Anul 2015 Anul Pickupurilor

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by momolo »

E o imagine de marketing pentru site si reviste facuta de o americanca (cu doape albe in urechi), zece diplome, zece mastere, care nu a citit o carte in viata ei si habar nu are ce sunt chestiile alea negre din mijlocul camerei, ciudatenii care nu seamana cu nici un ipod cunoscut de ea (adica obiecte plantate de un tehnician canadian pentru fotograful spaniol care a fost scolit in Noua Zeelanda).
In realitate mos Abrahamsen are barba lunga si nespalata de viking, doua coarne la caciula, locuieste intr-o magazie de lemn din spatele vilei si asculta wireless la osciloscoape chinezesti (numai iarna. Vara e plecat la vanatoare de cerbi argintii). El considera ca o schema e o schema si nu are nevoie sa cante.
Echipa care pozeaza in vila este angajata de nevasta-sa, Brunhilda cu care Abrahamsen nu s-a mai intalnit de zece ani (deoarece el locuieste in magazie si amandoi au carari diferite, fiind foarte rar dezapezite in acelasi timp). Afacerea cu productia si vanzarile este condusa de doi chinezi din Hong Kong. Astia de la o vreme nu i-au mai dat telefon sa-i spuna ce au mai inventat fabricile din Shenzhen. Insa Abrahamsen stie ca dupa o anumita suma in banca, amanuntele (precum rackul de sticla - chiar si armata cu cocolit adus de pe Luna) nu mai sunt importante.

PS - vara in Norvegia soarele lumineaza de la 4 dimineata la 2.30 noaptea. La ora 23.00 poti face chiar si un pic de plaja. :wink:
Iar in China de sud este suficient de cald pentru producerea unor scule (cateodata) functionale. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by TomJones »

Kostas wrote: numai iarna nu este lumina, vara e lumina si la miezul nopții!
Eu stiam ca asta e in finlanda, dar poate sa fie cum spui tu...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by remoteviewer1 »

TomJones
Altii critica basul cam uscat si sunetul cam flat gen pickup
Fara intentii de crea un flame, insa de unde ai ajuns la concluzia asta? Ai vrut sa scrii cd-player si ai tastat pick-up? Sunt expresii din ciclul "de pe net culese si adunate", sau reprezinta experiente proprii? As putea critica sunetul analog in mai multe feluri, dar ca ar fi flat tocmai nu! Daca vrei sa asculti sunet "flat" de pick-up, recomand o vizita la un dealer cu un sistem bine pus la punct ce are expusa o combinatie decenta doza/brat/tabla/preu. La ultimul versus de genul asta, XRCD-urie lu'Trio Yamamoto dupa care suspina toata lumea(pe un cd player de 30kE) nu aveau nici o sansa in fata unui pick-up bine pus la punct (si sensibil mai ieftin) ce canta varianta vinil, bine asta dupa urechea mea proprie si personala. Sunetul CD parea pufos si un pic artificial, ca o crema Filadelfia intinsa uniform pe o bucata de paine de supermarket(exagerez), arata bine la prima vedere, insa daca erai mai atent nu era chiar OK...Adica era OK pana ascultai varianta pe vinil, apoi nu mai era cale de intoarcere. Disclaimer: randurile de mai sus reprezinta doar o parere personala.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by TomJones »

remoteviewer1 wrote:TomJones
Altii critica basul cam uscat si sunetul cam flat gen pickup
Fara intentii de crea un flame, insa de unde ai ajuns la concluzia asta? Ai vrut sa scrii cd-player si ai tastat pick-up? Sunt expresii din ciclul "de pe net culese si adunate", sau reprezinta experiente proprii? As putea critica sunetul analog in mai multe feluri, dar ca ar fi flat tocmai nu! Daca vrei sa asculti sunet "flat" de pick-up, recomand o vizita la un dealer cu un sistem bine pus la punct ce are expusa o combinatie decenta doza/brat/tabla/preu. La ultimul versus de genul asta, XRCD-urie lu'Trio Yamamoto dupa care suspina toata lumea(pe un cd player de 30kE) nu aveau nici o sansa in fata unui pick-up bine pus la punct (si sensibil mai ieftin) ce canta varianta vinil, bine asta dupa urechea mea proprie si personala. Sunetul CD parea pufos si un pic artificial, ca o crema Filadelfia intinsa uniform pe o bucata de paine de supermarket(exagerez), arata bine la prima vedere, insa daca erai mai atent nu era chiar OK...Adica era OK pana ascultai varianta pe vinil, apoi nu mai era cale de intoarcere. Disclaimer: randurile de mai sus reprezinta doar o parere personala.
Ma refeream la sculele electrocompaniet ascultate la fostele hifiarena, prin showroomuri la avstore etc...De pickup lor nu stiu ca nu l-am ascultat ca abia a fost lansat.
Hai sa lasam vinilurile ca si eu eram prinse vraja lor. Vinilurile adevarate sunt cele pana la sfarsitul anilor '70. Azi orice vinil nou se aude mai prost ca cd-ul, nu se merita banii aruncati pe el.
Albumele lui Tsuyoshi Yamamoto multe sunt din anii '70 ce au fost transpuse pe xrcd:Midnight Sugar si Misty

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by remoteviewer1 »

TomJones
Azi orice vinil nou se aude mai prost ca cd-ul, nu se merita banii aruncati pe el
Nu sunt de acord cu aceasta afirmatie, cel putin nu in "Universul" meu :P ...acest lucru nu se intampla. Cu toate ca in aceste vremuri, calitatea vinilului nu e constanta, este net superioara cd-ului (ma refer la discuri normale, nu la inregistrari "audiofile") dupa parerea mea. Nu stiu daca explicatia sta in procesul de masterizare, distorsiuni, filtre, bitu' care nu e bit sau care e bit, mama omida etc. (de fapt nici nu ma intereseaza unde e hiba digitalului), pur si simplu, pentru mine, se aude mai bine vinilul. Am observat totusi, ca urcand pe scara valorica a sistemelor audio, la preturi ametitoare, acest raport(in favoarea analogului) se pastreaza.

PS. faza cu sunetul digital "corect", pur, ce nu place urechii(ce plange dupa distorsiuni si sunet "incorect"), nu o pot inghiti nicicum, si asa timpul de auditie e limitat (ca si viata), nu se merita pierderea de timp...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by TomJones »

Vinilurile noi sunt digitalizate. Muzica veche a fost transmisa pe suport digital caci benzile de magnetofon pe care erau inregistrate se degradau fizic. Eu unul la vinilurile noi nu am intalnit sunetul de la cele vechi. La cele vechi simti sunetul analogic, la cele noi nu.

Uite am o gramada de viniluri noi cumparate de la speackers corner, unele se aud bine, altele nu, dar in nici un caz nu le egaleaza pe cele din anii '60-'70....
http://www.speakerscorner.de/" onclick="window.open(this.href);return false;

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by gabip »

TomJones, Nu baga la gramada vinilurile noi, posed viniluri noi care se aud mai bine decat editiile vachi. Dar costa ceva. Cauta Analogue Productions s ai sa te convingi.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by TomJones »

Am cd-uri de la analogue production. Azi vad ca produc numai sacd-uri, dvd-audio si viniluri...
Cd-u rile lor se aud, vinilurile nu le-am incercat, oricum sunt putine firme de viniluri calitative plus ca pretul lor este nejustificat.

O firma buna de viniluri mai este si Opus3record, suedezi, dar muzica e axata pe jazz scandinav si clasica.

http://www.opus3records.com/lp_list.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Anul 2015 Anul Pickupurilor

Post by brighty »

http://www.thevinylfactory.com/vinyl-fa ... -revivial/" onclick="window.open(this.href);return false;

Cine sunt cei ce au dat un boost surprinzator, pentru acest mileniu, clasicului format...

Post Reply