DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

DjLeco, citeste Regulamentul (ceea ce trebuia sa faci inainte de a te inscrie aici. Nimeni nu poate invoca drept scuza necunoasterea regulamentului):

viewtopic.php?f=5&t=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Orice text postat pe forum apartine exclusiv forumului, cel ce a postat acceptand acest fapt o data ce a citit acest regulament si a consimtit sa participe activ inscriindu-se la discutii.

In momentul inscrierii pe acest forum acceptarea regulamentului este implicita de catre utilizator.

Necunoasterea regulamentului in momentul inscrierii cat si succesiv , nu constituie un motiv
Mai sus userul brighty a citat un text postat pe fecebook, deci un text care apartine facebook. Acolo trebuie sa te plangi, la facebook, nu aici. Iar daca nu suporti critica, este treaba ta personala, nu a noastra pe acest forum unde s-a postat un citat.

Mai lipseste sa se inscrie generalul Oprea sa protesteze ca aici pe forum am citat din presa cum este facut "izmanar cu girofar" dupa care sa-si ceara eradicarea textelor si contului! :lol: Sau il asteptam pe Ponta cu inscrierea, sa protesteze ca a fost facut maimutoi! :lol:

Ar fi trebuit (la varsta ta) sa cunosti mai bine anumite lucruri (dealtfel banale). Si sa fi ceva mai tolerant (si sa cauti o exprimare ceva mai pasnica; nu in stilul "direct cap in gura". Postarea ta de aici exact in stilul asta a fost, noroc de faptul ca brighty este un om civilizat si cu bun simt ).
Daca vrei sa inveti sau nu mai mult decat ceea ce sti (vorba aia, cat traim, invatam!), e strict problema ta, insa aici nu facem educatie, nici nu suntem scoala (elementara).

Nici conturi nu stergem la comanda. Dar daca vrei sa te blocam cu un ban, e simplu, trebuie doar sa incalci regulamentul. Deocamdata l-ai incalcat doar tangential (prin atmosfera creata) si de aceea iti dau un prim avertisment ca oricui. Sper ca nu te consideri mai special decat alti useri ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DjLeco
Posts: 16
Joined: 26 Oct 2015, 10:00

Re: DIVERSE

Post by DjLeco »

momolo, treaba este in felul urmator:

Pe FB acea mizerie scrisa, nu a fost "o parere" a unuia, ci un atac direct asupra mea (daca vei citi atent exact ce a scris si in special cum s-a exprimat, cuvintele folosite si stilul, vei realiza asta), a fost stearsa de catre administratorul acelei pagini FB, care si-a cerut scuze fata de mine in numele acelui ins, incercind sa aplaneze ca "poate a fost beat cind a scris", pentru ca am inteles ca el il cunoaste pe tip.

Daca si userul brighty, si-a cerut scuze fata de mine ca a postat aici acea chestie, si eu mi-am cerut scuze fata de el pentru ca am scris ce am scris, normal trebuia sa se stearga si de aici ce s-a scris.
Nu este vorba ca nu suport "criticile", in 27 ani de experienta ca DJ sau MC, am avut parte si de bune si de rele, nimeni nu este perfect, si nu cred ca exista vre-un DJ sau MC in lumea asta care sa nu fi fost injurat macar o data.
Problema este ca daca ai de facut o critica, o faci civilizat (asa cum aveti voi pretentia sa se discute aici), faptul ca s a scris ca "rag ca un magar" si alte alea, tocmai civilizate nu imi par...
In fine, daca voua va place sa "va murdariti forumul audiofil respectabil", mentinind in continuare acea postare a lui brighty, eu nu am ce sa zic, normal era ca dupa ce fiecare si-a cerut scuze (realizind ca a gresit fata de celalalt), deci "conflict aplanat" porcaria sa dispara.
Si eu moderez 4 formuri, 2 de la noi si 2 de afara, insa niciodata nu am fost partas cu cineva, chiar daca a avut sau nu a avut dreptate.

Dar, voi aveti cutitul in mina.
Va salut, si judecati corect, inaintea "ambitiilor".

