Harman Kardon HK 990

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

ttsto: De unde ai cumparat boxele PMC Twenty 24? Vad ca Romania nu au dealer. Se mai vorbeste de compabilitate cu Focal din seria Aria 900 dar si cu Magneplanar. Cert este ca in combinatie cu JBL (cu toate ca provin de la aceeasi mama) nu merge pe gustul meu. Ar mai fi varianta cu Revel sau Martin Logan.
Ce observ este ca e f. sensibil la calitatea semnalului din sursa. La LP-uri de calitate rupe tot, la fel si cu CD-urile bune originale, la FLAC-uri nu discut, chiar si cele HIRES se aud nasol.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Harman Kardon HK 990

Post by ttsto »

http://www.stereoclub.ro/pmc/" onclick="window.open(this.href);return false;
Istoria mea cu HK-990 a fost asa:
Din 2007 am un sistem 5.1 cu boxe Kef iQ7 pe front si receiver NAD T765 HD. Nu am fost multumit deloc cu calitatea in stereo, asa ca o perioada am interpus un HK-680 intre receiver si boxe, schimbad dintr-un switch comportamentul de power amp sau integrat
Cand a aparut HK-990 am facut schimbarea cat am putut de repede, pentru ca nu mai trebuia sa caut switch-ul din spatele amplifului, acum este pe telecomanda.
PMC am auzit la o expozitie si apoi am fost la dealer. M-au cucerit la prima auditie auzind niste voci asa cum le doream (Peter Gabriel, Nicu Alifantis, Leonard Cohen...) plus o zona de bas nebanuita pentru volumul lor.
Acum am renuntat la sistemul surround care sta si aduna praf si am doar pe cel stereo, din semnatura. As trece la amplificare Bryston dar este un pret semnificativ pentru cat si cum folosesc sistemul stereo.
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Ok, multumesc pentru informatii :D
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Pana la urma am ales o pereche de boxe Quadral Chromium Style 8:
http://www.quadral.com/en/loudspeaker/chromium-style-8/" onclick="window.open(this.href);return false;

Sunt detaliate, rapide cu bas adanc fara bubuiala, neutre. Habar nu am avut ca nemtii fac boxe asa bune :D
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Harman Kardon HK 990

Post by SOLO »

Felicitari pentru achizitie, sa ne tii la curent.

Observ ca tweeterul tip ribbon este la putere ( Elac, Burmester, Quadral, ProAc, Piega ... )

ciao
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Multumesc SOLO!
Initial le-am ascultat (ieri) pe niste scule Aurum in conditii destul de proaste - puse in colturile camerei bubuiau ca dracii ai mari. Impreuna cu dealerul le-am mutat in alta pozitie si s-a schimbat treaba.
Ce pot sa spun pana acum este ca cer curent mult, noroc ca HK-ul are de unde :mrgreen: Basul este controlat f. bine, sunt detaliate fara a fi stridente si extrem de vii dau senzatia de "live" tot iti vine sa le dai mai tare. Foarte interesant este ca pe electronicele Aurum produse de aceeasi companie sunau ceva mai rece, mai analitic. Pe HK sunt mai "calde" dar fara sa fie lenese. Pana acum nu am avut contact cu boxe germane, dar din ce aud nemtii "stiu cu mingea" la audio.
Stima.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Harman Kardon HK 990

Post by johndoe21ro »

Pai daca vorbim de nemti, trebuie amintite si Tidal, German Physics, Elac, Gershman, Burmester, Canton, MBL, Heco, Ascendo, samd. :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by momolo »

Pe la o fosta editie (defuncta) HiFi Arena din Bucuresti unele din boxele care mi s-au parut ca suna cel mai bine (la banii lor) erau niste Quadral mari, cred ca model top dar urate cu spume. Sunet corect, le avea pe toate, poate ar fi trebuit ceva mai mult suflet. Asta depinde si de scule (si de acustica)

Nu as face sortarea boxelor in nemtesti si de alte neamuri. Diferentele sunt foarte, foarte mari intre brandurile nemtesti. Spre exemplu mie nu-mi plac Tidal absolut deloc. Sau mai precis spus, nu am auzit nici o combinatie cu Tidal sa-mi promita macar ceva.

In schimb MBL mi se par cele mai bune "boxe" din lume, pur si simplu! (dar aici discut de sisteme complete MBL).

Chiar si raportul calitate-oferta/pret este foarte diferit intre brandurile nemtesti. Spre exemplu cred ca brandul Quadral ofera un bunicel raport calitate pret (desi modelele mai ieftine nu-mi plac, sunt mai degraba HiFi).

Un exemplu de raport prost il consider la Elac, prea scumpe pentru ce se aude. Sau Tidal ca tot am pomenit, asta costa de dai in balba.

Burmester costa si astea de behai (sau tre' sa fi ginecolog, dentist sau chirurg german) dar macar nu suna rau (in opinia mea).

Canton, alt brand ieftin care are un raport bun calitate-oferta/pret.
Nu e cazul si la Heco, adica tatal multor boxe care sub brand propriu scoate o fauna de boxe, una mai altfel decat alta, o completa aiureala pe nimereala.

Sa nu uitam si de ( http://www.audiophysic.de/technik/index_e.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) Audio Physic, unele impresionante in preformanta sportiva dar cam fara muzica prin ele. Scumpe si astea de behai!

German Physics sunt in opinia mea dupa MBL cele mai cele din varful dealului mondial.

Dupa care urmeaza Ascendo in care canta "doamna cea grasa" la final! Uimitoare cumva. Dar pretul este din nou pentru aia cu piscina in curte.

In concluzie (... daca exista vreuna ?! Cred ca nu.) nu cred ca-i bine sa categorisim "boxe nemtesti". Diferentele (in sunet) sunt senzational de mari!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Harman Kardon HK 990

Post by johndoe21ro »

Da, evident.. Sunt si eu de aceeasi parere. Fiecare natie are marcile ei si boxele ei. Americanii fac si boxe bune si boxe proaste, scandinavii la fel, francezii la fel, englezii... samd. De multe ori se fac referiri la un anume tip de sunet in functie de originea producatorului. Teutonii fac incinte neutre si reci, francezii si italienii au incinte care transmit mai multa emotie, mai calde, samd. Total gresit... vezi Triangle sau Cabasse vs Focal. Asa cum spunea si momolo, si in ograda nemtilor diferentele sunt la fel de mari asa incat nu se poate vorbi de un anume caracter al boxelor de o anumita natie... Mai putin cele romanesti! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Salutare tuturor,
Intre timp am facut upgrade si la preul de doza. Pro-ject-ul a plecat in drumul lui, l-am inlocuit cu un MOON 310Lp :mrgreen: . Diferenta este mare, a aparut dinamica mai mare, bas mai adanc si un raspuns in frecventa mai bun :D . Au aparut detalii pe care nu le auzisem pana acum, scena s-a largit si a capatat si un 3D sonor interesant pana acum extrem de timid spre inexistent, alta clasa...
Din pacate "amendeaza" inregistrarile de proasta calitate si placile uzate.

Toate cele bune.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by remoteviewer1 »

Felicitari pentru achizitie! Nu mai retin ce model de Project a fost inlocuit. Si eu eram curios sa il audiez pe micutul Moon...Din cate stiu are si o sursa externa optionala destul de piperata la pret, insa cu influente pozitive in calitatea sunetului.

"Amendarea" respectiva poate sa fie de la mai multe...Discurile de vinil in general sunt OK, cu cat mi-am imbunatatit instalatia, cu atat am observat ca sunt din ce in ce mai putine discuri "proaste" in colectie. Bineinteles ca fiecare disc are "aroma" sa specifica, data de modul in care s-a facut masterizarea, inregistrarea, de gradul de uzura etc., insa majoritatea sunt bune, sa avem noi cu ce sa le ascultam la adevarata lor valoare...a nu se intelege ca eu nu as mai avea lucruri de imbunatatit, oho!Din experienta mea, amplificatorul phono ocupa podiumul influentei asupra sunetului analogic dupa tabla si doza.

Sa il stapanesti sanatos si iti urez cat mai multe auditii placute!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by momolo »

Sa-l stapanesti sanatos! Ca dotare phono e un pas mare inainte.
gabip wrote:Din pacate "amendeaza" inregistrarile de proasta calitate si placile uzate.
in opinia mea un sistem bun nu trebuie sa amendeze discurile paraite si asazis proaste.
Dimpotriva! Un sistem bun trebuie sa cante Muzica pana si din cele mai paraite si ticaloase discuri! Asa cum am spus mereu, discurile sunt in majoritate bune, noi nu avem intotdeauna cu ce le asculta.

Un sistem bine potrivit nu va scoate in evidenta paraiala si nici "discurile proaste", dimpotriva, permite (re)descoperirea multor discuri considerate inascultabile pana atunci. Cel mai bun indiciu ca sistemul este prost alcatuit este atunci cand incepi sa crezi ca poti asculta putine discuri din colectie deoarece astea sunt "singurele care merita". Nimic mai gresit, este tocmai invers! In acel caz sistemul e prost! Deoarece discurile, orice am face noi, sunt si raman in majoritate... bune!

Insa a ajunge la acest rezultat nu tine numai de aparatura. Cel mai mult conteaza potriveala (matchingul) intre doza/brat, doza/pre phono, doza/cablu/pre phono, cabluri in general inclus cele de curent, pre phono/amplificare/boxe.

In primul rand trebuie plecat de la sursa. Doza/brat/tabla nu trebuie sa scoata in evidenta paraiala ci muzica. Se poate discuta de un raport muzica/paraiala. Astfel, exista sisteme audiofile ("haudiofile") care au rezolutie, au "scena", au si "aer" si le au pe toate (aparent si fals) insa parca ar citi defectele cu o lupa imensa si astfel paraiala e mai mare ca muzica. Pentru astea, ca sa mearga instalatia trebuie discuri "speciale", adica noi si virgine. O aiureala deoarece pana si astea noi paraie, ba unele o fac scoase din tipla! Asta este exemplul de "sistem haudiofil de care te doare creierul" (adica o "minune pe care daca o asculti ceva mai mult te apuca durerea de cap si iti vine sa te lipsesti. Nu spun ca sunetul trebuie sa fie o lesinatura de adormit, spun doar ca noi ar trebui sa discutam mai mult despre muzica si mai putin despre "sunete". Unii se pare... asculta "sunete" si nu muzica!).

Initial scoterea paraielii din muzica pare o misiune imposibila.

Pe locul doi (dupa matchingul doza/brat/tabla si gasirea dozei, unele doze scurma mai adanc si mai indiscret, adica redau paraiala din strafunduri) ar fi cablul phono. Gasirea acestuia implica eforturi deosebite. Trebuie incercate cat mai multe sarme la care conteaza inclusiv lungimea sau cum sunt lipite la mufe (un coaxial simplu se poate lipi in doua feluri, un coaxial dublu, adica balansat se poate lipi in trei feluri, etc). Aici nu conteaza cablurile audiofile nobile si pe bani grei, conteaza gasita SARMA "fermecata" pentru combinatia respectiva. Poate fi si o sarma umila de "doi lei". Defapt sarma nu e "fermecata" la modul general si nu se comporta la fel in toate cazurile, in alte combinatii "sarma fermecata" ar putea avea neajunsuri, chiar sa sune prost. Deci nu exista sarma buna la modul universal absolut, ce mi-e bun mie s-ar putea sa nu-ti fie bun tie.

Dupa sarma, pe locul trei vine preul phono. Se pare, daca phono nu se descurca perfect cu frecventele ultrasonice, atunci se va auzi paraiala mult mai evidenta orice ai face. Conteaza si modul in care montajul se descurca cu ultrasonicele. Unele sunt lente, altele rapide, altele prea rapide. In electronica totul e un compromis si in final conteaza echilibrul, deci nu trebuie sa fie nici prea/prea si foarte/foarte. La capitolul asta situatia nu e asa critica, se mai poate aranja, "coafa" din cablaraie si tabla, dar e bine de avut un preu cu adevarat capabil (in sensul bun, nu in sensul rau).

Dar intr-un final sursa e cea mai importanta, adica tabla (cu doza, brat si sarme). Evident, e important si pe ce asezi tabla. Sunt importante multe amanunte pentru un audiofil dornic de a stoarce cat mai multa calitate din discuri. Si se poate! Discuri despre care, repet, spun ca-s in cea mai mare parte.... bune sau foarte bune! Atunci cand incep sa-ti placa mai multe din colectie, abia atunci incepi sa ai un sistem bun! Invers... e invers.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by remoteviewer1 »

momolo
Atunci cand incep sa-ti placa mai multe din colectie, abia atunci incepi sa ai un sistem bun! Invers... e invers.
Daca as fi stiut acest fapt de la inceput, mult timp si bani scuteam de la irosire! Aceasta revelatie trebuie pusa pe prima pagina a forumului, printata pe tricouri, pe pereti la Metrou cu litere de o schioapa!

La inceputurile mele, nu ca as fi vreun mare avansat acum, imi placeau numai "anumite" discuri din colectie, apoi schimbam o componenta si ma repedeam la respectivele discuri ce se auzeau naspa rau! Imi venea sa imi arunc basca din cap si sa o joc din picioare! Ma simteam pierdut, nu mai intelegeam nimic, eu credeam ca toate discurile ar fi trebuit sa fie bune. Mai grav, aveam de multe ori impresia ca un sistem anterior mai slab calitativ se auzea mai ok (adica probabil mai distorsionat) decat noua achizitie mai mult de dubla la pret...In anumite momente pareau ca lucrurile sa nu aiba o logica indiferent de banii cheltuiti. Dar am perseverat(in greseala :D )...apoi am descoperit vinilul, povestea este pana la urma in stil Holywood, cu happy-ending :lol: . E foarte foarte riscant sa te apuci de construit un sistem pe componente bucata cu bucata(din lipsa de buget pentru a lua un ansamblu) mai ales cand nu ai experienta,tot sa cumperi una, alta, pana la urma ai mari sanse sa o dai in bara undeva daca nu esti atent.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by gabip »

Multumesc de urari!

Cand am spus ca "amendeaza" LP-urile proaste nu m-am referit la paraituri. La placile SH m-am ferit sa le cumpar pe cele cu grad avansat de uzura. Petre Cernat nu-ti vinde gunoaie si oricum se pot asculta in magazin inainte de a cumpara pe un sistem bun zic eu.
Sunt diferente evidente insa la inregistrarile initiale. Am un LP in stare impecabila inregistrare de studio din 1959: Back To Back - Duke Elington And Johny Hodges Play The Blues scos in piata in 1963 de Verve Records: http://www.discogs.com/Duke-Ellington-J ... ter/175076" onclick="window.open(this.href);return false;

Se aude intr-un mare fel :D (nu stiu de unde le scoate Nea Petrica). Se pare ca are mare importanta si calitatea suportului respectiv policlorura de vinil. La fel un LP Chick Corea din 1976, se aude "rupere de nori" si pot continua cu exemple.
Discurile noi ieftine se aud banal mort, cele scumpe cum ar fi Analogue Productions sau Blue Note se aud foarte OK dar alea sunt reeditari din trecut. Artistii noi ca sa zic asa (gen Norah Johnes) au editii pe vinil jalnice, mai bine asculti digital.

Am incercat o pereche de cabluri RCA din dotare intre tabla si preu, dar semnalul este mai slab si mai "lanos". Cele din dotarea tablei sunt mai aerisite.
Spre amplificator merg cu niste XLR-uri Inacustic, o sa mai incerc diverse variante in perioada urmatoare in functie de timp.

Daca aveti o sugestie pentru cabluri le astept cu placere! :D

Toata stima!
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Harman Kardon HK 990

Post by momolo »

gabip wrote:Daca aveti o sugestie pentru cabluri le astept cu placere!
pentru phono incearca (costa putin, mai mult drumul) Cordial modele, CGK 122 si CIK 122, vezi aici (e din seria pentru chitara electrica):
http://www.cordial.eu/en/products--find-your-cable.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Gasesti la magazinul Senia unde au si mufe (RCA sau XLR). Neutrik sunt mufe foarte bune dar si foarte scumpe ( http://www.neutrik.com/en/phono-rca/pro ... onnectors/" onclick="window.open(this.href);return false; ) insa suna "cald". Daca nu vrei sa te cheltuiesti pe Neutrik profy retractabile ( http://www.neutrik.com/en/phono-rca/pro ... s/nf2c-b-2" onclick="window.open(this.href);return false; ) desi la pickup ar fi recomandabile, mai exista o serie ieftina mufe tot la Senia (nu retin denumirea, stiu pretul de aproximativ 4 lei pe mufa) care-s bunicele si chiar prea bune la banii lor. Mufe bune mai gasesti taiwaneze la Charma Conect ( http://www.charma.ro/acasa.php" onclick="window.open(this.href);return false; ). Nu toate ce au ei sunt bune, unele sunt un dezastru, de exemplu mufele aurite cu imitatie de lemn care sunt si scumpe, insa altele sunt foarte ok la pretul lor. Au si Neutrik ca la Senia, dar nu stiu unde sunt mai ieftine.
La cablu mai poti incerca:
SOMMER Cable http://www.sommercable.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Canare Cable http://www.canare.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Mogami Cable http://www.mogamicable.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Sommer mai gasesti cumva si prin RO insa nu stiu daca la noi mai exista Canare iar Mogami nu am auzit sa fie de vanzare la noi. Din pacate ultimele doua sunt si cele mai interesante.

Ca "specie" de cablu cauta in primul rand la cele destinate chitarilor electrice si apoi la cele de microfon.
Datele tehnice bune (rezistenta pe metru/kilometru, impedanta, capacitate) nu "spun" nimic despre cum suna, adica nu poti sti dinainte ce se potriveste la tine, trebuie luat, mufat si ascultat.

Ca lungime nu-ti recomand cabluri scurte (asa cum recomanda electronistii trancotari). Eu de obicei la phono pun 1m.....1,2m.....1,4m.....1,6m....1,7m. Le prefer pe alea mai lungi, de cele mai multe ori aleg 1,6m...1,7m.

Cum le lipesti (in caz ca nu ai coaxial simplu unde lipirea e clara, e de un o singura varianta), asta e alta poveste. Acelasi cablu lipit in feluri diferite suna in feluri diferite.

Cum probabil te-ai prins, si mufele aduc un aport in sunet. Dar si cositorul cu care le lipesti. Eu de exemplu nu sunt adeptul cositorului cu arginit. Imi place ala vechiul cu plumb, neecologic si interzis in UE (din stocuri NOS :) ).
Trebuie avut grija si cum lipesti. Contactul mecanic este cel mai bun (la teorie) asa ca firele intai trebuie sa faca contact mecanic si apoi se asigura cu cositor. Asta ca sa fie executia exemplara, altfel merg si lipite banal.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply