De ce as renunta la magnetofon?

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by momolo »

Cum ti-a placut GX620 ?
la gusturile si urechile de atunci (acum o mie de ani) 620 imi parea mult mai bun ca 4000D si ceva mai fara coaie decat 636-le. Nu mai discut de 747 !

Diferenta intre ele era mai mult pe REC, alea mari erau mai capabile sa faca bici din ORWO si sa si pocneasca plugusorul!

Insa pe o banda buna puteai scoate o calitate deosebita chiar si din rajnitza de 4000D !

Dar benzi bune, ciuciu pe vremea aia! Costau o avere si se gaseau greu. Iar aici ma refer in special la MAXELL alea hoatze, in opinia mea, the best of the best !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by LEKTOR »

MAXELL XLi si XL II EE au fost si sint cele mai pt productia de acasa. Imi aduc aminte am luat o data o banda SCOTCH - de 90 min - era cam prafuitoare si cam rigida - asa mi s-a parut atunci ! Casete audio se gaseau in magazine - AGFA FEROCHROM, AGFA KARAT CRO2, PERMATON CRO2 - nu am vazut niciodata casete metal in magazine !


http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=286
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by yinyangbt »

L-am dat !!!! Degeaba ! Trebuia sa se pensioneze, totusi (4000D, din ianuarie, 1981 !!!!!)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by momolo »

un 4000D este de dat! Intradevar!

Insa acum ar trebui sa-ti iei un magnetofon (adevarat! :D ). De exemplu un GX 620, 625, 635, 636, 640 sau chiar 740 daca te tine bugetul !

In caz ca ma intrebi daca merita inseamna ca nu ai incercat niciodata! :wink:

Apropos de maguri. Singura fabrica de banda ramasa in functiune, RMG, face niste benzi (cele subtiri normale) de nu au visat bietele AKAI in viata lor asa bunatate!!! Benzile astea noi se trag si se aud peste orice a existat vreodata in trecut pentru AKAI! Sunt senzationale!

...Mi se pare ca si vatmanul terorist spunea ca si-a pus RMG pe jafurile lui si mergeau racheta (pe calorifer). Oricum, nu-l credea nimeni din cauza pickupului cu USB si cablurilor tip spermule de 7 metri trase pe sub covor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by yinyangbt »

Sa stii ca ma cam maninca.... :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by momolo »

O sa-mi sara toti in cap....dar un disc CD tras pe banda.... se aude mai bine! firar!

Evident, afirmatia trebuie luata cu ponderatie. Exista sisteme foarte bune si maguri mai slabute. Nivelele de calitate trebuiesc adaptate. De exemplu, la un sistem high-end de categoria grea se merge cu Studer pe 38 si doua piste de categoria grea! :lol: Si viceversa, la alea mai medii-entry se poate si cu AKAI-ul!

Ideea e ca noua RMG subtire merge pe AKAI de parca pe astea a trebuit sa mearga dintotdeauna!!!! Diferenta fatza de benzi vintage, chiar din alea bune si pastrate bine e foarte mare! Pur si simplu nu-ti vine sa crezi ce poate AKAI-ul pe banda noua !
Astea sunt maguri cu premagnetizare putin intensa si preuri simple (dar audiofile!) asa ca depind mult de calitatea benzii. AKAI a proiectat surprinzator de audiofil, daca va uitati pe scheme o sa vedeti ca preul de cap redare are numai 2 tranzistori pe canal! Si nu sunt tranzistori luati din gramada de pe banda! Vai de tampitul care-i da prin cap sa schimbe componentele pe siliciu din AKAI-uri! Le face varza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
italo_disco1988
Posts: 22
Joined: 27 Feb 2009, 04:10
Location: Constanta
Contact:

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by italo_disco1988 »

Ale mele gx625 suna mult mai bine decat 635! Asa e normal sau tre sa pun 635ul la punct? :shock:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by momolo »

nu ar trebui sa fie mare diferenta. In opinia mea 635 ar trebui sa sune un pic mai bine ca 625.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by Obelix »

Exrem de putin, eventual identic, ai demagnetizat capetele :?:

User avatar
italo_disco1988
Posts: 22
Joined: 27 Feb 2009, 04:10
Location: Constanta
Contact:

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by italo_disco1988 »

Nu am demagnetizat niciodata capetele intrucat nu am avut cu ce.Am avut o incercare de a imi construi un demagnetizator dar cum nu am stiut cum sa il construiesc la parametrii , nu m-am riscat a il pune la treaba , mai mult de frica sa nu imi stric aparatele. Oricum, ca istorie cele 2 akai625 au papat mai multa banda decat 635-ul! Ca si ordine a aparitiei , 625urile sunt cu 1 an mai tinerele ca 635ul si cum zicea momolo , cei de la akai au avut o oarecum evolutie de la un model la altul. Ce-i drept nu sunt marele expert in domeniu , doar un student vai mama lui colectionar. Astept sfaturi in continuare!

