar asta contează mai puțin .
Contează doar cum prestează pe boxele proprietarului !
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Post Reply