HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Rectific,
Imi dau seama ca postarile userilor de mai sus vin din pura pasiune, nicidecum din alta sursa. Imi mai dau seama si de faptul ca forumul asta e al celor extrem de pasionati si unul ca mine nu reuseste decit sa irite. Mi s-a mai spus ca locul meu nu-i aici, dar abia acum inteleg de ce.

Si de aici se pierde scopul, intru sa schimb idei si plec cu ficatul umflat.



OK, domnilor, continuati cu topicul .... Il urmaresc cu interes.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

O sa vezi ca pana la urma te vei integra perfect, cei mai buni raman pe-aici :wink:

Reviewurile uneori irita, pentru ca cei cu experienta stiu cum stau lucrurile. Acum ceva ani am asistat la scrierea mai multor reviewuri pentru reviste renumite din Italia. Nu-ti mai spun in ce conditii acustice si cu ce termeni impusi de catre importator....

Cei cu experienta ar trebui sa fie mai indulgeti si sa nu raspunda unor provocari neintentionate din partea celor care sunt oarecum la inceput de drum.

Momolo dupa parerea mea are dreptate ( nici nu mai este o noutate ), multi le vand pentru ca nu le pot pune potentialul in valoare. Unii le cumpara pentru auditii nearfield, altii le plaseaza prost sau le amplifica cu ce nu trebuie.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Bai "copii" nu stiu daca este vorba de inexperienta, de ficati, de pasiune, poate de rabdare(sau de lipsa ei), insa am impresia ca dupa multi ani de "cerneala" digitala varsata pe acest forum de momolo si alti cativa oameni cu experienta, se pare ca "publicul" a ramas cu aceleasi intrebari desuete. Exact cum as intra pe forum la Audi, unde s-au discutat ani la rand despre consumuri, fiabilitati, performante, etc., unde exista useri ce au schimbat mai multe modele si benzina si dizel, si la topicul "Masina mea: Audi A4 touring 3 litri benzina", intra un gigel si zice: "fratee am auzit ca masina aia consuma muult in Bucuresti! Am citit eu nu stiu ce review din Malayesia...In plus arata ca si un dric! Sa te vad cum vinzi tu in cativa ani break benzina cu impozite cat casa..." Acum om fi toti zen si cu nervii neintinsi la maxim intr-o lume ideala sa reexplicam de la capat toata schema odata la cateva zile, insa cu unii forumisti este din ce in ce mai greu...ori nu au citit forumul din scoarta in scoarta, ori nu au inteles nimic din el. Placa cu victimizarea "incepatorilor" (pai eu sunt tot incepatooooor!, daca nu ati inteles pana acum acest fapt evident!) nu tine pentru oamenii ce stiu sa citeasca cat de cat. Eu, repet incepator fiind, cenzura trebuia sa-mi puna pumnul in gura de mult timp, mai ales ca nu cunosc mai pe nimeni din aceasta "comunitate". Or fi si incepatorii astia mai de multe feluri, uni mai cu bun simt...altii mai naivi...nu e treaba mea sa judec. Probabil daca m-ati cunoaste in realitate, ati avea cu totul alta parere despre persoana mea...conspirationistii ar fi destul de dezamagiti...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Eh...astazi am fost onorat de prezenta unui coforumist in umila batatura si in fata modestului sistem haudio care este. Doresc sa ii multumesc pe aceasta cale ca a avut curiozitatea sa vada cum suna sistemul din dotare, insa cred ca impresia finala i-a fost influentata de o intalnire de gradul 3 cu un OZN din ziua precedenta. Oricum sistemul sau depaseste valoric (probabil si sonor) minisistemul meu , insa acest fapt ma bucura, deoarece sunt constient ca se poate intotdeauna mai bine. Sper totusi ca dupa-amiaza agreabila petrecuta impreuna a adus ceva invataminte amandourora. Forumistul avea in buzunar niste "sireturi" hiperscumpe (cam pe la 1300 euroi), ok un cablu de semnal sau interconect foarte modest in prezentare....In momentul cand bietele sireturi (cabluri adica) au inlocuit balansatul Luxman din dotare, parca tante Patricia a inceput sa cante mai cu foc, parca basul a devenit mai transparent si precis, parca corzile instrumentelor se auzeau mai realist...ce sa zic, imi venea sa imi arunc sapca(pe care nu o aveam) de pamant.

Deci dragi forumisti, daca era nevoia sa dovedim inca odata, importanta primordiala a cablarii eficiente a unui sistem, asta e.. o mai facem inca odata. Diferenta era foarte mare(si usor de detectat) pe cd-urile trase mai slab, sunetul parca se umaniza si se apropria de analogic. Daca forumistul doreste sa isi dezvaluie identitatea bine, daca nu...spor la ascultat!Cius!