Daniel
Posts: 6
Joined: 24 Apr 2009, 13:56

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by Daniel »

de unde as putea sa cumpar si eu un mag Akai gx-635, 636 sau 747? Am gasit un singur anunt din RO, pe net, dar pretul mi s-a parut exagerat de mare....

Va multumesc,
Dan

User avatar
italo_disco1988
Posts: 22
Joined: 27 Feb 2009, 04:10
Location: Constanta
Contact:

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by italo_disco1988 »

Cred ca era de preferat ca inainte sa ne pocnesti cu intrebarea asta sa te si prezinti si tu ca tot omul, intrucat este un forum de pasionati , nu piata din obor! Decat sa intri cu japca aici , cred ca era MULT mai usor sa cauti pe 'net si sunt ferm convins ca adunai cateva zeci de anunturi active! :evil: :evil: :evil:

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by DAN_TM »

*** link catre alt forum.

*** esti invitat sa recitesti regulamentul acestui forum.

Daniel
Posts: 6
Joined: 24 Apr 2009, 13:56

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by Daniel »

Da draga italo_disco1988, multumesc pentru raspuns si pentru ospitalitate. Nu inteleg insa de ce vorbesti la plural (ne pocnesti)... vorbesti si in numele celorlalti? Esti cumva moderatorul si n-am observat eu? Si de prezentat m-am prezentat, am scris la sfarsit "va multumesc, Dan" deci ma cheama Dan si cred ca am fost politicos, nu am jignit pe nimeni, am pus doar o intrebare... sau trebuie sa-mi postez CV-ul aici impreuna cu contractele de munca de la studiourile pe unde am lucrat, ca sa ma crezi ca sunt la fel de pasionat ca tine?
Am cautat pe net destul, toate zecile de anunturi de care vorbesti sunt de fapt ale aceluiasi tip care probabil a dat anunt pe toate site-urile de anunturi posibile din Romania si strainatate. Restul anunturilor sunt de prin anul 2007 si nu mai sunt valabile... sau poate ai tu vreun motor de cautare miraculos care gaseste akai-uri la un pret decent :?
In definitiv nici nu tin neaparat sa fie akai, sunt multumit cu N4420-u` 8) meu dar problema e ca dupa vreo 10 ani de munca prin studiouri de sunet am ramas si cu vreo 10-12 benzi profesionale (de 1000 metri) care nu incap pe Philipsu` meu si ma interesa un magnetofon mai mare (fizic) si eventual si rolele aferente pentru ca benzile mele sunt pe butuci metalici si merg pe platane.
Multumesc de idee, o sa merg si prin Obor poate gasesc vreun Sonet Duo... nu de alta dar pe langa magnetofoane ma intereseaza foarte mult si sunetul de lampi...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: De ce as renunta la magnetofon?

Post by HighEndFan »

Daniel, eu tocmai mi-am cumparat un 636 IM-PE-CA-BIL de pe "net" si crede-ma ca sunt destule oferte, nu e nici pe departe un singur tip, cum sustii. Trebuie insa sa cauti. Da o cautare "akai" sau "magnetofon" pe Okazii de exemplu si o sa gasesti destule. Bani sa ai...
Eu as fi fost insa interesat de niste benzi, nu vinzi cateva din ele, ca sa-ti "rotunjesti" suma pentru un mag mai bunisor ?
Ce benzi sunt?
Si inca ceva: e adevarat ce se spune, ca benzile de studio sunt mai abrazive decat cele" de casa" ? Discutam mai deunazi cu cineva de la Radio care m-a sfatuit sa nu folosesc benzi profesionale, care sunt foarte abrazive.
Momolo, stii pe undeva niste benzi RMG? Macar una, sa fac si eu o proba? :mrgreen:

Post Reply