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: DIVERSE

Post by johndoe21ro »

Eu cred ca raspunsul pe care i l-ai dat lui brighty nu-ti face deloc cinste si, in loc sa dovedesti contrariul, tot incerci in atitudinea ta corupta sa-ti cureti dosarul pe care il consideri imaculat. Cred ca toata lumea de pe aici stie istorioarele de pe elforum si batjocorirea lui momolo si a tuturor audiofililor in general (si asta fara sa se poata apara, asa cum pretinzi tu sus si tare, pe aici). Te tii tare la verticala insa nu coloana vertebrala are meritul asta ci bastonul de la spate, care te tradeaza! Mie mi se pare chiar suspect modul cum te rogi cu foc si respectuos sa ti se stearga 'pata'. Dupa cate am vazut la tine, si daca ai fi sters de pe fata pamantului, murdaria tot ar ramane. Parerea mea, dupa tot ce am vazut si citit, este ca comentariul acela facut la adresa ta nu a fost scris la betie si prostie asa cum jignitor afirmi si, indirecte sau nu, toate dovezile pledeaza in directia asta...

In fine, daca voua va place sa "va murdariti forumul audiofil respectabil"...
Parca ai momi pestii cu mamaliga... Respectabil scris cu italic?! La cate ti-ai bagat si ti-ai scos tu vis-a-vis de audiofili si de forumurile lor... Ce diversiuni politice si ce staruinte in a ti se sterge caracterizarea!!!

P.S. Cred ca ai si ceva tovarasi de breasla pe aici care te-ar 'unge' putin la suflet cu niste vorbe....
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

DjLeco
Posts: 16
Joined: 26 Oct 2015, 10:00

Re: DIVERSE

Post by DjLeco »

Johndoe, nu incerca sa bagi strimbe, nu este frumos.
Nu am nimic personal cu nimeni de aici, mai ales cu momolo, si nu cred ca am scris ceva despre dinsul pe elforum, iar daca ma acuzi ca as fi facut asta, te rog sa o faci cu dovezi, quote-uri, nu asa ca iti vine tie, dupa cum insinuezi.
Pentru mine fiecare merita respect in egala masura in care ma respecta, si nu cred ca problema de aici, are legatura cu acel forum despre care vorbesti.
Te rog, abtine-te in a face comentarii aiurea, daca acest subiect nu te priveste personal, multumesc de intelegere.
Am scris cu alte litere cuvintul respectabil pentru ca am vrut sa scot in evidenta dar in loc sa dau bold, am dat linga, nemaiputind edita apoi.

Si am scris forum audiofil respectabil, pentru ca asa mi s-a transmis intr-o postare, si am respectat asta.
Daca vroiam sa fac misto (cum incerci sa insinuezi), faceam misto pe fata, dar nu am motiv.
Singura problema pe care o am pe acest forum este cu postarea lui brighty, in rest nu ma intereseaza nimeni, si nimic altceva, nicio alta sectiune, user, tovaras de breasla sau altceva.
Daca nu se doreste a se face curatenie, asta este, multumesc oricum.
Si nu mai incerca tu sa "instigi", referitor la tovarasii de preasla care sa ma "unga" cu vorbe, poate ai merita un avertisment pentru asta, dar nu e treaba mea.
Salut.

Totusi, chiar nu mi se poate sterge contul?

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by brighty »

Leco, ai de gand sa te potolesti odata?? Astea sunt regulile forumului, acceptam ca amandoi poate am sarit calul, ne-am cerut scuze si ne-am impacat iar viata merge inainte!...
Ce, crezi ca eu mor de satisfactie ca au ramas vizibile mojiciile tale la adresa mea?! In asa hal, sincer iti spun, NIMENI in viata mea de aproape 40 de ani nu m-a caracterizat vreodata... Dar, inteleg situatia, am inghitit galusca si asta este... Ca doar n-o fi sa visez urat o saptamana pentru o disputa?! Te deranjeaza acel post pt ca este vizibil? Lasa-l in ma-sa odata, ca insistenta ta il face si mai vizibil!... Gata, punct si pace!

P.S. Eu zic sa pastrezi contul... Poate iti va trebui vreodata, nu stii cum e viata.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: DIVERSE

Post by johndoe21ro »

Da, este greseala mea. Tu nu ai spus nimic de momolo... Sper sa se inteleaga ca nu am dorit sa aprind vreo scanteie in acest sens. Am stat acum sa sortez hienele pe acolo... in acel monument de ignoranta. In rest, tot ce am spus e perfect adevarat! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by remoteviewer1 »

Draga DJ, colegii nostrii de forum sunt prea finuti, mesajul este simplu, citeste pe Buze: nu esti binevenit pe aici, cu si fara frustrari...du-te la baietanii tai de pe elforum si continua ce faci, varsa cu laturi... Aici este fief greu de audiofili...nu e de tine! Cius!

Din putzul gandirii...esti penibil! Moderator la stana!
DjLeco
Sub 25Hz este GREUL...



Tocmai aici este una dintre probleme, care s-ar traduce simplu:

Numai sculele "alea" suna bine, numai cablul "ala" este cel mai cel, numai genul "ala" de muzica, este agreeata ca audiofila, etc.

Daca un asa zis audiofil, ar fi ascultat macar 1% din cita muzica (ca numar de melodii si genuri muzicale pe diferite suporturi audio) am ascultat si folosit eu in peste 32 ani de lucru cu muzica, am putea discuta civilizat, dar cind se apare cu dj traforaj, cu bumti bumti, si numai Diana Krall, imi este lehamite.

Nu poti, nu ai cu cine.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

DjLeco
Posts: 16
Joined: 26 Oct 2015, 10:00

Re: DIVERSE

Post by DjLeco »

Johndoe, multumesc pentru fair-play, nu jignesc pe cineva, aiurea, fara sa fiu jignit, insultat sau umilit, ori provocat, poate ai observat asta.

Brighty, daca este nevoie, imi mai cer inca o data, scuze pentru cuvintul urit adresat tie, PUBLIC, am gresit, dar stii bine ca si tu ai gresit, eu te-as intreba acum, (ca tot este incheiata problema intre noi) cit la suta a fost razbunare, si cit la suta a fost aiureala, in faptul ca ai postat aici o chestie de pe FB?
De ce ai facut-o, care a fost intentia?
Si asta fara sa ma cunosti, fara sa vii sa schimbam citeva cuvinte sau sa bem o bere impreuna, fara sa stii ce fel de om sint, fara sa stii (probabil) ca din 1990 in POWER OF DM, depecheoteca de la Zalomit din Cismigiu, impreuna cu Dj Eddy, fondatorul acelei depecheoteci, am promovat aproape 5 ani de zile curentul DM in Bucuresti, atit cit am putut si noi, ca vremurile si oamenii s-au mai schimbat intre timp?
Astpt un raspuns sincer, chiar si pe PM.

@ ceilalti, stati linistiti, stiu ca nu sint bine-venit aici, 100% va marturisesc ca nu aveam de gind sa-mi fac cont aici vreodata, stiam de forum, dar nu este de (pentru) mine, si nu o ginditi ca pe o ofensa sau ecva asemanator.

V-as impartasi cu drag feelingul, dar nu vedeti ca sint tinut, aici, desi eu cer a nu stiu cita oara sa imi fie sters contul?

Dar daca se poate, odata cu asta si ce s-a scris despre mine!
Adica facut curat de la postul Scris: 25 Oct 2015, 19:11
Eu mai mult nu pot sa fac.
Imi cer scuze daca lecturarea rindurilor scrise de mine, nu va face placere sa le cititi, dar ca orice om, care este acuzat de ceva, trebuie sa se apere, nu?

Uite Johndoe, a realizat ca nu l-am jignit in niciun fel pe momolo, nici jnu aveam de ce, nu cred ca ne-am intersectat vreodata mesajele pe vre-un forum, cum sa jignesc aiurea asa din senin pe cineva?
dar vedeti voi, cineva a facut-o pe FB, iar altcineva a continuat, postind acea chestie si aici.
Judecati voi corect, am sau nu dreptul sa ma apar?
O seara buna va doresc tuturor, chiar daca unii ma dispretuiesc, eu nu dispretuiesc pe nimeni.
Last edited by DjLeco on 28 Oct 2015, 00:27, edited 1 time in total.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by brighty »

Leco, iti voi trimite un PM, dar mai incolo, peste cateva ore, ca acum este deja tarziu... Te rog, hai sa nu mai lungim discutiile aici, ok? :)

DjLeco
Posts: 16
Joined: 26 Oct 2015, 10:00

Re: DIVERSE

Post by DjLeco »

Ok, mercic de intelegere, treaba este ca vreau doar sa inteleg exact care a fost problema in acea seara, atit, multumesc.
Astept PM, iar daca cumva intre timp, imi este sters contul (god help that), pe orice alt forum, ma gasesti cu acelasi nickname.

Noapte buna!
https://www.youtube.com/watch?v=ar4dJnpagRo" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by remoteviewer1 »

Dj Primadona, ce lesina in public si pandeste cu coada ochiului daca sare cineva sa-l prinda..."Lesin eu Digei Primadon, audiofililor sariti de ma prindeti!" (ca oricum va spurc de cate ori am ocazia pe surub-forum).

PS.1 Ca mare fan Depeche, incep sa ma gandesc daca io si Dj-ul faimos impartim aceleasi gusturi muzicale, undeva e o problema... mare...ori vorbim de doua extreme ale spectrului, ori cineva e in plus...si tind sa cred ca eu...WTF! O sa imi arunc cd-urile cu Depeche pe geam cat de curand daca mai continuati... :evil:

PS.2 Daca nu stiti cine sunt "ei" de mai jos, este vorba daca nu v-ati prins, dah hAudiofili mancav-as kuku vostru de depravati! Urmeaza noaptea de Cristal, in care trancotarii intra peste noi (hAudiofilii nobili ce ne inchinam la cabluri) in casa si ne sparg sculele (hAurii) cu ciomege, ne arunca acid peste viniluri, ne calca in picioare stecherul audiofil si ne f... si nevestele daca se poate...sa simta si ei gust de Ana Lugojana...ca s-au saturat de pandit pe forumuri si gioco di mano la greu ...cu gandul la cabluri de zeci de mii de euro si table la sute de mii...cheltuiti dah fraeri ce hasculta pisicologic...Diana de la Caracal...Trist fratilor, traim vremuri complexe in care fudulii natarai cu limba bifurcata au ajuns lideri de opinie :shock: !
DjLeco
Sub 25Hz este GREUL...

Moderatori

4.159 posturi
Locatie:Bucuresti
Postat 24 septembrie 2015 - 11:34
Problema reala esta ca NU un cablu de boxe de 10 euro sau 5000 euro, face sa sune lantul electroacustic "mai bine" (logic ca in conceptia lor, ala de 5000 "suna" mai bine) , sa aibe "cojones, detalii, soundstage" ci ca ampliful este PROST, ca este foarte sensibil la sarcini reactive sau capacitive, mai mult sau mai putin.

Situatia este GRAVA, daca ai ajuns sa matchuiesti un cablu de boxe, astfel incit "instalatia per ansamblu" sa sune bine...

Si ei nu inteleg o chestie:

Pentru urechea umana, cea mai "delicata" dintre toate perechile de urechi "antrenate", -100db este "LINISTE".

'Geaba se dau ei de morile vintului, cu DAC capabil de -130db, si ca pluseaza cu inca 5-10000 euro la "noua aparitie" (care nu mai e unsa cu ulei de sarpe ci cu pipi de proaspat nascuta) care are -135db, pentru ca diferenta este egala FIX CU ZERO.

Oare cind asculta muzica pe care o prefera (nu comentez genul, fiecare cu ce ii place), stau cumva intr-o camera cu noise floor de 0db (nu cred ca exista asa ceva)?

Ei stiu cumva cit de repede "se adapteaza urechea" la o crestere constanta de nivel de 10 db, astfel incit in urmatoarele minute, senzatia de percerpere este aceeasi?

Eu inclin sa cred ca, in cazul lor, odata ce ai intrat in acest joc al audiofiliei inchipuite, tre sa mergi pina la capat, altfel esti "mincat" si rid ceilalti de tine...

vreti sa va "jucati" un pic, adica sa va testati?

http://www.audiochec...vel.php?lvl=0.2" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.audiochec...vel.php?lvl=0.1" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.audiochec...t_NeilYoung.php" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.audiochec...abspolarity.php" onclick="window.open(this.href);return false;


Si asta e tare rau, in special pentru DAC-isti si DSD-iti, hai sa vedem daca stim sa diferentiem o dinamica de 78db si sa vedem daca este nevoie de mai mult de 16 bit (96 db dinamica):

http://www.audiochec...mic.php?dyna=78" onclick="window.open(this.href);return false;
DjLeco
Sub 25Hz este GREUL...

Moderatori

4.159 posturi
Locatie:Bucuresti
Postat 12 septembrie 2015 - 01:19
Eu unul nu comentez cum isi cheltuiesc unii banii, munciti sau mai putin munciti, comentez doar preturile absolut exorbitante pentru un banal cablu de alimentare de la retea, care ajunge sa coste mii bune de euro, pentru NIMIC, conductoarele de la tabloul de distributie catre prize, sau de la punctul de transformare pina la impartirea trifazicului pe apartamente, neavind nicio tangenta cu audiofilia.

Asemeni cablurile de boxe, ridicate pe c@c@tisuri din lemn audioifil, fiert in ulei de sarpe, si imbracat in nus ce impletitura de "dizain" ca altceva nu face.

Ei asculta psihologic in peste 95% din situatii, stiind ca un "upgrade financiar" in lantul electroacustic, TREBUIE (si scriu cu majuscule si bolduit) sa aduca "schimbarea" in sunet.

De aia evita precum ala cu coarne, tamiia, un blind test, care ar clarifica si edifica, ce si pe ce asculta...

Daca s-ar face un test audiofil dar blind, in care audiofilul inchipuit sa isi recunoasca cablul audiofil de alimentare versus unul ordinar de 10 lei, cu o precizie de minim 80% (8 din 10 incercari), atunci as da crezare, ca apar "microdetaliile" descrise, soundtage-ul marit, si alte fantasmagorii audiofile.

Pina atunci le recomand sa asculte in loc de Diana Krall, trupa Nazareth cu piesa "Dream on", versurile de la inceputul piesei se potrivesc perfect cu "audiofilia lor"...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by remoteviewer1 »

Aparent Dor-El forum este un loc foarte interesant, decat sa vizionati un episod din Las Fierbinti, va rog sa cititi ce refulari ies la iveala in lipsa de activitate cerebrala la unii compatrioti. Aparent fenomenul Dj-ul Primadona nu este singular, exista si concurenta acerba, ScuipaFoc ar fi unul luat la nimereala:lol: :lol: :lol:. Daca un "membru evoluat" se exprima in asa fel(o fi si DJ-ul evoluat, macar pe net?Caci in realitatea de toate zilele, lucrurile sunt clare...) ce sa mai zicem de restul de "involuati", ce se exprima cu patima (a se citi fac spume cu manie proletara) pe acolo, cititi si va minunati, foarte profund!
Spitfire
Membru evoluat

Sau cat de slabe calitativ sunt boxele, mai exact difuzoarele lor, in ciuda miilor de euro dati pe(designul) lor...sau, mai degraba diferentele sunt rezultatul inchipuirii.
Daca un lucru e imposibil matematic, logic, rational, acel lucru ramane imposibil si practic, din contra, un lucru posibil teoretic se intampla sa nu poata fi transpus in practica, din diverse motive subiective si conjuncturale. Cablul de boxe, daca este corespunzator din punct de vedere electric(lucru care poate fi studiat cu aparatura de specialitate) nu are ce sa "scoata" sau "bage" in evidenta, si nici nu poate oferi el insusi "experiente" auditive extraordinare.
Un amplificator conceput sa debiteze pe o anumita impedanta, avand parametrii clar definiti matematic(putere de iesire, banda de frecvente, dinamica posibila, THD si TID cat mai mici) se poate intampla sa sune ca o galeata, pe anumite boxe, sau doar pe unele, datorita un cauze ascunse, mai putin deductibile, dar nu lipsite de importanta, nu mai vorbim de nepotrivirea unor parametrii cu unele genuri de muzica mai aparte, sau pozitionarea gresita a unor incinte intr-o incapere, etc, etc , mergand pana la defectele de auz pe care le are un auditor, dar sigur nu se rezolva asta cu cabluri, power conditionere, ulei de sarpe, si teancuri de bancnote aruncate inutil pe gadgeturi.
Nestiinta duce la misticism/fanatism/marketing pur/"explicatii" irationale.

Au mulțumit DjLeco
Senzational :lol: !
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

DjLeco
Posts: 16
Joined: 26 Oct 2015, 10:00

Re: DIVERSE

Post by DjLeco »

Poate cumva, un moderator, isi face datoria pe aici?
Nu de alta dar eu si cu brighty, am discutat foarte elegant pe PM, si chiar am rezolvat cam tot ce a fost de rezolvat, culmea, situatia a luat o intorsatira pozitiva, total opusa inceputului deficitar.
Comunicarea rezolva multe!

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by brighty »

remoteviewer1, hai, te rog, sa revenim la calm. S-a rezolvat ce era de rezolvat.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by remoteviewer1 »

Niste scuze din partea DJ-ului, fie si "nesincere" ar satisface,cred, pe toata lumea...pentru tot ce a scris pe alte forumuri cu privire la "Ei" audiofilii...Sunt foarte calm...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply