Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

momolo
De aceea antiskatingul (adica o forta care trage spre centrul cercului) compenseaza/contracareaza forta CENTRIFUGA (si nu forta centripeta).
Este taman invers din ce am inteles eu si observat la tablele din dotare, forta aplicata este spre exterior si compenseaza centripeta.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

AS trage bratul in sens opus forței centripete adica se adauga la forta centrifuga care nu este suficienta sa contracareze forta centripeta ce apare când acul este in șantul discului care se invârte.
Si acum să mai dau ceva amănunte despre sunetul ce l-am obținut aseara....

- in primul rand toate instrumentele iși au cuvantul lor , daca imi este permis să ma exprim așa , dar toate la un loc nu " ies din front" adica iți ofera o mare plăcere să le asculți


- in același timp dacă axistă un instrument principal acesta se aude un pic mai puțin mare dar in același timp extrem de viu si foarte bine localizat

- am pus si Nocturnele lui Chopin 1-5 interpretate de cehul Moravek care imi plac mie deosebit ca interpretare si nu ma mai saturam....

- vocea acum este mai mica ca dimensiune dar in același timp este acompaniata de mult mai multe elemente care dau trasatura unei voci si anume inflexiunile , intonatiile , acea gâjâiala a rasuflarii ...

Ca o trasatura sunetul pe care il am acum este opusul sunetului obositor ci chiar mereu surprinzator...

De abia aștept să ajung acasă....si toate acestea cu un cartuș pe care il credeam ca redă emoțiile mai puțin decat anumite cartușe ce le-am avut inainte.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto wrote:AS trage bratul in sens opus forței centripete adica se adauga la forta centrifuga care nu este suficienta sa contracareze forta centripeta ce apare când acul este in șantul discului care se invârte.
complet gresit! Este fix invers. Antiskatingul trage bratul inspre centrul cercului. Forta centripeta trage inspre centrul cercului. Aceste doua forte SE ADUNA. Ar fi o aiureala. De aceea antiskatingul se opune FORTEI CENTRIFUGE care trage inspre exteriorul cercului.
Deci, porto, hai sa o luam babeste:
- in ce directie trage forta centripeta ? (inspre interior)
- in ce directie trage antiskatingul ? (inspre interior)
- in ce directie trage forta centrifuga ? (inspre exterior)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Momolo mai gandeste-te....

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

https://m.youtube.com/watch?v=sgJ53im9ZL4" onclick="window.open(this.href);return false;

Uita-te când tipul atașează AS ....el pune firisorul cu greutatea de la AS in partea stânga a brațului la spate uitându-te la braț din față.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

porto, ai dreptate ! Iar am zis invers! Antiskatingul trage inafara si nu inspre interior. Deci compenseaza forta CENTRIPETA si nu centrifuga!
Dar sa n-am ambitie, ma depaseste chestia asta de fizica cu forta centripeta! Pe aia centrifuga o pricep ca-i simplu (ca la masina de spalat pe storcator), dar pe asta centripeta nu o pricep, adica nu inteleg de ce naiba bratul este aruncat spre interior ca sa trebuiasca mecanismul asta antiskating?! Nu o pricep in cap, nu o vizualizez ca sa zic asa.
Totusi continui sa te intreb - e adevarat ca bratele lungi (cele de peste 12") nu au nevoie de mecanism antiskating ?!
Si alta intrebare - logic nu ar fi sa trebuiasca alt reglaj la turatia 45 ?! Ma gandesc, la o turatie mai mare fortele sunt mai mari.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Sa o spun pe aia dreapta nu stiu si nu intră deocamdata in vederile mele.
Am rămas năucit de sunetul de aseara si cred ca asta seara va fi un mic maraton ...

Ca o paranteza mi-am adus aminte ce trenau computadoarele la Show- ul audio de la Toronto si cat de insipid mi s-a părut sunetul in general....erau vreo trei cu table dar cadeau la partea artistica cu basul umflat care iti spargea " peptul" . Majoritatea dealer- lor de la Show se indreptau inspre " manelismul" sunetului care ți-l alegi in graba asa intre doua imbucături de mâncare comandata.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Aaaaa....și mi-am adus aminte in legatura cu discurile noi de 45 când la mine a venit prietenul meu Cristi cu câteva achiziții recente si printre altele cu discuri de la Impuls de jazz puse pe 45 ....si vreau sa spun ca am vazut amandoi diferenta fata de un disc original de 33 ....exact acelasi album...si de atunci zau chiar nu ma mai intereseaza 45 - ul.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

In aceste doua zile am modificat un pic forta de apasare neumblând deloc la VTA ( dar care
cred că s-a modificat si ea cu schimbarea greutații ) si anume am coborat de la 1.58 gr la 1.44 gr si prin aceasta micsorare a greutatii am urmarit in principal punerea in evidenta a armonicilor.
Aceasta scadere a greutații am facut-o fara sa afectez distorsiunile care apar odata cu lipsa de greutate . Exista un punct de optim care nu trebuie depașit.
Chiar daca in timp un pic de distorsiuni se vor manifesta la unele discuri daca totusi aceste discuri sunt in minoritate voi prefera sa nu maresc greutatea. In general o greutate mare afecteaza sunetul facand sunetele " mai taiate" cu mai putine armonici.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Mai sunt si altfel de reglaje la o tabla ...dar tot in aceiasi zona duce...

http://www.whatsbestforum.com/showthrea ... -VTA/page5" onclick="window.open(this.href);return false;

puteti incepe cu prima pagina...

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by lordu73 »

AS - anti skating
Atita timp cit bratul nu se roteste, nu putem vorbi de forte centrifuge sau centripete, decit cel mult ca o indicatie intuitiva a directiei acestora.

Ce am inteles eu:
Cind invirtim discul sub ac, datorita frecarilor, asupra acului (bratului) actioneaza o forta care tinde sa "lungeasca" bratul in directia dozei (tangent cu discul, pentru ca doza (acul) se aliniaza tangential).
Deci, inlocuim forta de frecare cu o "sfoara" de care tragem pe directia dozei, tangent la disc, si ne uitam la situatie cu ochii mintii.
Acum, trebuie sa observam ca pivotul bratului se afla pozitionat intre tangenta la disc (trasata din punctul de contact al acului) si centrul discului. Deci forta de frecare tinde sa alinieze cele 3 puncte (mina cu care tragem de sfoara, doza si pivotul), deci tinde sa impinga doza spre centru.Mai observam ca situatia e destul de complicata, deoarece forta asta e oarecum diferita in diferite parti ale discului (personal, cred ca e mai mare la extremitatea discului decit in interior, deoarece si "abaterea" pivotului fata de tangenta la disc e mai mare(bratul fortei), precum si viteza discului este mai mare la exterior(forta), deci momentul fortei este mai mare la exteriorul discului) Nu detin un pickup pentru a confirma ultima ipoteza.

Oricum, forta evidentiata mai sus, se compenseaza prin reglajul AS. Urechea ar trebui sa ne spuna exact la cit se regleaza ... :)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Super explicație!!!
Sa stii "lordule" ca din ce am vazut pana acum chiar spre inceputul discului se manifesta la mine cel mai des si asta din cauza ca doza pe care o am eu este la extrema de jos a greutații permise de brațul meu Graham Phantom si din aceasta cauza nu am reusit sa echilibrez perfect aceast AS...adică am ajuns la limita minima a reglajului AS si as avea nevoie de si mai mica...dar totusi manifestarea acesti neajuns se manifesta la putine discuri si mai ales cele cu coruri ....cum ar fi depilda corul Song .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Sunt de aceeasi parere, grozava explicatia lui lordu73. Totusi pe mine inca ma doare capul cand incerc sa-mi imaginez fenomenul fizic.
Asemenea lui porto am avut si eu probleme asemanatoare, imi aduc aminte de un brat Pro-ject si niste doze Shure si Grado, cu discuri de test nu reuseam sa-l stabilizez din AS nicicum de unde trasesem concluzia ca bratul nu se place cu dozele alea. Unele brate sunt foarte tolerante, halesc orice doza, altele sunt foarte inguste in toleranta. Fenomenul se manifesta chiar si prin deraierea dozei sau decolarea dozei de pe sant atunci cand placa are santuri mai "violente" (ceva tras foarte tare cu dinamica foarte mare, chestie totusi destul de rara, abia daca intalnesc placi din astea dificile una la o roaba de LP-uri. Iar pe turatia 45 fenomenul e si mai critic).
Totusi, cumva se deduce ca AS-ul ar trebui mai degraba sa fie variabil intre inceputul placii si sfarsitul placii (spre cotor) si chiar intre turatii (33 sau 45). Reglajul conventional pare sa fie un compromis si nimic mai mult.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

momolo toate reglajele la un pick-up sunt un compromis. Dar pentru ca digitalosii sa nu rada de noi, eu zic ca subiectul analizarii reglajelor la nivel sub atomic nu ajuta la nimic pana la urma. Si la un automobil exista mai multe reglaje ale unghiurilor rotilor in raport cu strada, in functie de curbe, de drum drept, de inclinatie etc., insa la masinile de strada s-a gasit un compromis pentru a nu ajunge in boscheti in prima serpentina. VTA-ul si antiskating-ul reglate la zecimi de milimetru cand dinamica canalului drept si stang e la maxim si incepe sa scada mi se pare o fantezie... Un pick-up decent se regleaza in maxim jumatate de ora, restul de ajustari se mai fac in timp in functie de gusturile ascultatorului. Un pick-up decent reglat(pe un disc "curat") oricum este o minune de ascultat, tweaking-ul la nivel de fizica cuantica depinde de gusturile si timpul fiecaruia, eu personal prefer sa ascult muzica...Din boala mufelor, cablurilor si prizelor, poti sa dai usor in boala VTA-ului, nu e bine sa exageram niciodata...

Zilele trecute am cumparat (ca un fraier, deoarece sunt milionar) un disc de vinil, cu acelasi album(preferat) pe care il aveam pe cd (original luat acum ceva timp de pe amazon). Pot sa spun ca am ascultat cd-ul respectiv de multe ori, insa cand am dat drumul la pick-up am cazut pe jos...ascultam altceva din VW Golf ajunsei in E-class! Pot sa spun ca nu intelesesem nimic din respectivul disc (pe cd), parca se luase un val, aparura instrumente si sunete pe care nu le auzisem niciodata. Nu stiu ce sa zic, nu am nicio treaba cu jihaduri digitale si audiofile, dar sunt depasit pur si simplu de explicatie, nu stiu de ce sa zic...nu pot sa imi dau seama de unde este aceasta diferenta imensa. De fapt sincer nici nu ma intereseaza, nu pot sa inteleg cum a putut exista formatul red-book atatia ani in paralel cu vinilul si cu banda de magnetofon. Sunetul parea tridimensional, provenit de pe un fundal perfect negru, ca un foc de artificii pe un cer innorat noaptea. Astazi umbland prin oras, am luat asa in treacat 3 discuri Melodia si pot spune ca sunt exceptionale, cu exceptia unor paraituri exagerate, ce pe mine nu ma deranjeaza. Noul aranjament de boxe imi permite sa ascult in conditii satisfacatoare ansamble mari muzicale, imi redescopar discurile din colectie. momolo aveai dreptate ca majoritatea discurilor sunt bune, si nu avem noi scule sa le ascultam! Nu am crezut niciodata cu adevarat acest lucru, insa in ultima vreme incep sa ma conving ca ai perfecta dreptate. Daca un disc rusesc prafuit la 10 lei (luat la repezeala de pe Lipscani la supra-pret, am gasit de-a lungul anilor si cu 2-3 lei) poate sa se auda astfel, eu ma opresc aici, am ajuns la destinatia finala...cu privire la formate. Aparent in ultimii 30 de ani evolutia formatelor nu a dus la nimic bun. Si va rog nu ma judecati ca nu am ascultat formate noi, caci am ascultat pe sisteme de zeci de mii de euroi, si se auzeau vai de mama lor, tzipau de iti rupeau urechile, zici ca imi pusese cineva o galeata metalica in cap si ma pocnea cu un polonic de fier. Poate intr-o zi o sa depaseasca aceste formate pe batranul analog, ca si masinile zburatoare pe care tot le asteapta lumea de cateva zeci de ani si nu mai apar si nici nu vor aparea prea curand, insa astazi, in 2015 digitalul este nevizitabil pentru moment din punctul meu de vedere. Calculatorul ajuta la multe chestii, stau cu el in fatza minim 10 ore pe zi, insa nu la trairea muzicala. O fi vorba de distorsiuni mai placute, de modul de masterizare, (la mine faza de nostalgie nu tine, deoarece am crescut ascultand muzica cu caseta si calculatorul, si aici ma refer la mp3-uri din alea amarate), de spectru de frecvente mai larg, de urechea trancotara, etc. insa pur si simplu nu as mai putea sa renunt la analog si la kilogramele de discuri stranse in ultimii ani. Ciudat ca nimeni nu se plange la o masina ca-i trebuie revizie la maxim doi ani, pneuri de iarna si de vara, asigurari, taxe de drumuri, vizite la service, loc de parcare, impozite, dar majoritatea audiofililor nu au chef sa schimbe discul la 20 de minute, au nevoie de 10000 de terra de muzica sa asculte probabil 4-5 ore pe saptamana si asta in saptamanile libere, au alergie la paraituri, dar merg la serviciu cu motor dizel ce dardaie din toate incheieturile si le face sa le vibreze chilotii, pentru cine s-a obisnuit cu atmosfera, o plimbare cu o masina pe benzina face diferenta, comparatia e totul! Eu zic sa oprim sa mai fim ipocriti si sa asociem fiserele audio cu calitatea, recunoastem ca nu avem resurse disponibile pentru achizitionarea muzicii, (caci oricum ARTISTII CASTIGA DIN CONCERTE :lol: :lol: :lol: ) si basta! orice justificare fiind buna pentru a ne scuza actiunile. Ca sa si inchei, caci dizertatia mea a inceput sa plictiseasca lumea probabil, sunt prea putine lucruri negative (inafara de unele costuri, pe termen lung, insa banii dati pe dac, nas, cabluri si calculatoare pot sa depaseasca sensibil un pick-up decent si cateva sute de viniluri) ce pot sta in fata imbratisarii experientei analogice pentru ascultatorul de muzica de rand. Eu nu zic ca formatele actuale ar trebui sa dispara, e nevoie si de muzica cand facem curatenie in casa sau cand lucram pentru serviciu. Ca sa parafrazez o zicala vestica cu privire la vreme, nu exista muzica proasta, ci doar formate nepotrivite...

P.S. punctul de vedere de mai sus este unul personal, nu sunt afiliat la nicio organizatie, nu am niciun interes comercial, nu sustin "din umbra" niciun dealer, nu fac parte din nici o haita (audiofila, trancotara, dorelistica), nu organizez evenimente in week-end, nu prevestesc si doresc moartea niciunui format, vorbesc doar din experienta proprie dobandita cu sudoare si cu destul de multe resurse cheltuite de-a lungul anilor, poate niste ochi citesc de partea cealalta a ecarnului...zic si eu...poate viata unui om se va mai schimba.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Mi-am luat microscop electronic (pe USB, 500x) si m-am uitat la acele hergheliei mele de doze. Am avut mari surprize, unele vechituri din vremea lui Pazvante care au vazut o viata de muzica au acul superb, altele noi au acul deja tocit sub forma unui rahat pus pe mijlocul cararii, o doza care cam haraia are acul facut prastie, alta are o forma aiurita, etc. Mare diferenta de aspect intre ace! Am zis ca nu-mi foloseste microscopul si-mi dau seama ca este chiar obligatoriu! Pentru a ma feri sa ar discurile cu ace deformate. Am gasit chiar si un ac la care era retezat varful. Evident, toate gunoaiele de ace canta pana sunt mult prea facute praf. Cine nu e are cum sa le vada poate sa-si strice discurile fara sa stie sau se chinuie de zor sa regleze si cand colo acul are buba.
E foarte ieftin un microscop chinez pe USB, recomand!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply