Munchen 2009 show

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

c6t9
ca o alta paranteza, pacat ca "denumirea" de roman a fost si este aproape compromisa in europa. asta este o problema foarte grava si reabilitarea poate dura chiar zeci de ani, uneori niciodata.
nemtii au o vorba din batrani - rusinea unui om se spala intr-un an, rusinea unei natiuni se spala in 100 de ani. Nemtii sunt mai seci de felul lor. :)
nu am inteles niciodata asta. inca nu inteleg cum gandesc majoritatea oamenilor din administratie la orice nivel, le stiu pe toate. ma sperie, nu exista profesionalism, nu exista coerenta, nu exista politici conexe, nimic, nimic, nimic.
mereu incerc sa inteleg de ce?! Lucrurile le stim bine cu totii, unii chiar prea bine. Le vedem, sunt atat de evidente ca ne scot ochii si ne afecteaza dramatic.
De la o vreme am gasit o explicatie - oameni de calitate (umana) proasta amestecati cu oameni de calitate buna. Lipsa triajului, o simpla problema de cadre.
Ma bazez pe un singur fapt, tara asta a dovedit in trecut ca poate functiona. Am cautat sa inteleg cum a reusit atunci ?! Si am ajuns la concluzia ca problema principala, cheia se afla la trierea oamenilor in functii de conducere si decizie.
De exemplu, pentru a compromite o intreaga institutie (chiar una cu oameni de calitate) este de ajuns sa pui un bou sau un talhar la conducerea ei. Iar lucrul asta se intampla la noi pe scara larga. Problema e ca oamenii de calitate si cu bun simt se retrag sub carapacea lor atunci cand vad ca locul colcaie de nemernici. Iar locul chiar colcaie de nemernici!
sunt sume mari care pur si simplu nu "atrag" pe nimeni pt ca e de munca si nu are nimeni chef sa o faca
problema e mai grava, cele doua societati, cea occidentala (care a integrat deja mai multe foste state comuniste) si in comparatie cu cea mioritika, functioneaza complet altfel. Iar sistemul european impus de la centru este inflexibil, nu lasa alternativa, faci ca ei, iei banii, nu faci ca ei, nu iei banii.

Peste asta se adauga intreg sistemul de conducere mioritic de care am discutat mai sus. Complet corupt, total ineficient si neprofesional (posturile mari de decizie se cumpara ca pe vremea fanariota, iar dupa cumparare vine scoaterea profitului, o adevarata afacere avand ca finalitate spolierea statului). Chiar daca se mai gasesc entuziasti, astora le trece cheful pe parcurs cand se lovesc de obstacole incredibile.

Concluzia este simpla, Romania a fost aderata cu fortza. Nu era pregatita, nu avea sistemele ridicate macar la cel mai scazut grad UE. Este o tara ce apartine mai mult orientului si mai putin occidentului.

De exemplu, cum ai vedea integrata in UE actuala Ucraina, Belarus sau Russia ?! Ti-este clar ca ar fi anapoda! Nu ar functiona nimic, le-ar crea numai incurcaturi, i-ar umple de mafie, curve, hoti si smecheri, le-ar exporta coruptia DE TIP ORIENTAL (atentie!, aici e o una din problemele de baza!) direct si fara preaviz! :)
te duci acolo si parca ajungi in alta lume. este un sentiment real, nu inchipuit.
asa este! La inceput credeam ca sunt eu subiectiv. Insa am observat ca nu sunt singurul care simte astfel. Iar ceea ce este trist e ca lumea lor incepe exact de la granita noastra cu Ungaria, tara vecina fiind complet si firesc integrata in lumea lor, noi nu.

Dar pe mine ceea ce ma intristeaza cel mai mult este cand vad cat au construit ei si cat nu am construit noi! Decalajul este imens. O generatie este nimic, trebuie sa treaca mai multe si am vaga senzatie ca defapt am pierdut trenul, ca nu mai este timp. Asta pentru ca planeta incepe sa aiba probleme care nu lasa prea multa speranta in ce priveste viitorul. Acela va fi ALTFEL, sau nu va mai fi deloc.

De aceea ma gandesc serios, singura sansa a Romaniei ar fi o alta cale, nu stiu care, insa alta, ceva care sa ia in seama diferentele fundamentale si decalajele insurmontabile. Se pare ca integrea in UE si aplicarea tipului lor de democratie nu ne prieste deloc.
astazi a rabufnit sotia, ca am xxx cd-uri sigilate si ca am tot uit dupa altele. ca ce dracu mai fac cu ele? pe de o parte simt mereu nevoia de nou, vreau sa am din ce sa aleg (genuri variate), sunt si curios, dar pe de alta, are dreptate. am sincer impresia ca unele le voi desface la pensie, daca apuc.
sic, sic! :D Sa vezi si tu cum e! :D
Serios vorbind, o problema e si cheful. Nu e de gasit intotdeauna cand ar fi nevoie de el! Cateodata ai timp da nu ai chef!

fluffy38
Pe 23 mai v-as putea duce eu pana acolo,dar de intors....eu merg in alta parte apoi.
- din ce stiu eu, nu esti din Bucuresti, parca Lugoj daca nu ma insel ?!
Mergi si pe la expo? Sau doar treci prin zona ?

M-am uitat un pic la zboruri. Nu ar costa mult si avand in vedere distanta si timpul necesar, avionul e cel mai ieftin. Problema e cazarea, orasul ala e scump, mai ales in perioada de expozitie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Munchen 2009 show

Post by yinyangbt »

tot off-topic : avem cel putin 500 de ani in urma la nivelul mentalitatii, culturii civice, sau cum vreti sa-i spunem, al civilizatiei, in general.Cu parere de rau, asta e!Uitati-va ce erau ei in stare sa construiasca acum 1000 de ani.Unde eram noi ?In pom , ude sintem si acum , numai ca acum s-a rupt copacul cu noi cu tot, peste gard, drept in ....UE !!!! :D
Periferie a fost aici in vremea Imperiului Roman, periferie e si acum ...de unde si apetitul pentru manelele si comportamentul de mahala.
Last edited by yinyangbt on 23 Feb 2009, 12:00, edited 1 time in total.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Munchen 2009 show

Post by VTP »

Ca un corolar a opiniilor exprimate se poate trage concluzia ca romanii sunt, probabil, singurul popor care nu-si vede propriul interes (real). Grandomania, goana dupa plasarea in fruntea unei ierarhii (oricat de stupida!), dublata de lipsa educatiei ( incepand cu cei 7 ani de acasa ) si sfarsind cu "lasa sefu' ca nu sunt prost, ma descurc eu!" sunt baza "filozofiei romanului", din pacate, dublata de multe ori de lipsa a ceea ce anglo-saxonii numesc "Common sense" iar romanii "bun simt".
Nu e de neinteles dece aceasta filozofie, insotita de o "lipsa chef de munca" au produs in timp mentalitatea lipsei de incredere in tot ce e "made in Romania" (vis-a-vis de mentalitatea germanului !) De aici, la filozofia brandului nu mai e decat un pas mic! Din pacate, brandul a cam trecut ca filozofie, odata cu produsele de marca de inalta calitate "manufacturate" in strafundurile Asiei si cu consumismul impins la maximum care a si impins lumea in haosul actual!
Integrarea estului in UE? Nu e NICI O PROBLEMA! In definitiv nici WESTUL NU MAI E ceea ce era si ceea ce ne place sa credem ca ar mai fi! Sa nu uitam ca orice organism se distruge din INTERIOR, nu are nevoie de elemente exterioare, acestea DOAR pot grabi fenomenul deja inceput LA NASTERE!!!

Revenind la "mortii nostri": ce importanta are o ierarhizare ridicola sau o disputa fara rost daca in domeniu activeaza arbitrul Ureche?

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Munchen 2009 show

Post by c6t9 »

mda. romanii par a nu avea lideri si scopuri colective, nu au tinte la un nivel mai mare. si nu e de mirare ca astfel suntem unul dintre cele mai triste popoare din lume, cu toate manelele, cu toate gratarele si cu toate "frecarile de menta" aferente.

cu nemtii nu ne putem compara, alt aluat. citeam despre viziunea lor in perioada interbelica, se pare ca aveau vreo 4k km de autostrada.
citeam si despre romania in aceeasi perioada, se traia bine, dar fenomenul "caragiale" era omniprezent. de altfel am studiat administratia cam de la inceputurile ei si pur si simplu seamana fantastic cu ce avem acum. e ca un blestem. de asta mi-e frica ca totusi nu putem da vina pe comunism ca ne-a adus in situatia asta, ci pe noi.

in croatia am ramas masca cu faceau aia drumuri prin munte si cum intr-o saptamana o mana de oameni cu utilaje au asfaltat PERFECT un drum (si circulat). nu era ca la noi cu diferente de nivel (cand am intrat in tara, dupa deva parca, soseaua proaspat asfaltata era una o mortii, diferentele de nivel erau de 5-15cm, nu-mi venea sa cred), cu o banda mai sus, oamenii aia nu statea la umbra, nu muncea unul si zece se uitau. ce am mai observat la ei, drumurile au la baza si fizica, nu sunt niste sosele aruncate, curbele sunt studiate, zonele de vizibilitate, multe chestii interesante.
preturile in croatia mi s-au parut foarte mari. vreo 2€ un corn, vreo 3 un iaurt (extrem de bune, poate exceptand cateva de la nemti, cele mai bune produse, fructele aveau gust, totul avea gust). civilizatie, oamenii isi lasau pe plaja toate cele si se duceau la masa, aproape ireal pt un roman. dau exemplu croatia pt ca nu au avut cele mai favorabile conditii si chiar si acum mai sunt probleme acolo, atentate, asasinate, coruptie. DAR nu la nivel de tara bananiera.

la nemti, daca totul merge bine, ma duc cu masina, am treaba la munchen si apoi sa ma dau pe nurburgring.

momolo, e chiar indicat sa asculti niste muzica dupa o zi de stres. cel putin decat sa te uiti la tv la niste imbecili.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

VTP
Revenind la "mortii nostri": ce importanta are o ierarhizare ridicola sau o disputa fara rost daca in domeniu activeaza arbitrul Ureche?
ti-ai dat raspunul singur din ceea ce ai spus mai sus. Defapt aceste discutii despre "mortii nostri" (sa traducem pasiunea pentru audio, domeniu vast insa unitar totusi) ar trebui sa fie destinse, ca un schimb de informatie intre prieteni cu aceleasi pasiuni si sistem de valori. Insa daca acele discutii devin violente, jignitoare si se transforma in ceva specific mioritic, este tocmai din cauzele si situatiile pe care toti cei care postam aici, le vedem (fiecare in felul nostru) dar pe care nu le constientizam si nici nu le legam intotdeauna de propriile noastre actiuni. Iar din cauza ca pentru un tango este nevoie de ambii parteneri, nu intotdeauna se pot evita confruntarile. La noi in Miortica apare vesnic situatia in care o masa de manelisti deranjeaza tot localul si astfel apare mereu intrebarea - sa ma pun la nivelul lor si sa le-o dau in bot sau sa-i ignor si sa sufar impreuna cu cei ca mine ?!

Evident ca se ajunge la disputa atunci cand ceva ce nu ar trebui sa fie competitie ajunge de domeniul competitiei (absurde).

Nu uita ca nici noi (cel putin noi doi) nu suntem complet ingerasi nevinovati! :wink: :lol:


c6t9
momolo, e chiar indicat sa asculti niste muzica dupa o zi de stres. cel putin decat sa te uiti la tv la niste imbecili.
de multe ori ascult muzica si le privesc doar mutrele fara sonor. Sa sti ca fara sonor iti poti da seama de unele chestii care-ti scapa daca ii urmaresti cu sonor. De obicei ii simt dupa fatza pe aia care mint si sunt "jmecheri".
Spre exemplu, incearca sa asculti opera bufa uitandu-te fara sonor la mutra "Tribunului" urmarind cum face spume la gura! :lol: Sau muzica funebra cand vine vreunul din guvern sa minta poporul. :lol: Preferabil din aceea cu trompete si tube care se canta in fatza dricului.
De multe ori imaginea de la TV se potriveste teribil de bine cu muzica ascultata pe sistemul stereo. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Munchen 2009 show

Post by c6t9 »

:lol: :lol: :lol:

am aceeasi practica :lol: :lol: :lol:
iar spre disperarea sotie, ca de ce merge si televizorul daca nu ascult :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by TomJones »

Oricum la ei pe site, hoteluri sub 100 euro nu gasesti (e adevarat ca asigura si transportul la expozitie), dar cu avion si ce mai cheltui acolo , iti trebuie cam 1000 de euro...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by momolo »

800...1000 e si socoteala mea. Varianta cea mai ieftina, caz in care nu ai bani si de discuri! Iar acolo vor fi multe bunatati la pret de criza!....Mai bine nu le stim ca ne enervam! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by cosmin »

momolo wrote: De aceea ma gandesc serios, singura sansa a Romaniei ar fi o alta cale, nu stiu care, insa alta, ceva care sa ia in seama diferentele fundamentale si decalajele insurmontabile. Se pare ca integrea in UE si aplicarea tipului lor de democratie nu ne prieste deloc.
E prea mare coruptia si mafia. E mai ceva ca in serialul Caracatita.
NU MAI AI CE FACE DIN INTERIOR !
Singura sansa este instalarea peste noapte a unei forte militare straine la PUTERE. Unii care n-au treaba cu nici un afacerist, mafiot, comunist si neo-comunist de la noi.
Si creierele lor sa stea incuiate o luna intreaga in sediu la guvern. Timp in care sa nu primeasca/dea vreun telefon din afara. Sa nu comunice deloc in exterior, sa nu fie influentati de vreun sarpe de mafiot. Timp in care sa reproiecteze complet Constitutia, LEGEA, structurile de stat (organigramele si detinatorii posturilor din acestea). Dupa care sa le impuna.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by cosmin »

Offtopic:
Nu inteleg ce tot o tineti cu nemtii !
Eu unul nu voi putea uita vreodata ce au facut nemtii: holocaustul !
Sa nu incepeti acum ca numai sefii erau de vina, precum au declarat de altfel si oficial hitleristii in cadrul procesului de la Nurenberg.
Nu, de vina au fost toti ! Toti, de la general pana la soldat, au ucis cu bestialitate, cu precizie matematica. Oameni de stiinta, remarcabili ca inteligenta de altfel, au fost cooptati sa inventeze mijloace din ce in ce mai eficiente de ucidere in masa. Si au stiut tot timpul ce oribilitati creaza.
Nemtii ! Rasa Ariana Pura ! Sunt oripilat, de-a dreptul ! Numai cand aud limba germana, parca il aud pe Hitler ! Ascultati cantareti germani, sau poezii germane, mie imi suna grotesc.
Nemtii ! Asa cum urmele celor 40 de ani de comunism prin care a trecut Romania nu se pot sterge prea curand, nici mentalitatea pe care a inoculat-o Hitler nu va dispare prea curand ! Rasa Ariana superioara, pura... si in zilele noastre nemtii au in mental asta. Incercati sa discutati la un sprit mai prelungit cu un neamt si va veti da seama imediat despre ce vorbesc.

Edit: Nu sunt deloc rasist, daca asa am dat impresia. Faptele vorbesc insa.
Last edited by cosmin on 23 Feb 2009, 19:29, edited 1 time in total.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Munchen 2009 show

Post by yinyangbt »

Da, circa 800-1000 E ar trebui.Mmmmm..............Ar fi o idee de vacanta de primavara in Bayern, 21-24 Mai, mai pui inca vreo 3-4 zile cu tot cu drum...de la mine sint 1400 km pina la Munchen...Nu ar fi o idee rea :wink: 21 Mai e intr-o joi.

Draga Cosmin, ceea ce spui tu este ca esti vinovat de uciderea si violarea victimelor italiene ale detracatilor cu cetatenie romana.

De altfel, Beethoven e vinovat si el de holocaust !!!!

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Munchen 2009 show

Post by cosmin »

yinyangbt wrote: Draga Cosmin, ceea ce spui tu este ca esti vinovat de uciderea si violarea victimelor italiene ale detracatilor cu cetatenie romana.
Cred ca stii exact cine anume este vinovat. De imaginea noastra in general in Europa. Dar nu mai insist, ca sa nu fiu acuzat de rasism.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Munchen 2009 show

Post by Obelix »

TOTAL off topic si mai ales incorect politic...
"Rasismul" e o reactie naturala, aproape normala... (desigur, solutiile "extreme" se exclud in oficiu...)
... cine nu e de acord, sa primeasca in gazda o familie... din aia "discrrrriminata" de o pupa in fu** toti facatorii de bine din lumea intreaga...

... ma retrag incet, pana nu ma ia vreun bulibasa la bataie... :oops:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Munchen 2009 show

Post by Obelix »

yinyangbt wrote: De altfel, Beethoven e vinovat si el de holocaust !!!!
Mai degraba Wagner... :roll:

Da' parca ne-am indepartat de subject... 8)

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Munchen 2009 show

Post by yinyangbt »

Revenind la Munchen, cred ca e o idee buna, Bavaria e frumoasa primavara ! :lol:

Post Reply