P.S. Cu toate ca forumistul nostru nu a iesit cu zambetul pe buze din batatura proprie(mama lor de ozn-uri :lol: ), eu sunt multumit de raspunsul sistemului din dotare la componente superioare (si f. scumpe), acest fapt demonstrand ca aceste boxe pot mai mult...diferenta (dintre balansatul meu de jumate de kg si sireturile de 30 grame) era echivalenta cu un upgrade de sursa, adica imensa!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote:...eu sunt multumit de raspunsul sistemului din dotare la componente superioare (si f. scumpe), acest fapt demonstrand ca aceste boxe pot mai mult...diferenta (dintre balansatul meu de jumate de kg si sireturile de 30 grame) era echivalenta cu un upgrade de sursa, adica imensa!
Incet-incet vei descoperi noi calitati ale Harbeth-urilor... :)

Sunt niste boxe care, calitativ, ca sunet, depasesc nivelul lor de pret. Se integreaza fara probleme in sisteme cu componente mult, mult mai scumpe, infirmand asa-zisa teorie vehiculata de unii “haudiofili”, cum ca boxele trebuie sa reprezinta ponderea cea mai mare in bugetul alocat unui sistem audio.
Aceste boxe mai prezinta si avantajul ca sunt ultima componenta la care trebuie sa te gandesti, cand vei dori sa faci un upgrade al sistemului audio…
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

doru
Se integreaza fara probleme in sisteme cu componente mult, mult mai scumpe, infirmand asa-zisa teorie vehiculata de unii “haudiofili”, cum ca boxele trebuie sa reprezinta ponderea cea mai mare in bugetul alocat unui sistem audio.
Pentru a-l parafraza pe un mare "talent" in viata, "Oricine are un plan pana isi ia un pumn in gura"-Mike Tyson. Teoriile astea "haudiofile" sunt bune de discutii la cafea si piscoturi...in viata nu e bine sa generalizezi mai nici un domeniu. Orice credinta si experienta poate fi zdruncinata serios de un pumn in gura...si atunci subiectul deobicei intra in panica, se balbaie, vede stele verzi...In acel caz, este mai bine ca subiectul sa aiba mintea deschisa si sa nu isi puna toate ouale (parerile, conceptiile despre propria "realitate") intr-un singur cos. Din acest motiv, poti sa activezi in acest hobby de o viata, si sa nu fii sigur de nimic cu adevarat, chiar daca mintea umana incearca sa gaseasca niste modele, acestea din urma ar trebui ignorate.Acesta este punctul meu de vedere din umila experienta dobandita.
Aceste boxe mai prezinta si avantajul ca sunt ultima componenta la care trebuie sa te gandesti, cand vei dori sa faci un upgrade al sistemului audio…
Hmm, presupun ca un upgrade nu va veni prea curand, nu datorita auto-suficientei (as vrea eu...),ci datorita perioadei actuale in care entuziasmul a cam disparut si piata locala pare blocata...In aceste conditii, cred ca multi vom ramane mult timp cu ce avem acum...Un alt mare avantaj al acestor boxe este faptul ca sunt transportabile, deci daca ma bate gandul la upgrade as putea sa vizitez un amplificator de exemplu, sa visam frumos... :lol:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

dca_member
Posts: 12
Joined: 22 Oct 2014, 11:43

Post by dca_member »

Prin bunavointa unui coleg, am reusit sa ascult si eu Harbeth Monitor 30.1 cu amplificare si sursa Exposure. Ce pot sa zic, frumos sunet. Boxe maricele, rezolutie impresionanta, insa cu acea amplificare se deschideau doar de la un anumit volum incolo. De la acel volum, intr-adevar, vocile deveneau prezente, frumos articulate, "cu corp". Inteleg acum de ce e iubita aceasta firma. Sunt curios insa daca si boxele lor de baza, P3esr, se deschid tot la volume mai mari sau canta bine si la volume mai mici.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Dear dca, ce vrei sa spui prin faptul ca boxele se deschid? Nu reusesc sa inteleg acest fenomen. Nu stiu daca ai citit intreg topicul, intr-adevar este cam lung, insa una din calitatile acestor boxe repetate in nenumarate ori este exact faptul ca pot canta la volume moderate mentinandu-si cat de cat spectrul de frecvente, nesimtind nevoia da a umbla de exemplu la butonul de bas de la amplificator (daca exista). Nu am ascultat acest amplificator Exposure, insa exista sansa sa ii lipseasca forta necesara pentru a conduce acele boxe, ori poate boxele fiind mai mici au nevoie de mai mult drive din partea amplificatorului...Nu vreau sa incep o discutie despre wati, caci sunt de meserie inginer electric si stiu ca masurarea puterii este o chestie destul de relativa, mai ales in conditiile actuale ale pietei hifi guvernata de stelute, slogane de marketing si povesti nemuritoare.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

dca_member
Posts: 12
Joined: 22 Oct 2014, 11:43

Re: HARBETH

Post by dca_member »

Da, amplificatorul nu avea suficient drive (cred ca aceasta este problema de fapt, pentru ca puterea era de peste 70 W) pentru a face boxele sa cante si la volume mici. De altfel se si cauta un amplificator mai potrivit pentru ele. De aia am si ramas uimit initial, pentru ca eu ascult de obicei mai incet si doar cand am dat tare au inceput sa se auda pe masura reputatiei lor. Nu era o problema de bass sau de volum (deja la ora 10 volumul pentru mine era chiar tare muzica), ci doar de a auzi corect vocile, instrumentele ca si cum ar fi acolo cantaretii.. Ce mi-a placut a fost ca nu au un sunet obositor, poti sa asculti destul de tare si nu simti ca te zgarie pe timpan nici dupa o ora jumatate.

Am citit si rascitit acest topic (pe langa forumul harbeth, pe care il citesc de cel putin jumatate de an aproape zilnic), fiind interesat de a-mi achizitiona in viitor p3-urile. Acum, probabil si eu aveam asteptari la modul in care ascult eu, adica maxim un ora 10 pe naim-ul actual (irelevant de altfel, conteaza si camera si distanta si toate celelalte), poate ca ”moderatul” unora este “muult prea tare” pentru mine. Oricum, apreciez munca de cercetare din acest topic si informatiile primite, foarte multe aspecte s-au confirmat pentru mine.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

dca_member wrote:Prin bunavointa unui coleg, am reusit sa ascult si eu Harbeth Monitor 30.1 cu amplificare si sursa Exposure.
mi se pare o combinatie complet gresita. Nu m-as obosi nici macar daca ar fi necesara doar mufarea sa ascult asa ceva. Cunosc toate sculele de la Exposure, nu au nici o sansa cu niste boxe Harbeth, mai ales cu SPL de 85dB! ( http://www.harbeth.co.uk/uk/index.php?s ... 20domestic" onclick="window.open(this.href);return false; )

Practic NU ai scultat boxele alea. Daca si in conditiile astea horror ti-au placut cumva, inseamna ca-s faine.
Astea necesita amplificare cu vana, chestii mari sa "le duca".
SPL-ul nu este un indiciu liniar si implacabil cum ar crede unii "mesteri" insa exista valori ale SPL-ului la care nu prea mai exista discutie. Iar 85dB este o valoare horror, pe fruntea boxelor scrie, "vreau un monstru!" (nu o jucarie goala si plapanda de la Exposure care nu poate conduce nici boxe mult mai eficiente).

PS - rasucirea butonului de volum la anumite "ore" nu are nici o legatura cu puterea reala. Tine de nivelul semnalului sursei si sensibilitatea amplificatorului. Astea difera copios de la un model la altul, de la un brand la altul. Peste toate, resucirea volumului tine si de ceea ce am spus mai sus, "ducerea" boxelor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dca_member
Posts: 12
Joined: 22 Oct 2014, 11:43

Re: HARBETH

Post by dca_member »

momolo wrote:PS - rasucirea butonului de volum la anumite "ore" nu are nici o legatura cu puterea reala. Tine de nivelul semnalului sursei si sensibilitatea amplificatorului. Astea difera copios de la un model la altul, de la un brand la altul. Peste toate, resucirea volumului tine si de ceea ce am spus mai sus, "ducerea" boxelor.
Total de acord. De-aia am si zis ca e irelevant, doar ca idee am mentionat ora volumului. E prima data cand aud un exposure si harbeth, deci nu ma pot pronunta cum ar suna cu alte amplif. Chiar si asa, se auzea potentialul boxelor.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Exposure asa goale de piese cum sunt (sunt niste jucarele pline de SMD-uri) se potrivesc intre ele (player cu amplificare) si au timbrul lor specific. Merg cu anumite boxe, pe vremuri mergeau boxe B&W din seria medie, modele bookshelf. Nu stiu ce au mai schimbat acum in ultimii cativa ani dar linia usurica e pastrata cam la fel.
Harbeth sunt boxe parsive, pot suna placut chiar si cu amplificari impotente (moment in care ai spune, asa e, asta pot) insa au nevoie de amplificare coioasa si scumpa sa fie puse in valoare.
Soundul lor, din ce-mi pare mie, este ... "englezesc", adica in primul rand nu zbiara, nu-ti scot ochii cu stralucire dar il au pe vino incoa' cu stilul cald, relaxat, rafinat si eufonic. E un soi de vraja subtila, nu te socheaza la prima auditie, nu dau spectacol ca alte boxe care te dau pe spate in demonstratie la showroom dupa care te agaseaza daca te muti cu ele la domiciliu.
Parerea mea, sunt boxe aproape special create pentru apartament de om mediu, camere mici si medii, situatii normale si au anume calitati care te fac sa le pastrezi chiar daca iti plac si cumperi si alte boxe. Cine le vinde o face pentru bani. Modelele superioare de la Harbeth chiar sunt boxe de o viata. Poti avea si altele, poti schimba multe insa pe astea, dupa ce le nimeresti sistemul si potriveala, le pastrezi forever si din cand in cand te mai delectezi cu ele.
Cumva sunt ca acele femei care nu ies cu mai nimic in evidenta daca le vezi intr-o vizita sau intr-un spectacol dar care sunt cele mai bune neveste si au calitati pe care numai tu le sti.

Nu stiu ce ampliicare i-as recomanda respectivului. Oricum, ii trebuie ceva serios si din pacate scump. Dupa cum stim deja, merg cu integratele puternice de la Luxman dar merg si cu Accuphase (recomandabil cele cu putere mare). Trebuie ceva puternic care sa controleze bine si in acelasi timp sa aiba rezolutie mare. Fiind boxe "englezesti", deci relativ netipatoare in sensul clasic (desi si astea poti tipa, mai mult pe medie) merg amplificari ceva mai inspre partea luminoasa a sunetului (de exemplu Exposure este tonal destul de ok, problema e puterea si controlul). Nu cred ca merg cu amplificari cu caracter intunecat.
Posibil sa mearga si cu lampase insa in opinia mea as incerca mai degraba push-pull cu putere cat mai mare. Dar lampasele puternice si bune sunt mai scumpe decat Luxman si Accu la care ma gandesc.

Eu pe aceste Monitor 30.1 le-as combina cu un Accuphase E-470 ( http://www.accuphase.com/model/e-470.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) la care as lua si o placa phono si o tabla. Cam asta e genul de amplificare pe care-l merita boxele astea si cred ca un asemenea sistem ar fi ceva special (pentru casa unui om normal, nu palat, nu hangar).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dca_member
Posts: 12
Joined: 22 Oct 2014, 11:43

Post by dca_member »

Asa am inteles si eu, ca Exposure scot sunetul mai in fata (poate d-aia s-or numi asa?).
Ce m-a uimit la ele a fost scena. Ca sa dau un exemplu, din boxa stanga puteai sa auzi in acelasi timp instrumente diferite in planuri diferite fata/spate. O chitara in fata boxei, iar alte sunete mult mai in fata, tot in stanga. La fel cu vocile, puteai sa iti dai seama ca in timp ce vocea se auzea cumva mai din spatele boxelor, corul se auzea mai in fata lor (scuzati exprimarea). Din scurta interactiune cu ele, cred ca prezinta si materialul de pe cd asa cum a fost inregistrat, cu bune si rele, dar nu sunt convins intrucat nu am avut cdurile mele cunoscute de mine.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

momolo wrote: Eu pe aceste Monitor 30.1 le-as combina cu un Accuphase E-470 ( http://www.accuphase.com/model/e-470.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) la care as lua si o placa phono si o tabla.
Asta ar fi o combinatie de vis, am o "presimtire"... :) Cred ca ar merge si un E-360. Lumea (audiofila) fiind destul de mica pe la noi, cunosc intamplator cine este proprietarul boxelor respective (din pacate nu ne-am intalnit personal). Interesant este ca, la vremea cand am vandut ampliful meu Luxman, l-am intrebat pe cel care detine acum Harbeth-urile M30.1 (desi atunci nu le avea), daca nu este interesat de amplif. Ar fi avut acum rezolvata jumatate din problema, ramanad insa sursa. Aceste boxe sunt atat de sensibile la orice componenta a sistemului, recunosti imediat si daca s-au schimbat niste cabluri, incat o sursa de calitate este absolut necesara (dar ce nu este?). Bineinteles, vorbim in ideea de a pune cat mai mult boxele in adevarata lor valoare (mai ales ca merita efortul). Altfel, probabil, nu suna rau nici in actuala combinatie.
Sper sa reusesc sa ajung si eu la proprietarul Harbeth-urilor, profitand de amabilitatea sa, pentru a asculta modelul M30.1 si a le compara (in mintea mea) cu fostele SHL5.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Un amplu review referitor la noile SHL5 Plus, recent publicat:

http://tb-pr.com/files/hal/reviews/oct1 ... REVIEW.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Post Reply